Barın Han

Binaları, bazı insanları anlatabilmek için de kullandığım oluyordur belki. Dün Çemberlitaş’a doğru yürürken sanırım 20 kişiyle konuştum; 20’sinin de Emin Barın’ı bilmemesine şaşırdım -ki boş insanlar değil bunlar-.  Barın Han’ı bahane ederek -güzel de bahane- hakkında iki satır yazayım.

Prof. Emin Barın; mücellid, yani cilt yapan biri ve eşsiz bir hattat. Ve bence çok kıymetli bir grafik sanatçısı. Onun elinden çıkan küfi eserlere bakmaya doyamıyorum. Anıtkabir’de de onun yazısını görebilirsiniz, pek çok tahmin bile edemeyeceğiniz yer ve ayrıntıda da.

BABADAN MÜCELLİD, BABADAN HATTAT

1913’te, Bolu’da hattat ve mücellid Mehmed Tevfîk Efendi’nin oğlu olarak dünyaya gelmiş Emin Bey. Kazandığı sınav ile Almanya’da yazı ve cilt eğitimi almış. Hem İstanbul’da önemli isimlerden hüsn-i hat ile cilt dersleri almış hem de Hamburg, Leipzig gibi kentlerde modern yazı, cilt eğitimleri görmüş. 

İnternet derya deniz; hakkında bulun, okuyun.

SANAT MEKANI OLMUŞ

Ben de, seneler önce Emin Bey’in işlerine bakarken görmüştüm bir zamanlar tüm üretimlerini yaptığı, düşünce insanlarıyla yapılan perşembe toplantılarına mekân olan Barın Han’ı. Ama nasılsa bir sanat mekânı olduğu bilgisi bende yok!

Arkadaşım Yaşar Adanalı ile bir sanatçıdan konuşurken duydum, “Ne Barın Han mı dedin?:) Hemen gideyim…” 

Meğer, Prof. Emin Barın’ın vefatının ardından 17 yıl boş kalan Barın Han, 2019’da, sanatçı gruplarının üretimlerini yapabilmelerine, eserlerini sergileyebilmelerine imkân veren bir alana dönüştürülmüş.

SERGİ, MANZARALAR…

Dün pırıl pırıl bir genç beyfendi tarafından (ya Instagram ne derya, hemen bana “Baran’dır o” mesajı geldi:) kapıda “Sergiye mi geldiniz?” sorusuyla karşılandım. 

Kendi kendime mis gibi, -benim için- yukarı katlara doğru yoğunluğu artan Sinan Logie ve Güçlü Öztekin’in sergisini gezdim. Pek beğendim. 

ODASI AYNEN KORUNMUŞ

Sonra o genç bey bana ince ince binayı gezdirdi; aşağıda söyleşilerin, açık hava teras toplantılarının yapıldığı alanlar ile Emin Barın’ın aynen korunan çalışma odasını gördüm. Kütüphanesini merakla inceledim. Aslında büyük bir kütüphanesi varmış, çok merak ettim. Ezbere bildiğim o Atatürk yazısı gibi işlerini, masadaki çalışma halini görmek etkileyici idi. Yanda hâlâ cilt yapılan bir alan da varmış. Girişte görülüyor da ama toplantı vardı göremedim. Sergiyi gezerken çatı katından ara ara gördüğüm İstanbul manzaraları da ‘bonus’ oldu. Gidin!

KEŞKE ORADAN KİTAPLARINI ALABİLSEK

Bu arada… Keşke mekânda Emin Barın’ın eserlerinden baskı alabilsek bizler de. Belki bu ailesinin istemediği bir şeydir, ben isterdim ama… Fakat kitap niye olmasındı?:)

