Güler Apartmanı

Bu defa bir fotoğraftan yola çıkalım. Salih Tozan, Orhan Kemal, Muzaffer Buyrukçu, Mücap Ofluoğlu, Samim Kocagöz ve Hüsamettin Bozok…

Oyuncusundan yayıncısına, romancısından gazetecisine ne kadro!

1950’ler; fotoğraflayan Ara Güler, yer Güler Apartmanı.

BULUŞTURAN EVLER

Ben böyle fotoğraflar görünce hemen o arkadaşlık ağlarını aklıma kazımaya çalışıyorum. Yakın tarih yazını için çok önemli. Ancak ben daha kendi tanıştıklarımı hatırlayamazken, 1950’leri aklıma kazımaya çalışmam da! Ne cüret!

Ama insan merak etmiyor mu; ne için toplanmışlar, neler konuşuyorlar, bu kadroyu ne ya da neler bir araya getirdi?

Ve bir diğer sorum “Nerede?”, “Hangi bina orası?”

Özellikle edebiyat ya da siyasete dair dönem metinleri okuyan biriyseniz, birilerinin evinin bariz bir toplantı merkezi olduğunu görüyorsunuz. Gün belli, apartman belli, düşünce alışverişleri o evlerde yapılıyor. Misal benim sitede metnini pek sevdiğim yapılardan Ağaoğlu Evi o buluşma noktalarından biridir. Sabahattin Eyüboğlu’nun Bronz Sokak’taki dairesi de öyle (onu da yakında yazayım hatta).

BİR AVUÇ GÜZEL İNSAN

“Ara Güler’in edebiyatçılarla kurduğu dostluklara ışık tutan Bir Avuç Güzel İnsan başlıklı sergi, Yapı Kredi Bomontiada’daki Ara Güler Müzesi’nde izleyiciyle buluştu” alt başlıklı bir söyleşinin anonsuna bakarken de bu fotoğrafla ilk “Nerede bu ekip?”i düşünüp, Instagram’dan paylaşmıştım.

Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’nden Temel Yılmaz yazdı bana; “Güler Apartmanı’nda… Ara Güler’in Galatasaray’da Yapikredi Binası’nın arkasında Ara Cafe’nin üstünde yan yana iki bina mevcut. İkisi birleştirilmiş, Ara Bey yıllarca orada kalıyor sonrasında da ofis olarak kullanıyor binayı” diye…

Arada yazdığımı gören Didem Avincan, siyah beyaz fotoğrafta arkada duran fotoğraflardan biriyle Ara Güler’in yıllar sonra çalışma masasında çekilmiş bir fotoğrafında rastlayıp bana göndermiş. Yetmemiş Goad Haritaları’ndan sokağı da bulmuş.

NİYE MİMAR, NİYE TOSBAĞA?

Goad Haritaları’nda yanılmıyorsak, sokağın ismi Mimar; Rue Mimar, o zaman neden öyle, bulamadım.

Biz o sokağı hep Tosbağa Sokak olarak bildik. Peki niye tosbağa idi, onu da bulamadım. Bir dönem volkswagen-vosvos’lara tosbağa deniliyordu bir ilgisi var mı? Ya da çok çok eski zamanlarda kaplumbağa kanı ile tedavi yapmaya çalışan “tosbağacı kadınlar” varmış, onunla ilişkisi olabilir mi, hiç sanmam, yıllar uymuyor en başta… Onu da bulamadım.

Sokağın ismi 2017’de Ara Güler Sokak olmuş.

AİLE APARTMANI

Apartman Ara Güler’in aile apartmanı. Babası eczacı Dacat Dederyan almış olmalı, onun yaptırdığını düşünmedim ama belki öyledir. Güler de bazı kaynaklara göre 4, bazılarına göre 12 yaşından sonra uzuuuun yıllar o binada oturuyor (Ben 4 yaşa daha çok inanıyorum).

6-7 Eylül olaylarında da o binada oturuyor olmalı. Ne acayip! Güler’in o gün yaşadıklarından bir anısı benim için hep ilginç olmuştur, yazmıştım da, onu da siteye koyuyorum. Havada asılı kalan o piyano!

HEP MÜZE OLSUN İSTEDİ

Ara Güler’i tanıyan hemen herkesin bildiği konu, efsanevi fotoğraf muhabiri, bu binanın “Ara Güler Fotoğraf Müzesi” olmasını çok istiyor, hep istiyor; yıllar yılı da deli bir arşiv tutuyor (Yaşasın arşivciler).

Doğuş Grubu, Güler’in arşivini bu bina ile birlikte satın alıyor. Ancak -daha sonra en doğru halini öğreneceğim- bir nedenle bu binada sorunlar olunca -Güler hayattayken- müze ilk önce Bomontiada’daki şimdiki yerinde açılıyor.

