Taray Apartmanı

Bina yazıları yazarken, o binada hâlâ oturan tanınmış biri varsa onun adını geçirmiyorum. Misal, o binada daha önce oturan yazar-çizer-oyuncular olmuşsa onlardan bahsediyorum da güncel olarak oturanların ismini -onların özel bir “Yazabilirsin” izni ya da rahatlığı yoksa- yazmıyorum.

Bir dönem Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kartvizitine ev adresi yazmasına bile inanamıyorum.

Neyse…

İlk, halktv.com yapmış galiba -Dinçer Gökçe haberi-, şimdi her yerde çarşaf çarşaf haberi olduğuna göre ben de yazabilirim. 

Cihangir’de bir Taray Apartmanı var ve Orhan Pamuk orada oturuyor; orada yazıyor, hatta açtığı fotoğraf sergisiyle biliyoruz ki, o apartmanın balkonundan -iyi bir yazar olmasa bence çok da anlamlı olmayacak ama güzel- fotoğraflar çekiyor…

APARTMANIN BiR KISMI ORHAN PAMUK’UN

Pamuk’un oturduğu ve haberden anladığım kadarıyla içinde 6 dairesinin olduğu apartman, alınan “çürük” raporuyla yıkılacak(mış).

Rapor da -yazarın TC kimlik numarası kapanmadan yayınlanması garip olmuş ama- yayınlanmış. Oradan Taray Apartmanı’nın 2.9 tavan boyu olduğu, 1972’de yapıldığı, 18 birimden oluştuğu (haberde 16 daire diyordu ama raporda 18 birim yazıyor, aşağıda kaynağımı da göreceksiniz 18 imiş) bilgilerini alabiliyoruz.

20 bin kitabının taşınmasıyla ilgili cümleler de vardı haberlerde. (İnsanlar kitaplarını hangi aşamada saymaya başlıyorlar? Defteri mi tutuluyor? Yoksa bu rakamlar tahmini mi merak ediyorum. Dünya kitabım var hiç saymak aklıma gelmez.)

Yine neyse…

BİNADA OTURAN AYDIN KUNUTKU ANLATTI

Ben yazıyı paylaşınca, birkaç kişi “Pamuk, apartmanın kontrol edilmesi için komşularından habersiz başvurmuş” yazmıştı. Ben de birkaç haberde bunu görmüş ama farklı metinler gördüğümden emin olamamıştım. Orhan Pamuk’un alt komşusu Aydın Kunutku şunları yazdı:

“Bahsi geçen şahsın alt komşusu olarak belki sizleri aydınlatabilirim. Ok yaydan çıkınca ben de tüm tanıdık ağıma bu haberi yayınca ciddi destek gelmeye başladı haliyle. 18 daireli apatnımızda OP’nin 6 dairesi var. Bunların 4 tanesi bizim üstümüzde. Evet bizden habersiz başlattığı bir süreç oldu, uyarılara rağmen. Yıkılması durumunda boğaz görünümünde kentsel sit alanı içinde kalan binamız maalesef hem yükseklikten hem de cami tarafından ciddi kısalma ve çekmelere maruz kalıyor. Bu da bir kat kısalan binaya 18 daireyi nasıl sığdıracağımız ya da kimlerin hisse satarak gitmesi gerektiği gibi sıkıntılı bir süreci başlatıyor. İzale-i Şuyu (Ortaklığın Giderilmesi) davasında tüm hisseleri toplama düşüncesi de olduğu söyleniyor. İşte bu aşamada ‘Acaba müze mi yapacak?’ sorusuyla karşılaşılıyor. Rahatımızı bozan, keyfimizi kaçıran, maddi varlığımıza darbe vuran, hesapsız, düşüncesiz, saygısızca bir hareket. Ha bina riskli mi? Zemini kaya olan o zamanın teknik şartnamesine uyulmuş bir yapı. 35 senedir de kaç deprem yaşamış biri olarak söylüyorum”.

