Kunt Apartmanı

Kardeşim Aslı günlerdir bana Cahide Sonku’nun hayatını anlatıyor. Okuduğu kitap 700 sayfa imiş anlatması da bitmiyor… “Madem bir tür dönem kitabı, içinde mutlaka apartman da vardır” dedim ki, Gümüşsuyu’nda beklemediğim bir yerden çıktı: Kunt Apartmanı.

İlginç balkon yapısıyla dikkatimi çeken bana yan komşularına göre hep “daha yeni bir tarihte yapılmış” izlenimi veren bir yapı. Ben buraya daha derin bakacağım. Ama bir ipucu bulmuşken konuk yazarım Aslı Örnek.

‘DAİRENİN HER YANINDAN LÜKS AKIYORDU’

“Bir dönem Gümüşsuyu’ndaki Kunt Apartmanı’nın sakinlerinden biri de tiyatro ve sinema sanatçısı Cahide Sonku’dur…

Senarist-yazar Eyüphan Erkul’un ‘Cahide: Melekler Yeryüzünde Yaşayamaz’ adlı kitabında, 1950-1954 yılları arasında Cahide Sonku’nun Gümüşsuyu, Tepebaşı ve Taksim’de bulunduğu yerlerin izleri de var. Sonku, hayat arkadaşı Parseh Çıtıryan’ın Varlık Vergisi yüzünden Aşkale’ye sürülmesinin ardından tütün tüccarı İhsan Doruk’la tanışır. Altı ay sonra evlenir Kunt Palas’a taşınırlar. 

Kitapta şöyle diyor: 

‘Sonku, Gümüşsuyu’nun en gösterişli apartmanlarından Kunt Palas’taki çift daireli kata yerleşir. Evin her yanından lüks akmaktadır. Avrupa koltuk takımları, Uzak Asya’da işlenmiş kristaller, Buhara’da örülmüş ipek halılar, gümüşler, altın kaplamalar, yataklar, her şey ince işçilikle üretilmiştir. 

‘AHŞAP KAPILI – TEL ÖRGÜLÜ ASANSÖR’

“Ancak -Cahide Sonku- taşındığı günden beri bu evi kendi evi gibi görmez. Ona göre bunda kocasının etkisi büyüktür. Çünkü gelin geldiği ev, dayalı döşeli, mimarların yardımıyla dekore edilmiştir. Ona renklerle ve yeni alınacak eşyalarla ilgili bir sürü kural söylerler. Cahide Hanım ile İhsan Bey boşanırlar ancak iki yıl sonra tekrar bir araya gelince Cahide Sonku, Kunt Palas’a geri döner. Sonku şöyle düşünür ‘Nasıl daha önce burayı sevmedim?’. Ahşap kapılı, tel örgülü asansöre binip kata çıktıklarında iyice heyecanlanır ve eve girdiklerinde hiçbir eşyanın yerinin değişmediğini görür.

DEMOKRAT PARTİ TOPLANMALARI VE NAZIM HİKMET’İN KAÇIŞI

“İhsan Bey’le Cahide Hanım yine evlenirler, Ender isimli kızları, bu evde dünyaya gelir. Bu arada tütün tüccarı İhsan Bey, Demokrat Parti yetkililerini de bu evde ağırlamaktadır. 

Sonku o politikacıları sevmediği için yanlarına uğramaz. Ancak İhsan Bey, bu ev ziyaretlerinden birinde Nazım Hikmet’in askere alınıp, Zara’ya taş kırmaya yollanacağını öğrenir ve eşine söyler. Cahide Sonku da Nazım Hikmet’ten bir senaryo taslağı isteyip, ödemesini peşin yaparak kaçması gerektiğini anlatır. Nazım kaçar. Cahide Hanım, İhsan Bey’le anlaşmazlık nedeniyle ayrılınca yine Kunt Palas’ı bırakıp gidecektir.'”

