Huzur Apartmanı

Malum, uzun zamandır girişinde resim olan apartmanlara ve resimlerine ayrı ilgim var; kayıt altına alınsın istiyorum. Instagram’daki @mervellous_istanbul hesabının sahibi Merve Hanım’dan paylaştığı güzel metin ve Fatih’teki Huzur Apartmanı’nın fotoğrafları istedim. Beni kırmadı… Yani konuk yazarım Merve İra:

“Binalara ait kapı, pencere, zil, dış cephe süsleri gibi unsurları fotoğraflamayı oldum olası sevmişimdir. Bunun pek çok kişinin ortak ilgi alanlarından biri olduğunu da biliyorum, sosyal medyada sık sık karşılaşıyoruz. Bir de bazı hesaplar var ki bu konularda insanın merakını uyandırıp farkındalığını arttırıyor. Benim için de öyle oldu; Instagram’da @herumutortakarar ve Nilay Örnek’in yaptığı resimli apartmanlar paylaşımı sonrası tesadüf eseri yan apartmanımızın aralık kapısından gördüğüm resimler benim için yeni bir ilgi alanına dönüştü. 

RESİMLİ BİNALARIN PEŞİNE DÜŞMEK

Avantajlarımdan biri bu apartmanlarla dolu Fatih’e oturmam tabii. Ne zaman dışarı çıksam apartman girişlerine bakıyor ve her seferinde de mutlaka bir iki apartmana denk geliyorum resimli girişi olan. Kendimce de bunları fotoğraflamak, kaydını tutmak hoşuma gitmeye başladı. Bazılarının kapısı kapalı oluyor, defalarca yolumu oraya düşürüp açık yakalamaya çalışıyorum ve iki üç denemeden sonra o apartmanın kapısını açık yakalıyorum; Nilay Örnek’in deyimiyle ‘tevâfuk’ sanırım bu demek oluyor.

Beni daha da heyecanlandıran, paylaşımımdaki resimler oldu. Sanırım dördüncü denememde kapıyı açık bulup fotoğrafladığım bu apartman resimleri diğerlerinden çok farklıydı. Çoğunlukla doğa ve manzara sahnelerinden oluşan resimler yerine burada bambaşka uzak diyarların günlük yaşamından ve kültüründen sahneler resmedilmiş. 

FATİH’TEKİ MATADOR

Bu kültürlere ait resimlerin o apartmanda oturanlarla bir ilişkisi var mı? Kimin talebi doğrultusunda bu sahneler resmedilmiş? Merak uyandırıcı! Yoksa tamamen ressamın hayal dünyası mı? Halûk Orhan Öçal’ın böyle başka resimleri de var mı?

“Hemen Nilay Örnek’in paylaşımında bahsettiği ‘resimlistanbulapartmanları‘ hesabına baktım, “Bu resimler kayıt altına alınmış mı?” diye… Hesap özeldi, davet isteğime cevap gelemeyince öğrenemedim. O arşivi yapan Güven Bayar’ın paylaşımlarına baktım ve orada da bir şey bulamadım. Kayıt aldığı resimleri yapan ressam isimleri arasında bu resimlerin ressamı Halûk Orhan Öçal’a rastlayamadım. Ressam hakkında bir bilgiye de ulaşamadım. Instagram’daki paylaşımım sonrasında Güven Bayar’ ın bu resimleri 7 – 8 Ağustos 2021 tarihinde fotoğraflayıp kayıt altına aldığını öğrendim. Şimdi taşlar yerine oturmuştu. Onun verdiği bilgi ile bunu kayıt altına alıp arşive kazandırmış olması beni çok mutlu etti. Bu vesile ile Güven Bayar’a da teşekkür ediyorum.”