MUHTEŞEM MANZARA

Bu arada Susam Sokak’ta sırtı Cihangir Camii’ne doğru bakan o sıra şahane manzaralıdır. Bunu Orhan Pamuk’un balkonunda çekilen ve üst katlardan birinde çekildiği anlaşılan fotoğraflardan da görebiliyoruz. Ama Emre Aracı’nın 2019’da Andante Dergisi’nde Gülseren Sadak’ın ardından yazdığı yazı bodrum katını bile cazibeli kılıyor:

“Gülseren Hanım o yıllar (1985) İstanbul’un Cihangir semtinde, Susam Sokak’taki Taray Apartmanı’nın kat kat merdivenle aşağı inilen bodrum katında dubleks bir dairede eşi Ali Yalıman’la birlikte otururdu. Apartmanın bahçesine açılan o bodrum kattan tarihi Cihangir Camii’nin minareleri gözükürdü. Burası Gülseren Hanım’ın piyano stüdyosuydu ve sadece özel ders veriyordu. Orfe adında bir köpeği vardı ve bir köşede August Förster marka kuyruklu piyanosu dururdu. Duvarlar, zamanında alınmış ödüllerin çerçevelenmiş sertifikaları, diplomalar ve geçmiş günlerden konser afişleriyle süslüydü. Babasının, viyolonselini çalarken, Foto Sabah imzalı siyah beyaz büyük bir fotoğrafı çerçeve içerisinde asılıydı.”

EN ÜST DAİRE DEĞİLMİŞ, PEKİ

Bu arada ben Tanay Apartmanı sakinlerinden Aydın Bey’in ifadesiyle yenilediğim haberi paylaştığımda avukat Mahmut Tarhan, bana şöyle yazmış, onu da aktarayım:

“Müvekkil hakkında asılsız iddiaları dedikoduları yaymanız şık olmamış.
1- Orhan Pamuk’un dairesinin üstünde 1 daire daha var. (Ben ilk metinde ‘en üst kat’ yazmışım, ona istinaden)
2- İzale-i şuyu davaları hisseli yerlerde olur. Taray apt. bağımsız bölümlerden oluşur.Böyle bir dava açma durumu hukuken mümkün değil!”

Hukuki olarak zerre bilgim yok, bir avukatın söylediği doğrudur muhtemelen.

Mahmut Bey’in “asılsız iddiaları dedikoduları yaymanız şık olmamış” cümlesindeki asılsız iddia bu metinde ne, dedikodu hangisi anlamadım. Sordum.

Mahmut Bey; “Orhan Bey’in en üst kattaki dairesi” ifadesine itiraz etmiş; bu bir maddi hata, yanlıştır, doğru bilgiyle hemen düzeltilir. Bu mu asılsız bilgi ve dedikodu; yani, sanmıyorum:)

Aydın Bey, o apartmanda yaşayan biri, kendi yaşadığını -üstelik bana anlatmamış Instagram’a yazmış, ben de oradan kopyaladım, tırnak içinde yazdım, aktarma yok- bu mu asılsız ya da dedikodu; onu da anlamadım.

Başka bilgi gelirse eklerim. (Mahmut Tarhan, benim “Orhan Pamuk’un alt komşusu Aydın Kunutku bizi aydınlattı” ifademdeki “aydınlatma” ifadesinin taraf olduğuna dair bir ifade gibi kullanmış, ben özellikle haberlerde çıkan 4-6, 16-18 daire karışıklıkları konusunda, yani fiziki bilgi konusunda aydınlansam da, “şöyle yazdı”ya çevirdim. Ancak Tarhan, OP kısaltasının “i. Melih” benzeri bir gönderme olduğuna dair de yazmış, kızgın bir komşu da olsa Instagram’da hızlı yazmak amacıyla kısaltma kullandığını düşünüyorum. Yani OP kısaltmasının haraket içerdiğini düşünmem, tırnak içi ifadeyi de değiştirmek istemem.)

Biri bana “Nilay Hanım öyle değil böyle” yazdı mı, bana gayet uygun, bu işi kitap değil site yapma nedenim hata düzeltmek, yorumla gelişmek… Herkesle yazışıyor konuşuyorum, ters yönlü girişler sohbette çıkmaza giriyor, üzülüyorum.

