Necmi Şahin Yalısı

“Tevafuk” çok sevdiğim bir kelimedir, haklı tesadüf. Ben de tesadüfümü hakkederim yani. Twitter’a günde 2-3 kere 3-5 dakika bakıyorum. Karşıma bu güzellik çıktı.

Pek beğendiğim Suriçi’nin Sesleri @matruskaninhici adlı hesapta fotoğraflarla birlikte şöyle yazıyordu:

“Aşırı sevdiğim 1977 yapımı İstasyon filminde Cüneyt Arkın’ın şu an hiç sevmediğim Hülya Koçyiğit’i kaçırdığı hoş ve akılda kalıcı yapı, Darıca Bayramoğlu’ndaki Üçburunlar Yarımadası’nda. Yapının -varsa- ismine, mimarına ilişkin bilgi bulamadım. Bilen varsa…”

Aaa bir baktım sevgili Deniz Tuncer bulmuş; meğer 1963’te inşa edilen yapının mimarı -benim de pek sevdiğim, bknz. Beyti ve daha neler neler- Yılmaz Sanlı imiş. (Mimar konusunda şüphe*) Üstelik bina 20.000.000 TL’ye satılıkmış!

KAYIKHANESİ DE VAR

İlana baktım; 900 m² kullanım alanlı, brüt 1000 m², 2 katlı, 9 odalı, 2 salonlu, denize sıfır yapının kendine özel koyu ve mendireği de varmış. 3-4 kayıklık kayıkhane de bonus!

“Terasları, suit odaları, bahçesi, plajı, şömineli misafir salonu (80 m²), şömineli yemek ve dinlenme salonu (80 m²), bahçesinde taş fırını ve barbeküleri ile misafirlerinize deniz keyfini doya doya yaşatarak ağırlayabilirsiniz” diyor ilanda; ticari amaçlarla kullanılabileceği de belirtiliyor.

Şöyle bir ifade de var:

“Ünlü mimar Yılmaz Sanlı’nın tasarımı brütalist özellikler taşıyan bu yapıda yatay ve dikey strüktürel elemanlar ve temel geometrik biçimler ile monotonluktan uzak dinamik mimarisi ile Ada’da hemen göze çarpmaktadır.” ((Mimar konusunda şüphe**)

TORUNUNDAN…

Necmi Şahin’in küçük oğlu Aziz Bey’in eşi Feride Arzu Şahin, ardından arkadaşları yazdı. Torundan da şu cümleler geldi:

“Sevgili Aziz amcam ve dedemin Bayramoğlu’nda çok anıları var. Anneannemle dedemin de tanıştıkları yer. Daha sonra annem, dayım ve kuzenlerinin de çocuklukları Bayramoğlu’nda geçiyor. Film çekimlerinin yanı sıra dedemin babası Necmi Dedemin dostu Fakih Özlen, Muzaffer İlkar gibi  müzik insanları da evimizde çok vakit geçiriyor. 

Fakih Özlen karşılıksız aşk beslediği bir aile Dostumuz için “Huysuz ve Tatlı Kadın” şarkısını yazıyor, Muzaffer Bey besteliyor. Necmi Dedemin idare başkanlığı yaptığı dönemde Bayramoğlu “Türkiye’de ayrı bir Cumhuriyet” gibi manşetlerle gazetelere konu oluyor. Dedemin annesi İffet Annemin vefatıyla ve torunların büyüyüp İstanbul, Ankara, New York, Londra’ya dağılmasıyla zamanla aile Bayramoğlu’ndan uzaklaşmış.”

BİNANIN MİMARI…

Yazı Mart 2021’de yayınlandı. Yorumlarla gelişti.

Instagram’daki bina metninin altına “Ben binanın mimarının Yılmaz Sanlı olduğuna dair tatmin edici bilgiler bulamadım” notunu düşmüşüm ama yapının satılık ilanında adı geçiyor, aileden itiraz yok, yapıyı daha önce bir başka hesap paylaşmış, orada da mimarının Yılmaz Sanlı olduğu yazılıp başka mimarlarca da onaylanmış. Sanlı ailesinden de itiraz yok. “Tamam, böyle kalsın, olabilir”.

Ancak 15 Ocak 2023 tarihinde şöyle bir mesaj aldım: “Necmi Şahin Villası, mimarı Enver Tokay tarafından çizilmiştir. Yanlışlığın giderilmesini rica ederiz /Tokay ailesi , Serâ Tokay”

Serâ Hanım’a “Enver Bey’in bu yapıyla ilişkisine dair internetten bilgi bulamadım, sizde varsa ve bana gönderebilirseniz çok sevinirim. Bir belge-bilgi varsa onunla tüm metni değiştirip yeniden bir paylaşım yapmak hoş da olur. Çok teşekkürler ilgi ve mesajınız için…” yazdım.

