Kimliksizleştirilmiş bir ikon: Akbank Binası

Tanıdınız mı? İstanbul Kabataş’ta Meclis-i Mebusan Caddesi üzerinde mimar Sedad Hakkı Eldem tarafından tasarlanan, -eski- Akbank Genel Müdürlük Binası… Sonradan Aksigorta Genel Müdürlüğü olarak da kullanılan bina, Rıza Zarrab’ın binalarından biri oldu, kayyum atandı ve son, iki sene önce, çok kısa bir süre içerisinde yağmalandı da yağmalandı.

Deli oldum. Kendi kendime oradaki garip insanlarla tartıştım, polisi belediyeyi aradım, burada pek çok kez yazdım. Bunu yapan başkaları da oldu. 27 senedir -içinde ve artık dışında- bir şekilde medyadayım, arkadaşım çok, kimseden asla yardım, haber vs istemem; burası için istedim.

SEDAD HAKKI ELDEM YAPISINA İLGİMİZ BU İSE…

20. yüzyılın simge modern yapılarından biri sayılabilecek Sedat Hakkı Eldem yapısı Mimar Sinan Üniversitesi’nin karşısında hem de, gözlerimizin önünde mahvedildi.

Geçen gece oradan yürürken bir hareketlenme gördüm, etraftaki esnafa sordum kimse bir şey bilmiyordu. Belki bir düzeltme onarım yapılacaktır diye düşündüm. Ve meğerse bunun içinmiş. İlan asmak! İlanı asan markanın bilgisi bile yoktur bina hakkında büyük ihtimal. Ama o binayı koruyamayan, korumayan, böyle yapılara sahip çıkmayan ‘yetkili abi-abla’ kim varsa kızıyorum. Yazık. “Kimliksizleştirilmiş bir ikon”.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook
Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.