Taray Apartmanı

Bina yazıları yazarken, o binada hâlâ oturan tanınmış biri varsa onun adını geçirmiyorum. Misal, o binada daha önce oturan yazar-çizer-oyuncular olmuşsa onlardan bahsediyorum da güncel olarak oturanların ismini -onların özel bir “Yazabilirsin” izni ya da rahatlığı yoksa- yazmıyorum.

Bir dönem Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kartvizitine ev adresi yazmasına bile inanamıyorum.

Neyse…

İlk, halktv.com yapmış galiba -Dinçer Gökçe haberi-, şimdi her yerde çarşaf çarşaf haberi olduğuna göre ben de yazabilirim. 

Cihangir’de bir Taray Apartmanı var ve Orhan Pamuk orada oturuyor; orada yazıyor, hatta açtığı fotoğraf sergisiyle biliyoruz ki, o apartmanın balkonundan -iyi bir yazar olmasa bence çok da anlamlı olmayacak ama güzel- fotoğraflar çekiyor…

APARTMANIN BiR KISMI ORHAN PAMUK’UN

Pamuk’un oturduğu ve haberden anladığım kadarıyla içinde 6 dairesinin olduğu apartman, alınan “çürük” raporuyla yıkılacak(mış).

Rapor da -yazarın TC kimlik numarası kapanmadan yayınlanması garip olmuş ama- yayınlanmış. Oradan Taray Apartmanı’nın 2.9 tavan boyu olduğu, 1972’de yapıldığı, 18 birimden oluştuğu (haberde 16 daire diyordu ama raporda 18 birim yazıyor, aşağıda kaynağımı da göreceksiniz 18 imiş) bilgilerini alabiliyoruz.

20 bin kitabının taşınmasıyla ilgili cümleler de vardı haberlerde. (İnsanlar kitaplarını hangi aşamada saymaya başlıyorlar? Defteri mi tutuluyor? Yoksa bu rakamlar tahmini mi merak ediyorum. Dünya kitabım var hiç saymak aklıma gelmez.)

Yine neyse…

BİNADA OTURAN AYDIN KUNUTKU ANLATTI

Ben yazıyı paylaşınca, birkaç kişi “Pamuk, apartmanın kontrol edilmesi için komşularından habersiz başvurmuş” yazmıştı. Ben de birkaç haberde bunu görmüş ama farklı metinler gördüğümden emin olamamıştım. Orhan Pamuk’un alt komşusu Aydın Kunutku şunları yazdı:

“Bahsi geçen şahsın alt komşusu olarak belki sizleri aydınlatabilirim. Ok yaydan çıkınca ben de tüm tanıdık ağıma bu haberi yayınca ciddi destek gelmeye başladı haliyle. 18 daireli apatnımızda OP’nin 6 dairesi var. Bunların 4 tanesi bizim üstümüzde. Evet bizden habersiz başlattığı bir süreç oldu, uyarılara rağmen. Yıkılması durumunda boğaz görünümünde kentsel sit alanı içinde kalan binamız maalesef hem yükseklikten hem de cami tarafından ciddi kısalma ve çekmelere maruz kalıyor. Bu da bir kat kısalan binaya 18 daireyi nasıl sığdıracağımız ya da kimlerin hisse satarak gitmesi gerektiği gibi sıkıntılı bir süreci başlatıyor. İzale-i Şuyu (Ortaklığın Giderilmesi) davasında tüm hisseleri toplama düşüncesi de olduğu söyleniyor. İşte bu aşamada ‘Acaba müze mi yapacak?’ sorusuyla karşılaşılıyor. Rahatımızı bozan, keyfimizi kaçıran, maddi varlığımıza darbe vuran, hesapsız, düşüncesiz, saygısızca bir hareket. Ha bina riskli mi? Zemini kaya olan o zamanın teknik şartnamesine uyulmuş bir yapı. 35 senedir de kaç deprem yaşamış biri olarak söylüyorum”.

