Güzel Apartmanı

Nişantaşı’nın ‘Güzel Apartmanı’

Özellikle Valikonağı’na bakan cephesine “Eskiden ne güzelmiş” diyerek baktığım bir apartman, yıllardır boş, Nişantaşı Anadolu Lisesi’nin yanında-karşısında. Fotoğraflarımı çektim ve -iyi ki- ziline baktım. Tanıdık bir isim; çok beğendiğim moda tasarımcısı Hatice Gökçe. 

Ona yazdım, “Bana yazar mısınız o apartmanı?” dedim ve şahane bir metin yazmış! 

‘GÜZEL BİR BAŞLANGIÇ’

Buyrunuz, konuk yazarım Hatice Gökçe’nin güzel kaleminden-dilinden:

“Yıl 2000 Hacı Emin Efendi Sokak’ta Valikonağı Caddesi’ne köşe bina Güzel Apt. 47 numara. Daire 4.

Daireyi tuttuğumda dünyanın en mutlu insanı bendim. Üniversiteyi bir sene önce bitirmiş ve bu dairede ilk şirketimi, tasarım ofisimi kurmuştum.  Apartmanın adı gibi güzel bir başlangıç olmuştu benim için. Daireyi ilk gördüğümde burada çok zaman geçireceğimi anlamıştım. 

ESKİ, AYDINLIK, YÜKSEK TAVANLI

İlk zamanlar home-office olarak kullandım. 2 oda 1 salon 85 m2 lik bir daire idi. Çok konforlu bir apartman değildi, eskiydi ama yüksek tavanlı, ruhunu hissettiren cinstendi ve her iki taraftan da çok aydınlık bir cephesi vardı. 

Binanın mimarı Perihan Hanım. Sadece ismini biliyorum. (Sordum Fuat Bey hatırlamıyor)  Binanın yapılış tarihini düşününce Türkiye’nin ilk kadın mimarlarından biri olduğunu düşünüyorum. 88 yıllık bir apartman çünkü. (N.Ö. notu: Baktım, o yıllarda Perran Doğancı var ama ilişki kuramadım.)

ŞİŞLİ CAMİİ BURADAN GÖRÜNÜRMÜŞ

Ev sahibim Fuat Bilginoğlu. Binanın sahibi Rıfat Güzel, Fuat Bey’in dayısı. 1943 doğumlu Fuat Bey’in küçüklüğü bu apartmanda geçmiş. 50’li yıllarda bu binada yaşamışlar. Fuat Bey küçüklüğünde bu binadan Şişli Camii’ni gördüklerini söylemişti . O kadar önü boşluk, dutluk, kır alanıymış. 

Binanın karşısına cambazhaneler gelirmiş (N.Ö.: Örnek bir fotoğraf koydum.)

BİR DÖNEMİN İNGİLİZ ERKEK MEKTEBİ

Güzel Apartmanı’nın tam karşısında şu an Nişantaşı Anadolu Lisesi var. Ancak 1979’da Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilinceye kadar binanın yerinde İngiliz Erkek Mektebi varmış (N.Ö.: Ömer Madra’nın da okuduğu). Dairemin bütün pencereleri lise ve bahçesine bakıyordu. 

Her sömestr başladığında, bittiğinde ve diploma töreninde, özel bir tören olurdu, bahçesindeymiş gibi izlerdik. Törenlere papazlar da katılırdı. 

MUSEVİLER 6-7 EYLÜL OLAYLARIYLA GİTMİŞ

Apartman hafif yokuş bir sokakta olduğu için binaya 3 basamaklı merdivenle ulaşıyorduk. Sokak kapısından içeri girince binaya özgü belki de tek eski şey ahşap ve camı olan çift kanatlı bir başka kapı ile karşılaşmanız oluyordu. 

Bizden önceki kiracıları uzun süre Musevi vatandaşlar olmuş. 6-7 Eylül 1955’teki olaylar sonucu dairelerdeki Museviler ayrılmak zorunda kalmışlar. 

