Taray Apartmanı

Bina yazıları yazarken, o binada hâlâ oturan tanınmış biri varsa onun adını geçirmiyorum. Misal, o binada daha önce oturan yazar-çizer-oyuncular olmuşsa onlardan bahsediyorum da güncel olarak oturanların ismini -onların özel bir “Yazabilirsin” izni ya da rahatlığı yoksa- yazmıyorum.

Bir dönem Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kartvizitine ev adresi yazmasına bile inanamıyorum.

Neyse…

İlk, halktv.com yapmış galiba -Dinçer Gökçe haberi-, şimdi her yerde çarşaf çarşaf haberi olduğuna göre ben de yazabilirim. 

Cihangir’de bir Taray Apartmanı var ve Orhan Pamuk orada oturuyor; orada yazıyor, hatta açtığı fotoğraf sergisiyle biliyoruz ki, o apartmanın balkonundan -iyi bir yazar olmasa bence çok da anlamlı olmayacak ama güzel- fotoğraflar çekiyor…

APARTMANIN BiR KISMI ORHAN PAMUK’UN

Pamuk’un oturduğu ve haberden anladığım kadarıyla içinde 6 dairesinin olduğu apartman, alınan “çürük” raporuyla yıkılacak(mış).

Rapor da -yazarın TC kimlik numarası kapanmadan yayınlanması garip olmuş ama- yayınlanmış. Oradan Taray Apartmanı’nın 2.9 tavan boyu olduğu, 1972’de yapıldığı, 18 birimden oluştuğu (haberde 16 daire diyordu ama raporda 18 birim yazıyor, aşağıda kaynağımı da göreceksiniz 18 imiş) bilgilerini alabiliyoruz.

20 bin kitabının taşınmasıyla ilgili cümleler de vardı haberlerde. (İnsanlar kitaplarını hangi aşamada saymaya başlıyorlar? Defteri mi tutuluyor? Yoksa bu rakamlar tahmini mi merak ediyorum. Dünya kitabım var hiç saymak aklıma gelmez.)

Yine neyse…

BİNADA OTURAN AYDIN KUNUTKU ANLATTI

Ben yazıyı paylaşınca, birkaç kişi “Pamuk, apartmanın kontrol edilmesi için komşularından habersiz başvurmuş” yazmıştı. Ben de birkaç haberde bunu görmüş ama farklı metinler gördüğümden emin olamamıştım. Orhan Pamuk’un alt komşusu Aydın Kunutku şunları yazdı:

“Bahsi geçen şahsın alt komşusu olarak belki sizleri aydınlatabilirim. Ok yaydan çıkınca ben de tüm tanıdık ağıma bu haberi yayınca ciddi destek gelmeye başladı haliyle. 18 daireli apatnımızda OP’nin 6 dairesi var. Bunların 4 tanesi bizim üstümüzde. Evet bizden habersiz başlattığı bir süreç oldu, uyarılara rağmen. Yıkılması durumunda boğaz görünümünde kentsel sit alanı içinde kalan binamız maalesef hem yükseklikten hem de cami tarafından ciddi kısalma ve çekmelere maruz kalıyor. Bu da bir kat kısalan binaya 18 daireyi nasıl sığdıracağımız ya da kimlerin hisse satarak gitmesi gerektiği gibi sıkıntılı bir süreci başlatıyor. İzale-i Şuyu (Ortaklığın Giderilmesi) davasında tüm hisseleri toplama düşüncesi de olduğu söyleniyor. İşte bu aşamada ‘Acaba müze mi yapacak?’ sorusuyla karşılaşılıyor. Rahatımızı bozan, keyfimizi kaçıran, maddi varlığımıza darbe vuran, hesapsız, düşüncesiz, saygısızca bir hareket. Ha bina riskli mi? Zemini kaya olan o zamanın teknik şartnamesine uyulmuş bir yapı. 35 senedir de kaç deprem yaşamış biri olarak söylüyorum”.

