Latife Hanım Köşkü

İstanbul Gümüşsuyu’ndan, Ayaspaşa’nın geçmişinden bahsedilirken bir Latife Hanım Köşkü bahsi de geçer. Bu bahiste adı geçen de bildiğimiz Latife Hanımdır; Mustafa Kemal Atatürk ile 2.5 yıl evli kalan Latîfe Uşaklı.

Latife Hanım, anne babasının ölümünün ardından uzun yıllar tek başına Ayaspaşa’daki bu muhteşem manzaralı (o dönem önünde bina olmayan), büyük köşkte yaşamış. Ancak apartmanların yapılma döneminde kendisine çok büyük gelen, ısıtmakta da zorlanılan bu köşkten taşınmaya karar vermiş. Ve Harbiye’deki Safir Apartmanı’nın en üst katında bir apartman dairesi alıp ona taşınmış.

5 METRE TAVANLI EVİN KÜTÜPHANESİ

Yeğeni Muammer Erboy’un anlatımına göre Ayaspaşa’daki köşkünde yatak odasına kimseyi sokmayan Latife Hanım orada bunu çok da umursamaz olmuş. Ama esas mevzu efsanevi pek kıymetli ve geniş kütüphanesi imiş. 5 metre tavanlı bir köşkten 2 metre tavanlı bir apartmana geçiş onu en çok kütüphanesi nedeniyle etkilemiş. Latife Hanım kütüphaneyi kestirmek zorunda kalmış.

BAKKAL HİLMİ SÖNMEZ ANLATIMIYLA…

Ben bu bu köşkü hep duyarım.
Buraların ünlü sokaklarından Saray Arkası ‘nda 50 yılı aşkın bakkallık yapmış olan Hilmi Sönmez’in binaların denizi kapatmasından şikâyet eden sözlerini okurken şaşırmıştım mesela; “Latife hanımın köşkü de görünürdü buradan. Kendisi beni ziyaret ederdi, sohbet ederdik. Çok muhterem bir hanımefendiydi. Ama maalesef varisleri köşkü yıkıp apartman yaptılar” diyordu.

GÖZ GÖRE GÖRE YIKILMIŞ

Köşk Sarayarkası’ndan denize doğru inen Namık Paşa Sokak ile bugün adı Muhtar Leyla Ildır Sokak’ın köşesinde. Bugün hâlâ tarif edilen yere yakın, İnönü Caddesi’nden Çiftevav’a akışta görülebilen bir ahşap yapı olduğundan “Acaba bu o olabilir mi?” diyordum. Ama değil. Hem o köşk denize daha yakın.
1993 yılındaki Arkitekt dergisinin Ayaspaşa sayısında kapsamlı bilgi var:
“Ayaspaşa Çevre Güzelleştirme Derneği Başkanı Avukat Gürsel Özdoğan’dan aldığımız bilgiye göre birinci derece tarihi eser olmasına rağmen sadece tavanları korunmak ve yerine aslının eşi yapılmak üzere 1989’da köşk yıkılmıştı. Köşkün çok özel bahçesindeki asırlık iki büyük manolya ve iki çam ağacı mülk sahibi tarafından önce kısmen çürütülüp sonra kesilmiş, kameriye parçalanmış ve çakıl taşlı bahçe bir süre için ruhsatsız otopark olarak kullanılmıştı…”

ARTIK BİR OTOPARK!

İpek Çalışlar’ın Latife Hanım adlı kitabına göre de, bu yıkım müteahhit Muzaffer Tahmas tarafından yapılmış. 2009’da Dubai merkezli Kaizen firmasının burada rezidans yapacağı haberleri yapılmışsa da köşkün yeri bugün otopark!

