Ankara Palas

Asıl meşhur Ankara Palas malum Ankara’da. Bu, İstanbul-Gümüşsuyu’nun meşhuru. 1943 yılından beri de alt katında Ayaspaşa Rus Lokantası‘nı bulunduran dev-köşe bina.

‘İçinde yaşayanlar’ı derlemek vakit alıyor, bu nedenle bu bina hep beklemedeydi. Ama bir şey bulmuşken yazmak istedim. Geçen bahsettim, bu hesabın en ‘özel haber’lerinden biri olabilir; Hasan Tahsin ve Hüseyin Hüsnü kardeşlerin, bugün adı İnönü Caddesi olan cadde üzerindeki binalardan ilki olan Ayaspaşa Palas‘ı yaptıklarından. İşte orada aileden bir fotoğraf paylaşmıştım, Miralay Şefik Bey’in de olduğu bir fotoğraf ve diğerleri… Instagram’da paylaştığımda, fotoğraflar arasında Mustafa Nazmi Doğan’ın gözleri seçti; Ankara Palas’ın inşaatı da görülüyor. Küçük bir araştırmayla öğreniyorum ki, evet; Ankara Palas, o cadde üzerinde yapılan ikinci bina. 

HASAN TAHSİN İLE HÜSEYİN HÜSNÜ, İLLER VE PALASLAR…

Ankara Palas’ı da çivi ve çimento işiyle uğraşan Hasan Tahsin ve Hüseyin Hüsnü kardeşler yapmış; nalbur antetli mektup ve faturalarını da buldum.

1993 yılı Arkitekt Dergisi’nde “Ankara Palas, İs­tanbul Palas, Birinci ve İkinci Sü­mer Palas’ı kurdular” yazıyor. Birinci ve İkinci Sümer ile kastedilen hangi binalar acaba? Nişantaşı’ndaki Marmara ve Sümer Apartmanları kastediliyor olabilir mi? Rafael Alguadiş’in mimarı olduğu binalar; aynı dönemin de insanları; aynı bölgede de çalışmışlar. Tanışıklık durumlarını bile merak ettim.

Eskiden adı Kamarot Sokak olan (hatıratlardan ve Pervititch haritasından anlıyorum), şimdinin Miralay Şefik Bey Sokak’ının üzerinde başka illerin isimleriyle bir grup bina var; Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir, Bursa (Palas)… Nasıl, neden acaba? Neyse…

Ayaspaşa Palas, eski mezarlığın üzerine yapılan ilk bina; Ankara Palas ikinci… 1930 öncesi Ankara Palas’ın inşaası da bitmiş olmalı. Mimarı kim bilmiyorum; üzerinde imza vs. de yok.

YILMAZ GÜNEY DE GELMİŞ GEÇMİŞ…

Agah Özgüç’ün ‘Arkadaşım Yılmaz Güney’ adlı kitabına göre –güzellik yarışmalarından sonra Yeşilçam’a giren- Oya Peri burada oturur imiş; Yılmaz Güney de bu nedenle sık sık buraya gelmiş, hatta buradan onu kaçırıp otele götürme mevzuu da var, uzun konular:) 

Binadan daha çok ünlü isim geçtiğinden eminim, Muvakkar Ekrem Talu, milyarder iş adamı İhsan Doruk (Cahide Sonku ile daha sonra Kunt‘ta oturuyorlar, sitede bu da var).

Avukat Aslı Kazan aydınlattı beni; Özer Çiller anlatıyor… Özer Uçuran’ın Tansu Çiller ile evlenmek için ‘kız istemeye gittiği’ ev Ankara Palas’ta; Çiller Ailesi o dönem orada yaşıyor.

Peki Bülent Ecevit, Rahşan Hanım’a nerede evlenme teklif etmiş? Ankara Palas’ın altındaki (1943’ten bu yana) Ayaspaşa Rus Lokantası. 

Ben binaya Dilara Koçak ile Baha Aslanoba sayesinde girdim; hâlâ gayet iyi bakıldığı özellikle üst katlarda orijinal kapıların korunduğu da görülebiliyor. (Kapıları hep insanlarla çektiğimden yayınlayamıyorum:) sonra ev aradığımız bir dönem aşağıdaki -ihtiyaçtan; belki eve dönüştürürüz diye- ofis katlarına bakmıştık, o katlar daha az bakımlı. Burada ara ara yayınevleri faaliyet göstermiş. Üst katlar deniz görüyor, açıklık manzarası hoş. 

ART DECO İZLER

Ben bu yazıyı paylaştığımda Mimar Zafer Akay, “Bence bu yapı farklı mimar, hatta mühendislerin işi olabilir. Örneğin bina projesi bir Rum Mühendis, cephe süslemeleri bir Rum kalfa işi… Ferforje kapı ise mimar Sami Arsev’i akla getiriyor. (Macaroğlu Sami adıyla da bilinir)” yazmış.