 

  • Orhan Pamuk fotoğrafları; kırmızı koltuklu olan Hürriyet’ten, ceketli olan T24’ten, ceketli ve caminin göründüğü Atlas Dergisi7nden. Diğerlerini o kadar kullanmışlar ki, asıl kaynağı bulamadım. Apartman fotoğrafları benim.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Ihlamurdere

Şişik Palas

Meşhur, adı sıkça duyulan binaların bile tarihine dair belge bilgi çok azken, o bilgiler de kopyalana kopyalana aşınmışken Beşiktaş Ihlamurdere Caddesi’ndeki bir yapının geçmişine dair bilgi bulabileceğime dair çok da umudum yok. Ama her daim ismi dikkatimi çekiyor, Şişik Palas. İsmiyle bile kafamda kısa öyküler

Devamı »
Harbiye

Uğur / Teodoridis Apartmanı

Uğur Apartmanı, Şişli’de önünden sıkça geçtiğim bir bina. Zafer Sokak’taki birçok binayı bayağı severim ben zaten. Uğur da görkemlidir. -Tarifte yanılmıyorsam- eklektik, art nouveau cephe dikkat çeker.  Bir de şanslı, mimarı belli olan binalardan. Karşıdan bakıldığında sağ köşesinde Osmanlıca ve Fransızca bir metinle “A. Mavpodoglou

Devamı »
Cihangir

Konur Apartmanı

Bir yazarın “Şu kitapları ben o apartmanda yazdım” demesi benim için tarihe not… Cihangir’den yeni bir apartman; ne şanslıyız ki, konuk yazarım Şebnem İşigüzel anlatıyor onu da… Buyrunuz Konur Apartmanı (Şebnem, Konur Apartman diyor, hoşuma gidiyor) KİREMİTLERİ MARSİLYA’DAN “Güneşli Sokak. Biz bu apartmanın dört numaralı

Devamı »
İbradı

Ormana-Düğmeli Evler

Altınbeşik Mağarası, yılkı atları, 1100 yıllık anıt kestane ağacı ve doğasının yanı sıra kendine özgü mimarisi, tarihi ‘düğmeli evler’iyle de meşhur. İstanbul’da her gün ‘gidene’ üzülür, gidenin en azından kaydını tutmaya çalışır, doğaya, güzel mimari yapılara ve onlarla özdeşleşen başka bir yaşam tarzına yas tutarken,

Devamı »
Çiftehavuzlar

Tomsu Evi (Leman Apartmanı)

“Bir zamanlar, İstanbul’un Çiftehavuzlar semtinde, o zamanlar adı gibi yemyeşil olan bir Kadıköy sokağı, Yeşil Bahar Sokak’ta Türkiye’nin ilk iki kadın mimarından biri olan Leman Cevat Tomsu’nun “hayatının projesi” gibi gördüğü evi vardı. Her köşesinde mimarın ince zevkini yansıtan ev, Tomsu’nun 1988’deki vefatının ardından 1990’da yıkıldı,

Devamı »
Gümüşsuyu

Mühendis İbrahim Galip Bey Apartmanı

Genellikle dev blok yapıları ben pek sevmem. Bu yüzden de Gümüşsuyu’nda, İnönü Caddesi üzerinde her ama her gün, hemen hemen her açıdan görüp de hiç fotoğraflamadığım yapılardandır;  Bugünkü adıyla Akar Palas ve ismi hiç değişmeyen Üçler Apartmanları. Benim gözümde yan yana duran iki dev apartman. 

Devamı »
Osmanbey

Sebat Apartmanı

70 yıllık bekleyiş, 70 yıllık sabır, acı… O anlatırken, her sene toplandığımız, Hrant Dink’in önünde öldürüldüğü binanın ismine bakıyordum: Sebat! Bir sembol gibi, bir heykel gibi… ALGUADİŞ’İN ESERİ Halaskargazi Caddesi üzerindeki Sebat Apartmanı 1920’lerin ortasında Mimar Rafael Alguadiş tarafından tasarlanıp inşa edilmiş. Alguadiş, burada daha

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.