Ataköy – 6: ‘Deniz kirlendi, plaj bir karanlık adamda…’ derken yerine Galleria

Anladığım kadarıyla doğanın yanına yurduna bina koyma işi hep bir ‘bozulma’ ile başlıyor. Ormanların yangın ardından imara açılması misali Marmara’nın 70’lerin sonunda kirlenmeye başlaması, 80’lerde bunun artmasıyla Ataköy’den denize girme işi çok azalıyor.

Önce deniz kirliliği sonucu işlevi azalan ama esas bölgenin işletmesinin Yafes Öztürk adlı (döneminin karanlık kişilerinden) verilmesinden sonra halkın ayağını çektiği Ataköy Plaj Tesisleri ile campingler yine Türkiye Emlak Bankası tarafından inşa edilen Ataköy Turizm Kompleksi için yıkılıyor. 

TURGUT ÖZAL’IN İSTEĞİ İLE

Turgut Özal tarafından da yapımı çok istenen bu turizm kompleksi, 1986-1988 yıllarında, Ataköy Plajı yerine 50 hektar alan üzerinde Hayati Tabanlıoğlu tarafından tasarlanıyor.

Ataköy Turizm Kompleksi, bir alışveriş merkezi, bir uluslararası yat limanı, otel, yeme-içme ve eğlence birimleri ve deniz otobüsü iskelesinden oluşuyor. 

Galleria Alışveriş Merkezi, bu yapı tipinin Türkiye’deki ilk örneği imiş.

Tabanlıoğlu’nun deyişiyle “geleneksel kapalı çarşı modelinin modern yorumu” olan yapı, 80 bin m2 kullanım alanına sahip. 

YIKILACAK MI?

Prof. Dr. Nilüfer Baturayoğlu Yöney’den alıntılarsam:

“Yapının deniz tarafına yerleştirilen 2 bin araçlık kapalı otopark, yapının adeta denize sırtını dönmesine neden olmuştur. Üretildiği dönemin geç modern/post-modern etkilerini ve renklerin yansıtan yalın fakat hareketli mimari dili, geçtiğimiz yıllarda anayol cephesi, girişler ve iç mekân yapılan müdahale ile daha çağdaş fakat niteliksiz hale getirilmiştir. Yapı, 1989’da Uluslararası Alışveriş Merkezleri Konseyi (International Council of Shopping Centers ) tarafından verilen “En Başarılı Mimari Proje” (The Best Architectural Project) ödülünü almıştır.”

Son olarak Dati Holding yetkilisi 2015’te “Galleria yıkılacak yerine otel, rezidans ve ofis binaları yapılacak” demiş, Vahap Munyar’ın bu haberi çok konuşulmuştu. Ama sanırım alışveriş merkezinde bir güçlendirme ya da yenileme oldu ve duruyor. Bana yazan birkaç kişi de “Yıkılması hâlâ gündemde” diyor. (Galleria yazısının ilk bölümü ayrı bir dosyada, okudunuz mu?)

**** Fotoğrafların tamamı Salt Arşiv’den alınmıştır.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook
Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.