MUHTEŞEM MANZARA

Bu arada Susam Sokak’ta sırtı Cihangir Camii’ne doğru bakan o sıra şahane manzaralıdır. Bunu Orhan Pamuk’un balkonunda çekilen ve üst katlardan birinde çekildiği anlaşılan fotoğraflardan da görebiliyoruz. Ama Emre Aracı’nın 2019’da Andante Dergisi’nde Gülseren Sadak’ın ardından yazdığı yazı bodrum katını bile cazibeli kılıyor:

“Gülseren Hanım o yıllar (1985) İstanbul’un Cihangir semtinde, Susam Sokak’taki Taray Apartmanı’nın kat kat merdivenle aşağı inilen bodrum katında dubleks bir dairede eşi Ali Yalıman’la birlikte otururdu. Apartmanın bahçesine açılan o bodrum kattan tarihi Cihangir Camii’nin minareleri gözükürdü. Burası Gülseren Hanım’ın piyano stüdyosuydu ve sadece özel ders veriyordu. Orfe adında bir köpeği vardı ve bir köşede August Förster marka kuyruklu piyanosu dururdu. Duvarlar, zamanında alınmış ödüllerin çerçevelenmiş sertifikaları, diplomalar ve geçmiş günlerden konser afişleriyle süslüydü. Babasının, viyolonselini çalarken, Foto Sabah imzalı siyah beyaz büyük bir fotoğrafı çerçeve içerisinde asılıydı.”

EN ÜST DAİRE DEĞİLMİŞ, PEKİ

Bu arada ben Tanay Apartmanı sakinlerinden Aydın Bey’in ifadesiyle yenilediğim haberi paylaştığımda avukat Mahmut Tarhan, bana şöyle yazmış, onu da aktarayım:

“Müvekkil hakkında asılsız iddiaları dedikoduları yaymanız şık olmamış.
1- Orhan Pamuk’un dairesinin üstünde 1 daire daha var. (Ben ilk metinde ‘en üst kat’ yazmışım, ona istinaden)
2- İzale-i şuyu davaları hisseli yerlerde olur. Taray apt. bağımsız bölümlerden oluşur.Böyle bir dava açma durumu hukuken mümkün değil!”

Hukuki olarak zerre bilgim yok, bir avukatın söylediği doğrudur muhtemelen.

Mahmut Bey’in “asılsız iddiaları dedikoduları yaymanız şık olmamış” cümlesindeki asılsız iddia bu metinde ne, dedikodu hangisi anlamadım. Sordum.

Mahmut Bey; “Orhan Bey’in en üst kattaki dairesi” ifadesine itiraz etmiş; bu bir maddi hata, yanlıştır, doğru bilgiyle hemen düzeltilir. Bu mu asılsız bilgi ve dedikodu; yani, sanmıyorum:)

Aydın Bey, o apartmanda yaşayan biri, kendi yaşadığını -üstelik bana anlatmamış Instagram’a yazmış, ben de oradan kopyaladım, tırnak içinde yazdım, aktarma yok- bu mu asılsız ya da dedikodu; onu da anlamadım.

Başka bilgi gelirse eklerim. (Mahmut Tarhan, benim “Orhan Pamuk’un alt komşusu Aydın Kunutku bizi aydınlattı” ifademdeki “aydınlatma” ifadesinin taraf olduğuna dair bir ifade gibi kullanmış, ben özellikle haberlerde çıkan 4-6, 16-18 daire karışıklıkları konusunda, yani fiziki bilgi konusunda aydınlansam da, “şöyle yazdı”ya çevirdim. Ancak Tarhan, OP kısaltasının “i. Melih” benzeri bir gönderme olduğuna dair de yazmış, kızgın bir komşu da olsa Instagram’da hızlı yazmak amacıyla kısaltma kullandığını düşünüyorum. Yani OP kısaltmasının haraket içerdiğini düşünmem, tırnak içi ifadeyi de değiştirmek istemem.)

Biri bana “Nilay Hanım öyle değil böyle” yazdı mı, bana gayet uygun, bu işi kitap değil site yapma nedenim hata düzeltmek, yorumla gelişmek… Herkesle yazışıyor konuşuyorum, ters yönlü girişler sohbette çıkmaza giriyor, üzülüyorum.

