Kunt Apartmanı

Kardeşim Aslı günlerdir bana Cahide Sonku’nun hayatını anlatıyor. Okuduğu kitap 700 sayfa imiş anlatması da bitmiyor… “Madem bir tür dönem kitabı, içinde mutlaka apartman da vardır” dedim ki, Gümüşsuyu’nda beklemediğim bir yerden çıktı: Kunt Apartmanı.

İlginç balkon yapısıyla dikkatimi çeken bana yan komşularına göre hep “daha yeni bir tarihte yapılmış” izlenimi veren bir yapı. Ben buraya daha derin bakacağım. Ama bir ipucu bulmuşken konuk yazarım Aslı Örnek.

‘DAİRENİN HER YANINDAN LÜKS AKIYORDU’

“Bir dönem Gümüşsuyu’ndaki Kunt Apartmanı’nın sakinlerinden biri de tiyatro ve sinema sanatçısı Cahide Sonku’dur…

Senarist-yazar Eyüphan Erkul’un ‘Cahide: Melekler Yeryüzünde Yaşayamaz’ adlı kitabında, 1950-1954 yılları arasında Cahide Sonku’nun Gümüşsuyu, Tepebaşı ve Taksim’de bulunduğu yerlerin izleri de var. Sonku, hayat arkadaşı Parseh Çıtıryan’ın Varlık Vergisi yüzünden Aşkale’ye sürülmesinin ardından tütün tüccarı İhsan Doruk’la tanışır. Altı ay sonra evlenir Kunt Palas’a taşınırlar. 

Kitapta şöyle diyor: 

‘Sonku, Gümüşsuyu’nun en gösterişli apartmanlarından Kunt Palas’taki çift daireli kata yerleşir. Evin her yanından lüks akmaktadır. Avrupa koltuk takımları, Uzak Asya’da işlenmiş kristaller, Buhara’da örülmüş ipek halılar, gümüşler, altın kaplamalar, yataklar, her şey ince işçilikle üretilmiştir. 

‘AHŞAP KAPILI – TEL ÖRGÜLÜ ASANSÖR’

“Ancak -Cahide Sonku- taşındığı günden beri bu evi kendi evi gibi görmez. Ona göre bunda kocasının etkisi büyüktür. Çünkü gelin geldiği ev, dayalı döşeli, mimarların yardımıyla dekore edilmiştir. Ona renklerle ve yeni alınacak eşyalarla ilgili bir sürü kural söylerler. Cahide Hanım ile İhsan Bey boşanırlar ancak iki yıl sonra tekrar bir araya gelince Cahide Sonku, Kunt Palas’a geri döner. Sonku şöyle düşünür ‘Nasıl daha önce burayı sevmedim?’. Ahşap kapılı, tel örgülü asansöre binip kata çıktıklarında iyice heyecanlanır ve eve girdiklerinde hiçbir eşyanın yerinin değişmediğini görür.

DEMOKRAT PARTİ TOPLANMALARI VE NAZIM HİKMET’İN KAÇIŞI

“İhsan Bey’le Cahide Hanım yine evlenirler, Ender isimli kızları, bu evde dünyaya gelir. Bu arada tütün tüccarı İhsan Bey, Demokrat Parti yetkililerini de bu evde ağırlamaktadır. 

Sonku o politikacıları sevmediği için yanlarına uğramaz. Ancak İhsan Bey, bu ev ziyaretlerinden birinde Nazım Hikmet’in askere alınıp, Zara’ya taş kırmaya yollanacağını öğrenir ve eşine söyler. Cahide Sonku da Nazım Hikmet’ten bir senaryo taslağı isteyip, ödemesini peşin yaparak kaçması gerektiğini anlatır. Nazım kaçar. Cahide Hanım, İhsan Bey’le anlaşmazlık nedeniyle ayrılınca yine Kunt Palas’ı bırakıp gidecektir.'”

