Apartıman Bosfor

Gümüşsuyu, Ayaspaşa âşıklarından bir arkadaşım burada oturuyor, iki sene oldu beni davet edecek de, içini göreceğim de, yazacağım da… Yalan oldu; dayanamadım ben sevgili Arkitekt dergisinin 1932 tarihli sayısından aktarayım.

Bu arada eklemeliyim.

Bahsedilen teras artık yok, ek kat, hatta katlar kondurulmuş. Ama apartmanın içine iyi bakılmamış desem yalan olur. Apartmanda derginin sayfaları bile özenle konulmuş. 

TERAS GİTMİŞ TABİİ

Dergiden: 

“Bu apartman Ayaspaşa’da, Alman sefarethanesi karşısındaki sırada, Mimar Sami ve Mühendis Livas beyler taralından yapılmıştır. İskeleti betonarmedir. 

Bir bodrum bir zemin ve beş ‘şalıneşli’ kattan sonra gabari dahilinde geriye çekilerek yedi kattan ibarettir. Ayrıca teras vardır. (E artık yok)

ÖZEL ÇAMAŞIRLIK VE KURUTMA DAİRESİ

Her kat bir apartman olarak tertip edilmiştir. Bodrumda küçült bir apartman ve kapıcı dairesi, kömür deposu vardır. Çamaşırlık, kurutma dairesi, mahrukat deposu ise bahçede ayrıca inşa edilmiştir.

Asansör kabinesi yerli, asansör kapıları ve merdiven korkulukları hususi şekilde inşa edilmiştir. 

Ayrıca su için elevatör, çöp bacası tertibatı ve hizmetçi merdiveni olmadığı için servis için mont şarj vardır. Sıcak su kalorifer dairesindeki sıcak su kazanı ile merkezden temin edilmektedir.

Cephenin bodrum ve zemin katı mermer ile kaplanmıştır. Kapı som mermerden bindirme olarak inşa edilmiştir.

AH O DEMİR KAPI

Demir kapıya orijinal bir şekil verilmek istenmiştir. (…)

 Mermer küpeşteli beş geniş basamak ile zemin kat döşeme seviyesine çıkılır. Burada ikinci bir kapı vestiyer ile kat sahanlığını ayırmaktadır. Bu kapı aleminyum profiller ile demirden tertip edilmiş olup cam basitliği ve hususiyeti bir yenilik teşkil etmektedir. 

(…)

Merdivenin holünden kapıcı dairesine inilir. Burada, apartman daireleri ile telefon irtibatı vardır.

(…)

Arka cephe bâti rüzgârlarına maruz olduğundan, bir kısmında çift pencere, diğerinde kışlık bahçe husule getirilmiştir. 

Her tarafı iyice etüt edilmiş olan bu apartıman İstanbul’un en güzel binalarındandır.”

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Yeldeğirmeni

Valpreda Apartmanı (İtalyan Apartmanı)

Bu yazıyı okumadan önce mimar, mühendis, şehir plancısı Aron Angel hakkındaki şu yazıyı okuyun isterim… Aron Angel’in ailesi, Sultan Abdülaziz’in isteği ve davetiyle İstanbul’a geliyor -çok güzel hikâye-. O ise 6 Haziran 1916’da Kadıköy Yeldeğirmeni’nde dünyaya geliyor.  Aron Angel ile ilgili ilk yazıda bahsettiğin ‘İstanbul

Devamı »
Galata

İngiliz Postanesi (Postane İstanbul)

“Sosyal, çevresel ve kentsel etki odaklı çalışmalara, ortak kültürel üretimlere ev sahipliği yapacak olan Postane, 9 Ekim Cumartesi kapılarını açıyor!” duyurunusu görür görmez, benim için Mekânda Adalet Derneği’yle de özdeşleşen, @postaneistanbul‘un kurucu direktörü sevgili Yaşar Adanalı’dan binayı yazması için ısrarcı oldum. Yaşar, en “Özlemiyorum” diyene

Devamı »
Taksim

Miramar Apartmanı

“Tüm bunlar toz oldu artık” Bugünkü mini metne başlık koyuyor olsam bunu yazardım. Bir mimarın peşinden, Marmara ve Sümer Apartmanları’ndan devam.  Agos ve Şalom gibi gazeteler yani azınlık yayınları olmasa tarihimiz -daha da- dev eksik. Dün  Karel Valansi’nin yazar Jak Alguadiş ile yaptığı söyleşiden bahsetmiştim.

Devamı »
Nişantaşı

Konak Sineması Yeniden

Çıkan kısmın özeti: Her şey, Haziran 2020’de, İstanbul’da yaşayan pek çok kişinin önünden geçmiş olabileceği Harbiye’deki Başaran Apartmanı hakkında kısa bir metin yazmamla başladı. Bina ile ilgili metinde tabii ki, “Bir zamanların efsanevi sineması Konak da bu binanın altındaymış” yazmıştım. Yasemin Hanım’ın (Yasemin Uygur sanırım,

Devamı »
Cihangir

Küçük Yavuz Apartmanı

Aynı sokakta Cihangir’in küçüklü-büyüklü; abi-kardeş apartmanları….  Niye böyle olmuş acaba; yan yanalar da… Olası hikâyeler kuruyorum. Küçük Yavuz ve Büyük Yavuz ile Küçük Beler, Büyük Beler apartmanları… Hâlâ bunu bulamadım ama ben bu fotoğrafı paylaşınca Büyük Yavuz ile ilgili bilgiler geldi. Onu da buradan okuyabilirsiniz.

Devamı »
Nişantaşı

Sünbül Apartmanı

Mimar Nişan Yaubyan  vefat etmiş. 1928 doğumlu, hakkında yapılan “Mimarlığa Doymayan Adam” belgeselinin adının hakkını verircesine yaşamış bir mimar -okuduğum ve izlediğim kadarıyla- kendisi (ayrıntıları ve linkleri siteye koyuyorum). ABD’de saldırıya uğrayan meşhur İkiz Kuleler’in yapımında da çalışmış, Türkiye’de pek çok önemli projeye imza atıp

Devamı »
Nişantaşı

Tarcan Apartmanı

Yazar Hıfzı Topuz, ‘Nişantaşı Anıları’nda, “Bir kulüp gibiydi” diye tanımladığı Nişantaşı-Kamelya Apartmanı’nın ziyaretçileri arasında Selim Sırrı Tarcan’ın kızı Azade Hanım’ı da sayıyordu. Paylaştığımda, Defne Koryürek şöyle yazdı: Selim Sırrı Tarcan’ın kızı Azade Hanım, Nişantaşı’nda Alattin’den Topağacı’na inerken, Şakayık Sokak’ın köşesinde Tarcan Apartmanı’nın giriş katında otururdu

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.