Seramik Arşiv

Seramik Arşiv, 1923 sonrası Türkiye modern seramiğine ilişkin yayınları ve arşiv belgelerini derleyerek, sanatçı arşivleriyle birlikte seramik sanatı alanında Türkiye’nin en kapsamlı girişimi olmayı hedefler.

Seramik Efemera Kolesiyonu

Seramik Efemera Koleksiyonu, özellikle 1950 sonrası Türkiye modern seramik sanatına ilişkin sergi kitapçığı, broşürü ve davetiyelerinin yanı sıra poster, gazete kupürü, fotoğraf, çizim ve çeşitli arşiv belgelerini içerir.

 

Seramik Arşiv Kitap Koleksiyonu

Kitap Koleksiyonu, çoğunluğu 1923’ten günümüze Türkiye modern seramiğine ilişkin olmak üzere, yaklaşık 400’e yakın sergi ve sanatçı kataloğu ile teorik yayını içerir.

 

Seramik Sanatçıları Arşiv Koleksiyonu

1950 sonrası Türkiye modern seramik sanatında önemli rol oynayan sanatçıların kişisel arşivlerine odaklanan projeleri kapsar, sanatçı koleksiyonlarını daha görünür kılmayı v araştırmacılara sunmayı amaçlar. Bu kapsamlı projenin ilk adımı olan İlgi Adalan Arşivi www.ilgiadalan.com üzerinden Mart 2023 içinde erişilebilir hale gelmiştir. Sanatçının, seramik hikayesini ön plana çıkaran 300’e yakın (çizim, form, pano, fotoğraf, haber ve yazı gibi) farklı içeriğe ve türü içeren arşiv belgeleri araştırmacıların kullanımına açılmıştır.

 

Bu arşivleri yapan biz iki sanat tarihçisi (Mustafa Ergül & Nurtaç Buluç), şehir hafızasının farklı ağlarına dokunarak arşiv/anlatı ilişkisi kuran “Her Umut Ortak Arar” projesinin ‘Özel Arşivler’ bölümünde yer almaktan mutluluk duyuyoruz.

Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.