Marmara Apartmanı

Mimar: Emin Halid Onat, Eser: Ercüment Kalmık

Bu sitede kimi zaman mimarları, kimi zaman da yaşayanlarıyla renklenen bir takım bina hikâyeleri paylaşsam da, her daim bir görsel şölen vaat ettiğim söylenemez:)

Ancak Gözde Kumru sağolsun bu apartman fotoğraflarına bakmaya doyamıyorum, Emin Halid Onat ile Ercüment Kalmık için de bundan aşağısı olmamalıydı zaten.

Hadi başlayalım:)

Malum, Atıfet (Sporel) Apartmanı‘ndan bahsetmiş, Anıtkabir’in de mimarlarından Emin Halid Onat ile onun kadar çizgi dışı bir isim olan efsanevi sporcu Zeki Rıza Sporel’in birlikteliğinden söz açmıştım.

TORUNU YAZINCA… MEĞER…

Zeki Rıza Bey’in dedesiyle aynı ismi taşıyan torunu Zeki Rıza Zorlu “Ferit Tek Sokak’taki merdivenleri, mozaikleri çok özel olan apartmana da bakın” dedi. Marmara Apartmanı olduğunu hemen anladım ama apartmanı yaptıranın Zeki Rıza Bey olduğunu bilmiyordum. Vay canına:)

Gözde Kumru’dan rica ettim, bu harika fotoğrafları çekti.

MODA’DA BURJUVALAR DÖNEMİ

Marmara Apartmanı’nın yapım tarihi olarak 1956-1957 yılları belirtilse de, 1954’te başlanıp 1959’da bittiğine dair notlar da var.

Peki ya öncesi…

Benim son birkaç haftadır yaptığım Moda okumalarından anladığım o ki, Moda’yı zamanında Moda yapan bir takım Levanten aileler. Burjuvalar olmasa olmaz imiş! 

Tubini Ailesi de onlardan biri. Dev zenginler. Banker baba padişaha borç verebilecek düzeyde; öyle yani. 

MİRAMER VE MODA PALACE OTELLERİ

Tubinilere ait mülklerden biri de Moda Palace. Sonra onlardan Frederichi Ailesi’ne geçmiş, Miramer Oteli olmuş, I. Dünya savaşında Almanlar tarafından nekâhathane olarak kullanılmış, savaştan sonra Moda Palace Oteli olmuş. 

ALİYE MORALI SATIN ALMIŞ AMA…

Moda Palace olan bu binayı en son Aliye Moralı (ben kendisini İbrahim Çallı portresinden tanıyorum) satın almış ama orada hiç oturamadan vefat etmiş.

Sonra bu alanı, Moda’nın bir diğer köklü ailesi olan ‘Whittall’ların kızı Hazel Hanım ile evli Zeki Rıza Sporel almış herhaldeki buraya Emin Halid Onat çizimiyle iki blok Marmara Apartmanı inşa edilmiş. O dönemlerde de sokağın adı Devriye Sokak.

Eski bir satılık ev ilanından anladığım kadarıyla -zaten tahmin de edilebilir- yatay çizgilere sahip bu apartman bol ışıklı, deniz manzarası ve önündeki açıklıkla pek ferah.

ONAT’IN BÜROSU DA BU BİNADAYMIŞ

Onat’ın bürosu da bir zamanlar iki girişli bu binadaymış. 

Binanın girişindeki Hitit ezgili motifli mozaik panolar da de, mimarın da yakın dostu olan, benim burada da daha önce konu ettiğim Ercümend Kalmık’a ait.

Bizim için bu şahane fotoğrafları çeken Gözde Kumru da “Dış kapı yaklaşık 2 sene evvel esas kapının modeline sadık kalarak değiştirilmiş. Pirinç kapı kulpları da korunmuş” notunu iletti.

Atıfet Apartmanı üzerine de ‘Marmara’, mimar Emin Bey’in merdivenlerinin güzelliği beni benden alıyor onu da belirtmeden geçmeyeyim.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

4 Yorumlar
 • Baran
  Tarih: 11:18h, 22 Ekim Cevapla

  Mutfak tadilatı için (yıkımı desek daha doğru) aldığımız bir iş nedeniyle 2005 yazını geçirdiğim apartman. Hafta sonu hariç her gün oradaydım sanırım. Yukarıda yazılmış ama manzarasının güzelliği dışarıdan algılayabileceğinizden çok daha fazladır. Salona ilk girdiğimde bunu fazlasıyla hissetmiştim. Dairenin bulunduğu kat sebebiyle de olsa gerek Kalamış koyu neredeyse salonun içindedir. Evin en kıymetli yeri salonla beraber muhteşem terasıdır. İyi ki böyle yapılmış, dersiniz. Özellikle yaz mevsiminde sadece orada yaşanabilir. Bir detayla bitireyim; şu anda kaç binada vardır bilmiyorum ama mutfakta “çöp şut” vardı. Yapım yılına bakılınca bunun düşünülmüş ve uygulanmış olması ilginç. Belki o dönem yapılarında uygulanıyordu, bilemiyorum. Kullanılmadığı için biz de iptal etmek zorunda kalmıştık.

