Haliç (Hacı Recep) Apartmanı

Katkıda bulunanlar: 
 • Serdar Kuzuloğlu
Yapım yılı: 1929

Daha önce Gözcü -eski adıyla Gayret- Apartmanı vesilesiyle paylaşmıştım; Son Posta Gazetesi, 1931 yılında “ekonomik buhrana rağmen parası olup apartman yaptıranları, bu binaların ‘kaça çıktığı’ bilgisi ve bazı özellikleriyle birlikte ‘ifşa ediyor'”du.

Sevmediğim bu habercilik tarzının yıllar yıllar sonra iki bilgi kırıntısına muhtaç benim gibi araştırmacılar için küçük bir hazire olduğunu söyleyebilirim. Son Posta bunu sadece birkaç sayıda yapmış, keşke daha çok olsaydı.

HER ŞEYİ DEĞİŞMİŞ DE OLSA…

gastearsivi.com‘dan ekran görüntüsünü aldığım bu binalardan biri, 2 Temmuz 1931 tarihindeki metne göre Tepebaşı Tozkoparan Caddesi’nde 1 ve 2 numaralarda varlık gösteren Hacı Recep Apartmanı. “12 daireli 84 odalı”. 1929’da biten binanın Fresco isminde bir tüccar tarafından yaklaşık 100 bin lira maliyetle yapıldığı yazılmış. Delirdim bu bilgiyi bulunca!

Tepebaşı’nda artık Tozkoparan Caddesi yok; onu da gazetelerden buldum, Lütfi Kırdar döneminde, Temmuz 1941’de Refik Saydam Caddesi adını almış. Pek çok emlak sitesi de bölgeyi Şişhane olarak tanımlıyor. Bina, Refik Saydam Caddesi ile Kuytu Sokak buluşmasında, Evliya Çelebi Mahallesi’nde.

‘Tüccar Fresko’ pek spesifik bir tanım değil; o döneme ait ‘kağıt tüccarı İzak Fresko – Isaac Fresco’ ile Fratelli Fresko – Çiçek Pazarı’nda iş yeri olan Fratelli Fresco’ya ait faturalar buldum. Bir de tabii Beyoğlu’ndaki Pinto- Fresko Pasajı, Eminönü’ndeki Aslan Fresko Han ve Büyükada’daki malikanesinden bildiğimiz bir Fresko var.

HAVLUCU HACI RECEP BULUNDU

Şimdinin Kasımpaşası, o dönem Tozkoporan’ı ağırlıklı olarak Yahudilerin yaşadığı bir yer. Yaptıran Fresko; binanın ilk ismi ‘Hacı Recep’ nereden geliyor onu ‘önce’ bulamadım. O dönemde ‘meşhurrr’ bir muhallebici Hacı Recep Bey var.

Sonra şöyle gelişmeler oldu.

Ebru Havlucu siteye bir yorum olarak şöyle yazmıştı: “Haliç Apartmanı yazınızı okudum, bahsi geçen Hacı Recep benim dedem olmalı zira 1943 gibi Yeniköy’e taşınana kadar aile burada yasamış, Havlucu Recep diye bilinirmiş. Apartmanın isminin Hacı Recep diye de anıldığını bilmiyordum. Babam, amcalarım ve halamın çoçuklukları bu evde geçmiş.”

Ebru Hanım’ın doğruyu söylediğinden emindim ve hatta bence de binanın ismi dedesinden geliyordu. Ama buna kanıtım olmadan bunu bir bilgi olarak veremezdim, kendisine bir belge olup olmadığını sorduğumda o da bulamadı.

Bu arada bir dönemin gazetelerine baktığımda “neredeyse yoktan var eden”, “çok çalışarak zengin olan” Hacı Recep’in -Havlucu Recep- öğüt dolu yazı dizilerini, makaleleri görebiliyordum. ama bağı kuramamıştım.

Ancak imdadımıza bir yardım yetişti… Sitemin daimi destekçisi, neredeyse yardımcılarımdan biri haline gelen iç mimar Didem Avincan, bana şöyle bir mesaj gönderdi: Merhaba Nilay Hanım, az önce Haliç (Hacı Recep) apartmanı için yazılan yorumlarda gördüm, Havlucu Recep ismini, apartmanla ilişkisini kurmaya yarar mı bilemedim ama paylaşayım, siz de görmüşsünüzdür belki; 1941 den bir gazetede, Tozkoparan’da başka Recep Apartmanı yoksa şayet Ebru Hanım’ın bahsettiği aynı apartmana işaret edebilir mi diye düşündüm”.

