Hasan Çalışlar – ‘Büyükada Yaşlanmayan Modernler’ serisi Her Umut Ortak Arar’da

Çok, çoook, çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın şahane bir “Büyükada Yaşlanmayan Modernler” serisi var. Instagram’da @hasancalislar hesabından izleyebilirsiniz.

Venedik Mimarlık Bienali’ndeydik; “Hasan bunları kitap yapsana” diyordum. “Ben yapamam sen yap”, “Yok yaparsın”, “Yapamam” derken bu sitede bir “Hasan Çalışlar – Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” bölümü açmaya karar verdik.

Hasan bana çok şahane bir liste yapıp fotoğraflarıyla gönderdi.

Ancak bomba; yazı yok:)

Hasan şahane bir konuşmacı, “Bu yapıyı bize anlatsana” dediğim anda teklemeden anlatıyor ama “Yazmayı sevmiyorum” diyor.

Sanarım onunla videolu anlatımlar çekeceğim. Bakalım. Sonuçta o bölüm burada olacak:) Çok da güzel olacak…

MİLYON DOLARLIK GEZİ!

Geçtiğimiz günlerden birinde de -23 Ağustos 2023’te- bu bölüm için ilk adımlardan birini attık.

Mimar Hasan Çalışlar ile bu sitenin de destekçisi olan Kalebodur, bizim bu işbirliğimizin şerefine bir tatlı davet yaptılar, çok değerli bir mimar grubuyla, Büyükada’nın mimari açıdan değerli hikâyeli bazı evlerini gezdik.

12 YAPI GEZDİK

Büyükada’nın döneminde Sedat Hakkı Eldem’den Maruf Önal’a, Emin Necip Uzman’dan Abdurrahman Hancı’ya kıymetli mimarlar tarafından yapılmış ve orada yaşayan aileler tarafından kuşaklarca “gözleri gibi bakılmış” -ki ne zor gördük- evlerine girdik.

Hasan’ın belirlediği 60 -70 ev vardı ama 1’i Anadolu Kulübü, 11 ev toplam 12 yapı gezdik.

KÂH AKADEMİK KÂH DEDİKODULU

Hasan mimar, Hasan adalı, Hasan’ın büyükleri evlerine girdiğimiz insanların büyüklerinin, bazen de bizzat kendilerinin arkadaşı. E bu başka bir ilişki…

Şahane ev sahipleri bizi salonlarından mutfaklarına gezdirip binayla bahçeyle, mimarla mobilyalarla ilişkilerini anlattılar…

Kâh akademiktik kâh dedikodulu…

Milyon dolarlık bir gezi idi.

YAŞLANMAYAN VE YAŞAYAN MODERNLER!

Ve bu tur, Melis-Hasan Çalışlar çiftinin evlerinde bitti. Ev dediysem, o da gezimizdeki diğer ‘modernler’ gibi içinde yaşayanlarca korunmuş bir Maruf Önal evi. Maruf Bey, bu sitede de yer alan Kaplancalı Apartmanı‘nın ‘test sürüşü’ gibi:) Hasan’ın eşi Melis Şeyhun Çalışlar, ailecek, yaşayan bir modern mimari örneğinin canlı-kanlı halini sundular bize…

Hasan ile Melis, zaten Ada için bir şans. Mimarisi, bitkileri, lezzetleri ve tüm tarihiyle hafızayı korumayı kendilerine misyon edinmiş bir çift. Hem de en eğlenceli haliyle. Melis’in yemekleriyle sonlandırdığımız turun ev kısmını ayrıca burada da anlatacağım. Tabii ki diğer bilgi, ev ve hikâyeleri de…

Çalışlar’ın, Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri’nden bir ikisine daha önce burada yer vermiştim.

Rıza Derviş Evi ile Tiraje Dikmen Evi, onlar eski metinleriyle burada olacak.

Sadece Derviş Evi’nin fotoğraflarını çeşitlendirmiş olacağım.

Okunması dileğiyle…

N.

Fotoğraflar: Hasan Çalışlar ile Nilay Örnek’in fotoğrafı Pelin Özgen Piker, diğer fotoğraflar Nilay Örnek.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook
1 Yorum
  • Müge Tütüncüler
    Tarih: 18:07h, 13 Eylül Cevapla

    Bu gezilere mimarlık öğrencisi olarak katılmayı çok isterdim. Hasan Çalışlar’la podcastte dediğiniz gibi bizlerin katılabileceği bir gezi düzenleme düşünceniz var mı gündemde?

Bir yorum yazın

Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.