Rossolimo Apartmanı

İnsan bir araştırma merkezi ya da bir müze gibi gezdiği, üstelik -tarzına rağmen- bayağı yeni görünen bir yapıya bakarken oranın eskiden içinde yemek pişirilen, balkona çamaşırların asıldığı bir ev, bir apartman olduğunu hemen aklına getirmiyor.

Siyah beyaz -şahane- fotoğrafı @ferikeuy_platform hesabında “1960-Maçka’da bir Apartman” alt yazısıyla gördüm. O kadar tanıdık geliyor ki…

Sonra! Maçka’da değil… Binanın, Tepebaşı’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü olduğunu fark ettim.

BİRKAÇ KEZ DEĞİŞMİŞ İSMİ

Mimar Guglielmo Semprini’nin (G.Semprini, Architetto) imzasını çekmiştim, altında da yenileme projesini yapan Sinan Genim’in imzası var.

Apartman 1905 tarihli E. Goad haritasında var; apartmanın Apsolimo ve Rosolimo isimleriyle anıldığı metinler de var. Bir dönem ismi “Kök Apartmanı” da olmuş ismi. Ön tarafı süslü, Kallavi Çıkmazı’na bakan cephesi dümdüz-sade.

MUTFAĞI AYDINLIKMIŞ

G. Semprini, 5 Haziran 1870 Beyoğlu yangını sonrası İstanbul’a gelmiş; İstanbul’un pek çok sokağında yapısı var. Bu apartmanı da bir Levanten aileye yaptığı düşünülüyor.

Mimarlık Dergisi’nde (Sayı 335-2007) Sinan Genim şöyle diyor:  “(…) 1870 sonrası İstanbul’a gelen 1841 İtalya doğumlu Gugliemo Semprini, yaptığı yapılarla kısa süre içinde yabancı elçilik mensuplarının ve Türklerin güvenliğini kazanarak, İtalyan kolonisinin en tanınmış kişilerinden biri olur. Tarlabaşı Sururi Sokağı 38 numarada bulunan atölyesinde 1912’ye kadar çalışır ve daha sonra İtalya’ya döner. 1870 ila 1912 arasında Semprini, kurduğu müteahhitlik firmasıyla Beyoğlu bölgesinde pek çok yapı inşa etmiştir. Devrin tanığı A. Mori’nin ifadesine göre Semprini, Beyoğlu’nun hemen her sokağında bir yapı yapmıştır; buna karşılık günümüze ulaşmış herhangi bir çizimine rastlanmaz.”

Uzun uzun restorasyon metinleri okudum; hoşuma giden şu oldu, bina apartmanken mutfağı aydınlıkmış…

BEĞENİLER BANA, ŞİKAYET MİMARA

Tıpkı Pera Müzesi’nde olduğu gibi bu binada da mimar imzasının altında yenileyen mimar Sinan Genim’in imzası var, yazdım. Genim’in Narmanlı Han’ın yenilenilmesi projesi -ve belki daha başka da- nedenlerle sevmeyeni de var. Narmanlı Han’ın yeni hali bana Narmanlı Han gibi gelmiyor, yenileyen mimarın adının kazınması da bana garip gelen bir şey. Ve fakat bina doğru mu yenilenmiş; işte onu bilemem. Binanın içinde çakılan çivilere dair yazılı metin var, ben internetten okudum. Ama yorumlayacak bilgiye sahip değilim.

Bunu neden yazdım? Sinan Genim adını görünce kızan, kızgınlığını da “Restorasyonun doğru yapılıp yapılmadığını ben bilmem, uzmanlar bilir” diyen yazana yöneltenler oluyor. E yapmayın böyle:)

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Nişantaşı

Günaydın Apartmanı

Bu işe başlamamım müsebbiblerinden Arkitekt Dergisi’ni ne zamandır ihmal ettim. Bir bakayım dedim ki; Maçka Parkı’na girmiş pek çok insanın görmüş olabileceği 2 bloktan oluşan dev Günaydın Apartmanı’nı görmeyeyim mi? Sabahattin Tanyeri ve Coşkun Kanay’ın proje ve tatbik mimarları olduğu projeyi dergiden okuyalım: “Nişantaşı’ndan Dolmabahçe’ye

Devamı »
Taksim

Cumhuriyet Apartmanı

Çok düşünüyorum; “O apartman neler gördü acaba?”  Görmüş geçirmiş apartmanlardan biri, Taksim’de Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Cumhuriyet Apartmanı. Şirin Devrim’in Şakir Paşa Ailesi adlı kitabını okuduğumdan beri merak ettiklerimden. Zamanında “Taksim Bahçesi”, şimdi Gezi Parkı manzaralı. Şirin Devrim’in annesi Fahrelnissa, o dönem İzzet Melih Devrim ile evli.

Devamı »
Bebek

Tevfik Fikret Evi (Aşiyan Müzesi)

Bir kişi ve onun evi, bir semtin, Türkiye’nin en ünlü mezarlıklarından birinin adını nasıl değiştirir? Şimdi, ilgililerinin ‘Aşiyan Müzesi’ olarak bildiği ‘Tevfik Fikret Evi’ hakkında -daha önce okumalar yaptıysanız bile- çok farklı bir yazı okuyacaksınız. Çünkü bir sabah yürüyüşünden “Şu müzeyi de gezsem” dedim, çok

Devamı »
Fatih

Yervant Terziyan ‘İkizleri’

Yine bir gün bir apartmanın geçmişini araştırırken, eski bir fotoğrafta çok güzel bir bina gördüm. onedio.com, mimarının Vedat Tek olduğunu, Fatih Belediye Binası olarak kullanıldığını yazıyordu. Böyle haberler çok da kopyalandığından, koca binanın tarihi tekrar yazılıp mimarı değiştirilebiliyor! Tamam, uzman değilim ama Vedat Tek yapıları

Devamı »
Nişantaşı

Barıştıran / Demirağ Apartmanı

Demirağ Kira Evi, Maçka; balkonları da o kadar karakteristik ki, “Ben bunu kolay bulurum” dedim. Tabii ki öyle olmadı! Bulamadım. O günlerde bayramdı, ben apartman isimlerinin de fotoğraflarını çekiyorum malum, 400’ü aşkın fotoğraf arasından Nişantaşı’ndaki Barıştıran Apartmanı’nın adını seçtim. 2016 ve 2017 yıllarında fotoğraflarını çekmişim,

Devamı »
Gümüşsuyu

Gözcü (Gayret) Apartmanı

“Rahmet istedi” derler ya… Bazen zamanında çok çalışmış, kalıcı bir şeyler yapmaya çalışmış insanların yıllar sonra bir vesileyle adlarının anılmaya devam ettiğini düşünüyorum. Bugün de, ‘bina arkeologluğu’ yaparken döneminin önemli göz doktorlarından Dr. Niyazi İsmet Bey’i, daha da doğrusu Dr. Niyazi İsmet Gözcü’yü tanıyıp andım.

Devamı »
Taksim

Hügnen -Kışlık- Evi

Hügnen -kışlık- Evi, nam-ı diğer “AKM’nin önündeki/yerindeki sarmaşıklı ev”. Hügnen kim? Asıl adı Edouard Huguenin. Haydarpaşa Garı’nın ilk umum müdürü. Refik Halid Karay’ın hakkında yazdıklarına göre çok enteresan bir kişilik. Aslen İsviçreli bir Alman. Hügnen’in Taksim’deki evi kışlık.  Yazlık evi -çok yıpranmış da olsa- hâlâ Bostancı’da. 1856 doğumlu

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.