Barın Han

Binaları, bazı insanları anlatabilmek için de kullandığım oluyordur belki. Dün Çemberlitaş’a doğru yürürken sanırım 20 kişiyle konuştum; 20’sinin de Emin Barın’ı bilmemesine şaşırdım -ki boş insanlar değil bunlar-.  Barın Han’ı bahane ederek -güzel de bahane- hakkında iki satır yazayım.

Prof. Emin Barın; mücellid, yani cilt yapan biri ve eşsiz bir hattat. Ve bence çok kıymetli bir grafik sanatçısı. Onun elinden çıkan küfi eserlere bakmaya doyamıyorum. Anıtkabir’de de onun yazısını görebilirsiniz, pek çok tahmin bile edemeyeceğiniz yer ve ayrıntıda da.

BABADAN MÜCELLİD, BABADAN HATTAT

1913’te, Bolu’da hattat ve mücellid Mehmed Tevfîk Efendi’nin oğlu olarak dünyaya gelmiş Emin Bey. Kazandığı sınav ile Almanya’da yazı ve cilt eğitimi almış. Hem İstanbul’da önemli isimlerden hüsn-i hat ile cilt dersleri almış hem de Hamburg, Leipzig gibi kentlerde modern yazı, cilt eğitimleri görmüş. 

İnternet derya deniz; hakkında bulun, okuyun.

SANAT MEKANI OLMUŞ

Ben de, seneler önce Emin Bey’in işlerine bakarken görmüştüm bir zamanlar tüm üretimlerini yaptığı, düşünce insanlarıyla yapılan perşembe toplantılarına mekân olan Barın Han’ı. Ama nasılsa bir sanat mekânı olduğu bilgisi bende yok!

Arkadaşım Yaşar Adanalı ile bir sanatçıdan konuşurken duydum, “Ne Barın Han mı dedin?:) Hemen gideyim…” 

Meğer, Prof. Emin Barın’ın vefatının ardından 17 yıl boş kalan Barın Han, 2019’da, sanatçı gruplarının üretimlerini yapabilmelerine, eserlerini sergileyebilmelerine imkân veren bir alana dönüştürülmüş.

SERGİ, MANZARALAR…

Dün pırıl pırıl bir genç beyfendi tarafından (ya Instagram ne derya, hemen bana “Baran’dır o” mesajı geldi:) kapıda “Sergiye mi geldiniz?” sorusuyla karşılandım. 

Kendi kendime mis gibi, -benim için- yukarı katlara doğru yoğunluğu artan Sinan Logie ve Güçlü Öztekin’in sergisini gezdim. Pek beğendim. 

ODASI AYNEN KORUNMUŞ

Sonra o genç bey bana ince ince binayı gezdirdi; aşağıda söyleşilerin, açık hava teras toplantılarının yapıldığı alanlar ile Emin Barın’ın aynen korunan çalışma odasını gördüm. Kütüphanesini merakla inceledim. Aslında büyük bir kütüphanesi varmış, çok merak ettim. Ezbere bildiğim o Atatürk yazısı gibi işlerini, masadaki çalışma halini görmek etkileyici idi. Yanda hâlâ cilt yapılan bir alan da varmış. Girişte görülüyor da ama toplantı vardı göremedim. Sergiyi gezerken çatı katından ara ara gördüğüm İstanbul manzaraları da ‘bonus’ oldu. Gidin!

KEŞKE ORADAN KİTAPLARINI ALABİLSEK

Bu arada… Keşke mekânda Emin Barın’ın eserlerinden baskı alabilsek bizler de. Belki bu ailesinin istemediği bir şeydir, ben isterdim ama… Fakat kitap niye olmasındı?:)

