Celâsun Apartmanı

Yapım yılı: 1953

İstanbul Nişantaşı, bugüne gelebilen bazı kaliteli ve şöhretli yapılarına rağmen -bence- arsa değeri, popülerliği ve malum inşaat merakımız nedeniyle çok hızlı değişenlerden… 

Köşkler yerlerini bir dönemin ünlü mimarlarının yaptığı 2-3 katlı güzel evlere, onlar apartmanlara, onlar da başka apartmanlara bırakmış. Bu nedenle de orada, hem de hareketin göbeğinde hâlâ 2-3 katlı bir yaşayan ev görmek ‘acayip’ geliyor bana. Misal bir Gezen Apartmanı‘nı bilirim, Süreyya Ağaoğlu Sokak’ın Teşvikiye Camii’ne çıkan tarafında, şimdi kullanılmayan ama bugüne kadar gelebilmiş… Şaşırırım. 

NİŞANTAŞI’NIN GÖBEĞİNDE AZICIK KATLI

Ama “Celâsun” beni daha da şaşırtır. Ihlamur ile Prof. Dr. Orhan Ersek Sokak (no 51) kesişiminde, onlarca yüksek bina ve karmaşa içinde başka bir dönemden ışınlanmış gibi durur.

Binayı araştırayım derken, Instagram hesaplarını izlediğim ve sadece Şişli fotoğrafları paylaştığını sandığım Bellek Şişli‘nin YouTube hesabını buldum ve muhteşem Ferda-Tamer Celasun çiftiyle tanıştım. Buraya da ekledim; videoyu izleyin anlayacaksınız!

Çiftle, “villa tipi” Celasun Apartmanı’ndaki evlerinde gerçekleşen sohbeti, 11 Haziran 2020’de Dilek Ebci, Tolga Bektaş, Suzan Bektaş yapmış.

LEZİZ TOPAĞACI ANLATIMI

Doğuştan Teşvikiyeli Tamer Bey, öyle leziz bir Topağacı anlatarak başlıyor ki: “Ben Poyracık Sokak’ta haremlikli selamlıklı bir evde doğmuşum. Hiç unutmam haremlikten selamlığa geçen bir dönme dolap vardı, bir köşktü. Poyracık’ın Beşiktaş’a doğru tarafı, önümüz dutluk ve papatyalıktı.

Topağacı denilen ada, gecelerin çıkılması mahsurlu, develerin geçtiği, askerlerin talim yaptığı, High school talebelerinin koştuğu bir yerdi”.

1950’lerde Vali Fahrettin Kerim Gökay bölgeyi imara açıyor ve Topağacı’nda inşaat furyası başlıyor. “Metrekaresi 10 kuruştan arsalar satıldığını hatırlıyorum” diyor Tamer Bey. Daha çok Selanikliler otururmuş o dönem. “Işık Lisesi’ne gidenler başka, Şişli Terakki’ye gidenler başka boy Selaniklilerdi, rekabet vardı” diye anlatıyor.

TOPAĞACI KESİLMİŞ APARTMAN OLMUŞ

Celâsun Apartmanı’nın yapılışı ise 1953. “Rahmetli babam yaptırmış, binanın 5 katlı olması planlanırken maddi nedenlerle 3 katta kalmışlar” diyen Tamer Bey, yapının olduğu arazinin ilk halini bile hatırlıyor; “Üzerinde bir tek keçi patikası vardı”… Babası, abisi ve kendisi de Galatasaray Liseli; makine yüksek mühendisi imiş Tamer Bey.

Ferda Hanım, doktor olan babasıyla 60’lı yıllarda binanın önünden geçerken “Ay bu bina burada minicik kalmış” dediklerini hatırlıyor, sonra o eve gelin gideceğini ve 49 yıl orada oturacağını bilmeden… Ferda Hanım ile Tamer Bey (Allah uzun ömür versin) evlendiklerinden bu yana, 49 yıldır o evdeler. Oğulları Osman ile Murat da orada büyümüş, semtin tüm değişimine tanıklık etmeleri şahane. Bunun kayıt altına alınması, Ferda Hanım’ın kameradan habersiz ikramları, ilişkileri her şey çok leziz.