Ben sadece Hasan ve Hüseyin Beylerle kesin ilgi kurabildim. Afife Batur’dan söyle bir paragrafı da kaydedeyim yalnız; Zafer Bey Macaroğlu demişken: 

“Cephelerde stilize pilastrlar, geometrik motifli balkon ve pencere parapetleri, daha çok giriş katlarında kullanılan pencereler ve hemen daima ayırt edici bir geometrik motif kompozisyonuna sahip olan kapılar, Istanbul art decosunun da tipik özellikleridir. Apartman girişinde büyük panolar halinde resim kullanımı, özgün bir uygulama olarak hayli yaygındır. Bu karakteristiklere sahip apartmanlara örnek olarak sunlar verilebilir; Gümüşsuyu’nda Bosfor Apartmanı (Mimar Sami Macaroglu), Ankara Palas, Gümüşsuyu Apartmanı; Nişantaşı’nda Melek Apartmanı; Taksim’de Pertev Apartman.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

2 Yorumlar
  • Gökhan Şeref grestorasyon@gmail.com
    Tarih: 19:08h, 17 Mart Cevapla

    1982-1984 yıllarında babam restorasyonu ü yapmıştı dilerseniz size fotoğrafları atarım. Birde ula#abilirseniz Gökçe Güner den bilgi alabilirsiniz grestorasyon@gmail.com

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Çankaya

Cinnah 19

Geçtiğimiz hafta Türk Serbest Mimarlar Derneği tarafından verilen jüri özel ödülünü almak için gittiğim Ankara’da, sonunda, Instagram’daki @ankaraapartmanlari hesabının sahibi ile buluştuk. Hesabın gizemli sahibiyle kısa ama benim için çok keyifli ve öğretici bir gezi yaptık ve ilk defa -bina meraklıları için- bir Ankara efsanesi

Devamı »
Fatih

Osman Nuri Ergin Evi

Ben sokak isimlerinin -özellikle İstanbul’da- değişmesinden pek de hazzetmem. Vatandaşların koyduğu sokak isimleri bilgi verir… Sokak ismi kimi zaman oradaki bir çiçekten bahseder, kimi zaman da sokağın dik yokuşuna gönderme yapar. Ama tabii bu 1920’lerde sorun olmuş. Çünkü çok fazla mükerrer sokak ismi var. Onlarca

Devamı »
Gümüşsuyu

Cili Apartmanı

Cili, bu siteyi oluşturan Instagram hesabına ilk yazdığım apartmanlardan. Hatta baktım 9’uncu. Spotuna şöyle yazmışım: “Yaşayanlarına ‘Beni kahveye davet edin” diyeceğim bir apartman daha buldum; umarım orada yaşayanlar apartmanlarının geçmişini biliyordur.” Bence bileni var:) Çünkü anladım ki bir aile apartmanı ve aylar, hatta yıl sonra

Devamı »
Gümüşsuyu

Marmara Apartmanı

Malum, ‘art nouveau’ zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımların, sarmalların, bitkisel desenlerin, çiçeklerin sıklıkla kullanıldığı bir sanat akımı. İnönü Caddesi’nde bugüne gelebilen başka ‘Art Nouveau’ örnekler var ama bu apartman onlara da benzemiyor. Daha sade, daha ‘cool’. Bilgi bulamıyor, emin de olamıyorum uzun süre…

Devamı »
Asmalımescit

Asmalı Mescit 74, Asmalımescit 47

“1901 doğumlu gazeteci Fikret Adil Kamertan, Asmalımescit 74 adlı İstanbul’un bohem hayatını anlattığı, kendi ifadesiyle, “romanımsı hakikat, hakikatimsi roman”ında Asmalı Mescit’i böyle tanımlıyor. Çıkardığı Artist ve S.E.S. (Sanat, Edebiyat, Sosyoloji) dergileri alanında öncü yayınlar olarak biliniyor. Çalıştığı gazetelerde haber, fıkra, röportaj ve sanat eleştirileri yayınlanıyor;

Devamı »
Talimhane

Şen (Ses) Apartmanı

Salt Araştırma’nın hepimize açık arşivlerine geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi;  Londra’da fotoğrafçılık da okuyan ressam Eleonora Arhelaou’nun (1937-2021) 1970’li yıllardan 1998’e kadar Beyoğlu, Tarlabaşı, Tepebaşı, Karaköy, Balat, Edirnekapı, Gedikpaşa, Heybeliada, Kurtuluş ve Talimhane semtlerindeki Rum mirasının izini süren fotoğrafları… Fotoğrafları anlamak için -bence- İstanbul’u

Devamı »
Gümüşsuyu

Kunt Apartmanı

İlginç balkon yapısıyla dikkatimi çeken bana yan komşularına göre hep “daha yeni bir tarihte yapılmış” izlenimi veren bir yapı. Ben buraya daha derin bakacağım. Ama bir ipucu bulmuşken konuk yazarım Aslı Örnek. ‘DAİRENİN HER YANINDAN LÜKS AKIYORDU’ “Bir dönem Gümüşsuyu’ndaki Kunt Apartmanı’nın sakinlerinden biri de

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.