Levent Apartmanı

İstanbul, Nişantaşı, Süleyman Nazif Sokak, Yapım Yılı: 1932

Mimaride yuvarlak öğelere zaafım var galiba… Bu bina da benim için şahane… Nişantaşı’nın Harbiye tarafında, Pangaltı’ya çıkan Süleyman Nazif Sokak üzerinde, Levent Apartmanı. Kimi zaman sırf güzelliğini göreyim diye yolumu değiştiriyorum. Her açıdan ayrı bir görkemi var. Metinlerden anlıyorum ki eskiden deniz de görüyormuş. İçinde yaşayanlar, böyle, görenin unutmayacağı bir İstanbul apartmanında yaşarken neler hissettiler acaba? O balkonların kullanımı nasıldı? Şimdi, içeride yeterli yer mi yokmuş bilmedim, pimapenlerle balkonun yanını kapatanlar olmuş. Yine de güzel, yine de görkemli… Biraz bakımı yapılsa yine efsane… İyi ki bugünlere gelebilmiş. Mimarı Sırrı Arif Bilen.

‘ESKİDEN DAHA ÇOK DAİRE DENİZ GÖRÜRDÜ’

Ben apartmanı paylaştığımda Banu Bölen bana şunları yazmış:

“Merhaba; Levent Apartmanı bizim aile apartmanımız. Dedem Mustafa ve Ağabeyi Mehmet Levent tarafından satın alınmış. En üst teras çamaşırhane olarak kullanılırdı. 

6 numaradan tam, 5’inci kattan daha az manzara görür. Önündeki apartman inşa edilmeden önce neredeyse tüm katlardan görürdü tabii. Büyük amcamın eşi Taksim’den arabanın geldiğini görür aksam yemeğini hazırlarmış:) Yuvarlak salonu her zaman güzel döşeliydi her katın. Denildiği gibi döşemesi zor değildir.”

DAİRELER KAT ÇIKTIKÇA BÜYÜYORMUŞ!

“Bizim zamanımızda balkonların hiçbiri pimapenli vs. degildi ve tabii kapatılmamıştı da. Bizim için insanlık suçu gibi bir şey çünkü balkonu içeri almak. Zaten öyle masa sandalye koyacak kadar geniş değillerdir. 

5, 4 ve 1 numaraları daireler dedemin; 6, 3 ve 2 nolu daireler büyük amcamındı. Dışardan aynı görünse de daireler kat çıktıkça büyür. Ne yazIk ki antika asansörünü de geçtiğimiz senelerde yenilemek yerine değiştirmişler. Şimdiki halini görünce çok üzülüyoruz.”

1932 KAPAK GÜZELİ

Apartman, Arkitekt dergisinin 1932 yılı kapağı olmuş; şöyle deniliyor:

“(…) Mevcut ve ekseriya kusurlu plânlar dahilinde hareket etmek şartile mimarî kıymeti haiz bir bina vücude getirmek çok güç olmakla beraber bu husustaki şayanı takdir san’atını Cağaloğlu’ndaki Süreyya Hidayet Apartmanı’nda da ispat etmiş olan mimar Sırrı Arif, muvaffak bir eser başarmıştır. (…) Binanın denizi gören köşesine, müdevver bir salon ve onu yarım kuşatan yine müdevver bir balkon inşa suretile ehemmiyet ve hususiyet verilmiştir. Dar cephede methalin üstünden, yukarıya kadar devam eden şakulî şeritlerle müdevver kısımları dolaşıp bunlara saplanan kat ve pencere silmeleri güzel bir armoni teşkil ediyor. Uzun yan cephede ise, belediye kanunu na tabi olmak mecburiyetile çıkıntının ortadan bölünmüş olduğunu görüyoruz. (…)

Cilt: 1932  Sayı: 1932-02 (14)  Sayfa: 35-36 

 

**** Haziran 2022’den edit

Levent Apartmanı önünden geçerken boşaltıldığını gördüm; merak edip sosyal medyadan sordum. Twitter’dan @canti_twitch isimli kullanıcı şu bilgiyi verdi:

“Maalesef apartmanda bu gibi eski yapılarda görülen bir virüs türü tespit edilmiş. Dolayısıyla tamamen karantina altına alınmış son 5 ay içinde yaşayanlar. Bir ailede virüse rastlanmış onlar da şu an müşahade altında tutuluyorlarmış. Umarım diğer binalara sıçramaz.”

