Aysel Sultan Yalısı

Çok güzel binalar ve çok güzel fotoğrafları var; herkese açık arşivler, mimarları belli şahane apartmanlar. Ama bu hesapta özellikle yeni bir söz söylemeyen, bilgi içermeyen yapı paylaşmamaya özen gösteriyorum.

Cep telefonum fotoğraf dolu, neler neler var ama ‘bulamayınca’ anlamı yok, paylaşmıyorum.

Yine de hakkında bilgi bulamadığım bir yapıyı paylaşmak istedim ama işte Instagram ya da bu site bu işe de yarıyor, sonra bulduk bilgiyi:)

ÇOCUK BİLE FARKI ANLIYOR:)

Çocukluk yazlarımız ona hayranlıkla geçti.

Geçen gittim, bakımsız, yine de güzel. Ve bugünkü gözümden bakınca “mimar elinden çıkmış, belli” yapısıyla daha bile ilginç.

Yer Büyükçekmece…

Benim çocukluğumun İstanbul’a yakın yazlığı… (O dönem oraları İstanbul saymazdık).

Hem 3 ay tatildesiniz; yüzüyor, oynuyor, akşamları sahilde geziyor, gazinolara-diskolara gidiyorsunuz hem de babanız akşamları o günün yol şartlarına rağmen işten çıkıp gelebiliyor. O kadar yazlık bir yer ki, “kışlıkçılar” diye bir tabir var. Yaşıtlarınızdan, yaz-kış oturanları ezbere biliyorsunuz.

Hayatımın en güzel anılarından bir kısmı oradadır.

İSMAİL ŞAFAK DONDURMA’YI BİLEN BİLİR

Geçen paylaştım, bilen bilir İsmail Şafak Dondurma, nice “Türkiye’nin / İstanbul’un en iyi dondurmacıları” listesi yapılmıştır -benim jüride olduğum durumlar dışında- tek listeye girmemiştir. Ama çok iyidir; külahlarının kokusunu, kocaman çikolata parçaları, vişnesindeki çekirdekler… Yiyen bilir.

Neyse…

Geçen gittim sahilde beton ne varsa yıkmışlar, eski kum haline döndürme hedefi varmış; inşallah! Duygulandım biraz. Umarım güzel olur.

Bu arada yeniden o evi gördüm; Aysel Sultan Yalısı.

MİMAR ZEYNEP MUTLU’NUN KATKISIYLA…

Ben bilgi bulamamıştım. Mimar A. Zeynep Mutlu bana yazmış. Buyrunuz Zeynep Hanım anlatsın:

“Yapımına 1984’te başlanmış, 1985 yılında tamamlanmış. Yapının mimarı: Yüksek Mimar Ergin Esgün, İbrahim Yaşar inşaat mühendisi.

2002’de el değiştiren yapının ilk sahibi Osman Halit Meşe.

Yapının mimarlar tarafından beğenilmesinin ve araştırılmasının nedeni, Le Corbusier’in Villa Savoye’unu anımsatması.”

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Maçka

Maçka İnönü Evi

Sürekli “Ne olur bana yazın, paylaşın” diyorum ama pek olmuyor. Böylesi oldu mu, ba-yı-lı-yo-rum. Podcastlerimin de dinleyicisi olan Cansu Doğusal bana şöyle bir mesaj atmış: “(…) Mimarim ve haliyle bu sayfayla çok ilgileniyorum. Çalıştığım yer olan Yoo Mimarlık da Maçka’da mimar Rüknettin Güney (ben mimarın

Devamı »
Taksim

Şark Apartmanı

Osmanbey’de kaderine terk edilmiş güzel Şark Apartmanı bu sitede var. Bir Şark da Taksim Meydanı’nda var. 1930’ların sonundan itibaren Taksim Meydanı’ndan çekilen bütün fotoğraflarda Şark Apartmanı görülüyor.  Mimarını bulamadım.  Apartman, kavimli cephesiyle hem Gezi Parkı’nı, hem bütün açıklığıyla Taksim Meydanı’nı hem de AKM ve The

Devamı »
İstiklal Caddesi

Denizler Kitabevi / Apollon Fotoğrafhanesi

-İstiklal Caddesi’ndeki- “Denizler Kitabevi kapanıyor?taşınıyor” sözleri üzerine çok kişi, “Nilay Hanım hakkında yazsanıza” dedi.  Böyle durumlarda “Ah’ı vah’ı” çok oluyor ama bu, mekana yarıyor mu, ne kadar samimi yapıyoruz bu tartışmaları bilemiyorum. Oysa, -altını çizmek lazım kapanmayıp Galip Dede Caddesi’ne taşınan- Denizler Kitabevi’ni ben çok

Devamı »
Tomtom

Hanif Han (Perpignani Apartmanı)

Bir klişe ifadeyle “Bir dönem Yeşilçam’ın kalbinin attığı yer”… Gazeteci Erol Dernek Sokak. Ve o sokağın -bence- en ikonik iki binasından biri. Geçenlerde içini gezmiş, asansörünü kullanmıştım. Dün, apartman dedektifliğimi efsanevi Lale Plak’ın sahibi Hakan Atala ile yaparken, “Hadi bir sergi de gezelim mi?” dedim

Devamı »
Çankaya

Cin Ali Apartmanı

Cin Ali birkaç nesil için malum sembol kitap-karakterdi, onu bilmeyeni düşünemiyorum bile… Instagram’daki @nornek hesabımın hikayelerinden bunları paylaşmıştım; Tuba Hanım (Instagram’da  @to_be) bana mesaj atmış; “Remziye ve Rasim Kaygusuz’un kızlarının kurduğu Cin Ali Müzesi’ni biliyorsunuzdur değil mi? Kavaklıdere’de bir Ankara apartmanı hem de!” yazmış. “Bilmiyorum”

Devamı »
Nişantaşı

Bayer Apartmanı

Hem kapısı (o tokmaklar, o yazı… Nedir?!), hem girişi, hem içiyle görkemli bir bina Bayer.  Mimarı, burada Konak Sineması, Divan Oteli gibi vesilelerle adını geçirdiğim Rükneddin Güney; hatta girişteki sütunda da ismi kazılı. YERİNDE NİŞANTAŞI SARAYI VARMIŞ Bayer ve çevresindeki birkaç apartmanın yerinde eskiden Sultan

Devamı »
Darıca

Necmi Şahin Yalısı

Pek beğendiğim Suriçi’nin Sesleri @matruskaninhici adlı hesapta fotoğraflarla birlikte şöyle yazıyordu: “Aşırı sevdiğim 1977 yapımı İstasyon filminde Cüneyt Arkın’ın şu an hiç sevmediğim Hülya Koçyiğit’i kaçırdığı hoş ve akılda kalıcı yapı, Darıca Bayramoğlu’ndaki Üçburunlar Yarımadası’nda. Yapının -varsa- ismine, mimarına ilişkin bilgi bulamadım. Bilen varsa…” Aaa

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.