İhsan Raif Hanım Konağı

Rumeli Caddesi, Taş Konak, Yapım Yılı: 1800’lerin sonu

Nereden nereye…

Dünden Bugüne İstanbul Ansiklopedisi’nde N harfini okuyordum, “Şair Nigar Hanım” hakkında okurken, “Nişantaşı’ndaki konağında…”yı gördüğüm an, ‘gugılladım’, onun davetli olarak sıkça gittiği bir başka ve ünlü konak çıktı karşıma: İhsan Raif Hanım Konağı.

Ve onun deyişi ile Taş Konak şiirin, musikinin, sanatın beslendiği bir mekân.

Peki İhsan Raif Hanım kim?

Hazırlayın kadehleri, şarkımız Müzeyyen Senar’dan geliyor:

“Kimseye etmem şikâyet; ağlarım ben halime

Titrerim mücrim (suçlu) gibi baktıkça istikbalime
Perde–i zulmet çekilmiş korkarım ikbalime (Korkarım karanlık perde çekilmiş talihime)”

BU SÖZLER 13 YAŞINDA YAZILMIŞ!

Hece ölçüsünü kullanan ilk kadın şairimiz İhsan Raif Hanım bu sözlerin yazarı. Hem de 13 yaşında yazmış. Peki niye bu kadar kederli?

Mehmet Öklü bu konuda bir kitap bile yazmış ama ben internette okuduklarımdan bir derleme yapacağım:

“Köse Mehmed Raif Paşa’nın kızı olarak 1877’de dünyaya gelen İhsan Raif, valilik de yapmış varlıklı babasının özeniyle iyi bir eğitim görür. Edebiyatla hep içli dışlıdır. 

13 yaşındayken kız kardeşi Belkıs ile ders çalışırken, bir çalışanın işbirliğiyle (nasıl sinirlendim, tam Türk dizisi olacak hikâye) ona göz koyan Mehmet Ali adında bir adam konağa dalar ve onu kaçırmaya çalışır. Kızlar direnir, adam kaçar. Ancak İhsan Raif hakkında dedikodular çıkar ve babası kızının Mehmet Ali’yle evlenmesine karar verir. (İhsan Raif’in bir anlatımları var, ağlarsınız, içiniz acır.)

MUTLULUĞU ÜÇÜNCÜ EVLİLİKTE BULUR

İzmir’e gelin olarak gönderilmeye hazırlanan İhsan Raif Hanım, korkulu bekleyişini o meşhur dizelere döker. Kimseye Etmem Şikâyet, daha sonra Kemanî Sarkis Efendi tarafından bestelenir ve Türk Sanat Müziği’nin önemli klasiklerinden biri olur.

İhsan Raif Hanım mutsuzdur. Ne zaman ki ailesi, başka kadınlarla birlikte olan kocasından ayrılmasına razı olur, 14 yılın ardından boşanır. Bu sürede çok sevdiği 3 erkek evladı olur.

İkinci evliliği ise ‘zorla elini öptürmek isteyen eşi yüzünden’ sadece 1 gün sürer. Üçüncü… İhsan Raif Hanım’ın üçüncü evliliği ise aşk evliliği olur. Yazar Şahabettin Süleyman ile evlenir. Eşi ölene kadar mutlu bir birliktelikleri olur. 

49 YAŞINA KADAR 4 EVLİLİK

Bunun yanında İhsan Raif, edebiyat dünyasından bir çevre edinir. Şiirleri bu zümrece beğenilir. Güfte ve bestesi kendisine ait olan 19 eseri var. Başkaları tarafından bestelenen şiirleri de.

İhsan Raif Hanım dördüncü ve son evliliğini ise Şahabettin Bey’in ölümünün ardından bir Fransız ile yapar. İhsan Raif Hanım’ın kısa ve fırtınalı yaşamı 1926’da Paris’te son bulur. Öldüğünde 49 yaşındadır.

Bu İhsan Raif Hanım’ın hikâyesi; peki ya bina?

SİZ DE ÖNÜNDEN GEÇİYOR OLABİLİRSİNİZ

Şaka gibi… Binanın önünden ‘yüzlerce’ kere geçmişimdir; Rumeli Caddesi’nde yanındaki İş Kültür Kitapları’na kayar gözüm. Buraya bir kere bakmamışım! Utandım. 

Gittim, fotoğraflarını çektim, bir baktım Kalyon Kültür yazıyor.

İnternet sitelerine baktım; o kadar iyi ki…

Bina ayrıntılarıyla, hikâyesiyle (bendeki drama orada yok ama:) ve fotoğraflarıyla anlatılmış. Bravol İç mekan fotoğrafları da oradan.

Oradan aktarıyorum:

“Taş Konak II. Abdülhamit tarafından yaptırılarak, 1889’ın son aylarında konağa ismini verecek olan, Osmanlı Devleti’nin son döneminde valilik, nazırlık, vezirlik, Şûra-yı Devlet Reisliği görevlerinde bulunmuş Mehmet Raif Paşa’ya tahsis edilmiş. Kızı İhsan Raif Hanım’ın ölümünden sonra, 1929’da konağa Mardin Ailesi yerleşmiş. Betül Mardin konakta bir süre yaşamış, müzik yapımcısı kardeşi Arif Mardin de burada doğmuş. Bir dönem halk evi olan konak, Şişli Kaymakamlık Binası olarak kullanılmış, 2013’te Şişli Valiliği tarafından restore edilerek Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devredilmiştir.”

