Kale Tasarım ve Sanat Merkezi Binası

Kale Bodur’u, sadece Kalebodur’la Mimarlar Konuşuyor serisi için bile sevebilirdim. 

Prof. Dr. Celal Abdi Güzer’in mimarlarla yaptığı söyleşiler, hem benim gibi mimarlıkla alakası olmayan meraklı insanlara bile çok katkı sağlıyor hem de eşsiz bir arşiv oluşturuyor.

Sonra yaşının yarısı kadar yıldır orada çalışan Pelin Özgen Piker, yakın arkadaşımız oldu. Açık Radyo’daki Açık Mimarlık programı gibi sevdiğim başka yayınlara ya da Salt Mimarlık Arşivi’ne desteklerini de gördüm.

Ben bu konuda hiçbir talepte bulunmadan bu sitenin destekçisi oldular. Üstelik buna karşılık ne bir davetlerine katılmamı istediler ne de “Bizden bahset” dediler. Bu devirde zor görülen asil iletişimler. 

Alakam olmayan insanları güzel işleriyle övüp, bana destek olanlardan “Aman yanlış anlarlar” diye bahsetmiyorum garip oluyor. Ama konumuz yine bir bina; Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM).

BİR ÜRETİM VE SERGİ MEKÂNI

KTSM, sergilerin yapıldığı; sizin de üretim yapabileceğiniz, kütüphanesinden yararlanıp üstteki Haliç manzaralı restoran-kafesinde yiyip içebileceğiniz bir üretim mekânı.

Bina, Karaköy’ün yeni nesil kafe ve restoranlarla değişime uğramadığı, hâlâ yedek parçaların, her türlü tesisat malzemesinin satıldığı Azapkapı olarak anılan bölgesinde; cadde üzerinde. 

(Azapkapı, Tarihi Yarımada dışında kalan sur kapılarından biri; ismi ‘azap’tan değil aslında, ‘azep’ten geliyor; Arapça’da bekâr anlamına gelen bu sözcük, Osmanlı’da -kara ve deniz azepleri- bir tür asker.)

20 YIL BOYUNCA MERKEZ BİNA

Bu bina, Kale Grubu’nun İstanbul’daki ilk genel merkezi. Pek çok ilk burada gerçekleştirilmiş. 1965 ile 1985 yılları arasında, burada faaliyet gösterilmesinin ardından Levent’teki merkeze geçilmiş. 2018’de başlayan binayı dönüştürme çabalarının ardından KTSM, 24 Temmuz 2019’da açılmış. 8 kat, yaklaşık 500 metrekare. 

HAFIZA ODASI

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nin her katı farklı bir işleve hizmet ediyor. Pazartesi günleri hariç, haftanın altı günü herkese açık.

Altıncı kat, İbrahim Bodur‘un yıllarca kullandığı oda; kullandığı şekilde korunarak, karakterini ve iş yapış tarzını anlatan fotoğraflarla donatılarak bir tür hafıza odasına dönüştürülmüş. 

Nevruz Kadınları ve üretimlerini görüyordum; Nevruz, Bodur’un köyüymüş meğer. Odada ‘sözlerini İbrahim Bey’in yazdığı’ şarkının açıklamasını görünce anladım.

KÜTÜPHANE MÜHİM, BAŞKA NELER VAR?

Benim diğer favorim kütüphane; tasarım ve sanat ağırlıklı yüzlerce kitap. “Bu mali durumlarda alamayacağımız güzel baskılı, yabancı kitaplar da var” diyeyim biz anlayın. Diğer katları ise internet sitelerindeki bilgiden alıntılayayım: 

“Tasarım ve sanat çalıştaylarının yanı sıra konuşma ve sunumların da düzenlendiği merkezin bodrum katında, seramik üretim alanı; giriş katında atölyelerin çıktılarının paylaşılacağı bir sergi alanı; birinci katta konuşma ve sunumlar ile grup çalışmalarına imkan verecek bir ortak alan; ikinci 1.500 kitaptan oluşan bir kütüphane ve son olarak, üçüncü katta herkesin kullanımına açık bir üç boyutlu yazıcı ile farklı maket ve üretim malzemelerinin bulunduğu bir atölye yer alıyor.

TERAS KAT RESTORAN KAFE

-En üst kattaki- Roots Studio Cafe. Yerli üreticiyi destekleyen, sıfır atık felsefesiyle yola çıkılan kafede yemek tasarımı konusunda zihin açıcı uzun masa sohbetler yapılması planlanıyor.”

