Apartıman Bosfor

Gümüşsuyu, Ayaspaşa âşıklarından bir arkadaşım burada oturuyor, iki sene oldu beni davet edecek de, içini göreceğim de, yazacağım da… Yalan oldu; dayanamadım ben sevgili Arkitekt dergisinin 1932 tarihli sayısından aktarayım.

Bu arada eklemeliyim.

Bahsedilen teras artık yok, ek kat, hatta katlar kondurulmuş. Ama apartmanın içine iyi bakılmamış desem yalan olur. Apartmanda derginin sayfaları bile özenle konulmuş. 

TERAS GİTMİŞ TABİİ

Dergiden: 

“Bu apartman Ayaspaşa’da, Alman sefarethanesi karşısındaki sırada, Mimar Sami ve Mühendis Livas beyler taralından yapılmıştır. İskeleti betonarmedir. 

Bir bodrum bir zemin ve beş ‘şalıneşli’ kattan sonra gabari dahilinde geriye çekilerek yedi kattan ibarettir. Ayrıca teras vardır. (E artık yok)

ÖZEL ÇAMAŞIRLIK VE KURUTMA DAİRESİ

Her kat bir apartman olarak tertip edilmiştir. Bodrumda küçült bir apartman ve kapıcı dairesi, kömür deposu vardır. Çamaşırlık, kurutma dairesi, mahrukat deposu ise bahçede ayrıca inşa edilmiştir.

Asansör kabinesi yerli, asansör kapıları ve merdiven korkulukları hususi şekilde inşa edilmiştir. 

Ayrıca su için elevatör, çöp bacası tertibatı ve hizmetçi merdiveni olmadığı için servis için mont şarj vardır. Sıcak su kalorifer dairesindeki sıcak su kazanı ile merkezden temin edilmektedir.

Cephenin bodrum ve zemin katı mermer ile kaplanmıştır. Kapı som mermerden bindirme olarak inşa edilmiştir.

AH O DEMİR KAPI

Demir kapıya orijinal bir şekil verilmek istenmiştir. (…)

 Mermer küpeşteli beş geniş basamak ile zemin kat döşeme seviyesine çıkılır. Burada ikinci bir kapı vestiyer ile kat sahanlığını ayırmaktadır. Bu kapı aleminyum profiller ile demirden tertip edilmiş olup cam basitliği ve hususiyeti bir yenilik teşkil etmektedir. 

(…)

Merdivenin holünden kapıcı dairesine inilir. Burada, apartman daireleri ile telefon irtibatı vardır.

(…)

Arka cephe bâti rüzgârlarına maruz olduğundan, bir kısmında çift pencere, diğerinde kışlık bahçe husule getirilmiştir. 

Her tarafı iyice etüt edilmiş olan bu apartıman İstanbul’un en güzel binalarındandır.”

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Şişhane

Pera Palas

Bir konuk yazarımız var… Şimdilerde kültür-sanat içerikli pek çok iş yapan Can Erol, bize, bir dönem pazarlama müdürü olduğu Pera Palas’ı yazdı.  Pera Palas onlarca kere gittiğim, pek çok kez hikâyesini okuyup, odalarını gezerken ilginç yaşanmışlıklarını dinlediğim bir mekân… Ama insan her bakışta yeni bir

Devamı »
Nişantaşı

Yayla Apartmanı

Yayla Apartmanı’na dair bulabildiğim tek fotoğraf bu. 1939 yılında İstanbul’daki Valikonağı Caddesi üzerinde mimar Vedat Tek tarafından inşa edilmiş. Türkiye’deki Art Deco mimarlığının en görkemli binalarından biri sayılıyor. Apartman Yunus Nadi için inşa edilmiş. Bu bilgi ile ‘yürüdüm’ ama o koldan da bir bilgi, fotoğraf bulamadım. 

Devamı »
Kurtuluş

Baraz Apartmanı

“Dedem ihaleyle satın almış burayı. Biz ailece, yıllarca burada yaşadık. Sakin bir mahalleydi burası. Kurtuluş Caddesi’nin arkası boş araziydi. Bu sokaklarda futbol oynardık. Kurtuluş, İstanbul’un en medeni yeriydi. Kapılara kilit vurulmazdı” diye anlatıyor Türkiye’nin ilk sanat galerisi sahiplerinden Yahşi Baraz…  “Burayı” dediği yer Kurtuluş Caddesi,

Devamı »
Gümüşsuyu

Mustafa Bey Apartmanı

Beyoğlu’nun ilk apartmanlarından. İkinci derecede tarihi eser. İstanbul, Beyoğlu, Gümüşsuyu’ndan yolu geçip de onu görmeyen yoktur herhalde… Yüzyılı -çoktan- aşkın süredir, ‘azalarak’ orada. Eskiden yakınındaki Çin restoranının girişini gösteren, artık Gümüşsuyu’nun simgelerinden biri haline gelen, Taksim-Beşiktaş dolmuş duraklarının arkasındaki renkli-süslü girişin hemen arkasında kocaman alanda… Taksim

Devamı »
Osmanbey

Şark Apartmanı

Osmanbey’de Şark Apartmanı. Birkaç sene önce çekilen bir fotoğrafından sonra daha da yıpranmış, öyle terk edilmiş. Mimarı da kapıda yazmasa bilgisini bulmadım yazılı. Bir Ermeni mimar Şabuh Hançer’in imzası var. Ya bu isim ve görüntüde, şehrin her dönem merkezi yerinde bir apartman; mutlaka bir hikâyesi

Devamı »
İstiklal Caddesi

Ravouna Apartmanı / Ravouna 1906 Suites

Art Nouveau gibi Art Nouveau! Pek çok açıdan da şanslı sayılabilir; bir kere mimarları, hatta yatırımcılarının ismi binanın üzerinde yazıyor. Mimarları C. P. Kyriakides ile A. D. Yenidunia.  G. ve Alf. Michelini (Giuseppe Michelini ve Alfredo Michelini) yatırımcıları. Kimin için yapıldığının ipucu da birinci kattaki

Devamı »
Yeşilyurt

Orhan Bey Apartmanı

Her yerden, her hesaptan “Siz de bina dedektifliği yapın, bulduklarınızı bana yazın” diyorum ama Instagram kelime ile arama yapmaya izin vermediği için çok mesaj varsa her şey karışabiliyor. Allah’tan Çiğdem Hanım ile yeniden buluştuk:) Çiğdem Kosovalı Geylan önce bana “Yeşilyurt\İstanbul’da bir apartmanın dış cephe süslemesi.

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.