Marmara Apartmanı

Mimar: Emin Halid Onat, Eser: Ercüment Kalmık

Bu sitede kimi zaman mimarları, kimi zaman da yaşayanlarıyla renklenen bir takım bina hikâyeleri paylaşsam da, her daim bir görsel şölen vaat ettiğim söylenemez:)

Ancak Gözde Kumru sağolsun bu apartman fotoğraflarına bakmaya doyamıyorum, Emin Halid Onat ile Ercüment Kalmık için de bundan aşağısı olmamalıydı zaten.

Hadi başlayalım:)

Malum, Atıfet (Sporel) Apartmanı‘ndan bahsetmiş, Anıtkabir’in de mimarlarından Emin Halid Onat ile onun kadar çizgi dışı bir isim olan efsanevi sporcu Zeki Rıza Sporel’in birlikteliğinden söz açmıştım.

TORUNU YAZINCA… MEĞER…

Zeki Rıza Bey’in dedesiyle aynı ismi taşıyan torunu Zeki Rıza Zorlu “Ferit Tek Sokak’taki merdivenleri, mozaikleri çok özel olan apartmana da bakın” dedi. Marmara Apartmanı olduğunu hemen anladım ama apartmanı yaptıranın Zeki Rıza Bey olduğunu bilmiyordum. Vay canına:)

Gözde Kumru’dan rica ettim, bu harika fotoğrafları çekti.

MODA’DA BURJUVALAR DÖNEMİ

Marmara Apartmanı’nın yapım tarihi olarak 1956-1957 yılları belirtilse de, 1954’te başlanıp 1959’da bittiğine dair notlar da var.

Peki ya öncesi…

Benim son birkaç haftadır yaptığım Moda okumalarından anladığım o ki, Moda’yı zamanında Moda yapan bir takım Levanten aileler. Burjuvalar olmasa olmaz imiş! 

Tubini Ailesi de onlardan biri. Dev zenginler. Banker baba padişaha borç verebilecek düzeyde; öyle yani. 

MİRAMER VE MODA PALACE OTELLERİ

Tubinilere ait mülklerden biri de Moda Palace. Sonra onlardan Frederichi Ailesi’ne geçmiş, Miramer Oteli olmuş, I. Dünya savaşında Almanlar tarafından nekâhathane olarak kullanılmış, savaştan sonra Moda Palace Oteli olmuş. 

ALİYE MORALI SATIN ALMIŞ AMA…

Moda Palace olan bu binayı en son Aliye Moralı (ben kendisini İbrahim Çallı portresinden tanıyorum) satın almış ama orada hiç oturamadan vefat etmiş.

Sonra bu alanı, Moda’nın bir diğer köklü ailesi olan ‘Whittall’ların kızı Hazel Hanım ile evli Zeki Rıza Sporel almış herhaldeki buraya Emin Halid Onat çizimiyle iki blok Marmara Apartmanı inşa edilmiş. O dönemlerde de sokağın adı Devriye Sokak.

Eski bir satılık ev ilanından anladığım kadarıyla -zaten tahmin de edilebilir- yatay çizgilere sahip bu apartman bol ışıklı, deniz manzarası ve önündeki açıklıkla pek ferah.

ONAT’IN BÜROSU DA BU BİNADAYMIŞ

Onat’ın bürosu da bir zamanlar iki girişli bu binadaymış. 

Binanın girişindeki Hitit ezgili motifli mozaik panolar da de, mimarın da yakın dostu olan, benim burada da daha önce konu ettiğim Ercüment Kalmık’a ait.

Bizim için bu şahane fotoğrafları çeken Gözde Kumru da “Dış kapı yaklaşık 2 sene evvel esas kapının modeline sadık kalarak değiştirilmiş. Pirinç kapı kulpları da korunmuş” notunu iletti.