Bu arada yine videodan öğreniyorum ki, Prof. Dr. Orhan Ersek Sokak’ın ismi ilk Kuyulu Bostan Sokak, sonra Gülistan imiş aslında. Semte ismini veren koccaman ağacın yerine ise -kesilip- Kadifekale Apartmanı yapılmışmış.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

2 Yorumlar
 • DİDEM AVINCAN
  Tarih: 23:29h, 16 Kasım Cevapla

  Tamer Bey öyle güzel anlatıyor ki, bir yandan Pervititch haritasına bakınca, dediklerini takip edebiliyorsunuz. Poyracık Sokak (ki bugün öğrendim Prof. Dr. Müfide Küley Sokak olmuş adı) haritada Çiftlik Sokak, Beşiktaş’a bakan taraftaki bahçeler, bostanlar.. Köşkün üç katlı bahçesinden Emin Efendi Sokak’a çıkardık diyor, o sokakta konaklar var acaba hangisi diyor insan:) O anlattıkça Pervititch’te Amerikan Hastanesi, Güzel Bahçe Sokağa doğru bakıyorum…Acaba Namık Paşa adı geçiyor mu diye, genelde yazıyor çünkü sahiplerinin adları…1924 erken mi geç mi derken uzatmayayım burada, harika bir paylaşım olmuş. Sonra niye seviyoruz bu kadar Her Umut Ortak Arar’ı:)

  • Nilay Örnek
   Tarih: 15:53h, 23 Kasım Cevapla

   Biz de Didem Avincan’ı seviyoruz; o olmasa eksik kalırdık:)

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Çekirge

Petek Apartmanı

Bursa Petek Apartmanı çok ilginç. İki blogdan oluşan bu apartmanın özelliği 80’lerde orada oturan aileler ve çocukları… Kimler kimler… 1- Artık bir ayağı Viyana’da olan modacı Atıl Kutoğlu (1. kat) 2- Dice Kayek markasını yaratan Ece ve Ayşe Ege kardeşler (4. kat) 3- Mücevher markası

Devamı »
Adalar

Rıfat Yalman Evi

Hafta içinde mimar Hasan Çalışlar’ın bir grup mimar için Kalebodur ile birlikte düzenlediği “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” turundan bahsetmiş, Hasan’ın adıyla burada da bu evleri anlatan bir bölüm açacağımızı yazmıştım. İşte o turda gezdiğimiz, hikâyesini evin sahibinden dinlediğimiz ve çok etkilendiğimiz evlerden biri: Rıfat Yalman Evi. ZAMAN

Devamı »
Nişantaşı

Antik Konak

Geçen Süleyman Nazif Sokak’tan bahsettim; Aydın Apartmanı ve Reşat Ekrem Koçu, İstanbul Ansiklopedisi vesilesiyle… Pek çok kişi “Görmeye gideceğim” yazınca, onlara, sitedeki haritadan bakıp aynı sokak ve çevredeki başka binaları da görmelerini önerdim. Arada Antik Konak hakkında da iki satır yazayım dedim. Neden “İki satır”

Devamı »
Nişantaşı

Keçeci Apartmanı

Duygu Aydemir, tam da burada yapmak istediğim şeylerden birini gerçekleştirmem için bana şahane bir mesaj atmış. Bir binanın hikâyesi olması için illa ki içinde dünyaca ünlü şahsiyetlerin oturması ya da Art Nouveau öğelerle süslü olması gerekmiyor.  Bugün Nişantaşı’nda bir ailenin 4, hatta Duygu Hanım’ın 11

Devamı »
İstiklal Caddesi

Kanzuk Eczanesi (Güney Palas)

Eski gazete taramayı sevenler ya da bugün hâlâ varmış, ürünlerini kullananlar “Kanzuk” markasına aşina olmalılar; Kanzuk glüten, Kanzuk pastil, Kanzuk öksürük şurubu… Çizimli, kocaman ilanlar ve Beyoğlu’nda bir adres; İstiklal Caddesi No: 253 Geçenlerde bir fotoğraf gördüm, Beyoğlu’ndaki Kanzuk Eczanesi’nin 1800’lerde çekilen cephesiydi. Gün içinde

Devamı »
Harbiye

Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

İlk yapıldığında bayağı antik tiyatro havasındaymış. Hatta ta kendisiymiş:) Bir yarışmayla kazanılan proje yapılmış, 1947 yılında açılmış ama sonrasında sahne kullanımının daha iyi olması için çok aktif hale getirilmemiş, bir yıl içinde bile çokça değişiklik yapılmış. “Proje ve Kontrol: Y. Mimar Nihat Yücel ve Nahil Uysal”

Devamı »
Kurtuluş

Şahin ve Ülkü Apartmanları

Mimar Apostol Mavrodoğlu‘nun binalarından devam edelim… Rum asıllı mimarın şansı, mimarı olduğu binalara ismini yazması (Apostol Mavpodoglou ya da Mavrodoğlu / Fransızca, eski Türkçe hep yazmış) olmuş.  Şansı mı kaderi mi bilmem, imzası olan binaların çoğunun adı değişmiş. Burada anlattığım Uğur (Teodoridis) ya da Hamit

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.