Bayer Apartmanı

İstanbul Nişantaşı’ndan yolu geçen herkesin bir şekilde bileceği bir bina; Valikonağı Caddesi ile Rumeli Caddesi’nin kesişimindeki köşede, bugün Yargıcı mağazasının olduğu yerdeki görkemli Bayer Apartmanı.

Hem kapısı (o tokmaklar, o yazı… Nedir?!), hem girişi, hem içiyle görkemli bir bina Bayer. 

Mimarı, burada Konak Sineması, Divan Oteli gibi vesilelerle adını geçirdiğim Rükneddin Güney; hatta girişteki sütunda da ismi kazılı.

YERİNDE NİŞANTAŞI SARAYI VARMIŞ

Bayer ve çevresindeki birkaç apartmanın yerinde eskiden Sultan Abdülhamit’in kızı Şadiye Sultan’ın ‘Nişantaşı Sarayı’ olarak bilinen (gerçekten de bir saraymış) konağı varmış; onun yıkımından yıllar sonra bu apartman Eczacı Hüsnü Bayer tarafından, Rükneddin Güney mimarlığında yaptırılmış.

(Bu arada internette mimarın ismini sıkça iki ‘t’ ile Rüknettin Güney olarak görüyoruz ama koca mermere ‘dd’ kazınmış, yani doğrusu iki ‘d’ ile olmalı).

ECZACI HÜSNÜ BAYER

Aslen Burdurlu olan, Afyon’da eczacılığa başlayan Hüsnü Bey, Türkiye’de eczacılığın ilk ve önemli isimlerinden. 

Derman İlaç’ı 1944 yılında kurmuş, bir dönem ‘kininli Derman tabletleri’ pek meşhur. Derman ilaç laboratuvarı bir dönem Bayer Apartmanı’nda da faaliyet gösterse de apartman ilk olarak bodrum ve çekme katı hariç 5 katlı bir konut olarak yapılmış. Üzerindeki iki ek kat, 1991 yılında, Bayer, çevresindeki binalar yanında alçak kalınca çekme kat yıkılarak yaptırılmış.

SALAK MİLYONER’DE 1974’DEKİ HALİYLE

Binanın Valikonağı Caddesi’ne bakan kısmında döneminde Kontes Pastanesi ve İş Bankası varmış; 6-7 Eylül olaylarından sonra Kontes Pastanesi kapanmış, o dükkanı da İş Bankası almış. 

1974 yapımı Salak Milyoner filminde görünüyor İş Bankası ile Bayer Apartmanı. Teşvikiye Caddesi’ne bakan kısımda ise tuhafiye, çiçekçi, kuru kahveci var imiş. 1985 yılından sonra ise tek bir Yargıcı mağazası ile bütünlük sağlanmış.

Kaynak: Şişli’de Hayat


ŞİMDİLERDE MUAYENEHALERDEN MÜŞTAKİL

Girişindeki pembe mermerler nedir, öğrenirsem yazacağım. Bina görevlisine sordum “Hakkında türlü efsaneler var” dedi:) Çok güvendiğim bir jeoloğa, Dr. O. Sarkan Angı’ya sordum “Bilecik Gülümbe Gülü’ne benziyor. Ama sarı damarları ilk defa gördüm, çok ilginç” dedi. Baktım hakikaten benziyor.

Hüsnü Bayer’in kendisi gibi eczacı oğlu Nurhan Bayer, 1982 yılında, doktor arkadaşı Hasan İnsel birlikte binanın 3 dairesinde İntermed Sağlık Hizmetleri’ni kurmuş. Zamanla doktorların fazla talep göstermesiyle apartmanın tamamı muayenehane olarak doktorlara kiralanmaya başlamış.

Bu nedenle binanın en güzel fotoğrafı pazarları çekilebiliyor.

“KÖŞE DÖNEN CAMLAR BELÇİKA’DAN”

Ben bu yazıyı paylaştıktan sonra apartmanı yaptıran Hüsnü Bey’in torunu, Intermed’in kurucusu eczacı Nurhan Bey’in oğlu Kerim Bayer yazdı bana (Şahane değil mi? Torunlar olmasa ne yapardım bilmiyorum!).