ATATÜRK HEYKELİ İÇİN

Bu arada bu sitenin Instagram hesabındaki yorumları okumak her zaman keyifli; siteye yapmadan önce orada yer alan yorumlardan bir ikisini buraya ekleyeyim. Latife Hanım’ın Harbiye’deki apartmanı seçiş nedeninin ‘en güzel Atatürk heykelini gören konumu’ olduğunu yazmıştı pek çok kişi.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Nişantaşı

İnayet Apartmanı 

“(…) annem yaptırdıkları apartmana ‘Hürriyet’, ‘İnayet’, ‘Fazilet’ gibi adlar verenlerin, aslında bütün hayatlarını bu değerleri çiğneyerek geçirmiş kişiler arasından çıktığını söylerdi” cümlesini geçiriyor Orhan Pamuk, Masumiyet Müzesi adlı eserinde… Aslında bir cümlesini alıntıladığım bütün bir paragraf, kitapta başrollerde olan ‘Merhamet Apartmanı’na dair bir şeyler söylerken,

Devamı »
Tomtom

Atlas (Konstantinapoli) Apartmanı

İstiklal Caddesi’ni kesen en meşhur sokaklardan, adı Mason locasıyla da anılan Nuri Ziya Sokak’taki (aslen Nur-u Ziya malum) Belvü Apartmanı‘nından bahsederken yanındaki binaya dair merakımdan da bahsetmiştim. Fransız Sarayı ile Belvü arasında kalan yapı hep ilgimi çeker; pek bir gizemli, isimsiz… “Atlas Apartmanı” ismini bulmam

Devamı »
Sarıyer

Sarıyer Verem Savaş Dispanseri

Onur Sar (Instagram’da @chez_onur ) ilk günlerinden bu yana bina hikayeleri paylaştığım hesabımın en coşkulu, yorumlarıyla, katkısıyla insana en iyi gelen takipçilerinden. Bana geçenlerde -ki bayağı oldu- bir ahşap köşk hikâyesi yazdı ama tez yazar gibi cümle ayrıntı ile yazdığından, “Ne olur Instagram versiyonu” yapalım dedim,

Devamı »
Eminönü

Sadıkiye Han

Bina Eminönü’nde; ismi Sadıkiye Han. O kadar güzel ki her ayrıntısı.  Alnında dönemin önemli çay ithalatçılarından İsagulyan’ın Osmanlıca, Ermenice ve Fransızca duvar reklamı var. Ama fotoğraflara da bakın. Bu han “koruma kararı çıkmış” bir bina. Her yerine ayrı özensizlik (ağır kelimeler kullanasım var da…)  Ben

Devamı »
Galata

Sadık Paşa Apartmanı

Konuk yazarım iç mimar Didem Avincan, kendisi niye “Sadık Paşa Apartmanları”nı yazdığını detaylı anlatıyor zaten… Hemen sözü ona bırakıyorum, sadece, karıştırılmasın diye zamanında “Sadık Paşa Apartmanları” diye iki bina olduğunu, sonradan tek -kapısında aslan olan- binanın Sadık Paşa Apartmanı olarak anılmaya başlandığını belirteyim. Şimdi binalardan

Devamı »
Tarlabaşı

Leica Galeri

Şimdi, “Ara Güler hayatta olsaydı da sorardık, kesin biliyordur” diye düşünüyorum… Geçenlerde, kapılara ilgisini görüp takip etmeye başladığım Halil Kendir’in hesabında ilk defa o binanın içini gördüm. Sağolsun beni kırmadı binanın bugünkü haline dair fotoğrafları bana gönderip öğrendiklerini yazdı. (Dışardan fotoğraflar bana ait, içerisi muhteşemmiş!

Devamı »
Basınköy

Namık Kemal Apartmanı

Gazeteci Umur Talu ile çok kısa dönem, biraz da mesafeli olarak çalışabildik. Ama kendisini çok beğenir, severim.  Tahayyülüm öyle ki, o ve ailesi, İstanbul, evler, mahalleler açısından anı zengini insanlar… “Bize bir ev, bir bina yazar mısınız?” dedim, kırmadı beni. Kısa süre içinde bir yazı

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.