Röne Park ve Röne Park Gazinosu

Biliyorum, biliyorum, biliyorum…

Bina, mimari derken insan hikâyelerine fazla düştüm. ‘Çıkacağım’ ama dayanamıyorum. Bu pazar da azıcık yapayım; konum Röne Park olsun. İstanbul, Yeşilköy-Bakırköy-Ataköy sakinleri bilecektir.

Yıllaaaarrr sonra dün ilk defa, çokça adını geçirdiğim Röne Park’a gittim, birer çay içtik. Sinan “Söyle bakalım niye Röne” dedi ve bilemedim! Skandal. Meğer, Mösyö Röne (biralı fotoğrafta solda) isminde çok sevilen bir mekan sahibinden geliyormuş. Bir zamanların çok sevilen, ünlü isimlerin de sahneye çıktığı bu açık hava gazinosu-parkı yıllar içinde bugünkü haline gelmiş. 

O GAZİNODA KİMLER KİMLER SAHNEYE ÇIKARDI

O olmasa Bakırköy’ün hafızası kopuk olurdu diye düşündüğüm yazar Turgay Tuna; “Bakırköylü Rumlardan Mösyö Röne’nin işletmiş olduğu deniz kıyısındaki Röne Park, değil yalnız Yeşilköy’ün değil tüm İstanbul’un en şık gazino ve çay bahçelerinden biriydi. Bir zamanlar Bakırköy ve çevresindeki okulların balolarını, mezuniyet kutlamalarını yaptıkları Röne Park’ın sahnesinden geçen Guananis, Lena Martini, Şecaattin Tanyerli, Ateş Böcekleri, Angelo gibi sanatçıların sesleri mehtap ışığı altındaki yakamozların süslediği dalgaların seslerine karışmıştır” diyor.

LÜBNAN PRENSİ, MÖSYÖ RÖNE VE JACK NICHOLSON

1900’lü yılların başlarında, Harbiye’de okuyan bir Lübnan Prensi, Aya Stefanoslu bir Rum kızını sevdi. Prens memleketine döndüğünde geride bıraktığı kızın hâmile olduğunu bilmeyecekti. Erkek çocuğun adı Röne konacak ve Röne çok uzun yıllar anneannesini annesi, annesini ise ablası bilecekti” deniyor; ronepark.com‘da, maalesef imza konulmayan yazıda…

Jack Nicholson da böyle biliyor musunuz? Çooook uzun yıllar, genç annesini abla, anneannesini anne biliyor. Gerçeği, Gugukkuşu filmiyle şöhreti patladığı dönemde, Time dergisinin hakkında yaptığı dosya çalışmasıyla (İşte gazetecilik!) öğreniyor. Bu alakasız bilgi de benden olsun…

HALİT ZİYA UŞAKLIGİL’DEN GELEN İSİM

Yeşilköy’ün yüzyıllarca var olan eski adı Ayastefanos’a Yeşilköy adını Cumhuriyet’in ilanından sonra, semt sakinlerinden yazar Halit Ziya Uşaklıgil verdiği ileri sürülüyor.

İşte o yıllarda Bay Röne, ailesine destek olmak için -bugün de hâlâ duran- fenerin hemen yanındaki Arap Nuri’nin balıkçı meyhanesinde çalışmaya başlamış, şef garson olmuş. 

YEŞİLLİK İÇİN O DÖNEM DE MÜCADELE VARMIŞ

Bundan sonrasını Haluk Akbaşlı yazısından ronepark.com‘dan alıntılayım: (Sitede imza yok. Ben iki ihtimal yazardan bahsetmiştim, ne mutlu ki Haluk Akbaşlı “Yazı benim” diye yazdı. Yani Haluk Akbaşlı anlatıyor.)

“1936 yılında, Yeşilköy yerlilerinin park dedikleri büyük yeşil alan imara açılmak üzere satılığa çıkartılacakken dönemin İstanbul il sağlık müdürünün devreye girmesi ile satış durduruluyordu. Osman Sait Kurşuncu Yeşilköy eski hükümet tabibiydi. Bu alanda oluşacak yapılaşmanın Yeşilköylülere bir ihânet olacağını iddia ediyor, çocuklara oyun alanı, büyüklere ise nefes alacakları bir yeşil alan kalmadığını, kalmayacağını savunuyordu. Ancak parkın satışının durdurulması yeterli olmadı, Fransızlardan kalan eski bir taş bina vardı parkın içinde. Gece olduğunda, iti, uğursuzu bu binada âlem yapıyorlardı. Halk rahatsızdı. Yeşilköy karakolu baş komiseri Temel Ayanoğlu, parkı islâh etmeye karar vermiş, burayı ailelerin gece – gündüz korkmadan, çekinmeden girip çıkabileceği bir yer hâline getirmeyi kafasına koymuştu. Şu, Arap Nuri’nin meyhânesinden tanıdığı genç, atak, dürüst ve işinin erbâbı Röne bu işi kıvırabilir miydi acaba?”