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Kurtuluş

Baraz Apartmanı

“Dedem ihaleyle satın almış burayı. Biz ailece, yıllarca burada yaşadık. Sakin bir mahalleydi burası. Kurtuluş Caddesi’nin arkası boş araziydi. Bu sokaklarda futbol oynardık. Kurtuluş, İstanbul’un en medeni yeriydi. Kapılara kilit vurulmazdı” diye anlatıyor Türkiye’nin ilk sanat galerisi sahiplerinden Yahşi Baraz…  “Burayı” dediği yer Kurtuluş Caddesi,

Devamı »
Cihangir

Hazzopoulo Apartmanı (Ayramin Otel)

Beyoğlu Tel Sokak 29 numarada yer alan binayı -telefonuma baktım- 2020 yılından beri pek çok kez fotoğraflamışım (Salt Arşiv, Eleonora Arhelaou fotoğrafları serisinde 1996 yılına ait fotoğraflar da buldum). Üstelik dar bir dönemeçte binanın tümünü aşağıdan fotoğraflamak oldukça güç ama kendisi kısıtlı açılardan bakınca bile

Devamı »
Nişantaşı

Karaosmanoğlu (Polikar) Apartmanı

Bir zamanlar yaşamış bazı insanlar, yıllar yıllar sonra, onları zamanında hiç tanımamış, akrabalık ilişkileri de olmayan insanlar tarafından da anılabiliyor. Zamanının pek çok ünlü davasıyla gündeme gelen avukat, yazar ve ‘ilklerin çevirmeni’ Haydar Rifat Yorulmaz ile İnayet Apartmanı vesilesiyle tanışmıştık. İlk Türk sosyalistlerinden Haydar Rifat

Devamı »
Kurtuluş

Adil Çocuk Evi

Meğer ne çok insan görüp merak ediyormuş. Hatta ne çok insan bu ev üzerinden hayaller kuruyormuş. Efsanevi bilgiler de çok, “Sahibi şöyleymiş, böyleymiş…” En çok gelen yanıt ise: “Bir zamanlar ana okulu-kreşti”. 30 yıl ve öncesi öyleymiş: Adil Çocuk Evi. Ama ne efsane bir yuva.

Devamı »
Nişantaşı

Tarcan Apartmanı

Yazar Hıfzı Topuz, ‘Nişantaşı Anıları’nda, “Bir kulüp gibiydi” diye tanımladığı Nişantaşı-Kamelya Apartmanı’nın ziyaretçileri arasında Selim Sırrı Tarcan’ın kızı Azade Hanım’ı da sayıyordu. Paylaştığımda, Defne Koryürek şöyle yazdı: Selim Sırrı Tarcan’ın kızı Azade Hanım, Nişantaşı’nda Alattin’den Topağacı’na inerken, Şakayık Sokak’ın köşesinde Tarcan Apartmanı’nın giriş katında otururdu

Devamı »
Ziyapaşa

Emin Gökçe Evi

Kaynaklarım Altın Şehir Adana Dergisi’ndeki Haluk Uygur yazısı (çok güzel) ile benzer temalar barındıran Güney Mimarlık Dergisi’nden mimar Hakan Kısacık’ın yazıları… EVET, CAHİT ARF’IN KARDEŞİ 1924 yılında Adanalı olmuş Arf ailesi… Arf soyadı Arifi isminin kısaltılmışı imiş. Selanik’ten Adana’ya Posta Müdürü olarak atanan Yusuf Arifi

Devamı »
İstiklal Caddesi

Tiring Mağazası (Foto Süreyya)

İç mimar Didem Avincan, bu hesabı ve siteyi takibinden en çok yararlandığım, “bilgi ve belge dolu” geri dönüşleriyle yeni keşifler yapmamı sağlayan insanlardan. Bana yazdıkça “Siz de bir bina yazın” diyordum. İstiklal Caddesi’nin Tünel tarafından geçen pek çok insanın, zaman içinde farklı isim ve işlevlerle gördüğü

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.