Atıfet Apartmanı üzerine de ‘Marmara’, mimar Emin Bey’in merdivenlerinin güzelliği beni benden alıyor onu da belirtmeden geçmeyeyim.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

2 Yorumlar
 • Baran
  Tarih: 11:18h, 22 Ekim Cevapla

  Mutfak tadilatı için (yıkımı desek daha doğru) aldığımız bir iş nedeniyle 2005 yazını geçirdiğim apartman. Hafta sonu hariç her gün oradaydım sanırım. Yukarıda yazılmış ama manzarasının güzelliği dışarıdan algılayabileceğinizden çok daha fazladır. Salona ilk girdiğimde bunu fazlasıyla hissetmiştim. Dairenin bulunduğu kat sebebiyle de olsa gerek Kalamış koyu neredeyse salonun içindedir. Evin en kıymetli yeri salonla beraber muhteşem terasıdır. İyi ki böyle yapılmış, dersiniz. Özellikle yaz mevsiminde sadece orada yaşanabilir. Bir detayla bitireyim; şu anda kaç binada vardır bilmiyorum ama mutfakta “çöp şut” vardı. Yapım yılına bakılınca bunun düşünülmüş ve uygulanmış olması ilginç. Belki o dönem yapılarında uygulanıyordu, bilemiyorum. Kullanılmadığı için biz de iptal etmek zorunda kalmıştık.

  • Nilay Örnek
   Tarih: 19:59h, 24 Ekim Cevapla

   Ya bayıldığım ayrıntılar!!! Teşekkürler

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Asmalımescit

Temel (Masumlar) Apartmanı

Bir ev, villa, hele de apartman ‘içinde dönen’ senaryoların her zaman ayrı bir cazibesi var. Bir apartmanın içindeki diyaloglardan birkaç sezon aşk, gerilim, insanlık, hayat dersleri dolu bir dizi çıkarmak mümkün. Bakınız en bildiklerimizden biri, Bizimkiler. E tabii bir dizinin ismi ‘apartman’lı olunca, adından bir

Devamı »
Asmalımescit

Spadaro Paşa Apartmanı

Olay şu; Kırmızı Kapı, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Seza Sinanlar Uslu ve öğrencilerinin inisiyatifiyle, bir çalışma ve kültür sanat mekânı olmak amacıyla 2020’nin Ekim ayında kurulmuş.  Farklı araştırmacıları bir araya getiren, sanata, tarihe, kültüre açılan bir kapı, sosyal bir

Devamı »
İstiklal Caddesi

Taksim Palas Apartmanı

“Apartmanda satış saat 10.30’da başlamıştı… Apartman dardı. Odalar küçüktü. Koridordan gelip geçmek güçtü. Nohut oda bakla sofa içinde en azından 100-150 kişi toplanmıştı. Hiç kimse önündeki kadının veya adamın arkasından ilerisini göremiyor, tellalın sesi gayya kuyusundan çıkar gibi derinden ve görünmez bir yerden geliyordu. Çamurlu

Devamı »
Zeyrek

Betoven Apartmanı

Ya sonra bana “Bu apartmanların, apartman isimlerinin hikâyelerini niye merak ediyorsun?” denmiyor mu? Bunu okuyun; ef-sa-ne… 10-15 kişi dün bana, klasik müzik yayıncısı Serhan Bali’nin bir Twitter paylaşımını gönderdi; “Nilay Hanım nasıl sizden kaçmış” gibi notlarla… Konu, Fatih Kadınlar Pazarı‘nın ortasında satıcıların arasında kalmış bir eski

Devamı »
Gümüşsuyu

Ercümend Kalmık Müzesi

Gümüşsuyu’nda önünden yüzlerce kere geçtim. İlginç buldum, müzenin tabelasına baktım ama…  1- Hiç içine giremedim, kapalıydı hep ya da ben öyle değilken bile o izlenime kapıldım. (Ama içinin fotoğraflarını görünce bin pişman oldum, kapıyı onlarca kere çalmadığıma. İçin ikinci paylaşımda)  2- Resme bu kadar meraklıyımdır,

Devamı »
Harbiye

El Irak Apartmanı

İlk yapım yılını, mimarını ya da isminin El Irak oluş nedenini bulamamış olmam beni biraz üzdü. Geçmişe dair bulabildiğim en eski bilgi, apartmanın 21 Temmuz 1939’da 120 bin lira karşılığında Lili ve Alexandrine Günzberg’e satıldığı. Satanlar arasında en büyük hissedar Lusi Sion imiş, diğer hisse

Devamı »
Cihangir

Alev Hanım Apartmanı

Girişlerinde resim barındıran apartmanlar bir dokunuşta sıradan apartmanlar olabildiği için onları bulmaya, fotoğraflarını çekip yıllardır kimi zaman kendi Instagram hesabımda (@nornek), şimdi de burada bir etiket altında toplamaya çalışıyordum: Resimli Apartmanlar Yakın zamanda resimli apartman kovalamaya başlayan Güven Bayar ile Gözde Keskin iki gün önce

Devamı »