Marmara Apartmanı

Mimar: Emin Halid Onat, Eser: Ercüment Kalmık

Bu sitede kimi zaman mimarları, kimi zaman da yaşayanlarıyla renklenen bir takım bina hikâyeleri paylaşsam da, her daim bir görsel şölen vaat ettiğim söylenemez:)

Ancak Gözde Kumru sağolsun bu apartman fotoğraflarına bakmaya doyamıyorum, Emin Halid Onat ile Ercüment Kalmık için de bundan aşağısı olmamalıydı zaten.

Hadi başlayalım:)

Malum, Atıfet (Sporel) Apartmanı‘ndan bahsetmiş, Anıtkabir’in de mimarlarından Emin Halid Onat ile onun kadar çizgi dışı bir isim olan efsanevi sporcu Zeki Rıza Sporel’in birlikteliğinden söz açmıştım.

TORUNU YAZINCA… MEĞER…

Zeki Rıza Bey’in dedesiyle aynı ismi taşıyan torunu Zeki Rıza Zorlu “Ferit Tek Sokak’taki merdivenleri, mozaikleri çok özel olan apartmana da bakın” dedi. Marmara Apartmanı olduğunu hemen anladım ama apartmanı yaptıranın Zeki Rıza Bey olduğunu bilmiyordum. Vay canına:)

Gözde Kumru’dan rica ettim, bu harika fotoğrafları çekti.

MODA’DA BURJUVALAR DÖNEMİ

Marmara Apartmanı’nın yapım tarihi olarak 1956-1957 yılları belirtilse de, 1954’te başlanıp 1959’da bittiğine dair notlar da var.

Peki ya öncesi…

Benim son birkaç haftadır yaptığım Moda okumalarından anladığım o ki, Moda’yı zamanında Moda yapan bir takım Levanten aileler. Burjuvalar olmasa olmaz imiş! 

Tubini Ailesi de onlardan biri. Dev zenginler. Banker baba padişaha borç verebilecek düzeyde; öyle yani. 

MİRAMER VE MODA PALACE OTELLERİ

Tubinilere ait mülklerden biri de Moda Palace. Sonra onlardan Frederichi Ailesi’ne geçmiş, Miramer Oteli olmuş, I. Dünya savaşında Almanlar tarafından nekâhathane olarak kullanılmış, savaştan sonra Moda Palace Oteli olmuş. 

ALİYE MORALI SATIN ALMIŞ AMA…

Moda Palace olan bu binayı en son Aliye Moralı (ben kendisini İbrahim Çallı portresinden tanıyorum) satın almış ama orada hiç oturamadan vefat etmiş.

Sonra bu alanı, Moda’nın bir diğer köklü ailesi olan ‘Whittall’ların kızı Hazel Hanım ile evli Zeki Rıza Sporel almış herhaldeki buraya Emin Halid Onat çizimiyle iki blok Marmara Apartmanı inşa edilmiş. O dönemlerde de sokağın adı Devriye Sokak.

Eski bir satılık ev ilanından anladığım kadarıyla -zaten tahmin de edilebilir- yatay çizgilere sahip bu apartman bol ışıklı, deniz manzarası ve önündeki açıklıkla pek ferah.

ONAT’IN BÜROSU DA BU BİNADAYMIŞ

Onat’ın bürosu da bir zamanlar iki girişli bu binadaymış. 

Binanın girişindeki Hitit ezgili motifli mozaik panolar da de, mimarın da yakın dostu olan, benim burada da daha önce konu ettiğim Ercümend Kalmık’a ait.

Bizim için bu şahane fotoğrafları çeken Gözde Kumru da “Dış kapı yaklaşık 2 sene evvel esas kapının modeline sadık kalarak değiştirilmiş. Pirinç kapı kulpları da korunmuş” notunu iletti.

Atıfet Apartmanı üzerine de ‘Marmara’, mimar Emin Bey’in merdivenlerinin güzelliği beni benden alıyor onu da belirtmeden geçmeyeyim.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

4 Yorumlar
 • Baran
  Tarih: 11:18h, 22 Ekim Cevapla

  Mutfak tadilatı için (yıkımı desek daha doğru) aldığımız bir iş nedeniyle 2005 yazını geçirdiğim apartman. Hafta sonu hariç her gün oradaydım sanırım. Yukarıda yazılmış ama manzarasının güzelliği dışarıdan algılayabileceğinizden çok daha fazladır. Salona ilk girdiğimde bunu fazlasıyla hissetmiştim. Dairenin bulunduğu kat sebebiyle de olsa gerek Kalamış koyu neredeyse salonun içindedir. Evin en kıymetli yeri salonla beraber muhteşem terasıdır. İyi ki böyle yapılmış, dersiniz. Özellikle yaz mevsiminde sadece orada yaşanabilir. Bir detayla bitireyim; şu anda kaç binada vardır bilmiyorum ama mutfakta “çöp şut” vardı. Yapım yılına bakılınca bunun düşünülmüş ve uygulanmış olması ilginç. Belki o dönem yapılarında uygulanıyordu, bilemiyorum. Kullanılmadığı için biz de iptal etmek zorunda kalmıştık.