*** Haziran 2022’den bir başka gün not

Zafer Akay, Twitter’da bu binanın mimarıyla ilgili olarak “Sırrı Arif (Bilen) ya da Sırrı Bilen doğru kullanımlar. Arif baba adı…” yazmış. Zafer Bey’e güvendiğimden bunu da kendimi not alayım dedim.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

3 Yorumlar
 • ali tokatlı
  Tarih: 17:37h, 27 Ocak Cevapla

  Doğrudur,Arif,baba adıdır.
  İsim Sırrı Bilen’dir.
  Antep’lidir.
  1890 larda olaması gerekir,Antepten İstanbul’a göçmüşlerdir.
  Pertevniyal lisesi de onun eseridir.
  Annemin teyzesinin eşidir.

 • s
  Tarih: 14:45h, 29 Ocak Cevapla

  arif sırrı bey ile ilgili bildiklerinizi öğrenme imkanım var mı? mimarlık öğrencisiyim araştırma ödevim var ailesi kendisi hakkında bildiklerinizi öğrenebilirsem çok işime yarar:)

  • Nilay Örnek
   Tarih: 22:27h, 11 Şubat Cevapla

   bildiklerimi hep yazıyorum.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Galata

Sadık Paşa Apartmanı

Konuk yazarım iç mimar Didem Avincan, kendisi niye “Sadık Paşa Apartmanları”nı yazdığını detaylı anlatıyor zaten… Hemen sözü ona bırakıyorum, sadece, karıştırılmasın diye zamanında “Sadık Paşa Apartmanları” diye iki bina olduğunu, sonradan tek -kapısında aslan olan- binanın Sadık Paşa Apartmanı olarak anılmaya başlandığını belirteyim. Şimdi binalardan

Devamı »
Talimhane

Taş Apartmanı

Talimhane’nin en güzel, en görkemli binalarından biridir Taş Apartmanı.  Her kısa aralıkta bir güzel -ve sapasağlam- binanın yıkıldığı bölgede en kalıcı binalarından biri olduğu izlenimini de verir.  Kardeşi Burak Başcumalı ile birlikte daha önce bana, büyüdükleri Divan Apartmanı‘nı yazan Merve Başcumalı, binada oturan tanıdıkları Theodora

Devamı »
Çankaya

(İkinci) Sönmez Apartmanı

Ankara’da 1937-1977 yılları arasında var olan Sönmez Apartmanı‘ndaki karakterlerimizi hatırlayalım; eski bir bürokrat ve siyasetçi Talat Sönmez, kızı Ruhiye ve damadı Refik Besim Bakuy. Ve benim gezip aşık olduğum, bugün hala güzelliğini koruyan “ikinci” Sönmez Apartmanı’na gelelim. (O merdivenler, o ara renkli camlar, o ışık,

Devamı »
Çankaya

Türk Dil Kurumu Binası

Bir süredir mimarların da beğendikleri, onlar için özel olan yapıların kaydını tutmak istiyordum. Bunun için ilk önce tanıdığım kişileri taciz etmeye başladım. İyi ki de yapmışım!  Kısa süre önce Nasıl Olunur’da söyleştiğimiz #NevzatSayın’a da yazdım; “Bana sizin için önemli bir yapıyı yazar mısınız? Nevzat Sayın

Devamı »
Şişhane

Haliç (Hacı Recep) Apartmanı

Daha önce Gözcü -eski adıyla Gayret- Apartmanı vesilesiyle paylaşmıştım; Son Posta Gazetesi, 1931 yılında “ekonomik buhrana rağmen parası olup apartman yaptıranları, bu binaların ‘kaça çıktığı’ bilgisi ve bazı özellikleriyle birlikte ‘ifşa ediyor’”du. Sevmediğim bu habercilik tarzının yıllar yıllar sonra iki bilgi kırıntısına muhtaç benim gibi

Devamı »
Cihangir

Mavrodi Apartmanı

Kimi “Nilay Hanım, apartmanımı bir araştırsanız” diyerek bana adres gönderiyor, kimiyse algısını açıyor, gördüğüne bakar oluyor, hatta en istediğim şeyi yapıp kollektif bir bellek için belge-bilgi topluyor.  Dedikodulu yazım tarzım da şahidimdir ki, ikinci tip insanı daha çok seviyorum:) @bengandbengdesign ‘Resimli Apartmanlar’ serim için gönderdi… Cihangir, Mavrodi Apartmanı,

Devamı »
Asmalımescit

Bilgir Han

Yıllar yılı fotoğrafladığım binalardan biri; İstanbul Asmalımescit Sofyalı Sokak’ta (eskiden Refik olan meyhanenin karşısı) Bilgir Han. Dışının yeniden renklendirilişi pek benlik olmasa da art nouveau yapısıyla her daim dikkat çekici. Kapısını açık yakalarsanız da, -bakımsızlığına rağmen- girişteki desenler gerçekten merak uyandırıcı. E insan soruyor; “Bir

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.