MUHTEŞEM MANZARA

Bu arada Susam Sokak’ta sırtı Cihangir Camii’ne doğru bakan o sıra şahane manzaralıdır. Bunu Orhan Pamuk’un balkonunda çekilen ve üst katlardan birinde çekildiği anlaşılan fotoğraflardan da görebiliyoruz. Ama Emre Aracı’nın 2019’da Andante Dergisi’nde Gülseren Sadak’ın ardından yazdığı yazı bodrum katını bile cazibeli kılıyor:

“Gülseren Hanım o yıllar (1985) İstanbul’un Cihangir semtinde, Susam Sokak’taki Taray Apartmanı’nın kat kat merdivenle aşağı inilen bodrum katında dubleks bir dairede eşi Ali Yalıman’la birlikte otururdu. Apartmanın bahçesine açılan o bodrum kattan tarihi Cihangir Camii’nin minareleri gözükürdü. Burası Gülseren Hanım’ın piyano stüdyosuydu ve sadece özel ders veriyordu. Orfe adında bir köpeği vardı ve bir köşede August Förster marka kuyruklu piyanosu dururdu. Duvarlar, zamanında alınmış ödüllerin çerçevelenmiş sertifikaları, diplomalar ve geçmiş günlerden konser afişleriyle süslüydü. Babasının, viyolonselini çalarken, Foto Sabah imzalı siyah beyaz büyük bir fotoğrafı çerçeve içerisinde asılıydı.”

EN ÜST DAİRE DEĞİLMİŞ, PEKİ

Bu arada ben Tanay Apartmanı sakinlerinden Aydın Bey’in ifadesiyle yenilediğim haberi paylaştığımda avukat Mahmut Tarhan, bana şöyle yazmış, onu da aktarayım:

“Müvekkil hakkında asılsız iddiaları dedikoduları yaymanız şık olmamış.
1- Orhan Pamuk’un dairesinin üstünde 1 daire daha var. (Ben ilk metinde ‘en üst kat’ yazmışım, ona istinaden)
2- İzale-i şuyu davaları hisseli yerlerde olur. Taray apt. bağımsız bölümlerden oluşur.Böyle bir dava açma durumu hukuken mümkün değil!”

Hukuki olarak zerre bilgim yok, bir avukatın söylediği doğrudur muhtemelen.

Mahmut Bey’in “asılsız iddiaları dedikoduları yaymanız şık olmamış” cümlesindeki asılsız iddia bu metinde ne, dedikodu hangisi anlamadım. Sordum.

Mahmut Bey; “Orhan Bey’in en üst kattaki dairesi” ifadesine itiraz etmiş; bu bir maddi hata, yanlıştır, doğru bilgiyle hemen düzeltilir. Bu mu asılsız bilgi ve dedikodu; yani, sanmıyorum:)

Aydın Bey, o apartmanda yaşayan biri, kendi yaşadığını -üstelik bana anlatmamış Instagram’a yazmış, ben de oradan kopyaladım, tırnak içinde yazdım, aktarma yok- bu mu asılsız ya da dedikodu; onu da anlamadım.

Başka bilgi gelirse eklerim. (Mahmut Tarhan, benim “Orhan Pamuk’un alt komşusu Aydın Kunutku bizi aydınlattı” ifademdeki “aydınlatma” ifadesinin taraf olduğuna dair bir ifade gibi kullanmış, ben özellikle haberlerde çıkan 4-6, 16-18 daire karışıklıkları konusunda, yani fiziki bilgi konusunda aydınlansam da, “şöyle yazdı”ya çevirdim. Ancak Tarhan, OP kısaltasının “i. Melih” benzeri bir gönderme olduğuna dair de yazmış, kızgın bir komşu da olsa Instagram’da hızlı yazmak amacıyla kısaltma kullandığını düşünüyorum. Yani OP kısaltmasının haraket içerdiğini düşünmem, tırnak içi ifadeyi de değiştirmek istemem.)

Biri bana “Nilay Hanım öyle değil böyle” yazdı mı, bana gayet uygun, bu işi kitap değil site yapma nedenim hata düzeltmek, yorumla gelişmek… Herkesle yazışıyor konuşuyorum, ters yönlü girişler sohbette çıkmaza giriyor, üzülüyorum.

