Gözcü (Gayret) Apartmanı

Yapım yılı: 1931

“Rahmet istedi” derler ya… Bazen zamanında çok çalışmış, kalıcı bir şeyler yapmaya çalışmış insanların yıllar sonra bir vesileyle adlarının anılmaya devam ettiğini düşünüyorum.

Bugün de, ‘bina arkeologluğu’ yaparken döneminin önemli göz doktorlarından Dr. Niyazi İsmet Bey’i, daha da doğrusu Dr. Niyazi İsmet Gözcü’yü tanıyıp andım.

Ama ona nasıl geldim; anlatayım…

EKONOMİK BUHRARA RAĞMEN APARTMAN

Sevil (Öztürk) Hanım, ilgimi çekeceğini düşünerek (ki çekti), gastearsivi.com‘dan Son Posta Gazetesi’nin, Haziran 1931 tarihli birinci sayfasını paylaşmış. Gazete, ekonomik buhrana rağmen parası olup apartman yaptıranları, bu binaların ‘kaça çıktığı’ bilgisi ve bazı özellikleriyle birlikte ‘ifşa ediyor’!

Niye böyle diyorum; gazete suçluyor.

“Birinin parasının olması mı sorundur, parayı yolsuzluklarla elde etmesi mi?” sorusuna takılmadan, “Bunların paraları var, alın bakın, hedef bu” tarzı bir dizi yayın yapmışlar. Birkaç hafta boyunca, birinci sayfadan. Saçma bence. Ama benim için bir hazine.

Çünkü bugün bazıları hâlâ hayatta olan binaları kimlerin yaptırdığını görebiliyorum. Yey!:)

İLK ADI, GAYRET

Onu hemen tanıdım; Gümüşsuyu, İnönü Caddesi’ndeki bugünün Gözcü Apartmanı. O yıllarda ismi Gayret imiş. O yıllarda yanında hiç bina olmadığını görmek benim için çok acayip. O dönem bina 4 katlı. 5’er odadan oluştuğunu gazetenin metninden öğreniyoruz. Aşağı yukarı 1931 yılında 40 bin liraya mal olmuş.

Yazıda apartmanı Dr. Niyazi İsmet Bey’in yaptırdığı yazıyor.  “Soyadı Kanunu 1934-35, Dr. Niyazi İsmet Bey kim? Ara ki bulasın” diye düşündüm… Amaaaa. Sonra binanın bugünkü isminin Gözcü olduğunu düşünerek, Dr. Niyazi İsmet Gözcü araması yaptım ve bum! Buldum.

Özgeçmişini aşağıya ek olarak bırakıyorum ama özetle Niyazi Bey (1884-1965), hayatını göz doktorluğuyla geçirmiş, Çanakkale Savaşı’nda cephede de çalışmış, milletvekilliği de yapmış, Türkiye’de göz hastalıklarının tedavisi konusunda pek çok önemli çalışması ve kitapları olan bir asker-doktormuş. O yıllarda Türkiye’de önemli bir sorun olan göz hastalığı Trahom’un tedavisinde çok önemli biriymiş.

Soyadı kanunu çıkınca da, sonradan apartmanına da ismini veren ‘Gözcü’ soyadını almış. Dedim ya, rahmet istedi.

**********

DR.NİYAZİ İSMET BEY, DR. NİYAZİ İSMET GÖZCÜ

1884 yılında İstanbul’da doğdu. 1907 yılında Mekteb-i Tıbbiye-i Şahane (Askeri Tıbbiye)’den mezun oldu. Gülhane Askeri Hastanesi’nde staj yaptıktan sonra asistan olarak kaldı ve göz hastalıkları uzmanı oldu. 1909 yılında Selanik ve daha sonra Manastır Merkez Hastanelerinde görev yaptı. 1910 yılında Gülhane Askeri Tababet Tatbikat (Tıp Uygulama) Mektebi’nde göz kliniği öğretim üyeliğine getirildi. Birinci Dünya Savaşı yıllarında
(1914-1918) Çanakkale cephesinde ve çeşitli hastanelerde görev yaptı. Daha sonra Gülhane Hastanesi’ne döndü. Başhekimlik ve bölüm başkanlığı yaptı. Profesör oldu. 1941 yılında Gülhane Hastanesi Ankara’ya Cebeci Askeri Hastanesi’ne taşınınca burada da göz hastalıkları biliminin gelişmesine önemli katkıları oldu.
1934 yılında Soyadı Kanunu çıkınca “Gözcü” soyadını aldı.
1944 yılında Tabip Tümgeneral rütbesi ile ordudan ayrıldı. 1944 yılı sonunda yapılan milletvekili ara seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul Milletvekili seçilerek Türkiye Büyük Millet Meclisi 7.Dönem çalışmalarına katıldı. Bu görevi 1946 yılına kadar sürdü.

1928-1931 yılları arasında kurucularından olduğu Türk Oftalmoloji Cemiyeti Başkanlığı, 1931-1933 yılları arasında İstanbul merkezli 3.Bölge Tabipler Odası Yönetim Kurulu Üyeliği ve 1933-1937 yılları arasında da 3.Bölge Tabipler Odası Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

Çok sayıda bilimsel makalesinin yanı sıra Emraz-ı Ayniye (Göz Hastalıkları,1921), Göz Frengisi (1924), Traham Tedavisi ve Trahomla Mücadele (1927), Trahom Mücadelesinde Çalışan Küçük Sıhhiye Memurlarına Trahom ve Konjuktiva Hastalıkları Dersi (1931) Adlı yayınlanmış yapıtları vardır. 1965 yılında İstanbul’da vefat etti.