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

1 Yorum
  • Pingback:10Haber
    Tarih: 09:39h, 10 Temmuz Cevapla

    […] 10 Temmuz 2022   İstanbul Çemberlitaş’taki Barın Han, yakın zamanda unutulmuşluktan kurtuldu ve müthiş bir sanat merkezine dönüştü. Büyük hat sanatçısı ve mücellit (cilt yapan kişi) Emin Barın’ın sağlığında inşa edip çalıştığı hanı torunu Emin Barın elden geçirdi ve bir hat ve ciltçilik müzesine dönüştürdü, binada ayrıca çok sayıda sanatsal etkinlik de yapılıyor. İşte bunlardan sonuncusu “Kaligrafist” adlı kaligrafi, güzel yazı yazma sanatı sergisiydi. Dünyanın dört bir yanından önemli sanatçıların eserleri burada sergilendi. GazeteDuvar’da sanat eleştirmeni Evrim Altuğ hem bu sergiyi yazmış hem de serginin düzenleyicileriyle söyleşi yapmış. Çemberlitaş’ta küllerinden doğan bu müthiş merkezin ve büyük hattat ve mücellit Prof. Dr. Emin Barın’ın öyküsünü daha önce gazeteci Nilay Örnek kendi açtığı “Her Umut Ortak Arar” adlı web sitesinde anlatmıştı. Anıtkabir’deki Kufi tarzı hatları da yazan Emin Barın’ın hikayesi burada. […]

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Yeşilköy

Röne Park ve Röne Park Gazinosu

Biliyorum, biliyorum, biliyorum… Bina, mimari derken insan hikâyelerine fazla düştüm. ‘Çıkacağım’ ama dayanamıyorum. Bu pazar da azıcık yapayım; konum Röne Park olsun. İstanbul, Yeşilköy-Bakırköy-Ataköy sakinleri bilecektir. Yıllaaaarrr sonra dün ilk defa, çokça adını geçirdiğim Röne Park’a gittim, birer çay içtik. Sinan “Söyle bakalım niye Röne”

Devamı »
Çankaya

Işık Apartmanı

“Ayrancı Semti, Ankara’nın en eski yerleşim yerlerinden biridir. Ayrancı herkesin herkesle bir yerden tanışık olduğu, şehrin merkezine yürüme mesafesi yakınlığında, çoğunlukla memur, akademisyen, öğrenci ve kedilerin yaşadığı, sessiz ve alabildiğince yeşil bir topoğrafyaya sahiptir. Ayrancı kendi has mimari yapısıyla da dikkat çeker. Ankara civarındaki kıymetli

Devamı »
Söke

Efes Sineması & Efes Palas Oteli

Ege Bey (Instagram’da @istany15) şahane fotoğraflar çekiyor. Bana Aydın Söke’de yıllardır faaliyet göstermeyen Efes Sineması ve faaliyeti nispeten daha yakın zamanda biten Efes Oteli’nin fotoğraflarını göndermiş, mesajının içine bir paragraf bilgiyle bilgi edinebileceğim birkaç link de bırakmıştı. Taaa ne zaman! Bilgisayarımı düzenlerken önce fotoğrafları sonra

Devamı »
Beyoğlu

Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ı Yazdığı Apartman

Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar’ı yazdığı apartman adını bilmiyorum; Cezayir Sokağı’nın üst başında, Tophane’ye dönen Hayriye Caddesi üzerinde 9 numaralı apartman, 2’nci kat. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi ile Beyoğlu Belediyesi iş birliğiyle hayata geçirilen “Edebiyatın İzinde Beyoğlu” projesinden burada daha önce söz etmiştim. İşte o projeyle

Devamı »
Asmalımescit

S. Önay Apartmanı – 2

Ya süper oldu; bir yapının daha, -hem de sözlü tarihi de içine katarak- kaydını tutmuş oluyoruz… Bulduk! Çıkan kısmın özeti: S. Önay kim bir türlü bulamadım ama yine de mimarlarını bildiğim bina hakkında buraya birkaç satır yazdım. Sonra öğrendik ki Nuri İyem, Ferruh Başağa ve

Devamı »
Gümüşsuyu

Ankara Palas

Asıl meşhur Ankara Palas malum Ankara’da. Bu, İstanbul-Gümüşsuyu’nun meşhuru. 1943 yılından beri de alt katında Ayaspaşa Rus Lokantası‘nı bulunduran dev-köşe bina. ‘İçinde yaşayanlar’ı derlemek vakit alıyor, bu nedenle bu bina hep beklemedeydi. Ama bir şey bulmuşken yazmak istedim. Geçen bahsettim, bu hesabın en ‘özel haber’lerinden biri

Devamı »
Nişantaşı

Nine Apartmanı

Programı hazırlayan Cem (Erciyes) ile Kansu (Şarman), beni bu site, bu oluşum vesilesiyle programa davet ettiklerinde (buyrun yayın burada) ben de onlara sürpriz yapıp, Reşat Ekrem Koçu’nun yıllarca birlikte çalıştığı, çok sevdiği Sabiha Rüştü Bozcalı’nın evlerinin izini sürmeye karar verdim. Önceki metinlerde ayrıntılı bilgiler de

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.