Ercümend Kalmık Müzesi

Saray Arkası Sokak’ta eski bir konak… Ercümend Kalmık Müzesi.

Gümüşsuyu’nda önünden yüzlerce kere geçtim. İlginç buldum, müzenin tabelasına baktım ama… 

1- Hiç içine giremedim, kapalıydı hep ya da ben öyle değilken bile o izlenime kapıldım. (Ama içinin fotoğraflarını görünce bin pişman oldum, kapıyı onlarca kere çalmadığıma. ) 

2- Resme bu kadar meraklıyımdır, Ercümend Kalmık ismini bir gugıllamadım (ki hiç benlik değil) 

Geçtiğimiz günlerde açtığım Kazım Taşkent – Ayaspaşa – Doğan Apartmanı dosyası üzerine malum, aileden İpek Alp’in verdiği bilgiler bana birkaç apartmanı birden “çözdürmüş”, iş bu müze binasına kadar gelmişti (bknz. En sonraki krokim ☺️)

Çünkü Apartman 23‘te oturan Ayşe Kalmık ressam eşinin ölümünden sonra 1997’de Türkiye’nin tek bir ressama ayrılmış ilk müzesini açmıştı. Hem de bir mahalle içinde, hem de eski bir ahşap ev farklı bir şekilde kullanılıyor…

Şimdi iki bu paylaşım ile hem Ercüment Bey’i anarak yaptıklarına bakıyor, hem de Beyoğlu’nda gizli bir mimari güzelliği görmüş oluyoruz (yani bence). 

Ben müzeyi araştırıp anlatacağımı yazmıştım. @tunapektas bana mesaj atarak 2017’de orada çalıştığını ve fotoğraflarını bulursa gönderebileceğini söyledi. @tunapektasarc sıkı çalışmış hem binanın içinden güzel fotoğraflar, hatta mimar Ayşe Orbay’ın yenileme projesine dair  Arredamento Dergisi sayfalarını bile göndermiş. Aydınlatma işleri de Şazi Sirel’inmiş.

O binadan bu iç dünyanın, bu müze ve bahçenin çıkacağını kim tahayyül edebilir? 

Semtçilik yapmak istemem ama Gümüşsuyu böyledir:)

SKARLATOS AİLESİ’NİNMİŞ

Yazar Defne Suman, yıllar sonra bir yorumuyla bu bina hakkında yeni bir kapı açtı bize: “Eski sahibinin Michael Skarlatos adlı bir Rum olduğunu biliyorum. Kız kardeşi Sofia ile bu evde büyümüşler. Michael daha sonra Robert Kolej’de öğretmen olmuş. Aile 1964 Rum sürgünü esnasında sınır2dışı edilmiş. Evlerini de arkalarında bırakmak zorunda kalmışlar. Bay Skarlatos şimdi 103 yaşında. Halen Atina’da yaşıyor. Gelirsen tanıştırırım. ☺️ Defne Suman.”

Bunun üzerine Robert Kolej kayıtlarına bakayım derken, ailenin 1960’daki mutlu haberini gördüm bir New York gazetesinde. 1960 yılının 14 Haziran’ında oğulları Michael Jr. Amerikan Hastanesi’nde, İstanbul’da dünyaya gelmiş.

https://nyshistoricnewspapers.org/?a=d&d=pt19600714-01.1.6&e=——-en-20–1–txt-txIN———-

YOLLARI KESİŞENLER

Yolu Ercümend Kalmık Müzesi ile kesişen binaları aşağıda görebilirsiniz. Bu binaların hikâyelerini birlikte okumanızı öneririz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

2 Yorumlar
 • Defne Suman
  Tarih: 21:37h, 03 Kasım Cevapla

  Eski sahibinin Michael Skarlatos adlı bir Rum olduğunu biliyorum. Kız kardeşi Sofia ile bu evde büyümüşler. Michael daha sonra Robert Kolejde öğretmen olmuş. Aile 1964 Rum sürgünü esnasında sınır dışı edilmiş. Evlerini de arkalarında bırakmak zorunda kalmışlar. Bay Skarlatos şimdi 103 yaşında. Halen Atina’da yaşıyor. Gelirsen tanıştırırım. ☺️ Defne Suman.

