Havacı Canip Orhun Evi

Ayaspaşa’da bir Mimar Kemalettin yapısı… Gümüşsuyu, Saray Arkası Sokak, No:27.

Apartmanları ve yaşayanlarıyla Gümüşsuyu’nun -hatta Ayaspaşa diyeyim- en karakteristik sokaklardan biridir Saray Arkası. Alman Konsolosluğu’nun arkasında kalan, ‘nezih’ tabir edilen sokaklardan. Komşum; bu hesapta sıkça da yer alır.

Güzel bir bina ve -nadir olur- bir yazı var; şahane: “Bu ev 1900 yılında Mehmet Vehbi Bey tarafından Mimar Kemalettin’e yaptırılmış, 1985’te damat, Em. Hv. Kur. Alb. Canip Orhun tarafından onarılmıştır.”

Mehmet Vehbi Bey kim? Emin olamadım. Mehmet Vehbi Bolak var; o dönemin siyasetçisi. Zamanlama uyuyor ama ne Canip Bey ne de mimar Kemalettin ile bağına kanıt bulabildim.

Canip Orhun ile Mehmet Vehbi aramalarımda ‘Mehmet Vehbi Karacalar’ ismine rastladım; ilişkiyi onaylayamamıştım ama ben paylaşınca Canip Bey’in kızı yazdı. Evi yaptıran Mehmet Vehbi Karacalar imiş. (Bir ev işi daha çözüldü, artık rahat uyuyabilirim:)

MİMAR KEMALETTİN

Mimar Kemalettin’in (Malum, efsane. Tanımıyorsanız bir 20 TL banknotunun arkasına bakın. Bu arada Rüstem Batum ile Nasıl Olunur’u dinlediniz mi? Olaylar ona kadar gidiyor…) 1900 yılına dair kayıtlı yapısı yok; zaten ağırlıklı 1901 ve sonrası… Ama olabilir, 1895’te eğitim için Almanya’ya gidiyor 4.5 yıl kalıyor, 1899’dan itibaren İstanbul’da. Nişantaşı’nda birkaç konak yapmış mesela. Ama bu evin kaydını ben bulamadım.

HAVACI CANİP ORHUN

1922 doğumlu, evi onartan hayırlı damat Canip Orhun, İngiltere’de eğitim almış Türk Hava Kuvvetleri’nin çeşitli kademelerinde görev yapmış bir havacı. 1960’ta kurmay albay rütbesiyle emekliye ayrılmış (rütbelerden hiç anlamam ama anladığım önemli biri, maden işiyle uğraşmışlığı da var). Cranwell Hatıraları – Bir Havacı Teğmenin Güncesi adlı kitabı da YKY’den çıkmış.

İlişkileri tam kuramamıştım ama @cascina_gallo_orsi iyi ki görmüş ve yazdı:

“Mehmet Vehbi (Karacalar) anneannemin babasıdır ve evimizi 1900 yılında o yaptırmıştır. Canip Orhun ise sevgili babacığım. Her ikisi de nur içinde yatsınlar! Paylaştığınız için teşekkür ederim.”

AVUKATLIK BÜROSUNUN TABELASI

Bu arada biri yoruma yazmıştı; avukatlık bürosu kendine evin tanıtım tabelasına uygun tabela yaptırmış, ne hoş.

Ama biliyor musunuz… Ben bu tür büro, otel, banka ya da şirketlerin internet sitelerine zorunlu bir bilgi notu konulmasını istiyorum. Hem internet sitelerinde, hem de binada bir yerde bina tarihini anlatsınlar, minnacık. 

İktidarımda böyle şeyleri zorunlu yapacağım; rahat giyinmek, dans etmek serbest!

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Harbiye

Belvü Apartmanı

Binanın altındaki kuruyemişçi bunu saklamak için elinden geleni yapsa da, Art Deco sundurma, o kapı, binanın dışını süsleyen oyma güller, çiçekler… Başınızı hafif kaldırdığınız anda incelemeye koyulacağınız Belvü, Elmadağ’ın en güzel apartmanlarından biri…  Büyük şehirlerde pek çok Belvü Apartmanı, misal Ankara’da Belvü Palas var(mış). Fransızca

Devamı »
Gümüşsuyu

Gümüşsuyu Palas (Azaryan Apartmanı)

Gümüşsuyu Palas, orijinal adıyla Azaryan Apartmanı… Art Nouveau, Neo Barok karışımı yapısıyla Gümüşsuyu, İnönü Caddesi’nin en havalısı, en eski binalarından biri… İnternette hakkındaki çoğu bilgi tek bir kaynaktan kopya gibi; bu da muhtemelen bende de olan Beyoğlu Ansiklopedisi (çünkü metin aynı) ve yazan şu:  “Mimarı

Devamı »
Harbiye

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

İlk yapıldığında bayağı antik tiyatro havasındaymış. Hatta ta kendisiymiş:) Bir yarışmayla kazanılan proje yapılmış, 1947 yılında açılmış ama sonrasında sahne kullanımının daha iyi olması için çok aktif hale getirilmemiş, bir yıl içinde bile çokça değişiklik yapılmış. “Proje ve Kontrol: Y. Mimar Nihat Yücel ve Nahil Uysal”

Devamı »
Nişantaşı

Nine Apartmanı

Programı hazırlayan Cem (Erciyes) ile Kansu (Şarman), beni bu site, bu oluşum vesilesiyle programa davet ettiklerinde (buyrun yayın burada) ben de onlara sürpriz yapıp, Reşat Ekrem Koçu’nun yıllarca birlikte çalıştığı, çok sevdiği Sabiha Rüştü Bozcalı’nın evlerinin izini sürmeye karar verdim. Önceki metinlerde ayrıntılı bilgiler de

Devamı »
İkitelli

Sabah Gazete Binası

Sabah Gazetesi binasının proje yapımına 1987 yılında başlanmış, 1988’de başlayan inşaat 1990 yılında bitmiş. Yıl 95, daha 17 yaşındayım ve en kötüsü kendimi solcu sanıyor (!), Sabah Gazetesi’ni de ‘fan fin fon’ olarak görüyorum. Stajım oraya çıkıyor, beni almıyorlar; uzun hikâye ne yapıp edip güya

Devamı »
Cihangir

Şark Ekspres Apartmanı

İsmiyle olsun, kapısındaki SE’nin yazılışı ve altındaki gemi / vapur imgesi ile olsun, yıldırım şeklindeki kapı tutamakları şimşek ⚡️, dönüşlü merdivenleri ve hatta kapının yan tarafında duvara özenle yerleştirilmiş çapası ile olsun gemi gibi apartman: Şark Ekspres Apartmanı.  Cihangir’de Akarsu Yokuşu’nda… Bu kadar bariz kendini ortaya koyan bir dev,

Devamı »
Şişhane

Rossolimo Apartmanı

Siyah beyaz -şahane- fotoğrafı @ferikeuy_platform hesabında “1960-Maçka’da bir Apartman” alt yazısıyla gördüm. O kadar tanıdık geliyor ki… Sonra! Maçka’da değil… Binanın, Tepebaşı’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü olduğunu fark ettim. BİRKAÇ KEZ DEĞİŞMİŞ İSMİ Mimar Guglielmo Semprini’nin (G.Semprini, Architetto) imzasını çekmiştim, altında da yenileme projesini yapan Sinan

Devamı »