 

  • Orhan Pamuk fotoğrafları; kırmızı koltuklu olan Hürriyet’ten, ceketli olan T24’ten, ceketli ve caminin göründüğü Atlas Dergisi7nden. Diğerlerini o kadar kullanmışlar ki, asıl kaynağı bulamadım. Apartman fotoğrafları benim.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Galata

Apergi Apartmanı

Şahkulu Mahallesi’nde İlk Belediye Caddesi ile Müellif Sokak’ın kesiştiği yerde. Kapısı orada olduğundan sanırım İlk Belediye Caddesi’nde sayılıyor (Bunun yani aynı yerde duran bir apartmanın kapısının baktığı sokağın değerini değiştirebileceğini de bizim eski apartmanın görevlisi Salim Abi’den öğrendim. Hikâyesi uzun…) MÜELLİF İLE ALİ CEM ASLANTAŞ’I

Devamı »
Çiftehavuzlar

Tomsu Evi (Leman Apartmanı)

“Bir zamanlar, İstanbul’un Çiftehavuzlar semtinde, o zamanlar adı gibi yemyeşil olan bir Kadıköy sokağı, Yeşil Bahar Sokak’ta Türkiye’nin ilk iki kadın mimarından biri olan Leman Cevat Tomsu’nun “hayatının projesi” gibi gördüğü evi vardı. Her köşesinde mimarın ince zevkini yansıtan ev, Tomsu’nun 1988’deki vefatının ardından 1990’da yıkıldı,

Devamı »
Bahariye

Röntgen Apartmanı

Anladığım Yeldeğirmeni’nde de bir Röntgen Apartmanı varmış, hem de bir kız yurdunun karşısında… Ama bizim Röntgen Apartmanı başka. “Kadıköy’de, Bahariye Caddesi’nde Süreyya Sineması’nın karşı sırasında Türkiye’nin ilk kadın radyoloji uzmanı / röntgen mütehassısı Saadet Gören’e ait imiş.  Google’dan baktım, benzer apartmanlar buldum ama kendisini bulamadım.

Devamı »
Gümüşsuyu

Gözcü (Gayret) Apartmanı

“Rahmet istedi” derler ya… Bazen zamanında çok çalışmış, kalıcı bir şeyler yapmaya çalışmış insanların yıllar sonra bir vesileyle adlarının anılmaya devam ettiğini düşünüyorum. Bugün de, ‘bina arkeologluğu’ yaparken döneminin önemli göz doktorlarından Dr. Niyazi İsmet Bey’i, daha da doğrusu Dr. Niyazi İsmet Gözcü’yü tanıyıp andım.

Devamı »
Cihangir

Hazzopoulo Apartmanı (Aslan Residence)

Çıkan kısmın çooookk özeti: Beyoğlu Tel Sokak 29 numarada yer alan binanın (şimdi Ayramin Otel), Hanif Han ve Sadri Alışık Sokak no 25’te yer alan binayla benzerliklerini fark edip neredeyse birkaç yüz metre mesafede yer alan bu üç binanın ikiz, neredeyse üçüz olduklarını yazmıştım. Bugün

Devamı »
Ataköy

Ataköy ve Kısımları: Plaj, Galleria ve SeaPearl

Ben bu sayfayı bir hafıza oluşturmak, kayıt bırakmak, “iki kişiyi daha heveslendirse” gibi amaçların yanı sıra daha çok kendi kendimi eylemek, sancımı ve merakımı dindirmek, keyif almak gibi nedenlerle oluşturduğumdan Ataköy dosyasının bu kadar ilgi görmesini beklememiştim. “Yüzlerce” mesaj geldi, aile fotoğrafları da… Başka semt

Devamı »
Gümüşsuyu

Dilâram Apartmanı

Hemen her gün önünden geçtiğim, geçmişte ara ara isminin fotoğrafını çekip Dilara Koçak’a gönderdiğim bir yapı: Dilâram… Bu ne aşk… “Dilara yaptıranın kızı mıymış, eşi mi?” diyorum ara ara içimden. Bir gün yine mahallenin Pervititch haritası halinde dolanırken gördüm, Dilâmar Apartmanı. DİLAMAR OLMASIN? Binanın gerçek

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.