  • Nilay Örnek
   Tarih: 18:16h, 12 Kasım Cevapla

   Şahane!

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Talimhane

Sümer Apartmanı

“En öksüz apartmanlar nerelerde?” derseniz yanıtlarımdan biri Talimhane olur. Kalabilenlerden…  Taksim’de Elektrik İdaresi’ne giden yolda Sümer Apartmanı. Apartmanda bir İngiliz romantizmi hakim. Ve şanslıyız ki ressamın imzası da var: İ. Hakkı. Böyle apartmanlarda yetişen bir neslin, şu andaki nesilden çok daha farklı olduğunu düşünüyorum; haksız mıyım?

Devamı »
Nişantaşı

Güzel Apartmanı

Özellikle Valikonağı’na bakan cephesine “Eskiden ne güzelmiş” diyerek baktığım bir apartman, yıllardır boş, Nişantaşı Anadolu Lisesi’nin yanında-karşısında. Fotoğraflarımı çektim ve -iyi ki- ziline baktım. Tanıdık bir isim; çok beğendiğim moda tasarımcısı Hatice Gökçe.  Ona yazdım, “Bana yazar mısınız o apartmanı?” dedim ve şahane bir metin

Devamı »
İstiklal Caddesi

Tiring Mağazası (Foto Süreyya)

İç mimar Didem Avincan, bu hesabı ve siteyi takibinden en çok yararlandığım, “bilgi ve belge dolu” geri dönüşleriyle yeni keşifler yapmamı sağlayan insanlardan. Bana yazdıkça “Siz de bir bina yazın” diyordum. İstiklal Caddesi’nin Tünel tarafından geçen pek çok insanın, zaman içinde farklı isim ve işlevlerle gördüğü

Devamı »
Tarlabaşı

Leica Galeri

Şimdi, “Ara Güler hayatta olsaydı da sorardık, kesin biliyordur” diye düşünüyorum… Geçenlerde, kapılara ilgisini görüp takip etmeye başladığım Halil Kendir’in hesabında ilk defa o binanın içini gördüm. Sağolsun beni kırmadı binanın bugünkü haline dair fotoğrafları bana gönderip öğrendiklerini yazdı. (Dışardan fotoğraflar bana ait, içerisi muhteşemmiş!

Devamı »
Osmanbey

Şark Apartmanı

Osmanbey’de Şark Apartmanı. Birkaç sene önce çekilen bir fotoğrafından sonra daha da yıpranmış, öyle terk edilmiş. Mimarı da kapıda yazmasa bilgisini bulmadım yazılı. Bir Ermeni mimar Şabuh Hançer’in imzası var. Ya bu isim ve görüntüde, şehrin her dönem merkezi yerinde bir apartman; mutlaka bir hikâyesi

Devamı »
Çankaya

Cin Ali Apartmanı

Cin Ali birkaç nesil için malum sembol kitap-karakterdi, onu bilmeyeni düşünemiyorum bile… Instagram’daki @nornek hesabımın hikayelerinden bunları paylaşmıştım; Tuba Hanım (Instagram’da  @to_be) bana mesaj atmış; “Remziye ve Rasim Kaygusuz’un kızlarının kurduğu Cin Ali Müzesi’ni biliyorsunuzdur değil mi? Kavaklıdere’de bir Ankara apartmanı hem de!” yazmış. “Bilmiyorum”

Devamı »
Şişhane

Metrohan

Çıkan kısmın özeti: İstanbul Kültür Sanat Vakfı’ndan Ayşe Bulutgil ile Elif Ekinci, 27. İstanbul Tiyatro Festivali vesilesiyle, festivale ev sahipliği yapan bazı binaları yazacak “o binalar konusunda uzman” kişilerle iletişim kurmuş ya da kurmama vesile olmuş idi. Ve şimdi, iki çok tatlı ve harika hikaye

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.