Özetle, sergi gezebileceğiniz, -uygun alanda- üretim ya da kütüphanesinde okuma yapabileceğiniz, yemek yiyip bir şeyler içebileceğiniz, Haliç manzaralı bina radarınızda olsun.

* Eski Azapkapı fotoğrafı, 1955, eskiistanbul.net‘ten, KTSM binasının havadan-arkada Galata Kulesi’yle göründüğü fotoğraf https://kaletasarimsanatmerkezi.org‘dan. Diğer tüm fotoğrafları ben çektim.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Çankaya

Pembe Köşk

Bugünkü yapı Ankara’dan; konuk yazarım Yiğit Ahmet Kurt. Buyrunuz… Eylül 1923; Garp Cephesi Kumandanlığı tamamlanmış, artık Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde hariciye vekilidir İsmet Paşa. Kısa bir süre sonra Cumhuriyet ilan edilecek, kendisi de ilk başbakan unvanını alacaktır. Düşman işgalinden kurtarılmış bu yeni ülkede sıra artık

Devamı »
Harbiye

Uğur / Teodoridis Apartmanı

Uğur Apartmanı, Şişli’de önünden sıkça geçtiğim bir bina. Zafer Sokak’taki birçok binayı bayağı severim ben zaten. Uğur da görkemlidir. -Tarifte yanılmıyorsam- eklektik, art nouveau cephe dikkat çeker.  Bir de şanslı, mimarı belli olan binalardan. Karşıdan bakıldığında sağ köşesinde Osmanlıca ve Fransızca bir metinle “A. Mavpodoglou

Devamı »
Gümüşsuyu

İndigo Apartmanı

İndigo Apartmanı’na özel, tarihinden, kimlerin yaşamış olduğundan önce isminin hikâyesini merak ediyorum. İsim etiketindeki ‘mavi’ de çoook bilinçli bir isim tercihi yapıldığını her zaman ortaya koyar. Kim, nasıl niye bu ismi koymuş? Bulamadım. MAVİ RENGİN KAYNAĞI Malum Latince adı, indigofera olan indigo bitkisi, tüm dünyada

Devamı »
Maçka

Başmabeynci Köşkü

Bu siteyi yaptığım ilk zamanlardan beri çokça fark ettiğim bir şey, mimari açıdan değerli pek çok kıymetli binada avukat bürolarının bulunması. Hatta bunları sonra bir dizin halinde sergilemek için de biriktiriyorum. İşte onlardan biri, SUR|KİŞNİŞCİ|AKÇAY Hukuk Bürosu, Beşiktaş’ta bir köşkte; Başmabeynci Köşkü. Ama çok hoşuma

Devamı »
Beşiktaş

Deniz Apartmanı

Nüzhetiye Caddesi benim çok yürüdüğüm bir Beşiktaş yoludur; tabela 2005’te konulmuşsa da ben yeni gördüm. Deniz Apartmanı’nın girişinde “Şair Behçet Necatigil, 1964-1979 yılları arasında (demek ki vefatına kadar) bu apartmanda 23 no’lu dairede yaşamıştır” yazıyor. O gün bugündür Necatigil şiirlerinde ne kadar ev / mahalle

Devamı »
Şişhane

Müselles Apartmanı / Müselles Han 

‘Müselles’ kelimesinin anlamını yıllar yıllar önce Şişhane’deki bu binaya aşkımla öğrenmiştim. Müselles, üçgen demek… Ama aynı zamanda “üçlü”nün de karşılığı; üçlü ittifaklar, üç bölümden oluşan şeyler. Hatta teslis, ‘baba-oğul-kutsal ruh’ müselles! Belki üçlü aşk ya da caz müzik trio’ları için de kullanılabilir?! Neyse… Üç yıldır

Devamı »
Gümüşsuyu

Hariciye Nezareti (Tevfik Paşa) Konağı

Bir sokak ismi merak ettim ve bu sayede neler öğrendim!? Başlayalım… Ertem Eğilmez’in ‘Salak Milyoner’ başta pek çok filminin çekimine şahitlik eden, bugün T24’ün kurucusu Doğan Akın’a ait olan Gümüşsuyu’ndaki dairesini, Türel Apartmanı‘nı yazarken şöyle bir cümle yazmıştım: “Bina, Gümüşsuyu’nda Park Otel’in hemen öncesinde Hariciye Konağı Sokak’ta

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.