Ufuk Apartmanı

Kendime “İstanbul’da oturmak istediğim apartmanlar” listeleri yaparım; o listede yer alan apartmanlardan biri de Moda’dadır, Ufuk Apartmanı… 

@herumutortakarar’daki bir paylaşım ve insanların katkılarıyla müthiş bir kadın tanıdım, nev-i şahsına münhasır, ne kadar tanısak gizemli; iç mimar, şehir plancısı ve mobilya tasarımcısı Tülin Zanbakoğlu (ne olur hakkındaki yazıyı okuyun).

Tülin Hanım’ın gizemini çözmeye çalışırken annesi ve eşiyle ilgili ölüm ilanları da ortaya çıktı… Eşinin ismini görünce şaşırdım, Yüksek Mimar-Mühendis Gayyur Tezcanlı.

Peki niye şaşırdım?

Önceki gün Tülin Hanım hakkında yazmış, bir gün önce de anneme Ufuk Apartmanı’nın fotoğrafını gönderip “Burada oturmak istiyorum” demiştim. Gayyur Tezcanlı, Ufuk Apartmanı’nın da mimarı. Tevafuk!

Bu bağlantı beni ve hemen telefon açıp anlattığım annemi şaşırtıp heyecanlandırıyor.

DİNAMİK CEPHELİ MODERNİST YAPI

Peki aparmanın özelliği ne?

Görünce anlaşılacak türden. Benim gibi mimar olmayan biri bile orada değişik geometrik çizgilerin ustalıkla bir araya geldiğini anlayabiliyor.

Binanın 1963 yılına ait olması beni şaşırtıyor. Öyle iyi duruyor ve öyle modern bir çizgisi var ki…

Bahçeşehir Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Hande Tulum’un, 15 Nisan 2019 tarihli Docomomo raporundan birkaç alıntıyla anlatmaya çalışacağım:

(…) Ufuk Apartmanı, betonarme taşıyıcı sisteme ve oldukça dinamik bir cepheye sahip

modernist bir yapıdır.

Cephe organizasyonunda cesur bir tutum izleyen mimar, dinamizmi rasyonel olmayan bir takım açılı çizgiler yardımıyla yakalamıştır.

Bu cesur çizgilerden biri ile giriş katı, iki cephede de belirginleştir.

Cephede farklı malzeme, doku ve renk kullanan mimar, giriş katını üst katlardan ayrıştırmış ancak özellikle Hüseyinbey Sokak cephesinde kullandığı bir diğer açılı çizgi ile tüm katlar arasında genel bir süreklilik yakalamıştır.

Bu çizgisellik pencere açıklıklarını sınırlayıp şekillendirirken bu cephede önemli bir sağırlık yaratmış ve doluluk boşluk oranına ilginç bir bakış getirmiştir.

Bu durum mimarın cephe kurgusu bağlamında özel bir çaba sarf ettiği yönünde yorumlanabilir.

Sokakta bulunan diğer yapılardan farklı olarak yapı girişini de yan cepheye taşıyan mimar, bu anlamda da farklılık yaratmıştır. (…) mimarın yapıya çevreye uyumlu ancak özgün bir kimlik kattığı söylenebilir.

Mimarın yapıdaki bir başka odağı da çerçevedir. Kolon ve kirişler yardımıyla oluşturduğu çerçeve sistemi, yapının hatlarının daha kolay okunmasını sağlar. Yapının genel özellikleri ve detayları incelendiğinde mimarın, bu yapıda, modern mimarlığı özgün bir biçimde yorumladığı anlaşılır.”

Bu arada Hande Tulum’un çalışmasından iş verenin  Ahmet S. Erkorkmaz olduğunu görüyoruz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

2 Yorumlar
 • EAT430
  Tarih: 15:00h, 28 Nisan Cevapla

  asansörlü ve korkarım terası da var, izinsiz çıkmayı düşündüm bir keresinde fakat cesaret edemedim içimde kaldı. bir dahakine çıkıyorum 🙂

  bütün katları manzaralı tabi ama kot 1’de de daire var, lakin oranın da öyle güzel bir bahçesi var ki, manzarayı aramıyorlar diye tahmin ediyorum.