AH O ANGELO

Aylık 2.5 lira kira karşılığında Röne, parkın içine kurulan gazinoyu işletmeye başladı. Kısa zamanda tanınan ve sevilen mekân, Yeşilköy’ün simgelerinden biri olmuştu. Yunanlı bakanlar, Türk sinema yıldızları Mösyö Röne’nin Park Gazinosu’nun müşterileri arasına girmişlerdi. (…) Gazinonun bulunduğu yerde, kayaların olduğu yere inen emniyetsiz beton merdivenden aşağı iner, mantarımsı yapılı, garip delikli kayaların üzerinden atlayıp denize girer, taşların arasında yaktığımız ateşle ısınan öylesine bir teneke parçasının üzerinde topladığımız midyeleri pişirir, tuttuğumuz gümüşlerden boklu kebaplar yapardık. Bisikletlerimizi Adil Abi’ye tamir ettirir, Babula’nın açmalarını yer, Kapri’nin karşısında Roma Dondurmacısı’ndan dondurma alırdık. Arif Şenel ilkokuluna ve Reks sinemasına giderdik. Çınar Otel’in önündeki yeşil sahada, Gökmen abiyi, Yasin abiyi ve Galatasaray’a transfer olacak olan Çilli Mehmet’i seyrederdik. Balıkçı kahvesinde bira-patates götürür, akşamları Angelo’nun ışıklarına (Benim de anne-babamın nişanı orada yapılmış; annem pek severdi Angelo da Angelo) bakardık. 

ŞAHANE ANLATIM DEĞİL Mİ?

“Çitlembik / patlangoç ve at kestanesi savaşları yapardık. Sabina’ya ya da Yeşilyurt deniz kulübüne üye olur, denize oradan girerdik. Pazar sabahları, iki dirhem bir çekirdek giyinmiş insanların kiliselerine gidişlerini izlerdik. Ya patenlerimizle faytonların arkasına takılır, ya da Havaalanının yanından geçen çevre yolu henüz inşaat halindeyken, o bomboş yolda bisiklet yarışları yapardık. Öğlen uykumuzdan, Migros kamyonlarının sesi ile uyanırdık. Turşucu Şükrü’den bol acılı turşu suyu içerdik. Baharistan sokağın Rönepark’a bağlanan köşesinde gecenin geç saatlerine kadar oturur, evlerimize analarımız balkonlardan adlarımızı bağırdığında dönerdik. (…) 1973’te İzmir’e dönerken çok ağladım. Delikanlılığa geçerken çocukluk arkadaşlarımı ardımda, Yeşilköy’de bırakıyordum. Sonraki yıllarda İstanbul’a geldiğimde çoğu kez, Baharistan sokak ve Rönepark’ta buldum kendimi. Sokağımız çok değişmemişti. Ama Rönepark… Deniz doldurulmuş, yürüyüş alanları yapılmıştı. Hâlbuki, Rönepark benim çocukluğumun sembolüydü. Rönepark’taki beton merdiven benim çocukluğumdu… (….) Bir gün yolunuz Yeşilköy’e düşerse, ve olur da Rönepark’a girerseniz, salıncaklarda sallanan abi ve onu sallayan kardeşinin orada olduğunu hissederseniz… …yanılmıyorsunuz demektir. Belki merdiven yıkılmış, belki basamaklar kayıp. Ama onlar hâlâ oradalar… Tıpkı Mösyö Röne gibi…”

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

10 Yorumlar
 • cansu
  Tarih: 11:14h, 10 Ocak Cevapla

  Anadolu yakasından bir okurunuz olarak yolum düştüğünde mutlaka gideceğim buraya. Bu yazıların her biri ayrıca muhteşem Nilay Hanım. Size ve diğer konuk yazarlara ayrıca teşekkür ederim. Soğuk avm duvarlarına, büyük kocaman gipgri sitelere inat, burası İstanbul’un hala muazzam bir şehir olduğunu hatırlatıyor bana.

