İndigo Apartmanı

Nasıl Olunur adlı podcastimin 102’nci bölümünde Lale Mansur konuktu. Eski dergilerden biliyorum ki o da Ayaspaşa’nın eski sakinlerinden. Söyleşi sırasında nerelerde oturduğunu sordum; Saray Arkası’nda oturmuşlar bir dönem, bir dönem de Gümüşsuyu’nun hikâyesini en çok merak ettiğim binalarından İndigo Apartmanı’nda.

İndigo Apartmanı’na özel, tarihinden, kimlerin yaşamış olduğundan önce isminin hikâyesini merak ediyorum.

İsim etiketindeki ‘mavi’ de çoook bilinçli bir isim tercihi yapıldığını her zaman ortaya koyar.

Kim, nasıl niye bu ismi koymuş?

Bulamadım.

MAVİ RENGİN KAYNAĞI

Malum Latince adı, indigofera olan indigo bitkisi, tüm dünyada mavi rengin ana kaynağı olmuş yüzyıllar boyunca. 800 yerel türünden biri olan ‘indigofera tinctoria L.’ mavi boyamalarda kullanılan en etkili tür olarak biliniyor; dünyanın dörtbir yanında kullanılıyor.

Ama niye bu apartmanın adı olmuş? 

Bir dergide “Gümüş ve İndigo rengi Ayaspaşa” ismini gördüm, e haksız da sayılmazlar güzel binalar da olsa beton grisi ile denizin mavisi buluşur Gümüşsuyu’nda ama Gümüşsuyu’nun ismi de gümüşten gelmez.

Neyse bir şey bulamasam da apartmanın bir dönem Soner Yalçın ile galiba Cüneyt Özdemir’in ofis olarak kullandığı daireyi barındırdığını, sonra Oda TV’nin burada olduğunu biliyorum mesela.

O sırada denizi en iyi gören (ÇifteVav Sokak’a denk gelme avantajı) binalardan…

AKM’YE İNDİGO’DAN BAKMAK

Ama söyleşimizin içinde de var, Lale Mansur’un söylediği bir şey çok hoşuma gitti. Lale Hanım o dönem balerin. Eşi Cem Mansur orkestra şefi. Bu binaların arka tarafı AKM’yi görür. Ama bu manzarayı onlardan iyi değerlendiren az insan vardır muhtemelen. Lale Hanım ile Cem Bey, gösteri günleri pencereden bakıyor, konukların gelmeye başladığını görünce hazırlanmaya başlıyorlarmış. Bu bilgi bile hoşuma gitti.

ÖNEMLİ NOT, AKFİL JEAN VE İNDİGO BAĞLANTISI

Ben apartmanı paylaşınca Pelin Özgen Piker ona haber vermiş, iç mimar Hakan Helvacıoğlu da şöyle yazdı: “13 yıl o apartmanın ikinci katı ofisimdi. Mülk sahibim sevgili Mutlu Sugan ve rahmetli eşiydi. Apartmanı yaptıran aile olmakla birlikte Akfil Jean’in de kurucularıydı zamanında. Apartmanı Mutlu Hanım için yaptırmış ve vefat ettiğinde kendisine kalmıştı. İndigo ismini de koymaları çok doğal değil mi?🤗

Ben Mutlu Hanım ya da eşi hakkında bilgi bulamadığımdan burada paylaşmıyorum. 

Türkiye’ye ‘jean’in gelmesi malum Muhteşem Kot ile 1958’de. İndigo ile Akfil Tekstil ise daha sonra, apartman öncesinde de var sanki. Kaynak bulsam süper olacaktı:)

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Taksim

Cumhuriyet Apartmanı

Çok düşünüyorum; “O apartman neler gördü acaba?”  Görmüş geçirmiş apartmanlardan biri, Taksim’de Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Cumhuriyet Apartmanı. Şirin Devrim’in Şakir Paşa Ailesi adlı kitabını okuduğumdan beri merak ettiklerimden. Zamanında “Taksim Bahçesi”, şimdi Gezi Parkı manzaralı. Şirin Devrim’in annesi Fahrelnissa, o dönem İzzet Melih Devrim ile evli.

Devamı »
Bakırköy

Resneliler Köşkü

Ben, Bakırköy’ü bilen herkesin anımsayacağı bu köşkle büyüdüm denilebilir. Anneannem ile dedemin evi bu köşkün sokağındaydı. Ama İncirli Caddesi’ndeki bu meşhur, koruma altındaki köşkün adını çok geç öğrendim. Hâlâ da bölgede yaşayıp bilmeyen çoktur: Resneliler Köşkü. İçinde pek de yaşam belirtisi olmayan eski bir ahşap

Devamı »
Yeşilyurt

Orhan Bey Apartmanı

Her yerden, her hesaptan “Siz de bina dedektifliği yapın, bulduklarınızı bana yazın” diyorum ama Instagram kelime ile arama yapmaya izin vermediği için çok mesaj varsa her şey karışabiliyor. Allah’tan Çiğdem Hanım ile yeniden buluştuk:) Çiğdem Kosovalı Geylan önce bana “Yeşilyurt\İstanbul’da bir apartmanın dış cephe süslemesi.

Devamı »
Çemberlitaş

Barın Han

Prof. Emin Barın; mücellid, yani cilt yapan biri ve eşsiz bir hattat. Ve bence çok kıymetli bir grafik sanatçısı. Onun elinden çıkan küfi eserlere bakmaya doyamıyorum. Anıtkabir’de de onun yazısını görebilirsiniz, pek çok tahmin bile edemeyeceğiniz yer ve ayrıntıda da. BABADAN MÜCELLİD, BABADAN HATTAT 1913’te,

Devamı »
Adalar

Büyükada Rum Yetimhanesi – I

Bu yazıyı Büyükada Rum Yetimhanesi -2 ile okuyun lütfen. “Dağın tepesindeki bu dev ahşap yapı, Büyükada Rum Yetimhanesi, tıpkı Atlas okyanusunun dibinde duran Titanic gibi bir hayal olmayacak kadar gerçektir. Ama aynı zamanda gerçek olamayacak kadar da bir hayaldir” diyordu, Bianet’teki eski bir yazısında mimar

Devamı »
Bebek

(Dr. Natuk) Birkan Apartmanları

Mimarlık tarihiyle ilgilenip de Birkan Apartmanları’nı bilmeyen yoktur sanırım. Bir de ben bahsetmesem olur(du) tabii ama binaları çok seviyorum, bu bir; Haluk Baysal-Melih Birsel ikilisinin çalışmaları her daim favorilerimden, bu iki; bir de Natuk Birkan’a taktım, bu da üç… Peki Natuk Feyyaz Birkan kim? (Fotoğraflarda

Devamı »
Yeldeğirmeni

Valpreda Apartmanı (İtalyan Apartmanı)

Bu yazıyı okumadan önce mimar, mühendis, şehir plancısı Aron Angel hakkındaki şu yazıyı okuyun isterim… Aron Angel’in ailesi, Sultan Abdülaziz’in isteği ve davetiyle İstanbul’a geliyor -çok güzel hikâye-. O ise 6 Haziran 1916’da Kadıköy Yeldeğirmeni’nde dünyaya geliyor.  Aron Angel ile ilgili ilk yazıda bahsettiğin ‘İstanbul

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.