Florya Atatürk Deniz Köşkü

Yıl 1935. Mustafa Kemal Atatürk, rahatsızdır, doktoru Neşet Ömer, ona yüzmenin güneşin iyi geleceğini söyler ve bir deniz köşkü fikri doğar. Açılan proje yarışmasını yüksek mimar Seyfi Arkan kazanır. Atatürk’ün bu tercihin, mimarın yapıyı bir halk plajı ile birlikte çalışması olduğu söylenir. Sonrasında Seyfi Arkan “Atatürk’ün mimarı olarak anılacaktır. 

İçinde kabul salonu, yatak odaları, banyo ve kütüphane olan köşk, karadan 70 metre uzaklıkta deniz tabanına dikilen kazıklar üstüne inşa edilmiş; ahşap bir iskele yolla karaya bağlanmış. 

Deniz Köşkü, İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında, 43 gün gibi kısa bir sürede tamamlamış. 14 Ağustos’ta kullanıma açılmış.

MOTORLA GİDER HALKLA YÜZERMİŞ

Atatürk, 1936 yılının haziran ve temmuz aylarında uzunca bir süre yaşamış, siyasal ve bilimsel toplantılar için köşkü kullanmış.

Bunu okuduğumda çok etkilenmiştim, Atatürk, Dolmabahçe Sarayı’ndan Florya Atatürk Deniz Köşkü’ne motorla gider, halkla denize girermiş. Şahane değil mi?

KEŞKE HER 30 AĞUSTOS’TA DENİZE GİRSEK

Atatürk’ün ölümünden sonra göreve gelen cumhurbaşkanlarından İsmet İnönüCelal Bayar, Cemal Gürsel, Cevdet Sunay, Fahri Korutürk ve Kenan Evren de köşkü yazlık olarak kullanmış.

Köşk, 6 Eylül 1988’de TBMM Millî Saraylar Daire Başkanlığı’nın yönetimine girmiş, onarılarak müze hâline getirilmiş.

Keşke her 30 Ağustos’ta müze ve plaj halka açık olsa. 

Oradan denize girsek hatta; olmaz mıydı?


-BENİM İÇİN- ŞAHANE BİLGİ VEREYİM

Bu arada size muhteşem bir bilgi vereyim, bonus olsun;

Florya ismi Fülürye imiş aslen. 

Memba suları ve çınarları ile semte fülürye kuşunun güzel sesi için gidilirmiş. Beyaz Ruslar hem göz, hem deniz banyosu yaparken açılıp saçılmaları bölgeyi de etkilemiş. Onların şivesiyle fülürye de Florya semtine isim vermiş:) 

* Fotoğrafların bir kısımı, Pera Müzesi’ndeki İstanbul’da Deniz Sefası adlı sergide ekranlardan çekmiştim, kitabı da var tavsiye ederim. Özel koleksiyonlardan fotoğraflar… Diğerleri isteataturk.com adlı siteden.

Çok sevdiğim, burada konuk yazar olması için sık sık baskı yaptığım mimar-yazar Ertuğ Uçar’ın Florya Atatürk Deniz Köşkü ile ilgili yazdığı yazıyı ondan izinle burada da paylaşmak istedim. Teğet Mimarlık ile hem Beşiktaş Deniz Müzesi, hem de Yapı Kredi Müzesi’nin restorasyonunu üstlenen, şimdilerde de İş Bankası Resim Müzesi üzerine çalışan Uçar’ın bu köşk-müze hakkında söyledikleri çok kıymetli… Uçar, daha sonra konuk yazarım olacak, ‘bunu saymıyorum’ ama metni pek beğeniyorum…

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Nişantaşı

Yayla Apartmanı

Yayla Apartmanı’na dair bulabildiğim tek fotoğraf bu. 1939 yılında İstanbul’daki Valikonağı Caddesi üzerinde mimar Vedat Tek tarafından inşa edilmiş. Türkiye’deki Art Deco mimarlığının en görkemli binalarından biri sayılıyor. Apartman Yunus Nadi için inşa edilmiş. Bu bilgi ile ‘yürüdüm’ ama o koldan da bir bilgi, fotoğraf bulamadım. 

Devamı »
Talimhane

Ayıntap Apartmanı

Gidip gidip fotoğraflıyorum bunları; izi kalsın… Geçen tozlu camlardan içine bakmaya çalışıyorum, minik bir mendille cam siliyorum falan. Yandaki apartman yıkımına su getiren beylerden biri geldi, önce cama su döktü, sildi; baktı olmuyor, kapıya tırmandı benim için içindeki resimleri fotoğrafladı.  Bunlar da günün kârı. Apartman

Devamı »
Gümüşsuyu

Havacı Canip Orhun Evi

Apartmanları ve yaşayanlarıyla Gümüşsuyu’nun -hatta Ayaspaşa diyeyim- en karakteristik sokaklardan biridir Saray Arkası. Alman Konsolosluğu’nun arkasında kalan, ‘nezih’ tabir edilen sokaklardan. Komşum; bu hesapta sıkça da yer alır. Güzel bir bina ve -nadir olur- bir yazı var; şahane: “Bu ev 1900 yılında Mehmet Vehbi Bey tarafından Mimar

Devamı »
Asmalımescit

S. Önay Apartmanı

İstiklal’den Şimdi’ye girer gibi girin (Atlas Apartmanı’na da değinmek lazım) -ya da Yakup’a girer gibi diyeyim- hemen birkaç adım sonrasında bu apartman. Mimarlarını biliyoruz; Beyoğlu’nun pek çok binasında görebileceğimiz iki isim. Ve şükür ki imzalı bir apartman. Mimarlar Mimarlar: Victor Adamandidis ile Dimitrios Nikola Petsillas. 

Devamı »
Galata

Apergi Apartmanı

Şahkulu Mahallesi’nde İlk Belediye Caddesi ile Müellif Sokak’ın kesiştiği yerde. Kapısı orada olduğundan sanırım İlk Belediye Caddesi’nde sayılıyor (Bunun yani aynı yerde duran bir apartmanın kapısının baktığı sokağın değerini değiştirebileceğini de bizim eski apartmanın görevlisi Salim Abi’den öğrendim. Hikâyesi uzun…) MÜELLİF İLE ALİ CEM ASLANTAŞ’I

Devamı »
Gümüşsuyu

Üçler Apartmanı

1930’lardan bugüne gelen Mühendis İbrahim Galip Bey, şimdiki adıyla Akar Palas Apartmanı‘ndan bahsederken, yanındaki Üçler Apartmanıyla onu, o dev bloğu çok da sevmediğimden bahsetmiştim. Ben pembe rengi, yenilenmesine rağmen yine de dökülen hali, pimapenlerle kapatılmış balkonları ve dev blok haliyle pek de sevemem orayı. Yıllarca

Devamı »
Beşiktaş

Deniz Apartmanı

Nüzhetiye Caddesi benim çok yürüdüğüm bir Beşiktaş yoludur; tabela 2005’te konulmuşsa da ben yeni gördüm. Deniz Apartmanı’nın girişinde “Şair Behçet Necatigil, 1964-1979 yılları arasında (demek ki vefatına kadar) bu apartmanda 23 no’lu dairede yaşamıştır” yazıyor. O gün bugündür Necatigil şiirlerinde ne kadar ev / mahalle

Devamı »