  • Nilay Örnek
   Tarih: 14:24h, 10 Ocak Cevapla

   Ne mutlu bana; çok teşekkürler..

 • Aylin Seçkin
  Tarih: 18:00h, 10 Ocak Cevapla

  Şahane bir yazı.Röne parkı çok merak ettim. Angelo’da evlenmiş benim annem babam da. Kentsel dönüşüme en çok bu yüzden kızıyorum. Hafızamızı, anılarımızı yok ettiler, ve tam gaz devam ediliyor…

 • Haluk Akbaşlı
  Tarih: 22:09h, 06 Şubat Cevapla

  İyi akşamlar. Bu yazı bana aittir. Zaten fotoğraflardan birinde de ben varım.

  • Nilay Örnek
   Tarih: 09:28h, 07 Şubat Cevapla

   Merhaba iyi ki yazdınız. Ama bilmeyen dışardan bir okuyucu bir fotoğrafta siz de olsanız hayatta bu yazının kime ait olduğundan emin olamaz. Hep imzasız paylaşılmış, alıntılanmış yazınız, başka imzalar da var. Şimdi emin olarak belirtiyorum. Sevgiler

 • Haluk Akbaşlı
  Tarih: 22:13h, 06 Şubat Cevapla

  Aaa, yukarıda bahsetmişsiniz. Teşekkürler.

 • Cihan Taşcı
  Tarih: 23:17h, 08 Şubat Cevapla

  Röne Park İstanbul’un en güzel mekanlarından biri olduğu kesindir.

  İsmi ve tarihi ile ayrı bir güzelliğe sahiptir.

  Mösyö Röne’den kalan miras hali hazirdaki işletmecisi ile 80 yılların sonlarından sonra daha da güzelleşerek bu günlere gelmiştir.
  Mösyö Röne’nin bıraktığı mirası Mahmut Coşar gecesini gündüzüne katarak devam ettirdi.
  Mahmut Coşar bu parka ömrünü adadı.

  Neredeyse kaderine bırakılan, bakımsız, sadece içinde ağaçları kalmış Röne Parkı gece gündüz demeden çalışarak, daha da güzelleştirmek için elinden gelenin fazlasını yaptı.
  Her mevsimde çiçeklerini kendi elleri ile dikti.
  Ağaçlarını dikti.
  Çevre düzenlemesini bizzat kendisi yaptı.
  Her yerden fidan getirdi, toprak getirdi.Toprağı ile çimi ile kendi elleriyle ilgilendi.Her tarafı yeşile çevirdi.

  Yeşilköy, çevre ilçelerin ve İstanbul halkı için insanların hasretle, özlemle baktığı kuzuları, tavuz kuşlarını, tavukları, horozları, ördekleri, tavşanları ile 7’den 70’e herkesin uğradığı hayvanat bahçesini parkın içine yaptı.

  Çocuklar için çocuk parkı, aileler için çocuk parkının yanına anne babaları sıcaktan ve yağmurdan korunmak için bıranda yaptı.

  Mahmut Coşar’ın amacı hiç bir zaman işletmecilik olmadı.
  Amacı her zaman tarihi Rone Parkı yaşatmak ve insanların hizmetine sunmak oldu.

  Röne Parka çocuğu gibi değer verdi.
  Deyim yerinde ise gözü gibi baktı.
  Parkın kurucusu Mösyö Röne ne kadar değerli ise Mahmut Coşar da aynı ekolün devamını sağlayan ve yaşatan biri olarak Röne Park tarihine adını yazdırmıştır.

  Röne Parka gelen herkese hoşgörüyü, sevgiyi, saygıyı en üst düzeyde göstererek son 35 yıla damga vurmuştur.
  Yoksulun, garibanın her daim yanında olarak herkesin sevgisini, saygısını kazanmıştır.
  Röne Parka gelen mutlaka Mahmut Coşar ile tanışmış ve çayını kahvesini içmiştir.

  Röne Parkın ismimin arkasına AİLE ( Röne Park Aile Çay Bahçesi) ibaresini ekleyerek Yeşilköy’ün ve İstanbul’un en güzide doğa ve denizin birleştiği cennet yerini ailelerin en uğrak ve vaz geçilmez bir yeri haline getirmiştir.