  • Nilay Örnek
   Tarih: 19:59h, 24 Ekim Cevapla

   Ya bayıldığım ayrıntılar!!! Teşekkürler

 • Timur
  Tarih: 09:33h, 05 Haziran Cevapla

  Ben de bu apartmanda bulunan bir dairenin tadilatını yapmıştım. Daire bina yapım yılından beri ilk kez tadilat geçirdi. Dolayısıyla daire sahibinin yaptığı ufak tefek olağan eklentiler dışında orijinaldi. Seramikler 10×10 cm yeşil ve bordo renkli rektifiye ve arkaları Sümerbank stampalıydı. Tüm dolaplar masif ahşaptan yapılmış ve halen çalışır durumdaydı. Salon pencereleri ahşap doğrama olup 1 mm deforme olmamıştı. Bir çeşit restorasyon yaptığımızı düşünüyorum. Tüm bu özelliklerini muhafaza edip orijinal halini korumaya çalıştık.

  • Nilay Örnek
   Tarih: 12:24h, 10 Haziran Cevapla

   Aaa ne kadar güzel!

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Gümüşsuyu

Ankara Palas

Asıl meşhur Ankara Palas malum Ankara’da. Bu, İstanbul-Gümüşsuyu’nun meşhuru. 1943 yılından beri de alt katında Ayaspaşa Rus Lokantası‘nı bulunduran dev-köşe bina. ‘İçinde yaşayanlar’ı derlemek vakit alıyor, bu nedenle bu bina hep beklemedeydi. Ama bir şey bulmuşken yazmak istedim. Geçen bahsettim, bu hesabın en ‘özel haber’lerinden biri

Devamı »
Cihangir

Hazzopoulo Apartmanı (Ayramin Otel)

Beyoğlu Tel Sokak 29 numarada yer alan binayı -telefonuma baktım- 2020 yılından beri pek çok kez fotoğraflamışım (Salt Arşiv, Eleonora Arhelaou fotoğrafları serisinde 1996 yılına ait fotoğraflar da buldum). Üstelik dar bir dönemeçte binanın tümünü aşağıdan fotoğraflamak oldukça güç ama kendisi kısıtlı açılardan bakınca bile

Devamı »
Moda

Ufuk Apartmanı

@herumutortakarar’daki bir paylaşım ve insanların katkılarıyla müthiş bir kadın tanıdım, nev-i şahsına münhasır, ne kadar tanısak gizemli; iç mimar, şehir plancısı ve mobilya tasarımcısı Tülin Zanbakoğlu (ne olur hakkındaki yazıyı okuyun). Tülin Hanım’ın gizemini çözmeye çalışırken annesi ve eşiyle ilgili ölüm ilanları da ortaya çıktı…

Devamı »
Beylerbeyi

Jak Kamhi Villası

Çok söylüyorum, hep söyleyeceğim kentteki değişimleri anlamanıza yarayacak, tarihe doğru bakmanızı sağlayacak “kayıt yok”; olan kayıt düzensiz, bağlamsız, dolayısıyla neredeyse yararsız. Kopuk. Salt, arşiv hizmetiyle, mimari ve tasarım alanında yapmaya çalıştıklarıyla nadir “şükür var” dediklerimden. Havuzu önüne almış Jak Kamhi Villası fotoğrafını ilk Salt’ın arşivinde

Devamı »
Kuzguncuk

Hayri Onur Yalısı

“Çağdaş sanatın Türkiye’deki öncülerinden Füsun Onur (ikili fotoğrafta sağda) ile ablası İlhan Onur, doğup büyüdükleri ve halen yaşamakta oldukları Kuzguncuk’taki Hayri Onur Yalısı’nı, ileride müze-ev olarak ziyarete açılması ve içeriğini Arter’in oluşturacağı misafir sanatçı programlarına ev sahipliği yapması arzusuyla Vehbi Koç Vakfı’na bağışlama kararı aldılar.” Bana gelen basın bültenindeki haber bu idi… Ancak ben aynın

Devamı »
Karaköy

Eski Posta Han

Karaköy’de yenilenmiş halini çok havalı bulduğum bir bina: Eski Posta Han. Buranın Osmanlı döneminde bir dönem faaliyet gösteren yabancı ülke postaneleriyle alakalı bir yer olduğunu düşünerek geçerim hep önünden. Postane olmuş mudur, olduysa da hangi ülkeyle ilgilidir bilmem. Geçenlerden kapıdan içeri girdim, girişteki hanımefendi binanın

Devamı »
Erenköy

Gezeryan Köşkleri

Daimi konuk yazarlarımdan biri olsun istediğim Gökçe Günaydın anlatıyor: Sözlükte; hareket etmeyen, durgun, dingin, kimseyi rahatsız etmeyen anlamlarına gelen ‘sakin’ kelimesi aynı zamanda ‘bir yerde oturan’ anlamı da taşıyor. İşte benim de sakini olmaktan çok mutlu olduğum ve başka bir semtte yaşamayı hayal dahi edemediğim

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.