İndigo Apartmanı

Nasıl Olunur adlı podcastimin 102’nci bölümünde Lale Mansur konuktu. Eski dergilerden biliyorum ki o da Ayaspaşa’nın eski sakinlerinden. Söyleşi sırasında nerelerde oturduğunu sordum; Saray Arkası’nda oturmuşlar bir dönem, bir dönem de Gümüşsuyu’nun hikâyesini en çok merak ettiğim binalarından İndigo Apartmanı’nda.

İndigo Apartmanı’na özel, tarihinden, kimlerin yaşamış olduğundan önce isminin hikâyesini merak ediyorum.

İsim etiketindeki ‘mavi’ de çoook bilinçli bir isim tercihi yapıldığını her zaman ortaya koyar.

Kim, nasıl niye bu ismi koymuş?

Bulamadım.

MAVİ RENGİN KAYNAĞI

Malum Latince adı, indigofera olan indigo bitkisi, tüm dünyada mavi rengin ana kaynağı olmuş yüzyıllar boyunca. 800 yerel türünden biri olan ‘indigofera tinctoria L.’ mavi boyamalarda kullanılan en etkili tür olarak biliniyor; dünyanın dörtbir yanında kullanılıyor.

Ama niye bu apartmanın adı olmuş? 

Bir dergide “Gümüş ve İndigo rengi Ayaspaşa” ismini gördüm, e haksız da sayılmazlar güzel binalar da olsa beton grisi ile denizin mavisi buluşur Gümüşsuyu’nda ama Gümüşsuyu’nun ismi de gümüşten gelmez.

Neyse bir şey bulamasam da apartmanın bir dönem Soner Yalçın ile galiba Cüneyt Özdemir’in ofis olarak kullandığı daireyi barındırdığını, sonra Oda TV’nin burada olduğunu biliyorum mesela.

O sırada denizi en iyi gören (ÇifteVav Sokak’a denk gelme avantajı) binalardan…

AKM’YE İNDİGO’DAN BAKMAK

Ama söyleşimizin içinde de var, Lale Mansur’un söylediği bir şey çok hoşuma gitti. Lale Hanım o dönem balerin. Eşi Cem Mansur orkestra şefi. Bu binaların arka tarafı AKM’yi görür. Ama bu manzarayı onlardan iyi değerlendiren az insan vardır muhtemelen. Lale Hanım ile Cem Bey, gösteri günleri pencereden bakıyor, konukların gelmeye başladığını görünce hazırlanmaya başlıyorlarmış. Bu bilgi bile hoşuma gitti.

ÖNEMLİ NOT, AKFİL JEAN VE İNDİGO BAĞLANTISI

Ben apartmanı paylaşınca Pelin Özgen Piker ona haber vermiş, iç mimar Hakan Helvacıoğlu da şöyle yazdı: “13 yıl o apartmanın ikinci katı ofisimdi. Mülk sahibim sevgili Mutlu Sugan ve rahmetli eşiydi. Apartmanı yaptıran aile olmakla birlikte Akfil Jean’in de kurucularıydı zamanında. Apartmanı Mutlu Hanım için yaptırmış ve vefat ettiğinde kendisine kalmıştı. İndigo ismini de koymaları çok doğal değil mi?🤗

Ben Mutlu Hanım ya da eşi hakkında bilgi bulamadığımdan burada paylaşmıyorum. 

Türkiye’ye ‘jean’in gelmesi malum Muhteşem Kot ile 1958’de. İndigo ile Akfil Tekstil ise daha sonra, apartman öncesinde de var sanki. Kaynak bulsam süper olacaktı:)

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Harbiye

Uğur / Teodoridis Apartmanı

Uğur Apartmanı, Şişli’de önünden sıkça geçtiğim bir bina. Zafer Sokak’taki birçok binayı bayağı severim ben zaten. Uğur da görkemlidir. -Tarifte yanılmıyorsam- eklektik, art nouveau cephe dikkat çeker.  Bir de şanslı, mimarı belli olan binalardan. Karşıdan bakıldığında sağ köşesinde Osmanlıca ve Fransızca bir metinle “A. Mavpodoglou

Devamı »
İstiklal Caddesi

Tiring Mağazası (Foto Süreyya)

İç mimar Didem Avincan, bu hesabı ve siteyi takibinden en çok yararlandığım, “bilgi ve belge dolu” geri dönüşleriyle yeni keşifler yapmamı sağlayan insanlardan. Bana yazdıkça “Siz de bir bina yazın” diyordum. İstiklal Caddesi’nin Tünel tarafından geçen pek çok insanın, zaman içinde farklı isim ve işlevlerle gördüğü

Devamı »
Kuzguncuk

Hayri Onur Yalısı

“Çağdaş sanatın Türkiye’deki öncülerinden Füsun Onur (ikili fotoğrafta sağda) ile ablası İlhan Onur, doğup büyüdükleri ve halen yaşamakta oldukları Kuzguncuk’taki Hayri Onur Yalısı’nı, ileride müze-ev olarak ziyarete açılması ve içeriğini Arter’in oluşturacağı misafir sanatçı programlarına ev sahipliği yapması arzusuyla Vehbi Koç Vakfı’na bağışlama kararı aldılar.” Bana gelen basın bültenindeki haber bu idi… Ancak ben aynın

Devamı »
İstiklal Caddesi

İş Sanat Resim Müzesi (4. Sigorta Han)

4. SİGORTA HAN’DAN İŞ BANKASI RESİM MÜZESİ’NE Konumuz, 1905-1911 yılları arasında, Joseph Baudouy tarafından inşa ettirildiği düşünülen, mimarı henüz bilinmeyen, bir Cadde-i Kebir yani İstiklal Caddesi binası… 1950 yılında Suat Nirven’in hazırladığı sigorta haritasında ismi 4. Sigorta Han olarak geçiyor. Cadde’de Odakule’nin hemen yanında.  1953-2016 yılları

Devamı »
Bebek

Ragıp-Selma Devres Villası

Konuk yazarım yüksek mimar Banu Uçak, Selma ve Ragıp Devres’in izinden, Side Müzesi’nin ardından şimdi de pek çoğumuzun İstanbul’un Bebek semtinden aşina olduğu ‘o villa’yı anlatıyor: “Devres ismi aslında bana arkeoloji tarihinden değil, mimarlık tarihinden aşinaydı. Bebek koyunda, görkemi sadeliğinde, gizli mücevher gibi bir villanın işvereni

Devamı »
Gümüşsuyu

Mühendis İbrahim Galip Bey Apartmanı

Genellikle dev blok yapıları ben pek sevmem. Bu yüzden de Gümüşsuyu’nda, İnönü Caddesi üzerinde her ama her gün, hemen hemen her açıdan görüp de hiç fotoğraflamadığım yapılardandır;  Bugünkü adıyla Akar Palas ve ismi hiç değişmeyen Üçler Apartmanları. Benim gözümde yan yana duran iki dev apartman. 

Devamı »
Taksim

Naum Paşa Konağı

Konuk yazarım doktor-oyuncu-yönetmen ve yazar Ercan Kesal. Önce o anlatsın, sonra ben ekleyeceğim… “Metin Erksan’la mutad Beyoğlu merkezli gezilerimizin birindeydik. İstiklal Caddesi’ni boydan boya yürüyüp Haşet Kitabevi’ne kadar gittik. Bir süre etrafına bakındıktan sonra hemen sağ taraftaki eski ama görkemli hanı göstererek konuştu: ‘Bak burası Narmanlı.

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.