Apartıman Bosfor

Gümüşsuyu, Ayaspaşa âşıklarından bir arkadaşım burada oturuyor, iki sene oldu beni davet edecek de, içini göreceğim de, yazacağım da… Yalan oldu; dayanamadım ben sevgili Arkitekt dergisinin 1932 tarihli sayısından aktarayım.

Bu arada eklemeliyim.

Bahsedilen teras artık yok, ek kat, hatta katlar kondurulmuş. Ama apartmanın içine iyi bakılmamış desem yalan olur. Apartmanda derginin sayfaları bile özenle konulmuş. 

TERAS GİTMİŞ TABİİ

Dergiden: 

“Bu apartman Ayaspaşa’da, Alman sefarethanesi karşısındaki sırada, Mimar Sami ve Mühendis Livas beyler taralından yapılmıştır. İskeleti betonarmedir. 

Bir bodrum bir zemin ve beş ‘şalıneşli’ kattan sonra gabari dahilinde geriye çekilerek yedi kattan ibarettir. Ayrıca teras vardır. (E artık yok)

ÖZEL ÇAMAŞIRLIK VE KURUTMA DAİRESİ

Her kat bir apartman olarak tertip edilmiştir. Bodrumda küçült bir apartman ve kapıcı dairesi, kömür deposu vardır. Çamaşırlık, kurutma dairesi, mahrukat deposu ise bahçede ayrıca inşa edilmiştir.

Asansör kabinesi yerli, asansör kapıları ve merdiven korkulukları hususi şekilde inşa edilmiştir. 

Ayrıca su için elevatör, çöp bacası tertibatı ve hizmetçi merdiveni olmadığı için servis için mont şarj vardır. Sıcak su kalorifer dairesindeki sıcak su kazanı ile merkezden temin edilmektedir.

Cephenin bodrum ve zemin katı mermer ile kaplanmıştır. Kapı som mermerden bindirme olarak inşa edilmiştir.

AH O DEMİR KAPI

Demir kapıya orijinal bir şekil verilmek istenmiştir. (…)

 Mermer küpeşteli beş geniş basamak ile zemin kat döşeme seviyesine çıkılır. Burada ikinci bir kapı vestiyer ile kat sahanlığını ayırmaktadır. Bu kapı aleminyum profiller ile demirden tertip edilmiş olup cam basitliği ve hususiyeti bir yenilik teşkil etmektedir. 

(…)

Merdivenin holünden kapıcı dairesine inilir. Burada, apartman daireleri ile telefon irtibatı vardır.

(…)

Arka cephe bâti rüzgârlarına maruz olduğundan, bir kısmında çift pencere, diğerinde kışlık bahçe husule getirilmiştir. 

Her tarafı iyice etüt edilmiş olan bu apartıman İstanbul’un en güzel binalarındandır.”

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Şişhane

Frej Apartmanı (İstanbul Galata Üniversitesi)

“Batmakta olan dünyada” vaktimi bir bina araştırıp yazmaya ayıracaksam, o vakti şöhretsiz bir binaya ayırmayı tercih ederim aslında. Frej de malum pek bir şöhretli. Ancak İstanbul’da A. D. Yenudunia ve C. P. Kyriakides işbirliğiyle yapılmış görkemli yapılardan söz etmeye başlamışsak, Şişhane Meydanı’ndaki Frej Apartmanı’nı konu

Devamı »
İstiklal Caddesi

Kanzuk Eczanesi (Güney Palas)

Eski gazete taramayı sevenler ya da bugün hâlâ varmış, ürünlerini kullananlar “Kanzuk” markasına aşina olmalılar; Kanzuk glüten, Kanzuk pastil, Kanzuk öksürük şurubu… Çizimli, kocaman ilanlar ve Beyoğlu’nda bir adres; İstiklal Caddesi No: 253 Geçenlerde bir fotoğraf gördüm, Beyoğlu’ndaki Kanzuk Eczanesi’nin 1800’lerde çekilen cephesiydi. Gün içinde

Devamı »
Nişantaşı

Dorsay Apartmanı

Bulmacalarda klasik sorular vardır, kardeşim böyle şeyleri iyi bilir. ‘Dorsay’ denilince film eleştirmeni, sinema yazarı Atilla Dorsay’dan ziyade “Uzun erkek pardösüsü” cümlesi geliyorsa aklınıza tebrikler, iyi bir bulmacacısınız. Girişindeki bilgi panosu sağolsun, Nişantaşı Poyracık Sokak’taki bu bina hakkında şunu biliyoruz; 20. yüzyılın dünyaca tanınmış opera

Devamı »
Nişantaşı

Levent Apartmanı

Mimaride yuvarlak öğelere zaafım var galiba… Bu bina da benim için şahane… Nişantaşı’nın Harbiye tarafında, Pangaltı’ya çıkan Süleyman Nazif Sokak üzerinde, Levent Apartmanı. Kimi zaman sırf güzelliğini göreyim diye yolumu değiştiriyorum. Her açıdan ayrı bir görkemi var. Metinlerden anlıyorum ki eskiden deniz de görüyormuş. İçinde

Devamı »
Talimhane

Sümer Apartmanı

“En öksüz apartmanlar nerelerde?” derseniz yanıtlarımdan biri Talimhane olur. Kalabilenlerden…  Taksim’de Elektrik İdaresi’ne giden yolda Sümer Apartmanı. Apartmanda bir İngiliz romantizmi hakim. Ve şanslıyız ki ressamın imzası da var: İ. Hakkı. Böyle apartmanlarda yetişen bir neslin, şu andaki nesilden çok daha farklı olduğunu düşünüyorum; haksız mıyım?

Devamı »
Balat

Mimar Faik Ali Binası

İsimsiz binalar benim için hep bir sorun. Araştırmak da, arşivini tutmak da zor. “Jane Doe-John Doe“ deyip sonrasında otopsiyle kimliğine yakınlaşamıyorsun:( Ama dün Feshane Art İstanbul yolunda yürürken rastladığım, Fener Balat ekseninde biraz ayrık duran bu binada en azından mimar ismi var: Mimar Faik Ali. Yanındaki

Devamı »
Maltepe

Bakireler Anıtı’nın Heykeli

Zamanın efsanevi Süreyya Plajı’nın içinde, denizde kalan Bakireler Anıtı‘nın fotoğraflarını ilk gördüğümde çok şaşırmış, çok da merak etmiştim; “Şimdi nerede?” Betona gömüldüğünü, İstanbul’un Maltepe semtinde, şimdi Migros olan alanın bahçesinde kaldığını yazmıştım. İlgilenenler, plajın geçmişine dair yazıyı buradan okuyabilir. Gelişmeler var; bir restorasyon duyurusu oldu

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.