Emiroğlu Apartmanı

Yapım Yılı: 1961

Malum binalara algım açık, bir güzel apartman gördüğüm an, “Bana yazar mısınız sizin apartmanı?” diye soruyorum.

Eda Emiroğlu’nun @rapsodistanbul hesabında harika fotoğraflarla şöyle bir ifade gördüm:

“Geçenlerde bizim aile apartmanına Mimar Sinan Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan iki öğrenci uğramış.

Hocaları Yakın Geçmişin Mirası ve Korunması isimli bir ders için 1980 yılına kadar yapılmış bir yapının modernist özelliklerini inceleyecekleri bir final ödevi vermiş.

Hocalarının çektiği fotoğraflar arasında da büyükbabamın yaptırdığı, benim doğup büyüdüğüm evimiz olduğunu öğrenince hem hüzünlendim, hem de mutlu hissettim.

(…)

Bu fotoğraflar apartmanın yapıldığı yıldan, yani tam 61 yıl öncesinden…” 

BAŞHEKİMLİK PARASIYLA ARSA

Eda Hanım’dan rica ettim, sağolsun yazdı, paşa çocuğu da yaşamış, eldivenli uşaklar da çalışmış apartmanda:)

“Apartmanı 1915 Plevne dogumlu büyükbabam Nazmi Emiroğlu yaptırıyor. Tıbbiye’de parasız-yatılı okumuş, mecburi hizmetini yaptığı Sivas’ı o dönem sevip uzun seneler orada yaşamış, Başhekim olarak da çalışmış.

İstanbul Göztepe semtindeki bu arsayı da Sivas’ta çalıştığı dönemde almış. 

Dönemin parasıyla 100 bin lirası var, Göztepe ışıkların köşesindeki arazi de satılık ama orası 140 bin TL olduğu için parası yetmiyor. 

Bu arsa Fulya Sokak’ta -bugünkü adı Hamit Oskay Sokak-. Göztepe Tren İstasyonu’na çok yakın, hatta yolun hemen başında Göztepe Pansiyonlu İlkokulu var.

TOPLAM  6 DAİRE

“Binanın Almanya’da eğitim almış bir mimarı var ancak adını hatırlamıyoruz. Onu büyükbabama Sivas’ta tanıdıkları öneriyor.

3 katlı bir apartmanın, toplam 6 dairesi var. Büyükbabam Sivas’ta calışmaya devam ettigi icin, inşaatı babaannemin erkek kardeşi ile babası kontrol ediyor. Size gönderdiğim, inşaatta çekilen fotoğrafta en sağdaki sigarasını tüttüren büyükbabam.

DÖNEMİNİN SİMGELERİNDEN KAROLAR

“Eski dönem apartmalarının çoğunda olduğu gibi geniş pencele, balkon ve yüksek tavana sahip daireler. Binanın giriş kapısı bir kale kapısı kadar ağır demirden:)  Apartmanın dışında küçük mavi taşların kullanıldığı mozaikleri andıran şerit benim en sevdiğim detaylardan… Apartmanın icindeki yer taşları o dönemde Kadıköy’deki apartmanların çoğunda olan karo taşlarıyla döşeli. Dairelerin zemininde hem parke hem de o karo taşlar kullanılmış.

PRENSES ZİYARETLERİ

“Apartman tamamlandıktan sonra bir dönem aile dışından sakinleri de olmuş; Sancar Bey ve eşinden bahsetti halam. Apartmanın en üstteki iki dairesini tutmuşlar. Sancar Bey’in babası eski paşalardanmış, eşi de hanedanın bir üyesiymiş. Eldivenli uşakları olduğunu halam hatırlıyor. O dönemde büyükbabamın otomobili yokmuş, Sancar Bey için apartmanın arkasına bir garaj yaptırmış. Neslişah Sultan ve Prenses Fazıla’nın onları ara ara ziyarete geldiklerinden de bahsetti halam. Bir donem Keriman Halis’in ablası da bizim apartmanın sakinlerindenmiş.

