Gülen ve Lena Apartmanları

Sahibi: Harry Lenas

Çok mutluyum ki, Instagram’da ‘Her Umut Ortak Arar’ adlı hesap merkezli ‘eski yapılar, apartman ve binalar’ heyecanıma başkaları da ortak oluyor. Bir konuk yazarım var. Hem de ne yazar! Kitaplarını çok sevdiğim Şebnem İşigüzel. Cihangir’den, Cihangir Parkı’nın çevresinden, dört apartman anlattı Şebnem, ben de fotoğrafladım; peyderpey paylaşacağım. 

İlk önce Gülen ve Lena Apartmanları…

ŞEBNEM İŞİGÜZEL ANLATIYOR

Cihangir Parkı ile ilgili bir bilgi ararken Twitter’daki Hayalname hesabında bu fotoğrafı gördüm.

Altına tanıdığım bir yazar, Şebnem İşigüzel, “Arkadaki Gülen Apartmanı’nın en üst katında hayatım geçti” yazmış, sağdaki apartmanın yıkıldığını yerine şimdi Kaktüs’tün olduğu apartmanın yapıldığını yazmıştı. Soldaki Lena Apartmanı’nın üzerine de iki kat eklenmiş, göreceksiniz zaten.

Oturduğu kıymetli binaların değerini bilenlerin kokusunu alıyorum ben ya da kendime pay biçmeyeyim, onlar kendilerini belli ediyor.

Hemen Şebnem’e yazdım; “Hadi bana anlat” diye…

O daha da güzelini yaptı, bana birkaç apartman anlattı ve “Ben sana bunları yazayım” dedi. “İkişer paragraf yaz ne olur” dedim.

Cihangir’den, Cihangir Parkı’nın çevresinden, dört apartman anlattı Şebnem, peyderpey paylaşacağım. Ben de gittim fotoğrafladım.

İlk önce Gülen ve Lena Apartmanları…

SAHİPLERİ, BAYLAN PASTANESİ’NİN SAHİBİ

Şebnem İşigüzel anlatıyor:

“Cihangir Caddesi, Kaktüs’ün hemen yanı ve onun yanı. Önce Lena Apartmanı yapılmış. Sahibi Baylan Pastahanesi’nin sahibi. Ardından hemen yanına Gülen Apartmanı’nı yapmışlar. Üç oğlu varmış. Oğlanlardan ikisi pastacı olmuş, Harry Lenas daha dirayetli çıkmış ve işi sürdürmüş. Viyana’da pasta eğitimi alıp babasının işinin başına geçmiş. Bir kardeş Amerika’ya gitmiş. Diğer kardeş doksanlı yılların sonunda öldü. Baylan Pastanesi’nin üç dükkanı vardı. Bu sayı zamanla bire indi. Kadıköy’deki kaldı. En son Harry Bey vefat etti sanırım beş yıl önce.

ÜST KATLARI BİRLEŞMİŞ, GEÇİŞLİ İKİ APARTMAN!

“Biz Gülen Apartmanın en üst katında oturduk. 1994’ten 2002’ye kadar. İlginç olan üst iki daire Lena Apartman ile üstten birleştirilmişti. (Araya giriyorum; Şahane ayrıntı değil mi?) Ev sahibi bizim alt katımızda oturuyordu. Dadısı Madam Marika hayattaydı ve o da ikinci kattaydı. Ayrıca onun Lena Apartman’da da yine ikinci katta bir dairesi vardı. Madam Marika yaşlı bir kadındı ama uzun yıllar Harry Bey’e baktı. Bir nevi kahya kadına dönüşmüştü.

‘YE BEBEK, AFİYET OLSUN BEBEK’

Kızım Tamar 1998’de burada doğdu. Madam Marika ona bebek önlükleri dikmiş önünü Fransızca yazılarla işlemişti.  Fransızca, “Ye Bebek, Afiyet Olsun Bebek,” yazıyordu. 

“Evin banyosu dahil her yeri manzaralıydı. Mimari hatadan çok inatlaşma yüzünden böyle olmuş. Aile Rum’du ancak benim gibi Arnavut kökenlilerdi. Mutfak, manzaralı taraftaydı ancak penceresinden eğilerek manzarayı görürdünüz. Çünkü anneleri mutfağı buraya istemiş, baba istememiş, mutfak burada olmuş ama pencere alçağa yapılmış. Gemi mutfağı gibiydi. Salon, caddeye bakardı. Çünkü deniz tarafından rüzgâr soğuk gelir diye hep böyle düşünülmüş. Çok geniş ve yine manzaralı bir merdiven boşluğu vardı. Çılgın bir maviye boyalıydı. Merdivenden çıkarken manzara görürsünüz. 

‘ESKİ DOSTUM KERTENKELE’ BURADA YAZILDI

“Ben burada Eski Dostum Kertenkele romanımı yazdım.

