Güzel Apartmanı

Nişantaşı’nın ‘Güzel Apartmanı’

Özellikle Valikonağı’na bakan cephesine “Eskiden ne güzelmiş” diyerek baktığım bir apartman, yıllardır boş, Nişantaşı Anadolu Lisesi’nin yanında-karşısında. Fotoğraflarımı çektim ve -iyi ki- ziline baktım. Tanıdık bir isim; çok beğendiğim moda tasarımcısı Hatice Gökçe. 

Ona yazdım, “Bana yazar mısınız o apartmanı?” dedim ve şahane bir metin yazmış! 

‘GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ’

Buyrunuz, konuk yazarım Hatice Gökçe’nin güzel kaleminden-dilinden:

“Yıl 2000 Hacı Emin Efendi Sokak’ta Valikonağı Caddesi’ne köşe bina Güzel Apt. 47 numara. Daire 4.

Daireyi tuttuğumda dünyanın en mutlu insanı bendim. Üniversiteyi bir sene önce bitirmiş ve bu dairede ilk şirketimi, tasarım ofisimi kurmuştum.  Apartmanın adı gibi güzel bir başlangıç olmuştu benim için. Daireyi ilk gördüğümde burada çok zaman geçireceğimi anlamıştım. 

ESKİ, AYDINLIK, YÜKSEK TAVANLI

İlk zamanlar home-office olarak kullandım. 2 oda 1 salon 85 m2 lik bir daire idi. Çok konforlu bir apartman değildi, eskiydi ama yüksek tavanlı, ruhunu hissettiren cinstendi ve her iki taraftan da çok aydınlık bir cephesi vardı. 

Binanın mimarı Perihan Hanım. Sadece ismini biliyorum. (Sordum Fuat Bey hatırlamıyor)  Binanın yapılış tarihini düşününce Türkiye’nin ilk kadın mimarlarından biri olduğunu düşünüyorum. 88 yıllık bir apartman çünkü. (N.Ö. notu: Baktım, o yıllarda Perran Doğancı var ama ilişki kuramadım.)

ŞİŞLİ CAMİİ BURADAN GÖRÜNÜRMÜŞ

Ev sahibim Fuat Bilginoğlu. Binanın sahibi Rıfat Güzel, Fuat Bey’in dayısı. 1943 doğumlu Fuat Bey’in küçüklüğü bu apartmanda geçmiş. 50’li yıllarda bu binada yaşamışlar. Fuat Bey küçüklüğünde bu binadan Şişli Camii’ni gördüklerini söylemişti . O kadar önü boşluk, dutluk, kır alanıymış. 

Binanın karşısına cambazhaneler gelirmiş (N.Ö.: Örnek bir fotoğraf koydum.)

BİR DÖNEMİN İNGİLİZ ERKEK MEKTEBİ

Güzel Apartmanı’nın tam karşısında şu an Nişantaşı Anadolu Lisesi var. Ancak 1979’da Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilinceye kadar binanın yerinde İngiliz Erkek Mektebi varmış (N.Ö.: Ömer Madra’nın da okuduğu). Dairemin bütün pencereleri lise ve bahçesine bakıyordu. 

Her sömestr başladığında, bittiğinde ve diploma töreninde, özel bir tören olurdu, bahçesindeymiş gibi izlerdik. Törenlere papazlar da katılırdı. 

MUSEVİLER 6-7 EYLÜL OLAYLARIYLA GİTMİŞ

Apartman hafif yokuş bir sokakta olduğu için binaya 3 basamaklı merdivenle ulaşıyorduk. Sokak kapısından içeri girince binaya özgü belki de tek eski şey ahşap ve camı olan çift kanatlı bir başka kapı ile karşılaşmanız oluyordu. 

Bizden önceki kiracıları uzun süre Musevi vatandaşlar olmuş. 6-7 Eylül 1955’teki olaylar sonucu dairelerdeki Museviler ayrılmak zorunda kalmışlar. 

Hatta Fuat Bey’in anlattığı bir anı, o zamanın apartman görevlisi Murat Bey, boyu 2 metre uzunluğunda bir görevliymiş, binaya girmeye çalışanlara “Bu apartmanda hep Türkler oturuyor” diyerek apartman sakinlerini korumuş. 

GÖREVLİYLE APARTMAN İÇİNDEN KONUŞMA

Apartmanın görevli için ayrılmış bir dairesi vardı ve görevli Osman Bey ile apartman içine bakan penceresinde konuşabiliyorduk. 