Sayesinde yazıdaki birkaç maddi hatayı düzelttim, şüpheyle baktığım bazı durumlardan emin oldum.

İlginç birkaç bilgiyi de Kerim Bey’den öğrendiğim şekliyle paylaşayım:

“Pembe mermerleri babama sordum, spesifik bir şey bilmiyor ama ithal olduğunu tahmin ediyor (Apartman görevlisi de “İtalya’dan diyorlar” demişti). Binada yurtdışından getirilmiş birkaç malzeme daha var bildigimiz, örneğin köşeleri dönen çeyrek daire camlar Belçika’dan gelmiş, 1951 yılında o tip bir cam üretimi mümkün değilmiş Turkiye’de. Yanlış bilmiyorsam hâlâ da aynı camlar duruyor. Rükneddin Bey o dönem mermerleri birkaç başka inşaatında daha kullanmış, mesela Ayaspaşa’da Ongan Apartmanı’nda.

(…) Bir donem İspanya konsolosluğu da varmış iki dairede, 70’lerde. Franco hâlâ sağken protestolar olurmuş hatta ön kapıya taş atılıp kırıldığı olmuş…”

KONUT OLARAK ÖZELLİKLERİ

Bayer Apartmanı’nın mimari özelliklerine dair ayrıntılı bilgi ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Funda Uz ile Nurbin Paker’in 2013’te Antalya’da yapılan docommo Türkiye  – Türkiye Mimarlığında Modernizmin Yerel Açılımları konulu panelin kitapçığından alıntıyla şöyle:

“Daireler 2 yatak odası, 1 salon, hol, banyo, yardımcı odası ve tuvaleti ile küçük bir mutfaktan oluşmaktadır. Apartmanın girişi çok geniş ve ferah tutulmuştur. Yapıldığında dairesel bir merdiven ile bir asansör bulunuyordu. (…) Dairelerin mutfakları ve ıslak hacimlerin havalandırmaları apartmanın iç avlusuna bakmaktadır ve bu avluda servis girişinden ulaşılabilen çelik konstrüksiyonlardan oluşan bir servis merdiveni bulunmaktadır. Binadaki muayenehane kurulduktan sonra yapılan ikinci asansör de bu boşluktan geçirilmiştir ve servis merdiveni iptal edilmiştir. Ana girişin hemen yanında servis girişi bulunmaktadır. Her iki girişe de hakim olan bir apartman görevlisi bölümü vardır.”

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

4 Yorumlar
 • Belgin
  Tarih: 14:55h, 25 Ağustos Cevapla

  Bir kaç dakika önce Twitter’daki boğazda yüzme ile ilgili paylaşımınız ile keşfettim sizi, aşırı merak ettiğim özellikle İstanbul’da yaşadığım dönemlerde Cihangir civarlarında dolaşırken sürekli acaba burada kimler yaşıyor, kimler yaşamış, Nasıl yapılmış, Nasıl hikayeleri var gibi kendime sorduğum sorulara cevaplar bulabileceğim bir dizi oluyor galiba. Daha sadece bu yazıyı okudum burada çok cevaplarını merak ettiğim soruları bulamamış olsam da ( çünkü muayenehane olarak kullanılıyor) diğer yazılarda bulma ümidiyle hemen diğer yazılara uçuyorum. Kaleminize sağlık.

  • Nilay Örnek
   Tarih: 14:57h, 25 Ağustos Cevapla

   teşekkürler:) “çok cevaplarını merak ettiğim soruları bulamamış olsam da”yı anlamadım:)

 • Pingback:Ongan Apartmanı | Her Umut Ortak Arar
  Tarih: 11:20h, 27 Ağustos Cevapla

  […] Ongan, bir Rükneddin Güney yapısı. Geçen Bayer Apartmanı‘nı yazmamın ardırdan, apartmanı yaptıran Hüsnü Bey’in torunu Kerim […]