Onu da bu metne ekledim…

Yani Haliç apartmanı’nın Hacı Recep’ini de bulmuş olduk, ben de bulduğum kupürlerden birini ekliyorum:)

BALKONLARDAN BİLE TANINIR

Binanın, caddenin ismi farklı da olsa bina, kötü basım bir gazete fotoğrafıyla bile tanıdık. Cep telefonumdaki fotoğraflardan, o balkonlardan hemen buldum; bugünün Haliç Apartmanı.

Muhteşem Haliç manzarasından ve muhabbetlerimizden şüphelenerek sordum, bir dönem M. Serdar Kuzuloğlu’nun ofisi de en üst kattaymış. “Terası da ayrı efsanedir. Rivayet oydu ki İstanbul Belediye Başkanı konutu olarak yapılmış. Hatta sonraları bizim kat bir dönem Masonların buluştuğu sosyal kulüp tarzı bir yer olmuş. Sonra randevu evi karışımı bir şeyler… Efsanesi boldu” yazmış Serdar bana ve muhteşem bir fotoğrafla göndermiş; aşağıda görebilirsiniz.

Bugün binanın üzerinde kocaman ‘Malatya Eğitim Vakfı Genel Merkezi’ tabelası var. Ben bir dönem burada çeşitli şirketlerin -yeni albüm vs.- partiler düzenlediğini hatırlıyorum.

Babil isimli bir dizi burada çekilmiş.

Bu arada ana fotoğrafı (binanın uzaktan ve çok güzel göründüğü iki fotoğraf) RealtyBank isimli emlak sitesinden aldım. Maison-Dorient’deki ilandan fotoğraflar var, oradan da birkaç özellik paylaşayım:

 • 6 Bölüm. Salonundan Panoramik Haliç Manzaralı
 • Yüksek Tavanlı ve Ahşap Rabıta Parkeli
 • Nostaljik Asansörlü 3. kat, 225m2…

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

6 Yorumlar
 • Ebru Havlucu
  Tarih: 17:13h, 15 Ocak Cevapla

  Merhaba Nilay Hanim,Halic apartmani yazinizi bugun okudum, bahsi gecen Haci Recep benim dedem olmali zira 1943 gibi Yeniköy’e tasinana kadar aile burada yasamis, Havlucu Recep diye bilinirmis. Apartmanin isminin Haci Recep diye de anildigini bilmiyordum.Babam, amcalarım ve halamın çoçuklukları bu evde geçmiş.
  Saygılarımla
  Ebru Havlucu

  • Nilay Örnek
   Tarih: 19:56h, 16 Ocak Cevapla

   Merhabalar! Bu acayip bir bilgi. Ve Havlucu Recep diye baktım, gazete kupürleri de buldum, sıfırdan zengin oluşunu anlattığı. Ama bina ile onu ilişkilendiren bir şey çıkmıyor. Acaba sizde ailenin orada yaşaması dışında bir, bilgi, belge, fotoğraf var mıdır? Aile bir dairede mi, ayrı dairelerde miymiş?:)

 • Ebru Havlucu
  Tarih: 23:31h, 19 Ocak Cevapla

  Ah o merhabalar deyişiniz kulağımda şahane çınladı:)
  Bildiğim kadarıyla bir dairedelermiş, fotoğraf belki olabilir, kuzenlerime de sorarım. Bizden önceki nesilde maalesef hayatta olan yok. Daha fazla bilgi ve belgeye ulaşmaya çalışacağım.
  Bu vesile ile hem bu site hem de Nasıl Olunur takipcisi olarak tüm emeğiniz için çok teşekkür ederim

  Bu arada annem de Bakıköylü ( şükür ki o hayatta ama bu apartman yıllarını pek detaylı bilmiyor)ve benim çoçukluğumda anneannem Vankulu sokakta oturuyordu,

  İyi çalışmalar dilerim
  Sevgiler
  Ebru Havlucu

  • Nilay Örnek
   Tarih: 17:05h, 20 Ocak Cevapla

   Merhabalar Ebru Hanım
   Tüm mesajlarınız bana ulaşıyor merak etmeyin
   Sadece yorumlar yazıldığında bloga girip onaylamaya basmam gerekiyor benim; cep telefonumdan okusam da onay ve yanıt için bilgisayar karşısına geçmem gerektiğinden okusam da yanıt ve onayda gecikebiliyorum
   Geldi tüm mesajlarınız
   Çok sevindim:) Umarım Hacı Recep Bey ile ilişkiyi kurabiliriz bir şekilde, acayip bir keşif olur. Ve Vankulu Sokak Bakırköy’ün en güzellerindendir, hangi bina acaba:)
   sevgiler
   n.

