Dorsay Apartmanı

Bulmacalarda klasik sorular vardır, kardeşim böyle şeyleri iyi bilir. ‘Dorsay’ denilince film eleştirmeni, sinema yazarı Atilla Dorsay’dan ziyade “Uzun erkek pardösüsü” cümlesi geliyorsa aklınıza tebrikler, iyi bir bulmacacısınız.

Girişindeki bilgi panosu sağolsun, Nişantaşı Poyracık Sokak’taki bu bina hakkında şunu biliyoruz; 20. yüzyılın dünyaca tanınmış opera sanatçısı, Türk Divası (La Diva Turca) olarak tanınan usta sanatçı Leyla Gencer, 1970-2007 yılları arasında bu apartmanda yaşamış. Sanatçının Milano’da da yaşadığını biliyoruz hatta 2008’de orada vefat etti. Vasiyeti doğrultusunda krematoryumda yakıldı. Külleri İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı ile Dolmabahçe Camii arasında yapılan bir törenle, opera eşliğinde Boğaz’ın sularına bırakıldı.

Yakın bir ilişki içinde olduğu, mütevelliler kurulu başkanlığını üstlendiği İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Leyla Gencer’in Milano’daki yaşamını önce Şişhane’deki binasının ikinci katına taşıdı. Sanatçının Milano’daki evinin bir kısmı yeniden canlandırıldı. Bu ev daha sonra Bakırköy’deki Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’ne taşınmış ama anladığım kadarıyla pandemi nedeniyle kapalı olma hali hâlâ sürüyor.

İSMİN KAYNAĞI DA BULUNDU, YAPIM YILI DA…

Ben ilk metne; “Apartmanın adı nereden geliyor, mimarı kim, yapımı hangi yıl bilmiyorum; bilen yazarsa harika olur” yazmış idim.

Grafik Tasarım Sanatçısı Emine Tusavul şahane bir katkı yaptı: Apartmanın üçüncü katındaki daire bizimdi. Orada oturduğumuz 88-94 yılları arasında Leyla Hanım hiç gelmedi. Belki bir iki günlüğüne, en fazla. Fotoğrafçı Mustafa Dorsay ve onun ailesi tarafından inşaa edilmiş bir apartmandı. Arka tarafta hiç bir zaman kullanılamayan muazzam büyük bahçesi vardı. Bahçede İstanbul’un susuz zamanlarında çok işe yaramış büyük bir su deposu vardı. Daire planları geniş, düzgün ve klasik uzun koridora bakan odalar şeklindeydi. Geniş arka balkon eski Marmara Üniversitesi’nin yemyeşil dev ağaçlarına bakardı.” yazmış. İsmin kaynağını öğrendik… Ve bahçeyi!!! 

Malum, artık orada “rezidans var”; benim de okulumdu.

Sonra asıl katkı Borusan Sanat’ın yöneticisi Aydın Dorsay’dan geldi; harikulade… Şöyle…

“Dorsay Apartmanı, arsa sahibesi Adile Dorsay hanımefendi tarafından 1966 yılında, dönemin müteahhitleri Agop Bey ve Parseh Bey’e inşa ettirilmiştir. Adile Hanım, Osmanlı devletinin Paris Konsolosu ve Viyana Başkonsolosu Hüsnü Bey’in eşi olup, vefatına (1975) kadar burada ikamet etmiştir. Bugün torunları ve torunlarının çocukları apartmanda yaşamaktadırlar. Yanı sıra zaman içinde daireler el değiştirmiş olmasına karşın, bugün halen 5 daire ilk günden beri sahipleri tarafından ikame edilmektedir. Leyla Gencer hanımefendi ve eşi İbrahim Bey İstanbul’da bulundukları sürelerde apartmandaki dairelerinde yaşamışlardır.”

SANATÇILAR APARTMANI GİBİ GELDİ:)

Moda Tasarımcısı Jale Hürdoğan, “Biz son 5 senedir Leyla Hanım’ın oturduğu evde yaşıyoruz. Ev sahibimizin anlattığına göre onun vefatından sonra İkSV evi kendisi caz sanatçısı olan bizim ev sahibine satmış. Salonun ortasındaki kuyruklu piyanosu çok ihtişamlıymış. Burada yaşıyor olmak hep ayrıcalıklı hissettirdi beni…” yazmış.

