Resneliler Köşkü

İstanbul, Bakırköy, Vankulu Sokak ile İncirli Caddesi’nin kesişme noktasında Resneliler Köşkü…

Ben, Bakırköy’ü bilen herkesin anımsayacağı bu köşkle büyüdüm denilebilir. Anneannem ile dedemin evi bu köşkün sokağındaydı. Ama İncirli Caddesi’ndeki bu meşhur, koruma altındaki köşkün adını çok geç öğrendim. Hâlâ da bölgede yaşayıp bilmeyen çoktur: Resneliler Köşkü.

İçinde pek de yaşam belirtisi olmayan eski bir ahşap köşk söz konusu olunca ‘perili’ muhabbeti buraya da oldu. özellikle de ‘Şok’ muydu neydi, bir absürt program vardı, orada “Bazı geceler kayboluyormuş” haberi(!) yapılınca bir dönem hayli ilgi odağı da oldu yapı.

Hâlâ da bu korkular dinmiş değil. Ben köşkü @herumutortakarar Instagram hesabında paylaştığımda bütün korkular, perili köşk ilgilileri ‘döküldü’. 

Şimdi ara ara o tarafa gittiğinde altında bir ailenin yaşadığını görüyorum.

NE ŞEHİT OLDU NE GAZİ…

Peki niye Resneliler? Resne neresi? Bu Resneliler kimler?

“Ne şehit oldu, ne gazi…” deyimini bilir misiniz? 

İşte oradaki Niyazi, Resneli Niyazi Bey.

Makedonya’daki Resne kasabasında doğan Niyazi Bey, II. Abdülhamit döneminde Meşrutiyet’in ilanına yol açan isyanın kahramanı. İsyanda birden ortaya çıkıp ona ve askerlerine yol gösteren bir dişi geyiği yanından ayırmaz oluyor Niyazi Bey; evcil hayvanı gibi hep yanında gezdiriyor. Kartpostallar için çekilen fotoğraflara bile geyiğiyle poz veriyor (pek çok fotoğrafı var, insan özenmiyor da değil!). 

GEYİK MUHABBETİ DEĞİMİ DE ONUNLA DOĞDU

Ama geyiğini fazlaca anması bugün bile kullandığımız Geyik Muhabbeti deyimini doğuyor. İyi bir savaşçı ve vatan sevdalısı olan Niyazi Bey’in -bir rivayete göre kendi koruması tarafından, diğerine göre kavga ayırırken- saçma bir şekilde öldürülmesi de “Ne şehit oldu, ne gazi … yoluna gitti Niyazi” deyimini ortaya çıkarıyor.

Köşk, ismini bilenlerce onun sanılsa da öyle değil; kardeşi İhsan Bey’in.

“Hürriyet kahramanı” olarak anılan Resneli Niyazi Bey, 1909 yılında 31 Mart Olayı’nın patlak vermesiyle İstanbul’a geçince önce Makriköy’e (Bakırköy) gidip İncirli Bağları’nda kamp kurmuş, bugün İncirli Caddesi olan kardeşinin köşkünde kalmış.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Çiftehavuzlar

Tomsu Evi (Leman Apartmanı)

“Bir zamanlar, İstanbul’un Çiftehavuzlar semtinde, o zamanlar adı gibi yemyeşil olan bir Kadıköy sokağı, Yeşil Bahar Sokak’ta Türkiye’nin ilk iki kadın mimarından biri olan Leman Cevat Tomsu’nun “hayatının projesi” gibi gördüğü evi vardı. Her köşesinde mimarın ince zevkini yansıtan ev, Tomsu’nun 1988’deki vefatının ardından 1990’da yıkıldı,

Devamı »
Gümüşsuyu

Havacı Canip Orhun Evi

Apartmanları ve yaşayanlarıyla Gümüşsuyu’nun -hatta Ayaspaşa diyeyim- en karakteristik sokaklardan biridir Saray Arkası. Alman Konsolosluğu’nun arkasında kalan, ‘nezih’ tabir edilen sokaklardan. Komşum; bu hesapta sıkça da yer alır. Güzel bir bina ve -nadir olur- bir yazı var; şahane: “Bu ev 1900 yılında Mehmet Vehbi Bey tarafından Mimar

Devamı »
Laleli

Tayyare Apartmanları

Mehmet Bey’den okuyalım: “Tayyare Apartmanları mimarlık tarihimiz için birçok açıdan önemli: 20 TL’nin arka yüzünde portresi de olan Mimar Kemalettin’in bu eseri, İstanbul’un ilk betonarme yapılarından. Suriçi’nin de ilk apartmanlarından.  İstanbul’da yapılan ilk #site olduğu da rahatlıkla iddia edilebilir. Ülkemizde, Batı Avrupa’daki sosyal konutlar model

Devamı »
Gümüşsuyu

Tüten Apartmanı

Mimarı Adil Denkdaş. 1936 tarihli Arkitekt Dergisi sayesinde, yapıldığı dönemdeki hali hakkında pek çok bilgi mevcut. Dergide ismi yok, sadece ‘Kira Evi’ olarak anılıyor. ‘Kira Evi’nin anlamını dergiyi okudukça anladım. Apartmanlaşmanın yeni yeni başladığı dönemde arazi sahiplerinin, eski tek katlı -çoğunlukla ahşap- evleri yerine apartman

Devamı »
Taksim

Miramar Apartmanı

“Tüm bunlar toz oldu artık” Bugünkü mini metne başlık koyuyor olsam bunu yazardım. Bir mimarın peşinden, Marmara ve Sümer Apartmanları’ndan devam.  Agos ve Şalom gibi gazeteler yani azınlık yayınları olmasa tarihimiz -daha da- dev eksik. Dün  Karel Valansi’nin yazar Jak Alguadiş ile yaptığı söyleşiden bahsetmiştim.

Devamı »
Yeşilyurt

Orhan Bey Apartmanı

Her yerden, her hesaptan “Siz de bina dedektifliği yapın, bulduklarınızı bana yazın” diyorum ama Instagram kelime ile arama yapmaya izin vermediği için çok mesaj varsa her şey karışabiliyor. Allah’tan Çiğdem Hanım ile yeniden buluştuk:) Çiğdem Kosovalı Geylan önce bana “Yeşilyurt\İstanbul’da bir apartmanın dış cephe süslemesi.

Devamı »
Nişantaşı

Konak Sineması

Şimdi ‘birinci ağızdan’ bir Konak Sineması okuyacaksınız. Benim için pek kıymetli.  Çünkü her şey, mimari açıdan bana pek de değerli görünmeyen Başaran Apartmanı’nı “Konak Sineması da bu binanın altındaymış bir zamanlar” diyerek, metni ve bilgileriyle paylaşmamla başladı. (Buradan okuyabilirsiniz.) Nişantaşı’ndaki apartmanın ardından mimar Rükneddin Güney’in

Devamı »