BOYANAN, YIKILARAK YİTİRİLEN RESİMLER

Maalesef apartman resimlerine ilgi duyup bakmaya başladığımdan beri fotoğrafladıklarımdan çok daha fazla apartman resimlerinin boya badana ile üzerlerinin kapatılıp yok edildiğini gördüm. Aynı şekilde Fatih’teki kentsel dönüşüm faaliyetleri bir yandan yenilerken bir yandan da eskiye dair her şeyi yıkıp yok ediyor. O yüzden bütün bu güzelliklerin korunması, bu yapılamıyorsa bile kayıt altına alınıp arşivlenmesi büyük önem taşıyor. Bu nedenle herumutortakarar ve resimlistanbulapartmanlari hesaplarının yaptığı katkıyı çok önemli buluyor ve teşekkür ediyorum. Güzel bir anı olması ve farkındalığımıza katkı sağlaması umuduyla…”

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

1 Yorum
  • Emre Öztürk
    Tarih: 14:48h, 21 Ekim Cevapla

    Gerçekten çok güzel fotoğraflar. Ellerinize sağlık. İstanbul’un daha bilmediğimiz sanata daha çok merak uyandıracak ne güzel yerleri vardır kim bilir? Takipteyim.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Gümüşsuyu

Dilâram Apartmanı

Hemen her gün önünden geçtiğim, geçmişte ara ara isminin fotoğrafını çekip Dilara Koçak’a gönderdiğim bir yapı: Dilâram… Bu ne aşk… “Dilara yaptıranın kızı mıymış, eşi mi?” diyorum ara ara içimden. Bir gün yine mahallenin Pervititch haritası halinde dolanırken gördüm, Dilâmar Apartmanı. DİLAMAR OLMASIN? Binanın gerçek

Devamı »
Cihangir

Mavrodi Apartmanı

Kimi “Nilay Hanım, apartmanımı bir araştırsanız” diyerek bana adres gönderiyor, kimiyse algısını açıyor, gördüğüne bakar oluyor, hatta en istediğim şeyi yapıp kollektif bir bellek için belge-bilgi topluyor.  Dedikodulu yazım tarzım da şahidimdir ki, ikinci tip insanı daha çok seviyorum:) @bengandbengdesign ‘Resimli Apartmanlar’ serim için gönderdi… Cihangir, Mavrodi Apartmanı,

Devamı »
Darıca

Necmi Şahin Yalısı

Pek beğendiğim Suriçi’nin Sesleri @matruskaninhici adlı hesapta fotoğraflarla birlikte şöyle yazıyordu: “Aşırı sevdiğim 1977 yapımı İstasyon filminde Cüneyt Arkın’ın şu an hiç sevmediğim Hülya Koçyiğit’i kaçırdığı hoş ve akılda kalıcı yapı, Darıca Bayramoğlu’ndaki Üçburunlar Yarımadası’nda. Yapının -varsa- ismine, mimarına ilişkin bilgi bulamadım. Bilen varsa…” Aaa

Devamı »
İkitelli

Sabah Gazete Binası

Sabah Gazetesi binasının proje yapımına 1987 yılında başlanmış, 1988’de başlayan inşaat 1990 yılında bitmiş. Yıl 95, daha 17 yaşındayım ve en kötüsü kendimi solcu sanıyor (!), Sabah Gazetesi’ni de ‘fan fin fon’ olarak görüyorum. Stajım oraya çıkıyor, beni almıyorlar; uzun hikâye ne yapıp edip güya

Devamı »
Şişhane

Abuaf (Demet) Apartmanı

Ben Art Nouveau işlemelerini, özellikle de kapısını bir müzik aletinin gövdesine benzettiğimden, apartmanın ünlü bir klasik müzik bestecisinin olduğunu falan düşünmeye eğilimli idim. Bu binayı yıllar içinde o kadar çok fotoğraflamışım ki, “Demet Apartmanı” yazısı bile elimde farklı fontlarla mevcut. Ancak asıl ismi Abuaf Apartmanı.

Devamı »
Maçka

Konak Apartmanı

Merve Başcumalı, burada önce kardeşi Burak ile birlikte Talimhane’deki Divan Apartmanı‘nı yazmış ardından da, yaşayanlarıyla görüşerek yine Talimhane’deki güzeller güzeli Taş Apartmanı‘nı kayda almıştı. Şimdi Merve Hanım, İstanbul’da Süleyman Seba Caddesi’ni bilenlerin göz aşinalığı yaşayacağı Konak Apartmanı’nı, ailesi onlarca yıldır o binada, hatta o binanın olduğu

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.