Dolu dolu 10 yıl geçirdiğim doğrusu çıkmaya hiç niyetimin olmadığı bu binadan,  yıkılıp Keten İnşaat tarafından yeniden yapılacağı gerekçesiyle taşındım.11 yıl geçti hâlâ yıkılmadı ama içinde oturan da yok 

Taşındığım yıllar içinde benden önce ve sonra da orada yaşayan komşularım ressam Deniz Orkuş, Aynur Nural, Fecir Karagülle ve Detay Laboratuvar’ın sahibi Mehmet Lüleci idi. Binanın son kiracılarıydık. 

Profesör Jak Deleon’un Bir Tutam İstanbul kitabında (N.Ö.: Benim bildiğim bir de Keyifli Konaklamalar’da) özellikle bu bina hakkında bir bölüm bile var” 

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Osmanbey

İlbay Apartmanı

Uzun zamandır Arkitekt Dergisi arşivine bakmamıştım. Açtım; 1951 yılı, ocak şubat sayısını, tıkladım “İlbay Apartmanı”nı. Yanında Bomonti yazıyor ve “Halâskâr Gazi caddesinde Atatürk İnkılâp Müzesinin yanında inşa edilmiştir” deniliyordu. Bugün Şişli’nin o bölgesini Bomonti olarak saymıyoruz sanki… Apartmanın dışardan fotoğrafı yoktu (varmış ama başka dosyada

Devamı »
Gümüşsuyu

Pamir Apartmanı

Arkitekt Dergisi’nin 1993 yılı, 4’üncü sayısı… Arşivindeki en değerli parçalardan biri, çünkü sayı benim de aşık olduğum, her gün değişse de aşkımın azalmadığı “Ayaspaşa’ya Dair”. Geçen yine açtım bakıyorum, tanıdık bir yapıyı gördüm: Pamir Apartmanı. Dışardan benim çok da bayılmadığım hatta garip bulduğum ama muhtemelen

Devamı »
Şişhane

Deniz Palas / IKSV Binasi / Kirzade Apartmanı

Konuk yazarım var; herumutortakarar.com‘un ilk günlerinden beri manevi desteğini benden esirgemeyen, yazı için sürekli taciz ettiğim mimar ve yazar Ertuğ Uçar. Roman ve öyküler de yazan birini bulmuşum. Üstelik ortağı olduğu Teğet Mimarlık, yazmasını istediğim binalardan birinde, Deniz Palas’ta… Her gördüğümde borçlu hissettirdim Ertuğ’u. Şah-ha-ne

Devamı »
Fındıklı

Eski Akbank Genel Müdürlük Binası

KASIM 2023: Binanın son haline dair bir güncellemeyi buradan okuyabilirsiniz. Meclis-i Mebusan Caddesi üzerinde mimar Sedad Hakkı Eldem tarafından tasarlanan, -eski- Akbank Genel Müdürlük Binası… Sonradan Aksigorta Genel Müdürlüğü olarak da kullanılan bina, 20. yüzyılın simge modern yapılarından biri sayılıyor. Peki şimdi için tamamen boşaltılan,

Devamı »
Gümüşsuyu

Kunt Apartmanı

İlginç balkon yapısıyla dikkatimi çeken bana yan komşularına göre hep “daha yeni bir tarihte yapılmış” izlenimi veren bir yapı. Ben buraya daha derin bakacağım. Ama bir ipucu bulmuşken konuk yazarım Aslı Örnek. ‘DAİRENİN HER YANINDAN LÜKS AKIYORDU’ “Bir dönem Gümüşsuyu’ndaki Kunt Apartmanı’nın sakinlerinden biri de

Devamı »
Gümüşsuyu

Gümüş Apartmanı

GÜMÜŞ APARTMANI BAHANE, TÜLİN ZANBAKOĞLU ŞAHANE! Bir hazine buldum; Arkitekt Dergisi Ayaspaşa sayısı! Ve orada Tülin Zanbakoğlu adında bir ‘ilginç’ kadının farkına vardım.  1993 yılına ait dergide “Gümüşsuyu’nda Bir Kitap Butiği”nden bahsediliyor; isim yok (t. zanbakoğlu – traditional design & book store imiş).  “İnönü Caddesi, no 63” deniliyor. Artık

Devamı »
Karaköy

Alemdar Kardeşler Büro Binası (Şeref Hanı)

Öyle aynı ki ‘merak yolu’; çok güldüm.  Enteresan olan ise Erdal Bilgen’in aslen bir banka, bankacılık blogu yapıyor olması:) Kendisine bir e-posta attım, izin istedim. İlk defa hiçbir bilgisini kontrol etmeden bir yazıyı, birkaç cümle düzelterek yayınlıyorum. YARIŞMA DÜZENLENDİ AMA…. “1920 yılında yapılan Karaköy Palas’ın

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.