  • Nilay Örnek
   Tarih: 19:59h, 24 Ekim Cevapla

   Ya bayıldığım ayrıntılar!!! Teşekkürler

 • Timur
  Tarih: 09:33h, 05 Haziran Cevapla

  Ben de bu apartmanda bulunan bir dairenin tadilatını yapmıştım. Daire bina yapım yılından beri ilk kez tadilat geçirdi. Dolayısıyla daire sahibinin yaptığı ufak tefek olağan eklentiler dışında orijinaldi. Seramikler 10×10 cm yeşil ve bordo renkli rektifiye ve arkaları Sümerbank stampalıydı. Tüm dolaplar masif ahşaptan yapılmış ve halen çalışır durumdaydı. Salon pencereleri ahşap doğrama olup 1 mm deforme olmamıştı. Bir çeşit restorasyon yaptığımızı düşünüyorum. Tüm bu özelliklerini muhafaza edip orijinal halini korumaya çalıştık.

  • Nilay Örnek
   Tarih: 12:24h, 10 Haziran Cevapla

   Aaa ne kadar güzel!

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Florya

Florya Atatürk Deniz Köşkü

İçinde kabul salonu, yatak odaları, banyo ve kütüphane olan köşk, karadan 70 metre uzaklıkta deniz tabanına dikilen kazıklar üstüne inşa edilmiş; ahşap bir iskele yolla karaya bağlanmış.  Deniz Köşkü, İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında, 43 gün gibi kısa bir sürede tamamlamış. 14 Ağustos’ta kullanıma açılmış.

Devamı »
Cihangir

Hazzopoulo Apartmanı (Aslan Residence)

Çıkan kısmın çooookk özeti: Beyoğlu Tel Sokak 29 numarada yer alan binanın (şimdi Ayramin Otel), Hanif Han ve Sadri Alışık Sokak no 25’te yer alan binayla benzerliklerini fark edip neredeyse birkaç yüz metre mesafede yer alan bu üç binanın ikiz, neredeyse üçüz olduklarını yazmıştım. Bugün

Devamı »
Çekirge

Bay Selim Süter Evi

Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun Murat Daltaban yönetmenliğinde sahneye koyduğu 1984‘ü izlemek için Bursa’ya gittiğimizde ertesi gün Fotoğraf Müzesi’nin kütüphanesine bir kitap gördüm; Nezaket Özdemir’in “Çekirge Köşkleri” (Sentez Yayıncılık). İlk açtığım sayfada da “Selim Süter Evi”. ARKADAŞIM SELİN SÜTER’İN DE EVİ TABİİ Arkadaşım var, tanıdığım en nezaketli insanlardan

Devamı »
Tomtom

Belvü Apartmanı

En iyi tarihi bina hangisidir; tabii ki kapısının yanında hakkında bilgi tabelası bulunan!:) Bu binada da kısa bir özet var. Gerçi Belvü Apartmanı artık tarihi değil ama bu, oradaki tarihi yok etmiyor. Anlatayım. Bir kere Belvü (Belle vue), “güzel manzara” demek; bu sitede çok güzel

Devamı »
Beşiktaş

Yumurcak Sineması

Beşiktaş Koton mağazası; yapı gibi yapı, hoşuma gidiyor, bir bakayım dedim, şimdi de ‘yok olan sinemalar’a sardım, ara ara paylaşırım. Bina ‘art deco’ belli; ama mimarını -henüz- bulamadım. “Mimarı Sedat Güler’dir” diyen var fakat yapı 1939 yılında Gürel Sineması adıyla açılmış. Sedat Gürel o dönemde

Devamı »
Moda

Emel Apartmanı

Kadıköy’ün çok merkezi bir yerinde de olsa, Emel Apartmanı’nın güzelliğinin farkına varmak yıllardır pek kolay olmadı. Giriş katındaki dükkanın eşyaları; dolaplar, sandalyeler, masalar, insanlar…  Benim fark etmem ise 3-4 yıl önce Emel ismiyle bir araya gelen duvarındaki panter resmi ile… Yoksa, bir dönemin sinema yıldızı,

Devamı »
Gümüşsuyu

Kunt Apartmanı

İlginç balkon yapısıyla dikkatimi çeken bana yan komşularına göre hep “daha yeni bir tarihte yapılmış” izlenimi veren bir yapı. Ben buraya daha derin bakacağım. Ama bir ipucu bulmuşken konuk yazarım Aslı Örnek. ‘DAİRENİN HER YANINDAN LÜKS AKIYORDU’ “Bir dönem Gümüşsuyu’ndaki Kunt Apartmanı’nın sakinlerinden biri de

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.