Havacı Canip Orhun Evi

Ayaspaşa’da bir Mimar Kemalettin yapısı… Gümüşsuyu, Saray Arkası Sokak, No:27.

Apartmanları ve yaşayanlarıyla Gümüşsuyu’nun -hatta Ayaspaşa diyeyim- en karakteristik sokaklardan biridir Saray Arkası. Alman Konsolosluğu’nun arkasında kalan, ‘nezih’ tabir edilen sokaklardan. Komşum; bu hesapta sıkça da yer alır.

Güzel bir bina ve -nadir olur- bir yazı var; şahane: “Bu ev 1900 yılında Mehmet Vehbi Bey tarafından Mimar Kemalettin’e yaptırılmış, 1985’te damat, Em. Hv. Kur. Alb. Canip Orhun tarafından onarılmıştır.”

Mehmet Vehbi Bey kim? Emin olamadım. Mehmet Vehbi Bolak var; o dönemin siyasetçisi. Zamanlama uyuyor ama ne Canip Bey ne de mimar Kemalettin ile bağına kanıt bulabildim.

Canip Orhun ile Mehmet Vehbi aramalarımda ‘Mehmet Vehbi Karacalar’ ismine rastladım; ilişkiyi onaylayamamıştım ama ben paylaşınca Canip Bey’in kızı yazdı. Evi yaptıran Mehmet Vehbi Karacalar imiş. (Bir ev işi daha çözüldü, artık rahat uyuyabilirim:)

MİMAR KEMALETTİN

Mimar Kemalettin’in (Malum, efsane. Tanımıyorsanız bir 20 TL banknotunun arkasına bakın. Bu arada Rüstem Batum ile Nasıl Olunur’u dinlediniz mi? Olaylar ona kadar gidiyor…) 1900 yılına dair kayıtlı yapısı yok; zaten ağırlıklı 1901 ve sonrası… Ama olabilir, 1895’te eğitim için Almanya’ya gidiyor 4.5 yıl kalıyor, 1899’dan itibaren İstanbul’da. Nişantaşı’nda birkaç konak yapmış mesela. Ama bu evin kaydını ben bulamadım.

HAVACI CANİP ORHUN

1922 doğumlu, evi onartan hayırlı damat Canip Orhun, İngiltere’de eğitim almış Türk Hava Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde görev yapmış bir havacı. 1960’ta kurmay albay rütbesiyle emekliye ayrılmış (rütbelerden hiç anlamam ama anladığım önemli biri, maden işiyle uğraşmışlığı da var). Cranwell Hatıraları – Bir Havacı Teğmenin Güncesi adlı kitabı da YKY’den çıkmış.

İlişkileri tam kuramamıştım ama @cascina_gallo_orsi iyi ki görmüş ve yazdı:

“Mehmet Vehbi (Karacalar) anneannemin babasıdır ve evimizi 1900 yılında o yaptırmıştır. Canip Orhun ise sevgili babacığım. Her ikisi de nur içinde yatsınlar! Paylaştığınız için teşekkür ederim.”

AVUKATLIK BÜROSUNUN TABELASI

Bu arada biri yoruma yazmıştı; avukatlık bürosu kendine evin tanıtım tabelasına uygun tabela yaptırmış, ne hoş.

Ama biliyor musunuz… Ben bu tür büro, otel, banka ya da şirketlerin internet sitelerine zorunlu bir bilgi notu konulmasını istiyorum. Hem internet sitelerinde, hem de binada bir yerde bina tarihini anlatsınlar, minnacık. 

İktidarımda böyle şeyleri zorunlu yapacağım; rahat giyinmek, dans etmek serbest!

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Nişantaşı

Celâsun Apartmanı

İstanbul Nişantaşı, bugüne gelebilen bazı kaliteli ve şöhretli yapılarına rağmen -bence- arsa değeri, popülerliği ve malum inşaat merakımız nedeniyle çok hızlı değişenlerden…  Köşkler yerlerini bir dönemin ünlü mimarlarının yaptığı 2-3 katlı güzel evlere, onlar apartmanlara, onlar da başka apartmanlara bırakmış. Bu nedenle de orada, hem

Devamı »
Nişantaşı

Yayla Apartmanı

Yayla Apartmanı’na dair bulabildiğim tek fotoğraf bu. 1939 yılında İstanbul’daki Valikonağı Caddesi üzerinde mimar Vedat Tek tarafından inşa edilmiş. Türkiye’deki Art Deco mimarlığının en görkemli binalarından biri sayılıyor. Apartman Yunus Nadi için inşa edilmiş. Bu bilgi ile ‘yürüdüm’ ama o koldan da bir bilgi, fotoğraf bulamadım. 

Devamı »
Moda

Moda Papatya Fırın

Moda Caddesi ile Rıza Paşa Sokağı’nın kesişiminde pıtı pıtı tatlı bir binadır, altındaki fırın da ona çok yakışır. Geçen biri paylaştı, ben de hikâyelerden “Tanıyan var mı?” yazdım. Tanışıklık tanıdık birinden geldi Alper Güçlü mesaj attı: “Eşim İdil’in ailesinin apartmanı, elimizde ne varsa sana gönderelim”.

Devamı »
Gümüşsuyu

Pamir Apartmanı

Arkitekt Dergisi’nin 1993 yılı, 4’üncü sayısı… Arşivindeki en değerli parçalardan biri, çünkü sayı benim de aşık olduğum, her gün değişse de aşkımın azalmadığı “Ayaspaşa’ya Dair”. Geçen yine açtım bakıyorum, tanıdık bir yapıyı gördüm: Pamir Apartmanı. Dışardan benim çok da bayılmadığım hatta garip bulduğum ama muhtemelen

Devamı »
Maçka

Maçka İnönü Evi

Sürekli “Ne olur bana yazın, paylaşın” diyorum ama pek olmuyor. Böylesi oldu mu, ba-yı-lı-yo-rum. Podcastlerimin de dinleyicisi olan Cansu Doğusal bana şöyle bir mesaj atmış: “(…) Mimarim ve haliyle bu sayfayla çok ilgileniyorum. Çalıştığım yer olan Yoo Mimarlık da Maçka’da mimar Rüknettin Güney (ben mimarın

Devamı »
Talimhane

Sümer Apartmanı

“En öksüz apartmanlar nerelerde?” derseniz yanıtlarımdan biri Talimhane olur. Kalabilenlerden…  Taksim’de Elektrik İdaresi’ne giden yolda Sümer Apartmanı. Apartmanda bir İngiliz romantizmi hakim. Ve şanslıyız ki ressamın imzası da var: İ. Hakkı. Böyle apartmanlarda yetişen bir neslin, şu andaki nesilden çok daha farklı olduğunu düşünüyorum; haksız mıyım?

Devamı »
Erenköy

Gezeryan Köşkleri

Daimi konuk yazarlarımdan biri olsun istediğim Gökçe Günaydın anlatıyor: Sözlükte; hareket etmeyen, durgun, dingin, kimseyi rahatsız etmeyen anlamlarına gelen ‘sakin’ kelimesi aynı zamanda ‘bir yerde oturan’ anlamı da taşıyor. İşte benim de sakini olmaktan çok mutlu olduğum ve başka bir semtte yaşamayı hayal dahi edemediğim

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.