Doğu Apartmanı

Cumhuriyet Caddesi – Lamartin Caddesi köşesi, Doğu Apartmanı / Ofis Lamartin, Yapım Yılı: 1939-1940

Bina hikâyeleri anlatırken, anlama/araştırma/merak/izlek yolumu da anlatıyorum ki, belki başkaları da bir binadan (bu bir şarap ya da ağaç da olabilir) neler öğrenilebileceğini görür. Heves eder… Zevkine varır. 

Misal, dün gece Taksim’deki bir apartmanın bugünkü haline bakayım derken, bugünlerde Diyanet’e devredilmesiyle gündem olan Heybeliada Sanatoryumu’ndan Levent semtinin oluşma sürecine ya da Gorbon Seramik denilen şeyin ne olduğuna dair pek çok şey öğrendim, düşündüm.

REBİİ; BAHARLA İLGİLİ, BAHARA AİT

Öznemiz Cumhuriyet döneminin önemli mimarlarından Prof. Dr. Rebiî Gorbon.

Aynı zamanda akademisyen ve seramiğe ilgisiyle sanatçı diyebileceğimiz biri. 

(Bir dönemin mimarlarının isimleri, malum, beni benden alıyor… Rebiî, baharla ilgili, bahara ait demek… Birine seslenirken Türk Sanat Müziği şarkısı söylemiş gibi oluyorsun, ne güzel).

Dün gece yüksek mimar Rebiî Bey hakkında okuma yapmak Karaköy İskelesi yolcu salonu,  Prof. Dr. Kemal Ahmet Aru ile birlikte yaptığı 1. Levent Mahallesi, Heybeliada Sanatoryumu, Florence Nightingale Hemşire Okulu gibi eserlerine de götürdü beni.

BİR ‘MIŞ GİBİ’ DAHA

Ancak değerli semtlerde iş yapan iyi bir mimar olmanın sonucu mudur bilmem Gorbon’un bazı eserleri de dönüştürülüp değiştirilme talihsizliğine uğramış.

Lamartin Caddesi köşesindeki (Gezi Parkı yan cephesine karşı) Doğu Apartmanı için de “yenileme / yeniden yapım” denilmiş ama sonuçta 2011’de yıkılmış. Yerine de bir “-mış gibi” versiyon yapılmış. Şimdi orada Ofis Lamartin var, içinde de T24 ofisi.

Ama en azından Arkitekt dergisi 1940 yılı sayılarından birinde Doğu Apartmanı’nı konu etmiş, elde birkaç fotoğraf belge var. Şöyle deniyor: 

“Mimar Rebiî Gorbon’un projesine göre, mimar Mustafa Çan’ın nezaretiyle yapılan yeni Taksim mahallesindeki, Doğu Kiraevi’nın zemin katı geniş bir mağazaya tahsis edilmiştir. (…) Arkada kâfi miktarda bahçesi, dolayısı ile bol güneş ve ışığı vardır. Salonların, yatak odalarının, hol ve koridorların eb’adı son zamanlarda iktisadî düşünüşlerle yapıldığı iddia edilen, dar ve asgarî eb’attaki binalar gibi olmayıp, rahat ve adeta ferah verici bir şekildedir.”

Gorbon dosyası daha çok metin kaldıracaktır:)

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Harbiye

El Irak Apartmanı

İlk yapım yılını, mimarını ya da isminin El Irak oluş nedenini bulamamış olmam beni biraz üzdü. Geçmişe dair bulabildiğim en eski bilgi, apartmanın 21 Temmuz 1939’da 120 bin lira karşılığında Lili ve Alexandrine Günzberg’e satıldığı. Satanlar arasında en büyük hissedar Lusi Sion imiş, diğer hisse

Devamı »
Şişhane

Abuaf (Demet) Apartmanı

Ben Art Nouveau işlemelerini, özellikle de kapısını bir müzik aletinin gövdesine benzettiğimden, apartmanın ünlü bir klasik müzik bestecisinin olduğunu falan düşünmeye eğilimli idim. Bu binayı yıllar içinde o kadar çok fotoğraflamışım ki, “Demet Apartmanı” yazısı bile elimde farklı fontlarla mevcut. Ancak asıl ismi Abuaf Apartmanı.

Devamı »
Çankaya

Cinnah 19

Geçtiğimiz hafta Türk Serbest Mimarlar Derneği tarafından verilen jüri özel ödülünü almak için gittiğim Ankara’da, sonunda, Instagram’daki @ankaraapartmanlari hesabının sahibi ile buluştuk. Hesabın gizemli sahibiyle kısa ama benim için çok keyifli ve öğretici bir gezi yaptık ve ilk defa -bina meraklıları için- bir Ankara efsanesi

Devamı »
Eminönü

Esnaf Hastanesi

Güven Çimen’in bana gönderdiği bir epostayı yeni gördüm ve İstanbul Esnaf Hastanesi’nin güzel binasıyla tanıştım. Arkitekt dergisinde yayımlanan fotoğrafları siyah-beyaz haliyle bile bu kadar güzelken yapıldığı yıllardaki halini merak ediyor insan. Mimar Güven Çimen’den aktarıyorum: “İstanbul’daki en sevdiğim Le Corbusier tarzı binalardan, şu an İstanbul Üniversitesi

Devamı »
Nişantaşı

Sünbül Apartmanı

Mimar Nişan Yaubyan  vefat etmiş. 1928 doğumlu, hakkında yapılan “Mimarlığa Doymayan Adam” belgeselinin adının hakkını verircesine yaşamış bir mimar -okuduğum ve izlediğim kadarıyla- kendisi (ayrıntıları ve linkleri siteye koyuyorum). ABD’de saldırıya uğrayan meşhur İkiz Kuleler’in yapımında da çalışmış, Türkiye’de pek çok önemli projeye imza atıp

Devamı »
Vişnezade

Dr. Belen Evi

Mimar Sinan Üniversitesi’nden Arbil Ötkünç, -iyi ki- bu bina üzerine uzun bir yazı kaleme aldığından, kaydı tutulmuş, harika bilgilere ulaşabiliyoruz. ‘PİŞMAN OLMADIĞIM İLK YAPI’ Dr. Belen Evi, o dönemde hem Maruf Bey’in çevresinde, hem de genel mimarlık anlayışında baskın olan milli akımın dışında modernist bir

Devamı »
Eminönü

Sadıkiye Han

Bina Eminönü’nde; ismi Sadıkiye Han. O kadar güzel ki her ayrıntısı.  Alnında dönemin önemli çay ithalatçılarından İsagulyan’ın Osmanlıca, Ermenice ve Fransızca duvar reklamı var. Ama fotoğraflara da bakın. Bu han “koruma kararı çıkmış” bir bina. Her yerine ayrı özensizlik (ağır kelimeler kullanasım var da…)  Ben

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.