 • Pingback:Pamuk Apartmanı | Her Umut Ortak Arar
  Tarih: 14:10h, 02 Eylül Cevapla

  […] bir dönem büyük bir paşa konağının bahçesi olan arazinin kenarına inşa edilmiş. Bayer ve çevresindeki birkaç apartmanın yerine yapıldığı Sultan Abdülhamit’in kızı […]

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Yeldeğirmeni

Valpreda Apartmanı (İtalyan Apartmanı)

Bu yazıyı okumadan önce mimar, mühendis, şehir plancısı Aron Angel hakkındaki şu yazıyı okuyun isterim… Aron Angel’in ailesi, Sultan Abdülaziz’in isteği ve davetiyle İstanbul’a geliyor -çok güzel hikâye-. O ise 6 Haziran 1916’da Kadıköy Yeldeğirmeni’nde dünyaya geliyor.  Aron Angel ile ilgili ilk yazıda bahsettiğin ‘İstanbul

Devamı »
Datça

Datça Kocaev / Mehmet Ali Ağa Konağı

Fotoğrafları Halil Kendir’de gördüm ve vuruldum. O zaten Datça’daki bu özel yapıyı anlatmıştı ama burada da, bu arşivde de olsun istedim. Bana 70 küsur kadar fotoğraf gönderdi ve konuk yazarım Halil Kendir: “Yöre halkı tarafından ‘Kocaev’ olarak adlandırılan ‘Mehmet Ali Ağa Konağı’ (1791-1801) yalnız Datça’da

Devamı »
Çankaya

Cinnah 19

Geçtiğimiz hafta Türk Serbest Mimarlar Derneği tarafından verilen jüri özel ödülünü almak için gittiğim Ankara’da, sonunda, Instagram’daki @ankaraapartmanlari hesabının sahibi ile buluştuk. Hesabın gizemli sahibiyle kısa ama benim için çok keyifli ve öğretici bir gezi yaptık ve ilk defa -bina meraklıları için- bir Ankara efsanesi

Devamı »
Şaşkınbakkal

Velioğlu Apartmanı

Bu işi yapmaya önünden geçip de bilmediklerimiz için, kayıt tutmak için, Cumhuriyet dönemi mimarlarına selam çakmak için başladım denilebilir; en çok da meraktan tabii ki… Ama farklı örnekler gelince kaydını tutmak da hoşuma gidiyor. Uzun yıllardır tanıdığım Harun Velioğlu, paylaştığım Kaplancalı Apartmanı’na “Bizim komşumuz, ben

Devamı »
İbradı

Ormana-Düğmeli Evler

Altınbeşik Mağarası, yılkı atları, 1100 yıllık anıt kestane ağacı ve doğasının yanı sıra kendine özgü mimarisi, tarihi ‘düğmeli evler’iyle de meşhur. İstanbul’da her gün ‘gidene’ üzülür, gidenin en azından kaydını tutmaya çalışır, doğaya, güzel mimari yapılara ve onlarla özdeşleşen başka bir yaşam tarzına yas tutarken,

Devamı »
Galata

Sadık Paşa Apartmanı

Konuk yazarım iç mimar Didem Avincan, kendisi niye “Sadık Paşa Apartmanları”nı yazdığını detaylı anlatıyor zaten… Hemen sözü ona bırakıyorum, sadece, karıştırılmasın diye zamanında “Sadık Paşa Apartmanları” diye iki bina olduğunu, sonradan tek -kapısında aslan olan- binanın Sadık Paşa Apartmanı olarak anılmaya başlandığını belirteyim. Şimdi binalardan

Devamı »
Maltepe

Bakireler Anıtı

Güncelleme – Ağustos 2023:  Restorasyon sonrası kaidesi ortaya çıkartılan Bakireler Anıtı Heykeli’nin son durumuna dair bilgiler şu yazıda: Bakireler Anıtı’nın Heykeli **** Süreyya İlmen, 2. Abdülhamid’in seraskerlerinden Rıza Paşa’nın oğlu. Aileden zengin. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra askerlikten ayrılıp ticarete atılınca daha da zengin oluyor. Milletvekilliği

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.