Maçka İnönü Evi

Sürekli “Ne olur bana yazın, paylaşın” diyorum ama pek olmuyor. Böylesi oldu mu, ba-yı-lı-yo-rum.

Podcastlerimin de dinleyicisi olan Cansu Doğusal bana şöyle bir mesaj atmış:

“(…) Mimarim ve haliyle bu sayfayla çok ilgileniyorum. Çalıştığım yer olan Yoo Mimarlık da Maçka’da mimar Rüknettin Güney (ben mimarın adını binalarına Rükneddin yazdığı için iki d ile yazıyorum, Rükneddin Güney) tarafından İnönü ailesi için yapılmış olan İnönü Köşkü’nde yer alıyor. 3 yıl önce taşındığımızda içinde ailenin de izniyle çeşitli çalışmalar yaptık şu an iyi durumda. Binamızı çok seviyoruz ve binayı bir tasarım merkezi olarak yaşattığımız için mutluyuz.

Bizi ziyaret etmek isterseniz sizi ağırlamaktan keyif duyarız. Çok sevgiler 🌿

ÖMER-ENGİN İNÖNÜ ÇİFTİNİN EVİ OLMUŞ

Tabii ki giderim. Ama ortak zaman ayarlayıp ben gidip yazana kadar ellerinde fotoğraf ve bilgi olup olmadığını sordum! 

Olmaz mı!

Onlarca… Eski ve yeni hali, videolar, drone görüntüleri…

Cansu Hanım, yurtdışındaydı, ona rağmen bana bir metin de yazdı, buyrunuz:

“Burası Maçka İnönü Evi. Erken Cumhuriyet dönemi mimarlık tarihine ve İstanbul’un modernleşme sürecine ciddi katkılar sağlamış, Lütfi Kırdar döneminde ‘Kentin Başmimarı’ olarak anılan mimar Rüknettin Güney tarafından tasarlanmıştır. 

Eğitimini Fransa’da tamamlamış ve modernizmin öncülerinden Auguste Perret’in yanında çalışmış olan Rüknettin Güney’in, çevresi ile sıcak ilişkiler kuran, ince kolonlu ve geniş cam yüzeylere sahip bu yapısı İstanbul’da günümüze kalan en önemli eserlerindendir. 

Yapının ismi, 1952 ile 2004 yılları arasında burada yaşayan İsmet İnönü’nün oğlu ve gelini Ömer-Engin İnönü’den geliyor. Ev, İstanbul’a her gelişinde burada kalan İsmet İnönü’yü ve de kendisinin hem yerli hem yabancı siyasi ve sanatçı konuklarını ağırlıyor.”

ESKİ HALİ FOTOĞRAFLARLA BELGELENMİŞ

Bu sitede, belki fark etmişsinizdir, “İçini görebildiğimiz yapılar” adlı bir bölüm var; bir yapıyı oraya kaydetmek öyle büyük bir zevk ki…

Yoo Mimarlik evi devralmadan önce kayıt tutmuş; benimle paylaştıkları için de yine pek mutluyum. onlara bakıp, sonra yeni haline bakmak daha zevkli aslında.

LAMBRİLER İSVEÇ’TEN, PANJURLAR MİLANO’DAN

Konuk yazarım Cansu Doğusal anlatmayı sürdürüyor:

“Ömer-Engin İnönü çifti, oğulları Eren ve Hayri İnönü ile 2004 yılına kadar -2 ay ara ile vefat etmişler-burada yaşıyorlar.

Üç katlı evin lambrileri İsveç’ten, panjurları Milano’dan temin ediliyor.

İsmet İnönü, İstanbul’a her gelişinde burada kalıyor. İsmet İnönü, yerli ve yabancı konuklarını burada ağırlıyor. Sanatçılar, siyasetçiler… Alt kat müştemilat; birinci kat resepsiyonlar için, ikinci kat ise yaşam alanı olarak kullanılıyor.

Yapı günümüzde ikinci derece tarihi eser olma özelliği taşıyor. Evdeki hemen hemen tüm lambriler, döşemeler, panjurlar, kapılar, kalorifer petekleri ve merdiven orijinal haliyle korunmuş durumda. Konutun yapım aşamasından bugüne kadar bizlere eşlik eden sarmaşıklar ise bizim en kıymetlilerimiz. Evi her mevsim farklı güzellikte kucaklıyorlar.”

KIRK DOGULAS’DAN BÜLENT ECEVİT’E

Ben de biraz baktım…

1948 de yapımına başlanan evin yapımı 1951’de bitmiş. Videoda Hayri İnönü bayağı bilgi de veriyor.