 

  • Orhan Pamuk fotoğrafları; kırmızı koltuklu olan Hürriyet’ten, ceketli olan T24’ten, ceketli ve caminin göründüğü Atlas Dergisi7nden. Diğerlerini o kadar kullanmışlar ki, asıl kaynağı bulamadım. Apartman fotoğrafları benim.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Gümüşsuyu

Mustafa Bey Apartmanı

Beyoğlu’nun ilk apartmanlarından. İkinci derecede tarihi eser. İstanbul, Beyoğlu, Gümüşsuyu’ndan yolu geçip de onu görmeyen yoktur herhalde… Yüzyılı -çoktan- aşkın süredir, ‘azalarak’ orada. Eskiden yakınındaki Çin restoranının girişini gösteren, artık Gümüşsuyu’nun simgelerinden biri haline gelen, Taksim-Beşiktaş dolmuş duraklarının arkasındaki renkli-süslü girişin hemen arkasında kocaman alanda… Taksim

Devamı »
Suadiye

Mr. Varber Villası

Çoğu yıkılmış, için boşaltılmış cephesi ‘aynı gibi’ gösterilmeye çalışılmış. Var olanlardan gitmeye, öğrenmeye çalışıyorum. Bu villayı da aradım ma fark ettim ki artık yok. Villanın mimarı Vedat Tek. Tek, Türkiye’nin formal eğitim görmüş, bugünün meslek anlayışı içinde mimarlık tasarımı ve uygulaması yapmış ilk Türk mimarı

Devamı »
Nişantaşı

Konak Sineması

Şimdi ‘birinci ağızdan’ bir Konak Sineması okuyacaksınız. Benim için pek kıymetli.  Çünkü her şey, mimari açıdan bana pek de değerli görünmeyen Başaran Apartmanı’nı “Konak Sineması da bu binanın altındaymış bir zamanlar” diyerek, metni ve bilgileriyle paylaşmamla başladı. (Buradan okuyabilirsiniz.) Nişantaşı’ndaki apartmanın ardından mimar Rükneddin Güney’in

Devamı »
Gümüşsuyu

Havacı Canip Orhun Evi

Apartmanları ve yaşayanlarıyla Gümüşsuyu’nun -hatta Ayaspaşa diyeyim- en karakteristik sokaklardan biridir Saray Arkası. Alman Konsolosluğu’nun arkasında kalan, ‘nezih’ tabir edilen sokaklardan. Komşum; bu hesapta sıkça da yer alır. Güzel bir bina ve -nadir olur- bir yazı var; şahane: “Bu ev 1900 yılında Mehmet Vehbi Bey tarafından Mimar

Devamı »
Gümüşsuyu

Banka Apartmanı

Ben “Bana bilgi verin, beni kahveye çağırın” deyip duruyorum, aranan kan Kanada’dan geldi:) İpek Alp’in mesajı benim için o kadar önemli ki…  Akrabalık, arkadaşlık ve apartman ilişkileri… Hani aynı apartmanda oturan aileleri biliyoruz ama burada mahalle kurulmuş! Bir de yıllardır çok beğenerek baktığım sevgili “Banka”

Devamı »
Gelibolu

Alaeddin Keskin Sardalya Evi

Haziran 2018. Gelibolu’da ilk kez vakit geçiriyorum belki de…. Bir grup arkadaş günbatımının güçlü güneşine karşı rengarenk deniz şemsiyeleriyle donatılmış, taka sesleriyle bütün olmuş İlhan Restoran’a doğru yürürken gördük bu evi. 6 kişiydik, kadın-erkek hepimiz vurulduk. Hatta orayı birlikte kiralama, dönem dönem birlikte ya da

Devamı »
Florya

Florya Atatürk Deniz Köşkü

İçinde kabul salonu, yatak odaları, banyo ve kütüphane olan köşk, karadan 70 metre uzaklıkta deniz tabanına dikilen kazıklar üstüne inşa edilmiş; ahşap bir iskele yolla karaya bağlanmış.  Deniz Köşkü, İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında, 43 gün gibi kısa bir sürede tamamlamış. 14 Ağustos’ta kullanıma açılmış.

Devamı »