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

1 Yorum
  • Pingback:10Haber
    Tarih: 09:39h, 10 Temmuz Cevapla

    […] 10 Temmuz 2022   İstanbul Çemberlitaş’taki Barın Han, yakın zamanda unutulmuşluktan kurtuldu ve müthiş bir sanat merkezine dönüştü. Büyük hat sanatçısı ve mücellit (cilt yapan kişi) Emin Barın’ın sağlığında inşa edip çalıştığı hanı torunu Emin Barın elden geçirdi ve bir hat ve ciltçilik müzesine dönüştürdü, binada ayrıca çok sayıda sanatsal etkinlik de yapılıyor. İşte bunlardan sonuncusu “Kaligrafist” adlı kaligrafi, güzel yazı yazma sanatı sergisiydi. Dünyanın dört bir yanından önemli sanatçıların eserleri burada sergilendi. GazeteDuvar’da sanat eleştirmeni Evrim Altuğ hem bu sergiyi yazmış hem de serginin düzenleyicileriyle söyleşi yapmış. Çemberlitaş’ta küllerinden doğan bu müthiş merkezin ve büyük hattat ve mücellit Prof. Dr. Emin Barın’ın öyküsünü daha önce gazeteci Nilay Örnek kendi açtığı “Her Umut Ortak Arar” adlı web sitesinde anlatmıştı. Anıtkabir’deki Kufi tarzı hatları da yazan Emin Barın’ın hikayesi burada. […]

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Moda

Mehtap Apartmanı

İstanbul’da Moda kıyısında yürüyüp de bu apartmanı görmemiş, şöyle bir bakmamış olan yoktur sanırım. Geçen vapura bindim mis, Moda sokaklarında onlarca apartman fotoğrafı çektim hayranlıkla. Sonra bilmeden ne kadar çok mimar Melih Koray yapısı çekmişim şaşırarak fark ettim. Kesinlikle bir ruhu var Melih Bey’in yapılarının.

Devamı »
Moda

Batum Apartmanı

Geçenlerde, daha önce bana kendi aile apartmanlarını (Emiroğlu Apartmanı) yazan Eda Emiroğlu, bana Moda’dan bir apartman fotoğrafı gönderip “Çocukluğumda çok sık gittiğim, o küçük yaşımdan bugüne hayran olduğum çok yakın aile dostlarımızın apartmanının fotoğraflarını ve geçmişine dair birkaç notu paylasacağım olur mu?” yazmış.  Olmaz mı yahu?! Buyrunuz konuk yazarım

Devamı »
İstiklal Caddesi

Botter Apartmanı

kapsul.com.tr benim çok sevdiğim ve yararlandığım bir oluşum. “Türkiye ve dünya gündemini senin için takip edip özetler, her gün aynı saatte sana ulaştırır” diyorlar sitede kendilerini tarif ederken; iyi de bir özet. Abone oluyorsunuz, size sizin seçtiğiniz saat aralığında haberler geliyor. Sitenin Genel Yayın Yönetmeni

Devamı »
Fatih

Yervant Terziyan ‘İkizleri’

Yine bir gün bir apartmanın geçmişini araştırırken, eski bir fotoğrafta çok güzel bir bina gördüm. onedio.com, mimarının Vedat Tek olduğunu, Fatih Belediye Binası olarak kullanıldığını yazıyordu. Böyle haberler çok da kopyalandığından, koca binanın tarihi tekrar yazılıp mimarı değiştirilebiliyor! Tamam, uzman değilim ama Vedat Tek yapıları

Devamı »
Karaköy

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi Binası

Kale Bodur’u, sadece Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor serisi için bile sevebilirdim.  Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’in mimarlarla yaptığı söyleşiler, hem benim gibi mimarlıkla alakası olmayan meraklı insanlara bile çok katkı sağlıyor hem de eşsiz bir arşiv oluşturuyor. Sonra yaşının yarısı kadar yıldır orada çalışan Pelin Özgen Piker, yakın

Devamı »
Beyoğlu

Arbatlı Apartmanı

Cihangir’in en merkezi yerlerinden birinde; Akarsu Yokuşu’ndaki Journey Cafe’nin içinde olduğu, girişindeki “ayak terapi merkezi”nin tabelaları onu görünmez de kılsa görkemiyle dikkat çeken bir yapı; Arbatlı. Bugün Arbatlı Apartmanı’nın Google’daki izi, Metin Kaçan ile G.K.’nın da burada oturmuş olması. 90’ları yaşayanların hatırlayacağı, yıllarca konuşulacak, işkence

Devamı »
Cihangir

Büyük Yavuz Apartmanı

Bir önceki “Apartmanlar üzerinden ‘Küçüklerimizi Sevelim, Büyüklerimizi Sayalım’ paylaşımım üzerine, daha önce bu hesap için bana bir bina da yazan Fırat Şenol bir bilgi paylaştı; onun @mekanlarveinsanlar adlı Instagram hesabından, izniyle alıntılıyorum: Böylece bir apartmanın daha geçmişinden bir iz, bir ipucu bulmuş olduk…  D GDUBU

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.