Rossolimo Apartmanı

İnsan bir araştırma merkezi ya da bir müze gibi gezdiği, üstelik -tarzına rağmen- bayağı yeni görünen bir yapıya bakarken oranın eskiden içinde yemek pişirilen, balkona çamaşırların asıldığı bir ev, bir apartman olduğunu hemen aklına getirmiyor.

Siyah beyaz -şahane- fotoğrafı @ferikeuy_platform hesabında “1960-Maçka’da bir Apartman” alt yazısıyla gördüm. O kadar tanıdık geliyor ki…

Sonra! Maçka’da değil… Binanın, Tepebaşı’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü olduğunu fark ettim.

BİRKAÇ KEZ DEĞİŞMİŞ İSMİ

Mimar Guglielmo Semprini’nin (G.Semprini, Architetto) imzasını çekmiştim, altında da yenileme projesini yapan Sinan Genim’in imzası var.

Apartman 1905 tarihli E. Goad haritasında var; apartmanın Apsolimo ve Rosolimo isimleriyle anıldığı metinler de var. Bir dönem ismi “Kök Apartmanı” da olmuş ismi. Ön tarafı süslü, Kallavi Çıkmazı’na bakan cephesi dümdüz-sade.

MUTFAĞI AYDINLIKMIŞ

G. Semprini, 5 Haziran 1870 Beyoğlu yangını sonrası İstanbul’a gelmiş; İstanbul’un pek çok sokağında yapısı var. Bu apartmanı da bir Levanten aileye yaptığı düşünülüyor.

Mimarlık Dergisi’nde (Sayı 335-2007) Sinan Genim şöyle diyor:  “(…) 1870 sonrası İstanbul’a gelen 1841 İtalya doğumlu Gugliemo Semprini, yaptığı yapılarla kısa süre içinde yabancı elçilik mensuplarının ve Türklerin güvenliğini kazanarak, İtalyan kolonisinin en tanınmış kişilerinden biri olur. Tarlabaşı Sururi Sokağı 38 numarada bulunan atölyesinde 1912’ye kadar çalışır ve daha sonra İtalya’ya döner. 1870 ila 1912 arasında Semprini, kurduğu müteahhitlik firmasıyla Beyoğlu bölgesinde pek çok yapı inşa etmiştir. Devrin tanığı A. Mori’nin ifadesine göre Semprini, Beyoğlu’nun hemen her sokağında bir yapı yapmıştır; buna karşılık günümüze ulaşmış herhangi bir çizimine rastlanmaz.”

Uzun uzun restorasyon metinleri okudum; hoşuma giden şu oldu, bina apartmanken mutfağı aydınlıkmış…

BEĞENİLER BANA, ŞİKAYET MİMARA

Tıpkı Pera Müzesi’nde olduğu gibi bu binada da mimar imzasının altında yenileyen mimar Sinan Genim’in imzası var, yazdım. Genim’in Narmanlı Han’ın yenilenilmesi projesi -ve belki daha başka da- nedenlerle sevmeyeni de var. Narmanlı Han’ın yeni hali bana Narmanlı Han gibi gelmiyor, yenileyen mimarın adının kazınması da bana garip gelen bir şey. Ve fakat bina doğru mu yenilenmiş; işte onu bilemem. Binanın içinde çakılan çivilere dair yazılı metin var, ben internetten okudum. Ama yorumlayacak bilgiye sahip değilim.

Bunu neden yazdım? Sinan Genim adını görünce kızan, kızgınlığını da “Restorasyonun doğru yapılıp yapılmadığını ben bilmem, uzmanlar bilir” diyen yazana yöneltenler oluyor. E yapmayın böyle:)

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Zeyrek

Zeyrek Çinili Hamam

Yıllar önce çinileri sökülüp satılmasaydı bugün ilk fotoğraftaki gibi görünecekti. (İlk kare Yasser Bunni tarafından 3 boyutlu- çiniler duvara işlenerek elde edilmiş bir görüntü). Ama yine de çook güzel! Zeyrek Çinili Hamam’ı ilk 17. İstanbul Bienali’nde 2022 Ekim’inde görüp hayran olmuştum. Hamam, o dönemde sergiler

Devamı »
Moda

Arif Paşa Apartmanı

Şöyle bir eposta aldım: “Sayın Nilay Örnek, Sitenizin tanıtım yazısında ‘Mimari anlamda değerli, hikâyesi olan yapıların kaydını düşelim. Bir hafıza oluşturalım, kaynak sunalım’ demektesiniz. Bu samimi çağrıya kulak vererek, Caferağa, Ruşen Ağa Sk. 18/A, 34710 Kadıköy/İstanbul adresinde bulunan apartmana ait görüntüler ile yazımı paylaşmak istedim. Saygılar, Sevgiler Mehmet

Devamı »
Gümüşsuyu

Mühendis İbrahim Galip Bey Apartmanı

Genellikle dev blok yapıları ben pek sevmem. Bu yüzden de Gümüşsuyu’nda, İnönü Caddesi üzerinde her ama her gün, hemen hemen her açıdan görüp de hiç fotoğraflamadığım yapılardandır;  Bugünkü adıyla Akar Palas ve ismi hiç değişmeyen Üçler Apartmanları. Benim gözümde yan yana duran iki dev apartman. 

Devamı »
İstiklal Caddesi

Taksim Palas Apartmanı

“Apartmanda satış saat 10.30’da başlamıştı… Apartman dardı. Odalar küçüktü. Koridordan gelip geçmek güçtü. Nohut oda bakla sofa içinde en azından 100-150 kişi toplanmıştı. Hiç kimse önündeki kadının veya adamın arkasından ilerisini göremiyor, tellalın sesi gayya kuyusundan çıkar gibi derinden ve görünmez bir yerden geliyordu. Çamurlu

Devamı »
Nişantaşı

Pamuk Apartmanı

Aile apartmanları olan Pamuk Apartmanı da bu ilişkinin kalbindedir. Yazarın Kara Kitap’ında Şehrikalp Apartmanı adıyla geçen Pamuk Apartmanı, artık pek ünlü. Ben bu fotoğrafları Koreli bir turistle aynı anda çektim mesela. YIKIK-YANIK KONAKLAR DEVRİ… Muhtemelen Pamuk, babasından bütün ayrıntıları biliyor -sık anlatırmış-, ben mimarını bulamadım

Devamı »
Talimhane

Divan Apartmanı

“Taksim, Talimhane’de ailemin 50, benim 30 yıl yaşadığım binayı anlatacağım” yazmıştı Burak Başcumalı bana. İçinden -şimdi yaşayan olmadığı için bakımsız olduğunu belirterek- harika fotoğraflar da atmıştı… Ben de tesadüf, fotoğraflamışım dışardan zaten onların binayı.  Bu hafta yazı geldi. Ama sürpriz, abla kardeş yazmışlar! Harika değil

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.