Deniz Park Apartmanı & Deniz Park Otel

Ne yapılış yılını ne de mimarını bulabilmiştim ama Instagram, yorumlar, okuyucu katkısı şahane! 

Yeşilköy’deki ilginç binalardan biri diye düşünüp paylaştım, girişi, geniş, bahçesi hoşuma gitti.

Ve ismi…

Deniz Park yıllar yıllar evvel İstanbul’un, en popüler otellerinden biriymiş. 1957’de büyük bir yangınla kül olmuş; hatta yangın başka evlere de sıçramış. 

Fuad Bezmen’in biliyorum (Halil Bezmen’in 100 yaşını bile görmüş, başarılı bir iş adamı olan babası)… Bezmen ailesi Yeşilköylü ama Suat Bezmen’i bilemedim; haberlerde onun adı var. Onun evi Deniz Park Otel’in yanındaymış, üst katı yanmış bu nedenle mesela…

KEMAL SUNAL FİLMİNDE ‘ROL ALIYOR’

“Acaba bu apartmana Deniz Park adının verilme nedeni bir zamanların efsane oteli midir?” diye bir şüphe geliştirmiştim, öyleymiş! 

Kürşat Çetin’in Nerede Çekildi’sinden öğrendim ki apartman, Kemal Sunal, Nazan Saatçi ve Şevket Altuğ’un başrolünde olduğu ‘Tokatçı’ adlı Türk film rol alıyor. İzledim.

YAPAN DA BULUNDU, YILI DA…

Ben “Hakkında bilgisi olan yazar mı?” demiştim, şahane yorumlar geldi.

Bakınız:

Siruhi Ohanoğlu: “Deniz Park Apartmanı 1969-70 yıllarında İskender Canik tarafından yapılmıştır. Babam ilk daire satın alanlardandır. Halen de baba yadigarı dairemizde oturuyorum.”

OTEL DENİZ KENARINDAYDI

Çiseren Korkut Koç:

“Yanan otel bu apartmanın karşısında deniz kenarındaydı, şu an karşısındaki binanın arazisindeydi. Sahilin girişindeki ilk apartman olan Park Apartmanı, otel yerine yapılmıştır orada doğdum, 25 sene yasadım. Kalan araziye yapılan ikinci sıradaki bina 90’ların sonunda yapılmıştı sanırım. Otel sahipleri Tansal Ailesi’dir, aileden hâlâ Park Apartmanı’nda oturanlar var. 25 sene karşı köşemizdeki Deniz Park Apartmanını görmekten mutlu oldum. Tokatçı filminde bizim apartman inşaat halinde görünür.”

ORTAK KULLANIMLI BALKON

Reyhan Savaşman Barıştıran ise ilginç bir ayrıntıyı görmemi sağladı: “Deniz Park Apartmanı’nın giriş üstü ortak balkon kullanımlı dairelerinde en sevdiğimiz… Arkadaşlarımızla oturuyor olmayı hayal ederdik her önünden geçişimizde:)” Hakikaten kapının üzerinde ortak bir balkon var! Şahane ayrıntı değil mi?

* Gazete kupürü Mamati Koleksiyon diye bir yerden. Gerisini ben çektim fotoğrafların.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Talimhane

Sümer Apartmanı

“En öksüz apartmanlar nerelerde?” derseniz yanıtlarımdan biri Talimhane olur. Kalabilenlerden…  Taksim’de Elektrik İdaresi’ne giden yolda Sümer Apartmanı. Apartmanda bir İngiliz romantizmi hakim. Ve şanslıyız ki ressamın imzası da var: İ. Hakkı. Böyle apartmanlarda yetişen bir neslin, şu andaki nesilden çok daha farklı olduğunu düşünüyorum; haksız mıyım?

Devamı »
Galata

Sadık Paşa Apartmanı

Konuk yazarım iç mimar Didem Avincan, kendisi niye “Sadık Paşa Apartmanları”nı yazdığını detaylı anlatıyor zaten… Hemen sözü ona bırakıyorum, sadece, karıştırılmasın diye zamanında “Sadık Paşa Apartmanları” diye iki bina olduğunu, sonradan tek -kapısında aslan olan- binanın Sadık Paşa Apartmanı olarak anılmaya başlandığını belirteyim. Şimdi binalardan

Devamı »
Osmanbey

Şark Apartmanı

Osmanbey’de Şark Apartmanı. Birkaç sene önce çekilen bir fotoğrafından sonra daha da yıpranmış, öyle terk edilmiş. Mimarı da kapıda yazmasa bilgisini bulmadım yazılı. Bir Ermeni mimar Şabuh Hançer’in imzası var. Ya bu isim ve görüntüde, şehrin her dönem merkezi yerinde bir apartman; mutlaka bir hikâyesi

Devamı »
Gümüşsuyu

Gümüşay Apartmanı – Ahmet Hamdi Tanpınar Evi

Misal çok yakınımda Gümüşsuyu-Ayaspaşa Emektar Sokak’ta bir berber var. Berber gibi berber. Saç tasarımı falan yapmıyor, pencereleri David Beckham ya da Ronaldo fotoğraflarıyla donatılmamış ve uygun fiyatlı. Meğer onun olduğu bina, Gümüşay Apartmanı, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın son yaşadığı ve Türk Edebiyatı’nın benim en, en, en,

Devamı »
Talimhane

Ayhan Apartmanı

Bu yazımızın konusu “Mış gibi yapmak” olsun. Arkitekt Dergisi’nin 1939 yılı sayılarından birindeki bilgiler şöyle (1939-05-06 (101-102)  Sayfa: 101-103 ): “Taksim’de Talimhane meydanı üzerindeki köşebaşı arsalarından biri üzerine; Mimar Seyfi Arkan’ın projesine göre yapılan bu kira evi plân tekniği itibarı ile muvaffak olmuş bir eserdir. Her katta

Devamı »
Harbiye

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

İlk yapıldığında bayağı antik tiyatro havasındaymış. Hatta ta kendisiymiş:) Bir yarışmayla kazanılan proje yapılmış, 1947 yılında açılmış ama sonrasında sahne kullanımının daha iyi olması için çok aktif hale getirilmemiş, bir yıl içinde bile çokça değişiklik yapılmış. “Proje ve Kontrol: Y. Mimar Nihat Yücel ve Nahil Uysal”

Devamı »
Mecidiyeköy

Hukukçular Sitesi

Le Corbusier; sanırım mimarlık söz konusu ise öğrenilen ilk beş isimden biri… ‘Oyunu’ değiştirenlerden…  1887 İsviçre doğumlu; mimar, mobilya tasarımcısı, heykeltraş, ressam, yazar. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ortaya çıkan konut sorununa karşı çok düşünenlerden. Marsilya’da, savaş sonrası evsiz kalan Fransızlar için tasarladığı Unite d’Habitation (Barınma

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.