DUVARLARDA GÖKSU’DAN KALAMIŞ’A

2019’da Kalyon Kültür Vakfı konağı kiralamış, bir restorasyon yapmış Şair Nigar Sokak’taki arka bahçesine sökülebilen camdan bir kış bahçesi eklemişler. (Şimdi orada Cup of Joy var.)

Sitelerinde şu bilgiler de var: “(…) Yapının köklü bir tamirat geçirdiği anlaşılmaktadır. Bu çalışmada (…), zemin kattaki kalem işi süslemeli odalarda ve ikinci kattaki birinci salon duvarlarında görülen özgün kalem işi süslemeler kapatılmıştır. Üslup açısından her üç dönemde de genel olarak Barok karakter dikkat çekmektedir. Yapının cephesinde ise, Neo-Gotik örgelerin ön plana çıktığı görülmektedir.

(…) Duvar resimleri ayrı bir öneme sahiptir. İstanbul manzaraları içinde Fenerbahçe, Kalamış, Kız Kulesi, Göksu gibi semtlerin yanısıra kartpostallaran faydalanılarak hayali manzaralar da resimlenmiştir.”

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Nişantaşı

Konak Sineması

Şimdi ‘birinci ağızdan’ bir Konak Sineması okuyacaksınız. Benim için pek kıymetli.  Çünkü her şey, mimari açıdan bana pek de değerli görünmeyen Başaran Apartmanı’nı “Konak Sineması da bu binanın altındaymış bir zamanlar” diyerek, metni ve bilgileriyle paylaşmamla başladı. (Buradan okuyabilirsiniz.) Nişantaşı’ndaki apartmanın ardından mimar Rükneddin Güney’in

Devamı »
Vişnezade

Dr. Belen Evi

Mimar Sinan Üniversitesi’nden Arbil Ötkünç, -iyi ki- bu bina üzerine uzun bir yazı kaleme aldığından, kaydı tutulmuş, harika bilgilere ulaşabiliyoruz. ‘PİŞMAN OLMADIĞIM İLK YAPI’ Dr. Belen Evi, o dönemde hem Maruf Bey’in çevresinde, hem de genel mimarlık anlayışında baskın olan milli akımın dışında modernist bir

Devamı »
Eminönü

Sadıkiye Han

Bina Eminönü’nde; ismi Sadıkiye Han. O kadar güzel ki her ayrıntısı.  Alnında dönemin önemli çay ithalatçılarından İsagulyan’ın Osmanlıca, Ermenice ve Fransızca duvar reklamı var. Ama fotoğraflara da bakın. Bu han “koruma kararı çıkmış” bir bina. Her yerine ayrı özensizlik (ağır kelimeler kullanasım var da…)  Ben

Devamı »
Şişhane

Angel Apartmanı (Tünel İş Hanı)

Mimar, mühendis ve şehir plancısı Aron Angel hakkında söylenecek şey çok. Burada iki farklı yazı okuyabilirsiniz; biri kendisi hakkında, diğeri doğduğu Valpreda Apartmanı. Bu sitedeki yazılar, hakkında bir okuma yapmak isteyenlere fikir versin diye; Gezi Parkı’nı, Bağdat Caddesi’ni planlayan kişiyi bilelim diye…  Ve şehir planlaması

Devamı »
Şaşkınbakkal

Velioğlu Apartmanı

Bu işi yapmaya önünden geçip de bilmediklerimiz için, kayıt tutmak için, Cumhuriyet dönemi mimarlarına selam çakmak için başladım denilebilir; en çok da meraktan tabii ki… Ama farklı örnekler gelince kaydını tutmak da hoşuma gidiyor. Uzun yıllardır tanıdığım Harun Velioğlu, paylaştığım Kaplancalı Apartmanı’na “Bizim komşumuz, ben

Devamı »
Beşiktaş

Deniz Apartmanı

Nüzhetiye Caddesi benim çok yürüdüğüm bir Beşiktaş yoludur; tabela 2005’te konulmuşsa da ben yeni gördüm. Deniz Apartmanı’nın girişinde “Şair Behçet Necatigil, 1964-1979 yılları arasında (demek ki vefatına kadar) bu apartmanda 23 no’lu dairede yaşamıştır” yazıyor. O gün bugündür Necatigil şiirlerinde ne kadar ev / mahalle

Devamı »
Gümüşsuyu

Banka Apartmanı

Ben “Bana bilgi verin, beni kahveye çağırın” deyip duruyorum, aranan kan Kanada’dan geldi:) İpek Alp’in mesajı benim için o kadar önemli ki…  Akrabalık, arkadaşlık ve apartman ilişkileri… Hani aynı apartmanda oturan aileleri biliyoruz ama burada mahalle kurulmuş! Bir de yıllardır çok beğenerek baktığım sevgili “Banka”

Devamı »