Radikal İki’deki yazılarımı burada yazdım. Evin önünde bir tek bizim arabamız dururdu cadde bomboştu. Harry Bey çok gürültücü ve coşkulu bir insandı. Hayat doluydu. Apartmana çok bağlıydı. Çocukluğu gençliği burada geçmişti. Eşinden ayrılmıştı. Yalnız oturuyordu. Çok seyahat ediyordu. Her sabah taksiyle Kadıköy Baylan’a giderdi. Apartmanın arkasında derin bir boşluk vardı sonradan Ağaçtaki Kız’a ilham verdi. Borularda dolaşan ve üç numaranın banyosundan çıkıp halısının yarısını o tatildeyken afiyetle yiyen bir lağım faresi vardı. Hatta ona isim bile takılmıştı. Banyo giderleri bu yüzden kapatıldı. Bodrum kattaki Fransız, lağım faresinin eski kocası gibi öksürdüğünü söylerdi. Apartman sabahtan akşama kadar güneş alırdı. Üzerinde güneş batmayan apartman…”

İşte budur; şahane değil mi?

Son not; ben bu metinleni Instagram’da paylaşınca Lena Apartmanı’nın, Bay Henry’nin o kadar seveni çıktı ki. Apartmanda yaşayanlar bir dolu hatıra yazdılar. Onlara Instagram’dan, herumutortakarar adlı hesaptan bakabilirsiniz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

1 Yorum
  • Pingback:Her Umut Ortak Arar | Luvr Apartmanı
    Tarih: 19:57h, 19 Ağustos Cevapla

    […] yazının ardından okumadıysanız Şebnem İşigüzel’in yazdığı Gülen ve Lena Apartmanları‘nı okumanızı tavsiye edelim. Baylan’ın sahibi Harry Lenas’ı anmanın güzel […]

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Arnavutköy

Çamlıbel Apartmanı

Faruk Nafiz Çamlıbel. Tam bir İstanbullu… Ama Anadolu tecrübesiyle, uzun yolculukları, algı ve vicdanıyla Anadolu’nun da şairi. Tiyatro oyunlarından romana şiirden başka alanlarda da ürün vermiş, her daim öğretmenlik de yapmış, Behçet Kemal Çağlar ile birlikte Onuncu Yıl Marşı’nı yazmış bir isim.  Han Duvarları’nın yazarı malum. Meğer

Devamı »
Cihangir

Güneşli Sokak

Yılların Güneşli Sokak’ı… İstanbul Cihangir’de oturup da bilmeyen yoktur.  10/7/2020 tarihinde açıklanan bir kararla Beyoğlu Belediye Meclisi, ‘Kapıcılar Kralı’ ve ‘Çöpçüler Kralı’ filmlerinin çekildiği sokağın adının Kemal Sunal Sokağı olmasına karar vermiş. Sokakta oturanlar, evleri-anıları olanlar ne hissediyor, nasıl bakıyor merak ediyorum. Kaydını düşelim; üç

Devamı »
Gümüşsuyu

Mühendis İbrahim Galip Bey Apartmanı

Genellikle dev blok yapıları ben pek sevmem. Bu yüzden de Gümüşsuyu’nda, İnönü Caddesi üzerinde her ama her gün, hemen hemen her açıdan görüp de hiç fotoğraflamadığım yapılardandır;  Bugünkü adıyla Akar Palas ve ismi hiç değişmeyen Üçler Apartmanları. Benim gözümde yan yana duran iki dev apartman. 

Devamı »
Nişantaşı

Bayer Apartmanı

Hem kapısı (o tokmaklar, o yazı… Nedir?!), hem girişi, hem içiyle görkemli bir bina Bayer.  Mimarı, burada Konak Sineması, Divan Oteli gibi vesilelerle adını geçirdiğim Rükneddin Güney; hatta girişteki sütunda da ismi kazılı. YERİNDE NİŞANTAŞI SARAYI VARMIŞ Bayer ve çevresindeki birkaç apartmanın yerinde eskiden Sultan

Devamı »
Cihangir

Mavrodi Apartmanı

Kimi “Nilay Hanım, apartmanımı bir araştırsanız” diyerek bana adres gönderiyor, kimiyse algısını açıyor, gördüğüne bakar oluyor, hatta en istediğim şeyi yapıp kollektif bir bellek için belge-bilgi topluyor.  Dedikodulu yazım tarzım da şahidimdir ki, ikinci tip insanı daha çok seviyorum:) @bengandbengdesign ‘Resimli Apartmanlar’ serim için gönderdi… Cihangir, Mavrodi Apartmanı,

Devamı »
Talimhane

Sümer Apartmanı

“En öksüz apartmanlar nerelerde?” derseniz yanıtlarımdan biri Talimhane olur. Kalabilenlerden…  Taksim’de Elektrik İdaresi’ne giden yolda Sümer Apartmanı. Apartmanda bir İngiliz romantizmi hakim. Ve şanslıyız ki ressamın imzası da var: İ. Hakkı. Böyle apartmanlarda yetişen bir neslin, şu andaki nesilden çok daha farklı olduğunu düşünüyorum; haksız mıyım?

Devamı »