  • Nilay Örnek
   Tarih: 14:36h, 12 Mayıs Cevapla

   Her yeri güzel geliyor bana

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Taksim

Miramar Apartmanı

“Tüm bunlar toz oldu artık” Bugünkü mini metne başlık koyuyor olsam bunu yazardım. Bir mimarın peşinden, Marmara ve Sümer Apartmanları’ndan devam.  Agos ve Şalom gibi gazeteler yani azınlık yayınları olmasa tarihimiz -daha da- dev eksik. Dün  Karel Valansi’nin yazar Jak Alguadiş ile yaptığı söyleşiden bahsetmiştim.

Devamı »
Moda

Mehtap Apartmanı

İstanbul’da Moda kıyısında yürüyüp de bu apartmanı görmemiş, şöyle bir bakmamış olan yoktur sanırım. Geçen vapura bindim mis, Moda sokaklarında onlarca apartman fotoğrafı çektim hayranlıkla. Sonra bilmeden ne kadar çok mimar Melih Koray yapısı çekmişim şaşırarak fark ettim. Kesinlikle bir ruhu var Melih Bey’in yapılarının.

Devamı »
Asmalımescit

Temel (Masumlar) Apartmanı

Bir ev, villa, hele de apartman ‘içinde dönen’ senaryoların her zaman ayrı bir cazibesi var. Bir apartmanın içindeki diyaloglardan birkaç sezon aşk, gerilim, insanlık, hayat dersleri dolu bir dizi çıkarmak mümkün. Bakınız en bildiklerimizden biri, Bizimkiler. E tabii bir dizinin ismi ‘apartman’lı olunca, adından bir

Devamı »
Bakırköy

Resneliler Köşkü

Ben, Bakırköy’ü bilen herkesin anımsayacağı bu köşkle büyüdüm denilebilir. Anneannem ile dedemin evi bu köşkün sokağındaydı. Ama İncirli Caddesi’ndeki bu meşhur, koruma altındaki köşkün adını çok geç öğrendim. Hâlâ da bölgede yaşayıp bilmeyen çoktur: Resneliler Köşkü. İçinde pek de yaşam belirtisi olmayan eski bir ahşap

Devamı »
Karaköy

Karaköy Gümrük (Küçük Cedid Han)

Karaköy Gümrük Restoran… Şaka maka 10 yılını doldurmuş; açılışı 2014. (Türkiye’deki restoran yaşlarına köpek yaşı gibi bakmalıyız bence; her 10 yaşı, insan ömrüne benzerlikle anlatmak için 3 ya da 4 ile çarpmalıyız. Nasıl fikir?:) Neyse…) Önünden geçerken mimar imzasını görüp iki satır bir şey yazayım

Devamı »
Osmanbey

Sebat Apartmanı

70 yıllık bekleyiş, 70 yıllık sabır, acı… O anlatırken, her sene toplandığımız, Hrant Dink’in önünde öldürüldüğü binanın ismine bakıyordum: Sebat! Bir sembol gibi, bir heykel gibi… ALGUADİŞ’İN ESERİ Halaskargazi Caddesi üzerindeki Sebat Apartmanı 1920’lerin ortasında Mimar Rafael Alguadiş tarafından tasarlanıp inşa edilmiş. Alguadiş, burada daha

Devamı »
Harbiye

Kervansaray Apartmanı

Apartmanların giriş katının dükkân ya da benzeri kâr getiren yapılar olarak tasarlanması fikri, -en azından Türkiye’de gördüğüm kadarıyla- neredeyse apartman fikriyle eş zamanlı… Ama bizim göz hizamızda onlar olduğundan muhtemelen, bir binanın altındaki işletmenin karakteri tüm binanın algısını etkiliyor. Harbiye’deki Kervansaray Apartmanı. GİRİŞ TÜM ALGIYI

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.