Haliç (Hacı Recep) Apartmanı

Katkıda bulunanlar: 
 • Serdar Kuzuloğlu
Yapım yılı: 1929

Daha önce Gözcü -eski adıyla Gayret- Apartmanı vesilesiyle paylaşmıştım; Son Posta Gazetesi, 1931 yılında “ekonomik buhrana rağmen parası olup apartman yaptıranları, bu binaların ‘kaça çıktığı’ bilgisi ve bazı özellikleriyle birlikte ‘ifşa ediyor'”du.

Sevmediğim bu habercilik tarzının yıllar yıllar sonra iki bilgi kırıntısına muhtaç benim gibi araştırmacılar için küçük bir hazire olduğunu söyleyebilirim. Son Posta bunu sadece birkaç sayıda yapmış, keşke daha çok olsaydı.

HER ŞEYİ DEĞİŞMİŞ DE OLSA…

gastearsivi.com‘dan ekran görüntüsünü aldığım bu binalardan biri, 2 Temmuz 1931 tarihindeki metne göre Tepebaşı Tozkoparan Caddesi’nde 1 ve 2 numaralarda varlık gösteren Hacı Recep Apartmanı. “12 daireli 84 odalı”. 1929’da biten binanın Fresco isminde bir tüccar tarafından yaklaşık 100 bin lira maliyetle yapıldığı yazılmış. Delirdim bu bilgiyi bulunca!

Tepebaşı’nda artık Tozkoparan Caddesi yok; onu da gazetelerden buldum, Lütfi Kırdar döneminde, Temmuz 1941’de Refik Saydam Caddesi adını almış. Pek çok emlak sitesi de bölgeyi Şişhane olarak tanımlıyor. Bina, Refik Saydam Caddesi ile Kuytu Sokak buluşmasında, Evliya Çelebi Mahallesi’nde.

‘Tüccar Fresko’ pek spesifik bir tanım değil; o döneme ait ‘kağıt tüccarı İzak Fresko – Isaac Fresco’ ile Fratelli Fresko – Çiçek Pazarı’nda iş yeri olan Fratelli Fresco’ya ait faturalar buldum. Bir de tabii Beyoğlu’ndaki Pinto- Fresko Pasajı, Eminönü’ndeki Aslan Fresko Han ve Büyükada’daki malikanesinden bildiğimiz bir Fresko var.

Şimdinin Kasımpaşası, o dönem Tozkoporan’ı ağırlıklı olarak Yahudilerin yaşadığı bir yer. Yaptıran Fresko; binanın ilk ismi ‘Hacı Recep’ nereden geliyor onu da bulamadım. O dönemde ‘meşhurrr’ bir muhallebici Hacı Recep Bey var.

BALKONLARDAN BİLE TANINIR

Binanın, caddenin ismi farklı da olsa bina, kötü basım bir gazete fotoğrafıyla bile tanıdık. Cep telefonumdaki fotoğraflardan, o balkonlardan hemen buldum; bugünün Haliç Apartmanı.

Muhteşem Haliç manzarasından ve muhabbetlerimizden şüphelenerek sordum, bir dönem M. Serdar Kuzuloğlu’nun ofisi de en üst kattaymış. “Terası da ayrı efsanedir. Rivayet oydu ki İstanbul Belediye Başkanı konutu olarak yapılmış. Hatta sonraları bizim kat bir dönem Masonların buluştuğu sosyal kulüp tarzı bir yer olmuş. Sonra randevu evi karışımı bir şeyler… Efsanesi boldu” yazmış Serdar bana ve muhteşem bir fotoğrafla göndermiş; aşağıda görebilirsiniz.

Bugün binanın üzerinde kocaman ‘Malatya Eğitim Vakfı Genel Merkezi’ tabelası var. Ben bir dönem burada çeşitli şirketlerin -yeni albüm vs.- partiler düzenlediğini hatırlıyorum.

Babil isimli bir dizi burada çekilmiş.

Bu arada ana fotoğrafı (binanın uzaktan ve çok güzel göründüğü iki fotoğraf) RealtyBank isimli emlak sitesinden aldım. Maison-Dorient’deki ilandan fotoğraflar var, oradan da birkaç özellik paylaşayım:

 • 6 Bölüm. Salonundan Panoramik Haliç Manzaralı
 • Yüksek Tavanlı ve Ahşap Rabıta Parkeli
 • Nostaljik Asansörlü 3. kat, 225m2…

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

4 Yorumlar
 • Ebru Havlucu
  Tarih: 17:13h, 15 Ocak Cevapla

  Merhaba Nilay Hanim,Halic apartmani yazinizi bugun okudum, bahsi gecen Haci Recep benim dedem olmali zira 1943 gibi Yeniköy’e tasinana kadar aile burada yasamis, Havlucu Recep diye bilinirmis. Apartmanin isminin Haci Recep diye de anildigini bilmiyordum.Babam, amcalarım ve halamın çoçuklukları bu evde geçmiş.
  Saygılarımla
  Ebru Havlucu

  • Nilay Örnek
   Tarih: 19:56h, 16 Ocak Cevapla

   Merhabalar! Bu acayip bir bilgi. Ve Havlucu Recep diye baktım, gazete kupürleri de buldum, sıfırdan zengin oluşunu anlattığı. Ama bina ile onu ilişkilendiren bir şey çıkmıyor. Acaba sizde ailenin orada yaşaması dışında bir, bilgi, belge, fotoğraf var mıdır? Aile bir dairede mi, ayrı dairelerde miymiş?:)

