İş Sanat Resim Müzesi (4. Sigorta Han)

İstanbul, İstiklal Caddesi, 4. Sigorta Han, Yapım Yılı: 1905-1911 arasında, Yaptıran: Joseph Baudouy, Mimarı: Bilinmiyor

4. SİGORTA HAN’DAN İŞ BANKASI RESİM MÜZESİ’NE

Konumuz, 1905-1911 yılları arasında, Joseph Baudouy tarafından inşa ettirildiği düşünülen, mimarı henüz bilinmeyen, bir Cadde-i Kebir yani İstiklal Caddesi binası… 1950 yılında Suat Nirven’in hazırladığı sigorta haritasında ismi 4. Sigorta Han olarak geçiyor. Cadde’de Odakule’nin hemen yanında. 

1953-2016 yılları arasında İş Bankası’nın Beyoğlu Şubesi olarak hizmet veren tarihi eser statüsündeki binanın restorasyon projesi Teğet Mimarlık tarafından tamamlanmıştı; izin de çıkmış, binayı ‘resim müzesi’ olarak göreceğiz. Müzede İş Bankası’nın 1940’lı yıllardan bu yana oluşturduğu koleksiyon yani 800’ü aşkın sanatçının, 2 binden fazla eseri sergilenecek. 

Binada resim müzesinin yanı sıra, çok amaçlı galerileri, atölyeleri, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları kitabevi, kafe ve restoranı açılması planlanıyor imiş.

ÇOK FARKLI MİSAFİRLERİ OLMUŞ

1900’lü yılların başında zemin katı ticari amaçlı, diğer katları konut olarak inşa edilen bina, bodrum ve zemin katların yanı sıra beş normal kat ve bir teras katından oluşuyor.

Geçmişte bu yapı yabancı dil okuluna, bir komisyoncuya, İsviçrelilere ait bir kulübe, bir dişçiye, bir bankacıya, ev aksesuarları satan bir mağazaya ve elektrik tramvay şirketine ev sahipliği yapmış.

MİMAR ERTUĞ UÇAR İŞLERİ, BAKILASI

Bina ilgili haberlerde çok sevdiğim İş Sanat Genel Müdürü Zuhal Üreten ile Teğet Mimarlık adına Ertuğ Uçar açıklama yapıyordu. Ertuğ, çok yetenekli bir mimar (eskizlerine ayrı hastayım) olmasının yanı sıra benim yazdıklarını da pek beğendiğim bir yazar.

Aynı zamanda burada paylaşacağım bazı binalar hakkında bana yardım etme sözü insanlardan… Yenileme çalışmaları bir avazda bitsin inşallah, binanın koridorlarında yürüyebilelim.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

5 Yorumlar
 • Emre Yalçın
  Tarih: 11:00h, 21 Kasım Cevapla

  Merhaba,

  Yazıda bahsi geçen dişçi herhangi bir dişçi değil, Sami Günzberg’dir. Döneminin belki de en meşhur dişçisiymiş, Sultanlardan vezirlere, Atatürk’ten İnönü’ye pek çok devlet adamını ve başka meşhur simaları tedavi etmiştir.

  1990’lı yılların sonunda zengin taşplak koleksiyonunu şimdi yerinde sahtesi bulunan Narmanlı Hanı’ndaki Deniz Sahaf’ta satılmıştı. Üzerinde adının basılı olduğu bir taşplak albümünü aldıktan sonra sorup soruşturup kim olduğunu öğrenmiştim. Sonradan birkaç yıl bu binada çalışma şansım da oldu, ama hangi dairede oturduğunu öğrenme şansım olmadı ne yazık ki…

  • Nilay Örnek
   Tarih: 21:49h, 21 Kasım Cevapla

   Dişçibaşı Sami Günzberg efsane bir kişilik, ben onu Mısır Apartmanı’ndaydı diye biliyorum. Hatta sitede adı birkaç yerde, binada daha geçiyor da olmalı. Burada da muayehane açtığını bilmiyordum. Onun hakkında bir kitap var, bende yok, kaynağınız o mu?