Şimdi binanın içinde Ara Kafe dışında neler var ben de bilmiyorum. Öğrendikçe yazacağım.

Bu arada Ara Güler ile usta-çırak ilişkisi kurmuş arkadaşım Ercan Arslan’ın, Güler’in ardından yazdığı çok güzel bir yazıyı da buraya ekliyorum

KAYNAKLAR

  • Ara Güler’in ofisindeki fotoğrafı, Didem Avincan buradan bulmuş ben de oradan aldım ama fotoğrafçısı kim yazmamışlar! Fotoğraf muhabiri anlatan bir yazıya çok iyi olmuş:( Ercan Arslan’ın fotoğrafı olabilir gibi geldi ama emin olamadım.
  • Siyah beyaz meydan fotoğrafı için Salt arşiv.
  • Yazının dayandığı ana fotoğraf, tabii ki Ara Güler Arşivi’nden. Yazının yayınlandığı tarihte de sergileniyor…

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Kumburgaz

Rauf Alanyalı Yalısı

Alanyalı’nın Kumburgaz’daki, denize sıfır evinde pek çok ünlü Yeşilçam filmi çekilmiş. ŞARK BÜLBÜLÜ, AİLE ŞEREFİ Okuduğum haberlerden bir derleme ile anlatayım: “ŞarkBülbülü, Aile Şerefi gibi Yeşilçam filmlerine ev sahipliği yapan yalı, Büyükçekmece 2. Sulh Hukuk Satış Memurluğu tarafından 19 milyon 322 bin 50 TL’ye satışa çıkarıldı. Açık artırma ile

Devamı »
Taksim

Cumhuriyet Apartmanı

Çok düşünüyorum; “O apartman neler gördü acaba?”  Görmüş geçirmiş apartmanlardan biri, Taksim’de Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Cumhuriyet Apartmanı. Şirin Devrim’in Şakir Paşa Ailesi adlı kitabını okuduğumdan beri merak ettiklerimden. Zamanında “Taksim Bahçesi”, şimdi Gezi Parkı manzaralı. Şirin Devrim’in annesi Fahrelnissa, o dönem İzzet Melih Devrim ile evli.

Devamı »
Erenköy

Gezeryan Köşkleri

Daimi konuk yazarlarımdan biri olsun istediğim Gökçe Günaydın anlatıyor: Sözlükte; hareket etmeyen, durgun, dingin, kimseyi rahatsız etmeyen anlamlarına gelen ‘sakin’ kelimesi aynı zamanda ‘bir yerde oturan’ anlamı da taşıyor. İşte benim de sakini olmaktan çok mutlu olduğum ve başka bir semtte yaşamayı hayal dahi edemediğim

Devamı »
Taksim

Naum Paşa Konağı

Konuk yazarım doktor-oyuncu-yönetmen ve yazar Ercan Kesal. Önce o anlatsın, sonra ben ekleyeceğim… “Metin Erksan’la mutad Beyoğlu merkezli gezilerimizin birindeydik. İstiklal Caddesi’ni boydan boya yürüyüp Haşet Kitabevi’ne kadar gittik. Bir süre etrafına bakındıktan sonra hemen sağ taraftaki eski ama görkemli hanı göstererek konuştu: ‘Bak burası Narmanlı.

Devamı »
Taksim

Güneş Apartmanı

Sürekli “Eski daha güzeldi” cümlesinin tekrarlanmasına ya da o hissin dillendirilmesine sıcak bakan biri değilim ama var olana bu derece ihaneti de aklım almıyor. Taksim Meydanı gibi merkezi bir yerde, apaçık ortadaki bir apartmanın eski hallerine ulaşmak o kadar zor oldu ki… 50 ve 60’lı

Devamı »
Maçka

Konak Apartmanı

Merve Başcumalı, burada önce kardeşi Burak ile birlikte Talimhane’deki Divan Apartmanı‘nı yazmış ardından da, yaşayanlarıyla görüşerek yine Talimhane’deki güzeller güzeli Taş Apartmanı‘nı kayda almıştı. Şimdi Merve Hanım, İstanbul’da Süleyman Seba Caddesi’ni bilenlerin göz aşinalığı yaşayacağı Konak Apartmanı’nı, ailesi onlarca yıldır o binada, hatta o binanın olduğu

Devamı »
Rumelihisarı

Ahmet Vefik Paşa Kütüphanesi

Nereden nereye… Hikayemiz Osmanlı döneminin, 16 dil bildiği belirtilen bir devlet adamından, ABD’li bir yazar ve ressamına, Türkiye’nin en önemli tiyatro sanatçılarından birine ve bugün Rumelihisarı’ndan Londra’ya kadar uzanıyor. Ahmet Vefik Paşa ‘vikipedia’dan bilgilerle söylersem Osmanlı devlet adamı, diplomatı, 16 dil bilen bir çevirmen ve oyun yazarı.

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.