 • Ebru Havlucu
  Tarih: 23:31h, 19 Ocak Cevapla

  Ah o merhabalar deyişiniz kulağımda şahane çınladı:)
  Bildiğim kadarıyla bir dairedelermiş, fotoğraf belki olabilir, kuzenlerime de sorarım. Bizden önceki nesilde maalesef hayatta olan yok. Daha fazla bilgi ve belgeye ulaşmaya çalışacağım.
  Bu vesile ile hem bu site hem de Nasıl Olunur takipcisi olarak tüm emeğiniz için çok teşekkür ederim

  Bu arada annem de Bakıköylü ( şükür ki o hayatta ama bu apartman yıllarını pek detaylı bilmiyor)ve benim çoçukluğumda anneannem Vankulu sokakta oturuyordu,

  İyi çalışmalar dilerim
  Sevgiler
  Ebru Havlucu

  • Nilay Örnek
   Tarih: 17:05h, 20 Ocak Cevapla

   Merhabalar Ebru Hanım
   Tüm mesajlarınız bana ulaşıyor merak etmeyin
   Sadece yorumlar yazıldığında bloga girip onaylamaya basmam gerekiyor benim; cep telefonumdan okusam da onay ve yanıt için bilgisayar karşısına geçmem gerektiğinden okusam da yanıt ve onayda gecikebiliyorum
   Geldi tüm mesajlarınız
   Çok sevindim:) Umarım Hacı Recep Bey ile ilişkiyi kurabiliriz bir şekilde, acayip bir keşif olur. Ve Vankulu Sokak Bakırköy’ün en güzellerindendir, hangi bina acaba:)
   sevgiler
   n.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Cihangir

Hazzopoulo Apartmanı (Aslan Residence)

Çıkan kısmın çooookk özeti: Beyoğlu Tel Sokak 29 numarada yer alan binanın (şimdi Ayramin Otel), Hanif Han ve Sadri Alışık Sokak no 25’te yer alan binayla benzerliklerini fark edip neredeyse birkaç yüz metre mesafede yer alan bu üç binanın ikiz, neredeyse üçüz olduklarını yazmıştım. Bugün

Devamı »
Ziyapaşa

Emin Gökçe Evi

Kaynaklarım Altın Şehir Adana Dergisi’ndeki Haluk Uygur yazısı (çok güzel) ile benzer temalar barındıran Güney Mimarlık Dergisi’nden mimar Hakan Kısacık’ın yazıları… EVET, CAHİT ARF’IN KARDEŞİ 1924 yılında Adanalı olmuş Arf ailesi… Arf soyadı Arifi isminin kısaltılmışı imiş. Selanik’ten Adana’ya Posta Müdürü olarak atanan Yusuf Arifi

Devamı »
Şaşkınbakkal

Velioğlu Apartmanı

Bu işi yapmaya önünden geçip de bilmediklerimiz için, kayıt tutmak için, Cumhuriyet dönemi mimarlarına selam çakmak için başladım denilebilir; en çok da meraktan tabii ki… Ama farklı örnekler gelince kaydını tutmak da hoşuma gidiyor. Uzun yıllardır tanıdığım Harun Velioğlu, paylaştığım Kaplancalı Apartmanı’na “Bizim komşumuz, ben

Devamı »
Büyükçekmece

Aysel Sultan Yalısı

Cep telefonum fotoğraf dolu, neler neler var ama ‘bulamayınca’ anlamı yok, paylaşmıyorum. Yine de hakkında bilgi bulamadığım bir yapıyı paylaşmak istedim ama işte Instagram ya da bu site bu işe de yarıyor, sonra bulduk bilgiyi:) ÇOCUK BİLE FARKI ANLIYOR:) Çocukluk yazlarımız ona hayranlıkla geçti. Geçen

Devamı »
Gümüşsuyu

Apartman 23

(Bu apartmanı, Ayaspaşa Saray Arkası Sokak’taki Doğan Apartmanı, Ercümend Kalmık Müzesi ve Banka Apartmanı ile bir arada okumanızı tavsiye ederim.) İstanbul’dayız… Gümüşsuyu-Ayaspaşa’dan, Alman Konsolosluğu’nun arka tarafında kalan Saray Arkası Sokak’tan Kabataş’a indiğinizi düşünün. Namık Paşa Yokuşu’ndan sahile inerken Apartman 23’ü görürsünüz.  O ve yanındaki apartman

Devamı »
İstiklal Caddesi

Narmanlı Yurdu (Narmanlı Han)

Narmanlı Apartmanı ve yine aileyle ilişkili Vehbi Bey Apartmanı‘nı yazdıysam da Narmanlı Han ya da Narmanlı Yurdu’na hiç giresim yoktu.  Girmek istemiyorum çünkü Narmanlı Yurdu hakkında bugüne kadar yüzlerce bilgi metni, çokça ansiklopedi maddesi yazıldı zaten, merak eden onlardan bakar. Ne diyor Vikipedia maddesi: “1831

Devamı »
İstiklal Caddesi

Botter Apartmanı

kapsul.com.tr benim çok sevdiğim ve yararlandığım bir oluşum. “Türkiye ve dünya gündemini senin için takip edip özetler, her gün aynı saatte sana ulaştırır” diyorlar sitede kendilerini tarif ederken; iyi de bir özet. Abone oluyorsunuz, size sizin seçtiğiniz saat aralığında haberler geliyor. Sitenin Genel Yayın Yönetmeni

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.