KENTSEL DÖNÜŞÜME KARŞI…

“Ben de bu apartmanda dogdum, büyüdüm… Nerdeyse 40 yıllık yaşantımda İstanbul’da benim hayatim icin önemli olan birçok mekân, kentsel dönüşüm, el değiştirme derken yok oldu. Bu hoyrat şehirciliğe rağmen bizim apartmanın bir nevi ‘tarihi’ olarak hâlâ ayakta olması beni çok mutlu ediyor. Yurtdışına gittiğimizde şehirlerin tarihinin eskiye dayanmasına hayran kalırken, kendi ülkemizde ‘kentsel dönüşüm’ adı altında mimari olarak bir donemi yansıtan binaların yok edilmesi bence çok üzücü.”

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Tomtom

Belvü Apartmanı

En iyi tarihi bina hangisidir; tabii ki kapısının yanında hakkında bilgi tabelası bulunan!:) Bu binada da kısa bir özet var. Gerçi Belvü Apartmanı artık tarihi değil ama bu, oradaki tarihi yok etmiyor. Anlatayım. Bir kere Belvü (Belle vue), “güzel manzara” demek; bu sitede çok güzel

Devamı »
Osmanbey

Şark Apartmanı

Osmanbey’de Şark Apartmanı. Birkaç sene önce çekilen bir fotoğrafından sonra daha da yıpranmış, öyle terk edilmiş. Mimarı da kapıda yazmasa bilgisini bulmadım yazılı. Bir Ermeni mimar Şabuh Hançer’in imzası var. Ya bu isim ve görüntüde, şehrin her dönem merkezi yerinde bir apartman; mutlaka bir hikâyesi

Devamı »
Harbiye

Surp Agop Sıra Evleri

Bu sıra evleri, Fransa’da okumuş Osmanlı döneminin Ermeni mimarlarından Aram Tahtacıyan tasarlıyor; amaç, Elmadağ Surp Agop Hastanesi Vakfı’na gelir sağlamak. Daha sonra bu evler hastanede kalan, yaşayan bazı yoksul insanların da yaşam yeri oluyor. Afife Batur arşivlerinden anladığım, hastaneye çok gider olmasın diye kullanılan malzemede

Devamı »
Gümüşsuyu

Hariciye Nezareti (Tevfik Paşa) Konağı

Bir sokak ismi merak ettim ve bu sayede neler öğrendim!? Başlayalım… Ertem Eğilmez’in ‘Salak Milyoner’ başta pek çok filminin çekimine şahitlik eden, bugün T24’ün kurucusu Doğan Akın’a ait olan Gümüşsuyu’ndaki dairesini, Türel Apartmanı‘nı yazarken şöyle bir cümle yazmıştım: “Bina, Gümüşsuyu’nda Park Otel’in hemen öncesinde Hariciye Konağı Sokak’ta

Devamı »
Karaköy

Alemdar Kardeşler Büro Binası (Şeref Hanı)

Öyle aynı ki ‘merak yolu’; çok güldüm.  Enteresan olan ise Erdal Bilgen’in aslen bir banka, bankacılık blogu yapıyor olması:) Kendisine bir e-posta attım, izin istedim. İlk defa hiçbir bilgisini kontrol etmeden bir yazıyı, birkaç cümle düzelterek yayınlıyorum. YARIŞMA DÜZENLENDİ AMA…. “1920 yılında yapılan Karaköy Palas’ın

Devamı »
Nişantaşı

Aydın Apartmanı

Reşat Ekrem Koçu’yu oku oku, yazdıklarını didikle didikle bitiremiyorum. Yine İstanbul Ansiklopedisi’nde göz gezdirirken Hakkı Göktürk’ün kaleme aldığı “Bahtiyar Sokağı” maddesinin altında bir apartmandan bahsedildiğini gördüm; sokağın, Süleyman Nazif Sokak ile bir araya geldiği noktadaki Aydın Apartmanı. “Yalnız zemini kagir, üstü ahşap 6 katlı Aydın

Devamı »
Şişhane

Rossolimo Apartmanı

Siyah beyaz -şahane- fotoğrafı @ferikeuy_platform hesabında “1960-Maçka’da bir Apartman” alt yazısıyla gördüm. O kadar tanıdık geliyor ki… Sonra! Maçka’da değil… Binanın, Tepebaşı’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü olduğunu fark ettim. BİRKAÇ KEZ DEĞİŞMİŞ İSMİ Mimar Guglielmo Semprini’nin (G.Semprini, Architetto) imzasını çekmiştim, altında da yenileme projesini yapan Sinan

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.