Yılmaz Bey’in kızı Suzan Hanım da kıymetli bir mimar, ona yeniden sordum ve “özetle” ve çok itinayla, “Babam hayattayken hiç bu projeden söz etmedi. Ancak babamın ortağı Güner Acar ile annem hatırlıyor, bir de şantiye fotoğrafı var, ben de tekrar bakarım, lütfen bana da haber verin” dedi ve babasının Enver Bey ile dost da olduğunu, hiç iddialaşma, reklam sevmediğini de belirtti.
Mimarlık konusundaki araştırmalarını hep okuduğum Zafer Akay ile durumu istişare ettik; ben olan biteni aktardım. Enver Bey’in varislerini ve çalışmalarını çok iyi bilen biri.
Güner Bey’i de ben aramak istemedim, Serâ Hanım belge ararken karşı tez araştırıyormuş gibi de olmak istemem.
Bulunanı eklerim.
Yine hassas mevzular, iki düzgün aile, iki değerli mimar, iki nazik-iyi eğitimli evlat.
Zafer Bey konuştu, araştırıyor da; bazı durumlarda çok flu oluyor alanlar.
Belki sonuç yakın zamanda söylenebilir.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

1 Yorum
  • Serâ Tokay
    Tarih: 10:58h, 15 Ocak Cevapla

    Necmi Şahin villası Cumhuriyet tarihinin en önemli mimarı olan Enver Tokay tarafından çizilmiştir. Yanlışlığın giderilmesini rica ederiz.
    Tokay ailesi , Serâ Tokay

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Çiftehavuzlar

Tomsu Evi (Leman Apartmanı)

“Bir zamanlar, İstanbul’un Çiftehavuzlar semtinde, o zamanlar adı gibi yemyeşil olan bir Kadıköy sokağı, Yeşil Bahar Sokak’ta Türkiye’nin ilk iki kadın mimarından biri olan Leman Cevat Tomsu’nun “hayatının projesi” gibi gördüğü evi vardı. Her köşesinde mimarın ince zevkini yansıtan ev, Tomsu’nun 1988’deki vefatının ardından 1990’da yıkıldı,

Devamı »
Florya

Beyti Et Lokantası

Beyti… En, en, en sevdiklerimden.  Malum; İstanbul’un en eski et lokantası. 1945’te Kırım göçmeni Abdülmuttalip Güler ve oğlu Beyti Güler tarafından Küçükçekmece Gölü kıyısında 4 masa, 16 sandalyeli küçük bir köfteci olarak açılmış. Birkaç yılda ızgara et lokantası haline gelmiş.  Beyti Bey’in çok çalışkan ve

Devamı »
Nişantaşı

Antik Konak

Geçen Süleyman Nazif Sokak’tan bahsettim; Aydın Apartmanı ve Reşat Ekrem Koçu, İstanbul Ansiklopedisi vesilesiyle… Pek çok kişi “Görmeye gideceğim” yazınca, onlara, sitedeki haritadan bakıp aynı sokak ve çevredeki başka binaları da görmelerini önerdim. Arada Antik Konak hakkında da iki satır yazayım dedim. Neden “İki satır”

Devamı »
Rumelihisarı

Ahmet Vefik Paşa Kütüphanesi

Nereden nereye… Hikayemiz Osmanlı döneminin, 16 dil bildiği belirtilen bir devlet adamından, ABD’li bir yazar ve ressamına, Türkiye’nin en önemli tiyatro sanatçılarından birine ve bugün Rumelihisarı’ndan Londra’ya kadar uzanıyor. Ahmet Vefik Paşa ‘vikipedia’dan bilgilerle söylersem Osmanlı devlet adamı, diplomatı, 16 dil bilen bir çevirmen ve oyun yazarı.

Devamı »
Osmanbey

Sebat Apartmanı

70 yıllık bekleyiş, 70 yıllık sabır, acı… O anlatırken, her sene toplandığımız, Hrant Dink’in önünde öldürüldüğü binanın ismine bakıyordum: Sebat! Bir sembol gibi, bir heykel gibi… ALGUADİŞ’İN ESERİ Halaskargazi Caddesi üzerindeki Sebat Apartmanı 1920’lerin ortasında Mimar Rafael Alguadiş tarafından tasarlanıp inşa edilmiş. Alguadiş, burada daha

Devamı »
Bahariye

Röntgen Apartmanı

Anladığım Yeldeğirmeni’nde de bir Röntgen Apartmanı varmış, hem de bir kız yurdunun karşısında… Ama bizim Röntgen Apartmanı başka. “Kadıköy’de, Bahariye Caddesi’nde Süreyya Sineması’nın karşı sırasında Türkiye’nin ilk kadın radyoloji uzmanı / röntgen mütehassısı Saadet Gören’e ait imiş.  Google’dan baktım, benzer apartmanlar buldum ama kendisini bulamadım.

Devamı »
Gümüşsuyu

Hariciye Nezareti (Tevfik Paşa) Konağı

Bir sokak ismi merak ettim ve bu sayede neler öğrendim!? Başlayalım… Ertem Eğilmez’in ‘Salak Milyoner’ başta pek çok filminin çekimine şahitlik eden, bugün T24’ün kurucusu Doğan Akın’a ait olan Gümüşsuyu’ndaki dairesini, Türel Apartmanı‘nı yazarken şöyle bir cümle yazmıştım: “Bina, Gümüşsuyu’nda Park Otel’in hemen öncesinde Hariciye Konağı Sokak’ta

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.