Ayhan Apartmanı

Bugünkü MidTown Otel, Yapım Yılı: 1938-1939

Bu yazımızın konusu “Mış gibi yapmak” olsun.

Arkitekt Dergisi’nin 1939 yılı sayılarından birindeki bilgiler şöyle (1939-05-06 (101-102)  Sayfa: 101-103 ):

“Taksim’de Talimhane meydanı üzerindeki köşebaşı arsalarından biri üzerine; Mimar Seyfi Arkan’ın projesine göre yapılan bu kira evi plân tekniği itibarı ile muvaffak olmuş bir eserdir.

Her katta çift daireli olarak döşünülen binaya, geniş bir antreden girilmektedir. Antre tamamen mermer kaplanmıştır. Buradan geniş bir kat merdiveni ile dairelere çıkılmaktadır. Köşe başına tesadüf eden daireler beşer odalı, diğerleri dörder odalı olarak düşünülmüştür. Dairelerde odalardan başka birer muftak, ofis, banyo ve helâ vardır.

Bina haricî mimarîsi ile orijinal bir tesir yapmaktadır.

Taksimde Mimar olmayan kimseler tarafından yapılan binalar arasında bu kira evinin hususiyetleri yeknazarda tebarüz etmektedir.”

MODERN MİMARLIĞIN ARDINDAN TENEKE ÇALMAK!

Yeknazarda yani ilk bakışta değeri anlaşılan bu yapıyı, evime de yakın pandemide ara ara, Talimhane’de yürü yürü bulamıyorum.

Sonra Zafer Akay’ın blogunda bir yazıya rastladım.

Yıl 2014, Zafer Akay’ın blogundan aktarayım:

“Seyfi Arkan’ın Ayhan Apartmanı (…) Dışavurumcu öğeler taşıdığı düşünülen bu çok özel yapının yerinde bugün ‘aslına uygun’ olmak kaydıyla dört kat eklenmiş bir imitasyon mimarlık ürünü bulunuyor. Belki art deco yapılar için belli bir duyarlılık taşıyan toplumun, modern mimarlık ürünleri için bir kaygı duymak şöyle dursun, arkasından teneke çalacağını söylemek abartı olmayacak. Bölge, 10 yılda çok sayıda yapının yıkımına sahne oldu ve yıkımlar sürüyor. Tehdit altındaki yapılar arasında bir başka Seyfi Arkan tasarımı olan Uşaklıgil Apartmanı da bulunuyor.”

İMİTASYON MİMARLIK

“İmitasyon mimarlık” şahane ifade!

Ve maalesef böyle bir şey var.

Ben Zafer Bey’in tarifinden bu oteli buldum. Uşaklıgil’i bulamadım ama tekrar bakacağım.

Bu arada Ayhan Apartmanı bir tanıdığımın arkadaşının büyük annesinin imiş. Aile apartmanları yani. O arkadaş arkadaşı da El Irak Apartmanı’nda oturuyor. Umarım onunla tanışıp bu apartman hakkında daha çok bilgi alabilirim.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Florya

Florya Atatürk Deniz Köşkü

İçinde kabul salonu, yatak odaları, banyo ve kütüphane olan köşk, karadan 70 metre uzaklıkta deniz tabanına dikilen kazıklar üstüne inşa edilmiş; ahşap bir iskele yolla karaya bağlanmış.  Deniz Köşkü, İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında, 43 gün gibi kısa bir sürede tamamlamış. 14 Ağustos’ta kullanıma açılmış.

Devamı »
Şişhane

Abuaf (Demet) Apartmanı

Ben Art Nouveau işlemelerini, özellikle de kapısını bir müzik aletinin gövdesine benzettiğimden, apartmanın ünlü bir klasik müzik bestecisinin olduğunu falan düşünmeye eğilimli idim. Bu binayı yıllar içinde o kadar çok fotoğraflamışım ki, “Demet Apartmanı” yazısı bile elimde farklı fontlarla mevcut. Ancak asıl ismi Abuaf Apartmanı.

Devamı »
Nişantaşı

Vehbi Bey Apartmanı

“(Narmanlı Apartmanı)… Vehbi Bey Apartmanı gibi döneminin modası ‘Art Deco’ izleri taşımasa da, zamanın en modern yapılarından biriydi. Narmanlı’nın sahibi Hacı Mustafa Efendi’nin, kızına mirasında bu apartmandan pay ayırmaması üzerine, kendi gibi Erzurumlu damadı Vehbi Bey’in, eşinin gönül kırıklığını tamir için, iki ev sonrasındaki arsayı

Devamı »
Kalamış

Hürriyet Apartmanı

İnci Deniz Ilgın, bana iki sene önce İstanbul Fenerbahçe’de Engin Volkan ile birlikte çektikleri, o dönem yıkılmak üzere çevresi kapatılmış ama onlara çok güzel gelen bir binanın fotoğraflarını gönderdi. “Apartman sakinlerinden biriyle karşılaştığımızda binanın mimarının Macar olduğunu duyduğunu söylemişti. Araştırma fırsatımız olmadı. Cephesindeki çini kaplamasının

Devamı »
Cihangir

Güneşli Sokak

Yılların Güneşli Sokak’ı… İstanbul Cihangir’de oturup da bilmeyen yoktur.  10/7/2020 tarihinde açıklanan bir kararla Beyoğlu Belediye Meclisi, ‘Kapıcılar Kralı’ ve ‘Çöpçüler Kralı’ filmlerinin çekildiği sokağın adının Kemal Sunal Sokağı olmasına karar vermiş. Sokakta oturanlar, evleri-anıları olanlar ne hissediyor, nasıl bakıyor merak ediyorum. Kaydını düşelim; üç

Devamı »
Nişantaşı

Nine Apartmanı

Programı hazırlayan Cem (Erciyes) ile Kansu (Şarman), beni bu site, bu oluşum vesilesiyle programa davet ettiklerinde (buyrun yayın burada) ben de onlara sürpriz yapıp, Reşat Ekrem Koçu’nun yıllarca birlikte çalıştığı, çok sevdiği Sabiha Rüştü Bozcalı’nın evlerinin izini sürmeye karar verdim. Önceki metinlerde ayrıntılı bilgiler de

Devamı »
Osmanbey

Şark Apartmanı

Osmanbey’de Şark Apartmanı. Birkaç sene önce çekilen bir fotoğrafından sonra daha da yıpranmış, öyle terk edilmiş. Mimarı da kapıda yazmasa bilgisini bulmadım yazılı. Bir Ermeni mimar Şabuh Hançer’in imzası var. Ya bu isim ve görüntüde, şehrin her dönem merkezi yerinde bir apartman; mutlaka bir hikâyesi

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.