İlhan Koman Evi

Heykeltraş İlhan Koman’a büyük sevgi besleyen biri olarak Edirne’ye adımımı atar atmaz evini görmek istedim.

Meğer o kadar da kolay ve merkezi bir yerdeymiş ki evi. Maarif Caddesi, No: 20.

Edirne’de bir İlhan Koman Müzesi var, eski tren garının olduğu müze adasında, daha küçük bir yapı. Bu ev ise artık Edirne Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Müdürlüğü hizmet binası imiş.

Ama biz gittiğimizde bunu bilmediğimizden, kapıda ‘İlhan Koman Evi’ yazdığından (ki onun üzerinde de şimdi ne olarak kullanıldığı yazıyormuş ama algımız seçmedi) kapıyı çaldık. Saatin 17.00’yi geçmesinin de etkisiyle de olsa gerek, açan olmadı. Ama kapı açıktı. İçeri girip seslendik, sonra bir hanımefendi ile konuştuk. Onu beklerken o güzel tavan işlemelerini, dev tavanları, ışıklı giriş holünü görebildik. 

Gün karşıdan batıyor…

NAM-I DİĞER DOKTORUN EVİ

Ev, daha doğrusu konak, 1908’de Rum Doktor Simsa tarafından yaptırılmış. Daha sonra konağı Koman ailesi satın almış ve uzun yıllar ‘Doktorun Evi’ diye de bilinmiş. Çünkü İlhan Koman’ın babası Ahmet Fuat Bey de doktor. Alanı kulak-burun-boğaz. 

Doktor Fuat Bey’in çiftçilik tarafı da var, Karaağaç’ta bir çiftliği de var, orada çalışmış da. İlhan Koman’ın annesi Leman Sevinç Koman ise Mehmet Şeref Aykut’un kızı, iyi eğitim almaz mı? Sanatla çok ilgili, kültürlü, Fransızca ve Almanca biliyor, resim yapıyor. 

MİHRİ BELLİ EVİ NEREDE ACABA?

İlhan Koman, 17 Haziran 1921’de bu evde dünyaya geliyor; ondan sonra dünyaya gelen Korhan ve Kıymet Gönül ile burada büyüyor. Mahalle arkadaşlarından biri Mihri Belli imiş, merak ettim, onun evi neresiydi. Sokakta şahane -ama bakımsız- başka ev ve konaklar da var.

FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

kulturportali.gov.tr‘de şu fiziki bilgiler de var (çok yazım hatası vardı düzelterek):

“(…) Yapı iki katlı bahçe içerisinde ve kırma çatılı köşe binadır. Yapının ana giriş dikdörtgen bir niş şeklinde olup üst kattın yola bakan cepheleri dışa taşkın balkonlarala çevrelenmiştir. Kapı ve pencereleri dışa taşkın silmeli birer pano içinde dikdörtgen formludur. Yapının girişi holü mermer taklidi bağdalı sıva ile kaplıdır. Yapının, 18 yüzyıl Avrupa sivil mimarlık örnekleriyle benzerlik gösteren iç ve cephe süslemelerinde antik uygulamardan yararlanılmıştır. Arka bahçesine açılan bir kapısı bulunmaktadır.

(…) İlhan Koman’ın doğduğu ev, varisleriyle varılan anlaşma ile Bakanlığımızca kamulaştırılmış ve sağlanan ödenek ile 2007 yılı içerisinde onarılmıştır. Onarım sonrası bina “Edirne Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü” hizmet binası olarak kullanılmaya başlanmıştır.”

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

4 Yorumlar
 • ELİF BERAT
  Tarih: 11:00h, 23 Ağustos Cevapla

  YILLARDIR EDİRNE’YE GİDERİM BU SEFER SADECE BU EVİ GÖRMEK İÇİN GİDECEĞİM SAYENİZDE TEŞEKKÜRLER

  • Nilay Örnek
   Tarih: 12:23h, 23 Ağustos Cevapla

   Şahane, bir amaç da bu:)

 • aylin alpustun
  Tarih: 08:37h, 24 Ağustos Cevapla

  sayenizde var olduğunun farkında olmadığımız kıymetlerimize sarılıyoruz.
  Siz de var olunuz.

