Latife Hanım Köşkü

İstanbul Gümüşsuyu’ndan, Ayaspaşa’nın geçmişinden bahsedilirken bir Latife Hanım Köşkü bahsi de geçer. Bu bahiste adı geçen de bildiğimiz Latife Hanımdır; Mustafa Kemal Atatürk ile 2.5 yıl evli kalan Latîfe Uşaklı.

Latife Hanım, anne babasının ölümünün ardından uzun yıllar tek başına Ayaspaşa’daki bu muhteşem manzaralı (o dönem önünde bina olmayan), büyük köşkte yaşamış. Ancak apartmanların yapılma döneminde kendisine çok büyük gelen, ısıtmakta da zorlanılan bu köşkten taşınmaya karar vermiş. Ve Harbiye’deki Safir Apartmanı’nın en üst katında bir apartman dairesi alıp ona taşınmış.

5 METRE TAVANLI EVİN KÜTÜPHANESİ

Yeğeni Muammer Erboy’un anlatımına göre Ayaspaşa’daki köşkünde yatak odasına kimseyi sokmayan Latife Hanım orada bunu çok da umursamaz olmuş. Ama esas mevzu efsanevi pek kıymetli ve geniş kütüphanesi imiş. 5 metre tavanlı bir köşkten 2 metre tavanlı bir apartmana geçiş onu en çok kütüphanesi nedeniyle etkilemiş. Latife Hanım kütüphaneyi kestirmek zorunda kalmış.

BAKKAL HİLMİ SÖNMEZ ANLATIMIYLA…

Ben bu bu köşkü hep duyarım.
Buraların ünlü sokaklarından Saray Arkası ‘nda 50 yılı aşkın bakkallık yapmış olan Hilmi Sönmez’in binaların denizi kapatmasından şikâyet eden sözlerini okurken şaşırmıştım mesela; “Latife hanımın köşkü de görünürdü buradan. Kendisi beni ziyaret ederdi, sohbet ederdik. Çok muhterem bir hanımefendiydi. Ama maalesef varisleri köşkü yıkıp apartman yaptılar” diyordu.

GÖZ GÖRE GÖRE YIKILMIŞ

Köşk Sarayarkası’ndan denize doğru inen Namık Paşa Sokak ile bugün adı Muhtar Leyla Ildır Sokak’ın köşesinde. Bugün hâlâ tarif edilen yere yakın, İnönü Caddesi’nden Çiftevav’a akışta görülebilen bir ahşap yapı olduğundan “Acaba bu o olabilir mi?” diyordum. Ama değil. Hem o köşk denize daha yakın.
1993 yılındaki Arkitekt dergisinin Ayaspaşa sayısında kapsamlı bilgi var:
“Ayaspaşa Çevre Güzelleştirme Derneği Başkanı Avukat Gürsel Özdoğan’dan aldığımız bilgiye göre birinci derece tarihi eser olmasına rağmen sadece tavanları korunmak ve yerine aslının eşi yapılmak üzere 1989’da köşk yıkılmıştı. Köşkün çok özel bahçesindeki asırlık iki büyük manolya ve iki çam ağacı mülk sahibi tarafından önce kısmen çürütülüp sonra kesilmiş, kameriye parçalanmış ve çakıl taşlı bahçe bir süre için ruhsatsız otopark olarak kullanılmıştı…”

ARTIK BİR OTOPARK!

İpek Çalışlar’ın Latife Hanım adlı kitabına göre de, bu yıkım müteahhit Muzaffer Tahmas tarafından yapılmış. 2009’da Dubai merkezli Kaizen firmasının burada rezidans yapacağı haberleri yapılmışsa da köşkün yeri bugün otopark!

ATATÜRK HEYKELİ İÇİN

Bu arada bu sitenin Instagram hesabındaki yorumları okumak her zaman keyifli; siteye yapmadan önce orada yer alan yorumlardan bir ikisini buraya ekleyeyim. Latife Hanım’ın Harbiye’deki apartmanı seçiş nedeninin ‘en güzel Atatürk heykelini gören konumu’ olduğunu yazmıştı pek çok kişi.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Taksim

Pertev Apartmanı

İtalyanın en tanınmış Çağdaş Yunan Edebiyatı uzmanlarından, İstanbul doğumlu Mario Vitti’nin Sula Bozis tarafından Türkçe’ye çevrilip İstos tarafından yayınlanan “Doğduğum Şehir /İstanbul 1926-1946” adlı kitabının kapağı beni çarpmıştı. Gezi Parkı’nın bir zamanlar var olan merdiven tırabzanlarından (merdiven korkulukları artık metal) çekilmiş fotoğrafta, arka planda sırasıyla

Devamı »
Asmalımescit

Spadaro Paşa Apartmanı

Olay şu; Kırmızı Kapı, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Seza Sinanlar Uslu ve öğrencilerinin inisiyatifiyle, bir çalışma ve kültür sanat mekânı olmak amacıyla 2020’nin Ekim ayında kurulmuş.  Farklı araştırmacıları bir araya getiren, sanata, tarihe, kültüre açılan bir kapı, sosyal bir

Devamı »
Adalar

Büyükada Rum Yetimhanesi – II

Bu yazıyı Büyükada Rum Yetimhanesi -1 ile okuyun lütfen Ben savaş tarihi sevmem, şehir hayatı-tarihi severim:) Bence bu da çok şey söyler. Ve insan sık sık şöyle der: “Ya olsaydı nasıl olurdu, ya olmasaydı nasıl olurdu…” O durumlardan biri… Bambaşka bir tahayyül.  ORIENT EKSPRES İLE

Devamı »
Kumburgaz

Rauf Alanyalı Yalısı

Alanyalı’nın Kumburgaz’daki, denize sıfır evinde pek çok ünlü Yeşilçam filmi çekilmiş. ŞARK BÜLBÜLÜ, AİLE ŞEREFİ Okuduğum haberlerden bir derleme ile anlatayım: “ŞarkBülbülü, Aile Şerefi gibi Yeşilçam filmlerine ev sahipliği yapan yalı, Büyükçekmece 2. Sulh Hukuk Satış Memurluğu tarafından 19 milyon 322 bin 50 TL’ye satışa çıkarıldı. Açık artırma ile

Devamı »
Gümüşsuyu

Dilâram Apartmanı

Hemen her gün önünden geçtiğim, geçmişte ara ara isminin fotoğrafını çekip Dilara Koçak’a gönderdiğim bir yapı: Dilâram… Bu ne aşk… “Dilara yaptıranın kızı mıymış, eşi mi?” diyorum ara ara içimden. Bir gün yine mahallenin Pervititch haritası halinde dolanırken gördüm, Dilâmar Apartmanı. DİLAMAR OLMASIN? Binanın gerçek

Devamı »
Gümüşsuyu

Mustafa Bey Apartmanı

Beyoğlu’nun ilk apartmanlarından. İkinci derecede tarihi eser. İstanbul, Beyoğlu, Gümüşsuyu’ndan yolu geçip de onu görmeyen yoktur herhalde… Yüzyılı -çoktan- aşkın süredir, ‘azalarak’ orada. Eskiden yakınındaki Çin restoranının girişini gösteren, artık Gümüşsuyu’nun simgelerinden biri haline gelen, Taksim-Beşiktaş dolmuş duraklarının arkasındaki renkli-süslü girişin hemen arkasında kocaman alanda… Taksim

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.