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Taksim

Şark Apartmanı

Osmanbey’de kaderine terk edilmiş güzel Şark Apartmanı bu sitede var. Bir Şark da Taksim Meydanı’nda var. 1930’ların sonundan itibaren Taksim Meydanı’ndan çekilen bütün fotoğraflarda Şark Apartmanı görülüyor.  Mimarını bulamadım.  Apartman, kavimli cephesiyle hem Gezi Parkı’nı, hem bütün açıklığıyla Taksim Meydanı’nı hem de AKM ve The

Devamı »
İstiklal Caddesi

Narmanlı Yurdu (Narmanlı Han)

Narmanlı Apartmanı ve yine aileyle ilişkili Vehbi Bey Apartmanı‘nı yazdıysam da Narmanlı Han ya da Narmanlı Yurdu’na hiç giresim yoktu.  Girmek istemiyorum çünkü Narmanlı Yurdu hakkında bugüne kadar yüzlerce bilgi metni, çokça ansiklopedi maddesi yazıldı zaten, merak eden onlardan bakar. Ne diyor Vikipedia maddesi: “1831

Devamı »
Yeldeğirmeni

Valpreda Apartmanı (İtalyan Apartmanı)

Bu yazıyı okumadan önce mimar, mühendis, şehir plancısı Aron Angel hakkındaki şu yazıyı okuyun isterim… Aron Angel’in ailesi, Sultan Abdülaziz’in isteği ve davetiyle İstanbul’a geliyor -çok güzel hikâye-. O ise 6 Haziran 1916’da Kadıköy Yeldeğirmeni’nde dünyaya geliyor.  Aron Angel ile ilgili ilk yazıda bahsettiğin ‘İstanbul

Devamı »
Çankaya

Koruk Apartmanı

Burada daha önce de söylemişimdir; ‘Tevâfuk’ çok sevdiğim bir kelime; hakedilen, haklı tesadüf demek… Bu da bir teevâfuk mudur? Nasıl Olunur için Arif Keskiner ile söyleşeceğiz… Okuyorum. Arif Bey, Ergin Günçe’den bahsediyor… Sonraları ‘Komünist Arif’ lakabını bili almasına yol açacak Nazım Hikmet şiirleriyle, sonrasında oğlu

Devamı »
Gümüşsuyu

Mühendis İbrahim Galip Bey Apartmanı

Genellikle dev blok yapıları ben pek sevmem. Bu yüzden de Gümüşsuyu’nda, İnönü Caddesi üzerinde her ama her gün, hemen hemen her açıdan görüp de hiç fotoğraflamadığım yapılardandır;  Bugünkü adıyla Akar Palas ve ismi hiç değişmeyen Üçler Apartmanları. Benim gözümde yan yana duran iki dev apartman. 

Devamı »
Nişantaşı

Barıştıran / Demirağ Apartmanı

Demirağ Kira Evi, Maçka; balkonları da o kadar karakteristik ki, “Ben bunu kolay bulurum” dedim. Tabii ki öyle olmadı! Bulamadım. O günlerde bayramdı, ben apartman isimlerinin de fotoğraflarını çekiyorum malum, 400’ü aşkın fotoğraf arasından Nişantaşı’ndaki Barıştıran Apartmanı’nın adını seçtim. 2016 ve 2017 yıllarında fotoğraflarını çekmişim,

Devamı »
Florya

Florya Atatürk Deniz Köşkü

İçinde kabul salonu, yatak odaları, banyo ve kütüphane olan köşk, karadan 70 metre uzaklıkta deniz tabanına dikilen kazıklar üstüne inşa edilmiş; ahşap bir iskele yolla karaya bağlanmış.  Deniz Köşkü, İstanbul Belediyesi tarafından 1935 yılında, 43 gün gibi kısa bir sürede tamamlamış. 14 Ağustos’ta kullanıma açılmış.

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.