 • Ebru Havlucu
  Tarih: 20:05h, 24 Nisan Cevapla

  Nilay Hanım düzeltme için ailem ve kaybettiklerimiz adına çok teşekkür ederim
  Sevgiler
  Ebru Havlucu

  • Nilay Örnek
   Tarih: 21:57h, 28 Nisan Cevapla

   Ne demek… Kusura bakmayın, fena yoğunluk… Ama bu düzeltme değil bence “ortaya çıkarma”. Malum yılların meşhur HAliç Apartmanı’nın isminin farklı olduğunu o gazete olmazsa bilemezdik, sonra sizin “Acaba dedemizin olabilir mi?” demeniz, benim kanıt aramam, Didem Hanım’ın buluşu… Her şey süper oldu. Teşekkürler, sevgiler n.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Çankaya

Türk Dil Kurumu Binası

Bir süredir mimarların da beğendikleri, onlar için özel olan yapıların kaydını tutmak istiyordum. Bunun için ilk önce tanıdığım kişileri taciz etmeye başladım. İyi ki de yapmışım!  Kısa süre önce Nasıl Olunur’da söyleştiğimiz #NevzatSayın’a da yazdım; “Bana sizin için önemli bir yapıyı yazar mısınız? Nevzat Sayın

Devamı »
Gümüşsuyu

Gözcü (Gayret) Apartmanı

“Rahmet istedi” derler ya… Bazen zamanında çok çalışmış, kalıcı bir şeyler yapmaya çalışmış insanların yıllar sonra bir vesileyle adlarının anılmaya devam ettiğini düşünüyorum. Bugün de, ‘bina arkeologluğu’ yaparken döneminin önemli göz doktorlarından Dr. Niyazi İsmet Bey’i, daha da doğrusu Dr. Niyazi İsmet Gözcü’yü tanıyıp andım.

Devamı »
Gümüşsuyu

Üçler Apartmanı

1930’lardan bugüne gelen Mühendis İbrahim Galip Bey, şimdiki adıyla Akar Palas Apartmanı‘ndan bahsederken, yanındaki Üçler Apartmanıyla onu, o dev bloğu çok da sevmediğimden bahsetmiştim. Ben pembe rengi, yenilenmesine rağmen yine de dökülen hali, pimapenlerle kapatılmış balkonları ve dev blok haliyle pek de sevemem orayı. Yıllarca

Devamı »
Talimhane

Türk Bisturi Apartmanı

Taksim Talimhane, Divan Apartmanı‘nın yazısının altına gazeteci Deniz Alphan şöyle yazmıştı: “Küçüklüğümde biz de Şehit Muhtar Caddesi’nde iki üç apartman aşağıda Türk Bisturi Apartmanı’nda otururduk. Apartmanın sahibi bir operatör doktordu, herhalde mesleğinden dolayı bu adı seçmişti. Benzer özelliklere sahip bir binaydı. Sokaklar oto yedek parçacıların

Devamı »
İstiklal Caddesi

Narmanlı Yurdu (Narmanlı Han)

Narmanlı Apartmanı ve yine aileyle ilişkili Vehbi Bey Apartmanı‘nı yazdıysam da Narmanlı Han ya da Narmanlı Yurdu’na hiç giresim yoktu.  Girmek istemiyorum çünkü Narmanlı Yurdu hakkında bugüne kadar yüzlerce bilgi metni, çokça ansiklopedi maddesi yazıldı zaten, merak eden onlardan bakar. Ne diyor Vikipedia maddesi: “1831

Devamı »
Taksim

Güneş Apartmanı

Sürekli “Eski daha güzeldi” cümlesinin tekrarlanmasına ya da o hissin dillendirilmesine sıcak bakan biri değilim ama var olana bu derece ihaneti de aklım almıyor. Taksim Meydanı gibi merkezi bir yerde, apaçık ortadaki bir apartmanın eski hallerine ulaşmak o kadar zor oldu ki… 50 ve 60’lı

Devamı »
Maçka

Konak Apartmanı

Merve Başcumalı, burada önce kardeşi Burak ile birlikte Talimhane’deki Divan Apartmanı‘nı yazmış ardından da, yaşayanlarıyla görüşerek yine Talimhane’deki güzeller güzeli Taş Apartmanı‘nı kayda almıştı. Şimdi Merve Hanım, İstanbul’da Süleyman Seba Caddesi’ni bilenlerin göz aşinalığı yaşayacağı Konak Apartmanı’nı, ailesi onlarca yıldır o binada, hatta o binanın olduğu

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.