  Dolayısı ile Röne Park tarihinde Mösyö Röne’den sonra Mahmut Abi ( Coşar) de önemli bir yer edindiği kesindir.
  Ben buna canlı şahidim.
  Mahmut Coşar Röne Park için bir şanstır.
  Çünkü Mösyö Röne’ni mirasını bu günlere kadar taşıyan tek adamdır.
  Kendisine ne kadar teşekkür edilse azdır…

  • Nilay Örnek
   Tarih: 11:00h, 09 Şubat Cevapla

   Ne güzel bir katkı böyle; teşekkürler

 • Işıl
  Tarih: 17:02h, 09 Ekim Cevapla

  Bu yazıyı yazanın kalemine emeğine sağlık. Mahmut Coşar’ın katkılarıyla değerlenen güzellikler için biz de Teşekkür ederiz.

  Işıl Kaleli Şahin

  @floryalianneler
  Topluluğu kurucusu
  Oyuncu-sunucu

  • Nilay Örnek
   Tarih: 01:03h, 11 Ekim Cevapla

   Ne mutlu… Çok teşekkürler, sevgiler

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Büyükçekmece

Aysel Sultan Yalısı

Cep telefonum fotoğraf dolu, neler neler var ama ‘bulamayınca’ anlamı yok, paylaşmıyorum. Yine de hakkında bilgi bulamadığım bir yapıyı paylaşmak istedim ama işte Instagram ya da bu site bu işe de yarıyor, sonra bulduk bilgiyi:) ÇOCUK BİLE FARKI ANLIYOR:) Çocukluk yazlarımız ona hayranlıkla geçti. Geçen

Devamı »
Galata

Petraki Han

Bu gün bu sitenin kadrolu yazar-araştırmacılardan biri konuk yazarım; iç mimar Didem Avincan. Buyrunuz: “İngiltere Lancashire’dan Angela Fry uzun süredir araştırdığı aile geçmişi ile ilgili bulduklarını bir blog hazırlayarak paylaşmaya karar vermiş. Benzer konularla ilgilenen ama tanımadığı daha fazla kişiye ulaşmak, bilgiyi büyütmek amacıyla… İyi

Devamı »
Asmalımescit

S. Önay Apartmanı – 2

Ya süper oldu; bir yapının daha, -hem de sözlü tarihi de içine katarak- kaydını tutmuş oluyoruz… Bulduk! Çıkan kısmın özeti: S. Önay kim bir türlü bulamadım ama yine de mimarlarını bildiğim bina hakkında buraya birkaç satır yazdım. Sonra öğrendik ki Nuri İyem, Ferruh Başağa ve

Devamı »
Gümüşsuyu

Latife Hanım Köşkü

Latife Hanım, anne babasının ölümünün ardından uzun yıllar tek başına Ayaspaşa’daki bu muhteşem manzaralı (o dönem önünde bina olmayan), büyük köşkte yaşamış. Ancak apartmanların yapılma döneminde kendisine çok büyük gelen, ısıtmakta da zorlanılan bu köşkten taşınmaya karar vermiş. Ve Harbiye’deki Safir Apartmanı’nın en üst katında

Devamı »
Cihangir

Bazlamacı Apartmanı

“Ne Harman sigarası kaldı geriye  Ne Olimpos Gazozu  Ne Sadri Alışık” İbrahim Sadri, Kuş Hatıraları   Bir apartman hikâyesi ki, okurken gözlerim yaşardı. Yanından onlarca defa geçtiğim şahane apartman… Cihangir’de; Cihangir Caddesi’nden geçenler mutlaka görmüştür: Bazlamacı Apartmanı. Ezgi Berk, Agos Gazetesi için Grigoris Bazlamacı ve

Devamı »
Çankaya

(Birinci) Sönmez Apartmanı

Bina seven biri için, gizli bir güzelliği gösteren arkadaş çok havalı olabilir! Sevgili AnkaraApartmanları (Instagram ismiyle), Ankara buluşmamızda bana bir Sönmez Apartmanı gösterdi ki unutamıyorum. Ara ara açıp merdivenlerine baktığım oluyor. O günden beri de kendisine ısrar ediyorum, “Hadi yaz, yaz”… Bir istedim, iki Sönmez

Devamı »
Galata

Agostini Apartmanı

Sürekli “Kıymetli bir tarihi apartmanda oturuyorsanız beni kahveye davet eder misiniz?” deyip duruyordum ya, Erdem Topsakal “Biz burada oturuyoruz” diyerek iki fotoğraf göndermiş, beni kahveye davet etmiş.  Fotoğraflar o kadar güzel ki “Ya tabii olur da.. Malum korona; biraz zaman alır, hali hazırda bu kadar

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.