 • Hayati İnaç
  Tarih: 14:32h, 02 Nisan Cevapla

  Saray’ın ve Cumhuriyet’in Dişçibaşısı Sami Günzberg- Rıfat N.Bali/Libra Kitap/Genişletilmiş 2.Baskı, 2014

 • Hayati İnaç
  Tarih: 14:37h, 02 Nisan Cevapla

  “Rakım Ziyaoğlu Beyoğlu ve İstiklal Caddesi, Beyoğlu Belediyesi Başkanlığı Yayınları, İstanbul 1989, sayfa 79. Ziyaoğlu şöyle anlatıyor: Bugün Türkiye İş Bankası Beyoğlu Şubesinin yerinde ünlü züccaciyeci Karako bunun üstünde Padişahların Cumhuriyet döneminde ünlü ve yaşlı Diş Hekimi Sami Günzberg’in muayenehanesi çalışırdı.”

 • Hayati İnaç
  Tarih: 15:29h, 02 Nisan Cevapla

  “Eşyalar Neden Satılıyor

  Doktor Günzberg 52 yıldan beri oturduğu, Beyoğlu İstiklâl Caddesi Perukar çıkmazı on numaralı apartımanın bir banka tarafından satın alınıp kendinin dışarı çıkarılmasına üzülerek, eşyalar, satışa çıkarmıştır. 12 odalık katının her tarafı âdeta tarih olan 95 yaşındaki doktor: “Yarım asırlık evden çıkmam çok zor, 500 parçayı yeni bir eve yerleştirmek için, yeni bir hayat lâzımdır” diyerek üzülmüş ve eşyalarının satılmasına bu sebeple karar vermiştir.” a.g e. sayfa 316

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Fatih

Osman Nuri Ergin Evi

Ben sokak isimlerinin -özellikle İstanbul’da- değişmesinden pek de hazzetmem. Vatandaşların koyduğu sokak isimleri bilgi verir… Sokak ismi kimi zaman oradaki bir çiçekten bahseder, kimi zaman da sokağın dik yokuşuna gönderme yapar. Ama tabii bu 1920’lerde sorun olmuş. Çünkü çok fazla mükerrer sokak ismi var. Onlarca

Devamı »
Kurtuluş

Kurtuluş’ta bir resimli apartman

Çünkü “Apartmandakiler resimlere ilgiden çok şikayetçiler. Fotoğraflamak isteyenler olduğu için üzerini boyamak niyetindelermiş” yazmış Deniz Hanım… Yani boyamadan kapatma yöntemleri var da… Tabii apartman içi daha özel bir alan, insanlar da tür tür, apartman sakinlerinin de delirmesi anlaşılırdır muhtemelen. Ama biz kaydımızı tutalım. Çünkü güzel.

Devamı »
Nişantaşı

Bayer Apartmanı

Hem kapısı (o tokmaklar, o yazı… Nedir?!), hem girişi, hem içiyle görkemli bir bina Bayer.  Mimarı, burada Konak Sineması, Divan Oteli gibi vesilelerle adını geçirdiğim Rükneddin Güney; hatta girişteki sütunda da ismi kazılı. YERİNDE NİŞANTAŞI SARAYI VARMIŞ Bayer ve çevresindeki birkaç apartmanın yerinde eskiden Sultan

Devamı »
Bebek

Ragıp-Selma Devres Villası

Konuk yazarım yüksek mimar Banu Uçak, Selma ve Ragıp Devres’in izinden, Side Müzesi’nin ardından şimdi de pek çoğumuzun İstanbul’un Bebek semtinden aşina olduğu ‘o villa’yı anlatıyor: “Devres ismi aslında bana arkeoloji tarihinden değil, mimarlık tarihinden aşinaydı. Bebek koyunda, görkemi sadeliğinde, gizli mücevher gibi bir villanın işvereni

Devamı »
Kurtuluş

Zümrüt Palas

Ressam Hamit Görele. Resimlerine aşina olmayanlar bile bilir ismini diye düşünüyorum. Özetle… Giresun’da doğmuş, Güzel Sanatlar Akademisi’nde Hikmet Onat ve İbrahim Çallı’nın öğrencisi olmuş, 1928’de mezun olduktan sonra Avrupa Resim Yarışması’nda ikinci olmuş, devlet bursuyla Paris’e giderek Andre Lhote ve Fernand Leger’in atölyelerinde öğrenim görmüş. 

Devamı »
Cihangir

Stelio Kalfa Apartmanı

Bu binayı Attilâ İlhan’ın gençlik fotoğrafını paylaşmak için bile sisteme sokuyor olabilirim:) Çünkü binanın ikinci katında Attilâ İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı var. Bina, kapısından belli ki 1919 yılında yapılmış. İlk isminin Stelio Kalfa Apartmanı olduğunu Pervititch haritalarından buldum. Stelio Kalfa kimdi zerre bilgi bulamadım. Bina,

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.