Bu dönemde, tabip odaları dışında Türk Oftalmoloji Derneği, Çocuk Hekimleri Encümeni, Türk Jinekoloji Derneği, Cild ve Zührevi Hastalıklar Derneği, Türk Üroloji Derneği ve Otorinolaringoloji Derneği gibi uzmanlık dernekleri de çalışmaktadır.

1935 yılında, Bursa, Bilecik, Kocaeli ve Zonguldak illeri, 3.Bölge Tabipler Odası’ndan ayrılarak, Ankara merkezli 1.Bölge Tabip Odası’na bağlanır. Bu değişiklik sonucu İstanbul Merkezli 3.Bölge Tabipler Odası’nın üye sayısının 138 azalması, bu illerdeki hekim sayısı hakkında kabaca bir fikir vermesi açısısından önemlidir.

Merkezi İstanbul’da bulunan 3.Bölge Tabipler Odası çalışmalarına, Bursa ili hekimlerinin ne ölçüde katıldıkları hakkında bilgi olmadığı gibi, Bursa ili hekimlerinin, 1935 yılında bağlandıkları Ankara merkezli 1.Bölge Tabip Odası hakında da bilgi bulunamadı.

1949-1950 yıllarında Bursa’daki hekimlerin “Hekimler Birliği” adlı bir dernekleri olduğu, her ay Bursa Halkevi Salonu’nda bilimsel toplantılar düzenledikleri, Genel Kurul toplantılarını burada yaptıklarına ve 14 Mart Tıp Bayramlarını kutladıklarına dair belgeler vardır.

KAYNAK: https://hekimcebakis.org/makale/bursa-tabip-odasi-tarihi-1928-1952-2/

******

* Güncel fotoğraflar benim, eski gazete kupürü ise şuradan.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Yeşilköy

Deniz Park Apartmanı & Deniz Park Otel

Ne yapılış yılını ne de mimarını bulabilmiştim ama Instagram, yorumlar, okuyucu katkısı şahane!  Yeşilköy’deki ilginç binalardan biri diye düşünüp paylaştım, girişi, geniş, bahçesi hoşuma gitti. Ve ismi… Deniz Park yıllar yıllar evvel İstanbul’un, en popüler otellerinden biriymiş. 1957’de büyük bir yangınla kül olmuş; hatta yangın

Devamı »
Galata

İngiliz Postanesi (Postane İstanbul)

“Sosyal, çevresel ve kentsel etki odaklı çalışmalara, ortak kültürel üretimlere ev sahipliği yapacak olan Postane, 9 Ekim Cumartesi kapılarını açıyor!” duyurunusu görür görmez, benim için Mekânda Adalet Derneği’yle de özdeşleşen, @postaneistanbul‘un kurucu direktörü sevgili Yaşar Adanalı’dan binayı yazması için ısrarcı oldum. Yaşar, en “Özlemiyorum” diyene

Devamı »
Kültür

Nacar Evi

“Ya işte bu!” sevinçli nidasıyla paylaştım Instagram’da bu evi.  Baştan beri bu işe girip de yaratmak istediğim dürtülerle hareket eden birini görmek harika oldu.  Merve Yılmaz, Mersin’de yaşıyor. Görüp beğendiği, hep kreş olarak bildiği bir binayı merak edermiş; araştırmaya karar vermiş. Bulduklarını da bana fotoğraflarla

Devamı »
Zeyrek

Betoven Apartmanı

Ya sonra bana “Bu apartmanların, apartman isimlerinin hikâyelerini niye merak ediyorsun?” denmiyor mu? Bunu okuyun; ef-sa-ne… 10-15 kişi dün bana, klasik müzik yayıncısı Serhan Bali’nin bir Twitter paylaşımını gönderdi; “Nilay Hanım nasıl sizden kaçmış” gibi notlarla… Konu, Fatih Kadınlar Pazarı‘nın ortasında satıcıların arasında kalmış bir eski

Devamı »
Harbiye

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

İlk yapıldığında bayağı antik tiyatro havasındaymış. Hatta ta kendisiymiş:) Bir yarışmayla kazanılan proje yapılmış, 1947 yılında açılmış ama sonrasında sahne kullanımının daha iyi olması için çok aktif hale getirilmemiş, bir yıl içinde bile çokça değişiklik yapılmış. “Proje ve Kontrol: Y. Mimar Nihat Yücel ve Nahil Uysal”

Devamı »
Cihangir

Mavrodi Apartmanı

Kimi “Nilay Hanım, apartmanımı bir araştırsanız” diyerek bana adres gönderiyor, kimiyse algısını açıyor, gördüğüne bakar oluyor, hatta en istediğim şeyi yapıp kollektif bir bellek için belge-bilgi topluyor.  Dedikodulu yazım tarzım da şahidimdir ki, ikinci tip insanı daha çok seviyorum:) @bengandbengdesign ‘Resimli Apartmanlar’ serim için gönderdi… Cihangir, Mavrodi Apartmanı,

Devamı »
Galata

Collège des Frères (St. Pierre İlkokulu)

Son dönemde Galata’da, içindeki İtalyan restoranı ve yapısıyla popüler olan bir işletme; Ecole St. Pierre Otel.  Otelin, adını, çok zaman önce orada olan eski bir okul binasından aldığını bildiğimden dönüşüm hikâyesini merak ediyordum. Bugüne kadar ibadete, eğitime ve ticarete ev sahipliği yapan, bugünse otel olan

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.