’50 senelik sanat hayatımda, her gün 18 saat çalıştım’

Seramik sanatçısı Jale Yılmabaşar, seramikleriyle İstanbul’u, İstanbullu binaları güzelleştirenlerden… Değer katan insanlardan. Jale Hanım’ın dev seramik panosuyla güzelleşmiş olan Yeşilyurt’taki Orhan Bey Apartmanı’nı Instagram’daki @herumutortakarar hesabından paylaşmıştım. Aylar sonra Jale Hanım’ın aşağıda okuyacağınız mesajı beni çok mutlu etti… Onun işine sevgi ve saygısını görmek muazzam… Buyrunuz…

“Sanatıma büyük emek verdiğim seramiklerime ilginiz için size ve paylaşan bütün sanat severlere çok teşekkür ederim.

Günde 18 saat çalışarak yaptığım bu seramik panonun montajındaki zorlukları hatırlıyorum… Apartmanın üst katından pencereden inşaat iskelesi üzerine çıktım! Rüzgârlı havada sallanan dar ve yüksek inşaat iskele üzerinde çok tehlikeli ortamda çalıştım. Hayatımda yaptığım bütün duvar panolarında montajı ustamla beraber çalışırım. www.jaleyilmabasar.com ‘da görebilir, Instagram profilimde izleyebilirsiniz.

‘CEBİMDEKİ FOTOĞRAF MAKİNESİYLE ÇEKERİM’

Seramik Panomu monte ederken cebimdeki fotoğraf makinası ile çekerim. Talebelerime de fotoğraflarla öğretirim .Yeşilyurt Orhan Bey Apartmanı’nın fotoğraflarlarını güzel ve net çekemediğimden çok üzülüyordum. Sizin başarılı güzel fotoğrafınızı görünce çok sevindim. (Benim sitedeki fotoğrafları da bölgedeki komşular çekti:)

Ayrıca seramik eserime sahip çıktığınız ve paylaşmakta olduğunuzu görünce çok sevindim. 

Geldim gidiyorum; 50 senelik sanat hayatımda, her gün 18 saat çalıştım. Memleketimi bütün dünyada tanıtmaya çalıştım. 

Avustralya, Paris, İtalya, Almanya, Peru, Meksika, New York, Tayland, İsviçre, Danimarka, Moskova’da sergiler açtım. 

1968’de İtalya’daki uluslarası seramik yarışması Farnza’da altın madalya kazandım.1969’da Münih’te altın madalya kazandım. Şimdi seneler geçti…. Eserlerimi sakladım gelecek nesiller için! Şimdi ne olacak? Eserlerim kim koruyacak kim sahip çıkacak!!! Sizin paylaşımınızdaki arkadaşların yanıtları beni çok duygulandırdı. Size ve paylaşan arkadaşlara çok teşekkürler. Üzülüyorum eserlerim benden sonra nasıl korunacak?? Uzun zamandır bunu düşünüyorum.

Teşekkürler sevgilerimle. 

Jale Yılmabaşar – 6 Mayıs 2021 – İstanbul.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook
Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.