Ataköy – 4: O plajdan bir Tarık Akan geçti…

Biz Bakırköylüler için ayrı bir yeri var aktör Tarık Akan’ın. Pek çok kişi de onun cankurtaranlık yaptığını söyler. Ben de öyle sanırdım, birkaç kişi de bana “Nilay Hanım Ataköy Plajı’nda cankurtaranlık yapmıştı” diye yazdı. Meğer öyle değilmiş.

Tarık Akan’ın 52 yıllık dostu, “Öz kardeşim” dediği, ‘Kozalak Zeki’ diyerek seslendiği Zeki İrfanoğlu Habertürk gazetesine anlatmış:

“Tarık’la her gün görüşürdük. 1970’lerde Dolmabahçe Stadı’nda 19 Mayıs törenlerinde şeref tribününde gazoz satardık. Kâğıt sattık. Tarık’ın cankurtaranlık yaptığı söylendi. Tarık hiçbir zaman cankurtaranlık yapmadı. Bizim 8 senemiz her yaz Ataköy Plajı’nda geçti. Ataköy Plajı’nın müdürleri, çalışanları tanırdı. Kiraya verdiğimiz kayığımız vardı. Biz kayıkla gezerken kadınlar, çocuklar boğulduğunda Tarık’la kurtarmaya giderdik. Boyu uzun ve çok iyi yüzdüğü için boğulanları çıkarırdı. Bundan adı cankurtarana çıktı. Beraber işportacılık da yaptık.”

Ama anladığım o dönem Ataköy Plajı’ndan yolu geçmeyen az. Anadolu yakasının ayrı plajları var gerçi ama pek çok ünlü ya da sonradan ünlü olmuş insanın Ataköy’de bir yüzmüşlüğü var. 

Bu arada merak edenler için Ataköy Plajı’nda çekilen görüntü ve fotoğraf da çok. 8mm kamera o dönemde herkeste yok ama bölgede biraz kalburüstü bir kitlenin de oluşu belki daha çok görüntü alınan bir plaj yapmış Ataköy Plajı’nı. Planlı bir kent ve planlı plaj alanları… Ayrıca banka da evleri satabilmek, bölgeyi canlandırmak için çok reklam yapmış. Bu da fiziki kayıt demek.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook
2 Yorumlar
  • Tuana
    Tarih: 14:04h, 10 Mayıs Cevapla

    Merhabalar Tarık akan babamın arkadaşı beraber ataköy plajına giderlermiş babam cankurtaran yardımcılığı yaparken beraber denize girerler beraber Bakırköy’de gezerlermiş babam hep anlatırdı

  • Mehmet
    Tarih: 08:34h, 22 Mayıs Cevapla

    Slm Tuana Hanım, Tarık akan ile ilgili kitap hazırlıyorum bir anektod olmuş muydu onun üstüne babanızla? Saygılarımla mehmet özdemir

Bir yorum yazın

Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.