Yervant Terziyan ‘İkizleri’

Bir dönemin Fatih Belediye Binası ile Kadıköy Belediye Binası ikizmiş meğer. Mimarları Yervant Terziyan… Ama bunu fark etme hikâyemi anlatmalıyım ki, meraklı başka birilerine de yol olsun. Hem bu okuduklarınızı kolay kolay bir arada bulamazsanız, kaydı tutulmuş olsun:)

Yine bir gün bir apartmanın geçmişini araştırırken, eski bir fotoğrafta çok güzel bir bina gördüm. onedio.com, mimarının Vedat Tek olduğunu, Fatih Belediye Binası olarak kullanıldığını yazıyordu. Böyle haberler çok da kopyalandığından, koca binanın tarihi tekrar yazılıp mimarı değiştirilebiliyor!

Tamam, uzman değilim ama Vedat Tek yapıları biraz meşhurdur ve ben bunu hiç görmemişim. Sonra oraya bak buraya bak, binanın Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Rektörlüğü olarak kullanıldığını, eski Fatih Belediye Binası, olduğunu ve mimarının Vedat Tek değil Yervant Terziyan (1914) olduğunu buldum.

ANITTAN MI, AYRIMCILIKTAN MI BİLİNMEZ…

-Ben sonra bulgularımı Instagram’da paylaşınca, @basak.urkmez şöyle yazmış- Bu ikiz binaların Fatih’te olanının önündeki parkta Vedat Tek’in Teyyare Şehitleri Anıtı olduğu için onun sanılıyor.

Haklıdır muhtemelen.

Ama birkaç site gezip bazı yorumları okuyunca ‘böyle güzel binaya Ermeni mimar yakıştıramayanları da’ okuyor insan maalesef. Aron Angel’in kitabının satıldığı sitede “Türkiye’nin ilk şehir plancısı Yahudi olamaz Türk’tür” yazan zekalar olduğuna göre ihtimalleri çeşitlendirmek de lazıM diye düşünüyorum bir taraftan.

KADIKÖY’DE VAPURDAN İNENLER TANIR

Neyse:) Ben mimarı araştırırken bir baktım aynı bina Kadıköy’de de (1912-14’de yapılmış) var. Nasıl olur? 

Eski fotoğraflara bakıyorum, onlar da ayrı yerleri işaret ediyor, ağaçlardan anlıyorum. Yani gerçekten bu binadan iki tane olmalı.

Sonra ilk ne olarak yapıldığına baktım, ev mi, resmi bir kurum mu? Yanıt: Şehremaneti. Şehremaneti, Osmanlı’da bugünkü belediye zabıtası görevini yapan, şehrin temizlik ve güzelliğiyle ilgilenen yerel yönetim. Yani belli ki aynı tip belediye binası bunlar! Yani ikizler. Belki üçüz. 

Kadıköy’dekini hatırlayın, Beşiktaş vapur iskelesinden inince karşıya geç, sağda, bahçe içinde… Şimdi kütüphane olmuş (ne güzel). Kadıköy Belediyesi binanın geçmişi ile övünüyor. -Tekrar olacak ama- Fatih’teki binayla ilgili metinler bir garip; kiminde mimarın Ermeni oluşunu saklama cümleleri bariz. Belki de ondan binalar pek eşleştirilmemiş. Ama keşfimi pek sevdim:)

1919 TARİHİNDEN VİDEOSU DA VAR

Bu arada yine Başak Ürkmez, “19 Mayıs 1919 tarihinde yapılan, yaklaşık 50 bine yakın kişinin katıldığı Fatih Mitingi’nde Halide Edip Adıvar bu binanın balkonundan halka hitap edilmiştir.” yazmış idi. İzlemek ilginç oldu. Merak eden varsa diye ona da buraya bırakayım (1.30’dan sonra rahatça görülüyor)

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Kurtuluş

Kurtuluş’ta bir resimli apartman

Çünkü “Apartmandakiler resimlere ilgiden çok şikayetçiler. Fotoğraflamak isteyenler olduğu için üzerini boyamak niyetindelermiş” yazmış Deniz Hanım… Yani boyamadan kapatma yöntemleri var da… Tabii apartman içi daha özel bir alan, insanlar da tür tür, apartman sakinlerinin de delirmesi anlaşılırdır muhtemelen. Ama biz kaydımızı tutalım. Çünkü güzel.

Devamı »
İstiklal Caddesi

Köçeyan Konağı (Atlas Sineması / İstanbul Sinema Müzesi)

Ayşegül Kumova, neredeyse iki ay önce bana bir mesaj atıp şöyle yazmış idi: “Atlas 1948 yani eski bilinen adıyla Atlas Sineması çok değerli bir yapı kuşkusuz. 200 yıllık bir bina ve şimdi İstanbul Sinema Müzesi. Müze, henüz 1 yaşında ama kısa süre içinde dünyada ilk üçe girmiş bile.

Devamı »
Nişantaşı

Mongeri Evi

Nedeni-nasılı uzun, dün gece mimar Giulio Mongeri ilgili bir şeyler okurken şahane bir kaynak buldum; Filolog Damla Çinici, Ankara Araştırmaları Dergisi için bir hakemli makale yazmış, “Başkent Ankara’nın İnşasında Etkin Bir Mimar: Giulio Mongeri ve Yaşam Öyküsü” Damla Hanım’ın çalışma özeni ve akıcı dilinden mi,

Devamı »
Çankaya

Yeşiltepe Blokları

Ertem Eğilmez’in 1974 yapımı Zeki Alasya, Metin Akpınar, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Tekin Akmansoy, Perran Kutman gibi ‘şampiyonlar ligi’ kadrolu ‘Köyden İndim Şehire’ filmi, tarlalarında buldukları Bizans altınlarını Ankara’daki kuyumcu hemşerileri Ali Rıza’ya bozdurma ve bir çuval altını paylaşamamaların komik hikâyesini anlatır.  Film büyük oranda

Devamı »
İstiklal Caddesi

Luvr Apartmanı

Ansiklopedi okurken öğrenmiştim; Baylan Pastanesi ilk Loryan ismiyle kurulmuş, 1923’te; Fransızca Şark sözcüğünün okunuşu imiş. Şark bir dönem ne çok kullanılan bir ifade; bknz. bu hesaptaki Şark apartmanı bolluğu… 1933’te ‘Türkçe konuş’ kampanyası öne çıkınca, pastanenin ismi, sanat tarihçisi Burhan Toprak’ın önerisi ile “kendi alanında

Devamı »
Çekirge

Bay Selim Süter Evi

Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun Murat Daltaban yönetmenliğinde sahneye koyduğu 1984‘ü izlemek için Bursa’ya gittiğimizde ertesi gün Fotoğraf Müzesi’nin kütüphanesine bir kitap gördüm; Nezaket Özdemir’in “Çekirge Köşkleri” (Sentez Yayıncılık). İlk açtığım sayfada da “Selim Süter Evi”. ARKADAŞIM SELİN SÜTER’İN DE EVİ TABİİ Arkadaşım var, tanıdığım en nezaketli insanlardan

Devamı »
İstiklal Caddesi

Ravouna Apartmanı / Ravouna 1906 Suites

Art Nouveau gibi Art Nouveau! Pek çok açıdan da şanslı sayılabilir; bir kere mimarları, hatta yatırımcılarının ismi binanın üzerinde yazıyor. Mimarları C. P. Kyriakides ile A. D. Yenidunia.  G. ve Alf. Michelini (Giuseppe Michelini ve Alfredo Michelini) yatırımcıları. Kimin için yapıldığının ipucu da birinci kattaki

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.