Araziyi Lütfü Kırdar’ın aldığı gibi mesela…

Ya da evin resepsiyonlara da uygun bir ev olarak yapıldığı bilgisi…

Kirk Douglas’tan Bülent Ecevit’e pek çok sanatçı ve siyasetçi ağırlamış bu yapı. Hayri İnönü bu evde doğmuş. (Fiziki olarak bu evde doğmuş)!

Eren ve Hayri İnönü kardeşler, dedeleri için yapılıp evlendikleri 1952 yılından itibaren anne-babalarının oturdukları bu evi, 2004 sonrası kendilerinin başka evleri olduğu için kullanamamışlar.

Onlarca kere önünden geçip duvarından kafamı uzatarak baktığım bu yapıyla ilgili bilgi metni ve onlarca görseli benimle paylaşan, Yoo Mimarlik ve Cansu Doğusal’a çok teşekkür ediyorum. Normalde bu kadar görsel o kadar zor toplanıyor ki…

Bugünün de bu kaydı tutmuş olduk…

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Galata

Sadık Paşa Apartmanı

Konuk yazarım iç mimar Didem Avincan, kendisi niye “Sadık Paşa Apartmanları”nı yazdığını detaylı anlatıyor zaten… Hemen sözü ona bırakıyorum, sadece, karıştırılmasın diye zamanında “Sadık Paşa Apartmanları” diye iki bina olduğunu, sonradan tek -kapısında aslan olan- binanın Sadık Paşa Apartmanı olarak anılmaya başlandığını belirteyim. Şimdi binalardan

Devamı »
Gümüşsuyu

Tüten Apartmanı

Mimarı Adil Denkdaş. 1936 tarihli Arkitekt Dergisi sayesinde, yapıldığı dönemdeki hali hakkında pek çok bilgi mevcut. Dergide ismi yok, sadece ‘Kira Evi’ olarak anılıyor. ‘Kira Evi’nin anlamını dergiyi okudukça anladım. Apartmanlaşmanın yeni yeni başladığı dönemde arazi sahiplerinin, eski tek katlı -çoğunlukla ahşap- evleri yerine apartman

Devamı »
Nişantaşı

Kilimli Konak

Seneler önce, onu ilk bir ‘gece’ gördüm. O resim gece daha belirgin. Cama yapışıp Resimli Apartmanlar serim için yansımasız bir fotoğraf çekmeye çalıştım. İçindeki resmin Ercümend Kalmık’a ait olduğunu ise, Gümüşsuyu’ndaki Ercümend Kalmık Müzesi‘ni yazarken fark ettim. Binanın mimarı Ali Mukbil Gökdoğan.  Gökdoğan, Türkiye’nin imarı

Devamı »
Asmalımescit

S. Önay Apartmanı

İstiklal’den Şimdi’ye girer gibi girin (Atlas Apartmanı’na da değinmek lazım) -ya da Yakup’a girer gibi diyeyim- hemen birkaç adım sonrasında bu apartman. Mimarlarını biliyoruz; Beyoğlu’nun pek çok binasında görebileceğimiz iki isim. Ve şükür ki imzalı bir apartman. Mimarlar Mimarlar: Victor Adamandidis ile Dimitrios Nikola Petsillas. 

Devamı »
Gümüşsuyu

Kunt Apartmanı

İlginç balkon yapısıyla dikkatimi çeken bana yan komşularına göre hep “daha yeni bir tarihte yapılmış” izlenimi veren bir yapı. Ben buraya daha derin bakacağım. Ama bir ipucu bulmuşken konuk yazarım Aslı Örnek. ‘DAİRENİN HER YANINDAN LÜKS AKIYORDU’ “Bir dönem Gümüşsuyu’ndaki Kunt Apartmanı’nın sakinlerinden biri de

Devamı »
Nişantaşı

Bize Göre Apartmanı

Bize Göre. Ya ne güzel bir apartman ismidir bu; samimi bir his verir, gülümsetir, her daim bir hikâye kurdurur gören insanın aklında… Nişantaşı Bronz Sokak‘ta… Bugüne gelebilmiş nadir az katlı evlerden. İsmi nereden gelmiştir? Ahmet Haşim‘in ‘Bize Göre’sinden olabilir mi? Nişantaşı’ndaki arkadaş ziyaretlerinden de bahseder kitapta Haşim. Bulamadım nereden. İş Bankası

Devamı »
Nişantaşı

Keçeci Apartmanı

Duygu Aydemir, tam da burada yapmak istediğim şeylerden birini gerçekleştirmem için bana şahane bir mesaj atmış. Bir binanın hikâyesi olması için illa ki içinde dünyaca ünlü şahsiyetlerin oturması ya da Art Nouveau öğelerle süslü olması gerekmiyor.  Bugün Nişantaşı’nda bir ailenin 4, hatta Duygu Hanım’ın 11

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.