Günfer Günaydın da babası Erol Günaydın ile birlikte hemen yandaki Feza Apartmanı’nda yaşadıklarını, kendi bahçelerinden Dorsay’ın bahçesine gidip, o dönemde atölyesi orada olan Yaşam Şaşmazer’i gördüklerini anlatmış.

Düşündüm de bu eklemelerle, Dorsay ne kadar çok sanata değen insana ev sahipliği yapmış.

YOLLARI KESİŞENLER

Yolu Dorsay Apartmanı ile kesişen binaları aşağıda görebilirsiniz. Bu binaların hikâyelerini birlikte okumanızı öneririz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Göztepe

Hitit Apartmanı

İnsanlarda bazen şöyle bir algı oluşturduğumu düşünüyorum; elimde sihirli bir kitap var, biri bana bir apartman fotoğrafı gönderdiğinde, ben hemen o apartmanın nerede olduğunu, ismini çözüp tarihiyle ilgili tak diye elimdeki kaynaklardan bilgi alabiliyorum. Ama sizi temin ederim ki öyle bir şey yok:) Hitit Apartmanı

Devamı »
Kurtuluş

Kurtuluş’ta bir resimli apartman

Çünkü “Apartmandakiler resimlere ilgiden çok şikayetçiler. Fotoğraflamak isteyenler olduğu için üzerini boyamak niyetindelermiş” yazmış Deniz Hanım… Yani boyamadan kapatma yöntemleri var da… Tabii apartman içi daha özel bir alan, insanlar da tür tür, apartman sakinlerinin de delirmesi anlaşılırdır muhtemelen. Ama biz kaydımızı tutalım. Çünkü güzel.

Devamı »
Moda

Mehtap Apartmanı

İstanbul’da Moda kıyısında yürüyüp de bu apartmanı görmemiş, şöyle bir bakmamış olan yoktur sanırım. Geçen vapura bindim mis, Moda sokaklarında onlarca apartman fotoğrafı çektim hayranlıkla. Sonra bilmeden ne kadar çok mimar Melih Koray yapısı çekmişim şaşırarak fark ettim. Kesinlikle bir ruhu var Melih Bey’in yapılarının.

Devamı »
İstiklal Caddesi

Luvr Apartmanı

Ansiklopedi okurken öğrenmiştim; Baylan Pastanesi ilk Loryan ismiyle kurulmuş, 1923’te; Fransızca Şark sözcüğünün okunuşu imiş. Şark bir dönem ne çok kullanılan bir ifade; bknz. bu hesaptaki Şark apartmanı bolluğu… 1933’te ‘Türkçe konuş’ kampanyası öne çıkınca, pastanenin ismi, sanat tarihçisi Burhan Toprak’ın önerisi ile “kendi alanında

Devamı »
Suadiye

Kaplancalı Apartmanı

80’li yıllarda bu manzaraya girecek bir apartman varsa ve hâlâ duruyorsa, onun bir hikâyesi olmalıdır! Tabii ki varmış. MİMAR MARUF ÖNAL Apartman Suadiye’de. BağdatCaddesi ile sahil yolunu bağlayan sokaklardan Kazım Özalp Sokak’la Kuzu Sokak’ın kesişiminde, köşede. Hakan Bey, son halinin fotoğraflarını gönderdi, “Aaa kocaman…” dedim.

Devamı »
Galata

Apergi Apartmanı

Şahkulu Mahallesi’nde İlk Belediye Caddesi ile Müellif Sokak’ın kesiştiği yerde. Kapısı orada olduğundan sanırım İlk Belediye Caddesi’nde sayılıyor (Bunun yani aynı yerde duran bir apartmanın kapısının baktığı sokağın değerini değiştirebileceğini de bizim eski apartmanın görevlisi Salim Abi’den öğrendim. Hikâyesi uzun…) MÜELLİF İLE ALİ CEM ASLANTAŞ’I

Devamı »
Nişantaşı

İhsan Raif Hanım Konağı

Nereden nereye… Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi’nde N harfini okuyordum, “Şair Nigar Hanım” hakkında okurken, “Nişantaşı’ndaki konağında…”yı gördüğüm an, ‘gugılladım’, onun davetli olarak sıkça gittiği bir başka ve ünlü konak çıktı karşıma: İhsan Raif Hanım Konağı. Ve onun deyişi ile Taş Konak şiirin, musikinin, sanatın beslendiği

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.