  • Nilay Örnek
   Tarih: 22:18h, 24 Ağustos Cevapla

   çok teşekkürler, ne mutlu bana

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Gümüşsuyu

Hariciye Nezareti (Tevfik Paşa) Konağı

Bir sokak ismi merak ettim ve bu sayede neler öğrendim!? Başlayalım… Ertem Eğilmez’in ‘Salak Milyoner’ başta pek çok filminin çekimine şahitlik eden, bugün T24’ün kurucusu Doğan Akın’a ait olan Gümüşsuyu’ndaki dairesini, Türel Apartmanı‘nı yazarken şöyle bir cümle yazmıştım: “Bina, Gümüşsuyu’nda Park Otel’in hemen öncesinde Hariciye Konağı Sokak’ta

Devamı »
Çankaya

Yeşiltepe Blokları

Ertem Eğilmez’in 1974 yapımı Zeki Alasya, Metin Akpınar, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Tekin Akmansoy, Perran Kutman gibi ‘şampiyonlar ligi’ kadrolu ‘Köyden İndim Şehire’ filmi, tarlalarında buldukları Bizans altınlarını Ankara’daki kuyumcu hemşerileri Ali Rıza’ya bozdurma ve bir çuval altını paylaşamamaların komik hikâyesini anlatır.  Film büyük oranda

Devamı »
Beylerbeyi

Jak Kamhi Villası

Çok söylüyorum, hep söyleyeceğim kentteki değişimleri anlamanıza yarayacak, tarihe doğru bakmanızı sağlayacak “kayıt yok”; olan kayıt düzensiz, bağlamsız, dolayısıyla neredeyse yararsız. Kopuk. Salt, arşiv hizmetiyle, mimari ve tasarım alanında yapmaya çalıştıklarıyla nadir “şükür var” dediklerimden. Havuzu önüne almış Jak Kamhi Villası fotoğrafını ilk Salt’ın arşivinde

Devamı »
Gümüşsuyu

Tülin Apartmanı

Alguadiş, 1894’te Lüleburgaz’da doğmuş, Saint Joseph’i bitirdikten sonra Lozan’da mühendislik okumuş, 1921’de de İstanbul’a dönmüş. O, Türkiye’nin ilk betonarme mühendislerinden biri. O zaman mimar ve mühendis ayırımı yok…  Rafael Alguadiş’in sanatsal yanı da güçlü, mimarlığı ağır basıyor ama mühendis olarak da iş yapıyor. O ZAMANLAR,

Devamı »
Kurtuluş

Zümrüt Palas

Ressam Hamit Görele. Resimlerine aşina olmayanlar bile bilir ismini diye düşünüyorum. Özetle… Giresun’da doğmuş, Güzel Sanatlar Akademisi’nde Hikmet Onat ve İbrahim Çallı’nın öğrencisi olmuş, 1928’de mezun olduktan sonra Avrupa Resim Yarışması’nda ikinci olmuş, devlet bursuyla Paris’e giderek Andre Lhote ve Fernand Leger’in atölyelerinde öğrenim görmüş. 

Devamı »
Çemberlitaş

Barın Han

Prof. Emin Barın; mücellid, yani cilt yapan biri ve eşsiz bir hattat. Ve bence çok kıymetli bir grafik sanatçısı. Onun elinden çıkan küfi eserlere bakmaya doyamıyorum. Anıtkabir’de de onun yazısını görebilirsiniz, pek çok tahmin bile edemeyeceğiniz yer ve ayrıntıda da. BABADAN MÜCELLİD, BABADAN HATTAT 1913’te,

Devamı »
Osmanbey

Trak Apartmanı

Her şey tiyatro ve sinema sanatçısı, simültane tercüman Serra Yılmaz ile bir sohbetimiz sırasında başladı. Kendisi bu sitenin / Instagram hesabının da iyi bir takipçisi, ara sıra şahane ipuçları da veren biri.  Onunla yaptığımız Nasıl Olunur bölümünü dinleyenler de anlamışlardır (podcast  serisinde 170’inci bölüm) Serra

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.