Hatta Fuat Bey’in anlattığı bir anı, o zamanın apartman görevlisi Murat Bey, boyu 2 metre uzunluğunda bir görevliymiş, binaya girmeye çalışanlara “Bu apartmanda hep Türkler oturuyor” diyerek apartman sakinlerini korumuş. 

GÖREVLİYLE APARTMAN İÇİNDEN KONUŞMA

Apartmanın görevli için ayrılmış bir dairesi vardı ve görevli Osman Bey ile apartman içine bakan penceresinde konuşabiliyorduk. 

Dolu dolu 10 yıl geçirdiğim doğrusu çıkmaya hiç niyetimin olmadığı bu binadan,  yıkılıp Keten İnşaat tarafından yeniden yapılacağı gerekçesiyle taşındım.11 yıl geçti hâlâ yıkılmadı ama içinde oturan da yok 

Taşındığım yıllar içinde benden önce ve sonra da orada yaşayan komşularım ressam Deniz Orkuş, Aynur Nural, Fecir Karagülle ve Detay Laboratuvar’ın sahibi Mehmet Lüleci idi. Binanın son kiracılarıydık. 

Profesör Jak Deleon’un Bir Tutam İstanbul kitabında (N.Ö.: Benim bildiğim bir de Keyifli Konaklamalar’da) özellikle bu bina hakkında bir bölüm bile var” 

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Nişantaşı

Kilimli Konak

Seneler önce, onu ilk bir ‘gece’ gördüm. O resim gece daha belirgin. Cama yapışıp Resimli Apartmanlar serim için yansımasız bir fotoğraf çekmeye çalıştım. İçindeki resmin Ercümend Kalmık’a ait olduğunu ise, Gümüşsuyu’ndaki Ercümend Kalmık Müzesi‘ni yazarken fark ettim. Binanın mimarı Ali Mukbil Gökdoğan.  Gökdoğan, Türkiye’nin imarı

Devamı »
Taksim

Miramar Apartmanı

“Tüm bunlar toz oldu artık” Bugünkü mini metne başlık koyuyor olsam bunu yazardım. Bir mimarın peşinden, Marmara ve Sümer Apartmanları’ndan devam.  Agos ve Şalom gibi gazeteler yani azınlık yayınları olmasa tarihimiz -daha da- dev eksik. Dün  Karel Valansi’nin yazar Jak Alguadiş ile yaptığı söyleşiden bahsetmiştim.

Devamı »
Şişhane

Rossolimo Apartmanı

Siyah beyaz -şahane- fotoğrafı @ferikeuy_platform hesabında “1960-Maçka’da bir Apartman” alt yazısıyla gördüm. O kadar tanıdık geliyor ki… Sonra! Maçka’da değil… Binanın, Tepebaşı’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü olduğunu fark ettim. BİRKAÇ KEZ DEĞİŞMİŞ İSMİ Mimar Guglielmo Semprini’nin (G.Semprini, Architetto) imzasını çekmiştim, altında da yenileme projesini yapan Sinan

Devamı »
Beyoğlu

Mimar Victor Adamandidis Evi

Beyoğlu Balo Sokak’ta Doğançay Müzesi’nin yanıbaşında ilgisizlikten yorgun bir yapı. Önce imzayı gördüm, ardından da tabelayı. Ev, bir zamanlar Victor Adamandidis’in eviymiş; Victor Bey, bu sitede de yer alan Luvr Apartmanı (Baylan), S. Önay Apartmanı, Taksim Palace gibi yapıların mimarı. İsmi farklı kaynaklarda Victor Adaman

Devamı »
Tarlabaşı

Leica Galeri

Şimdi, “Ara Güler hayatta olsaydı da sorardık, kesin biliyordur” diye düşünüyorum… Geçenlerde, kapılara ilgisini görüp takip etmeye başladığım Halil Kendir’in hesabında ilk defa o binanın içini gördüm. Sağolsun beni kırmadı binanın bugünkü haline dair fotoğrafları bana gönderip öğrendiklerini yazdı. (Dışardan fotoğraflar bana ait, içerisi muhteşemmiş!

Devamı »
Nişantaşı

Antik Konak

Geçen Süleyman Nazif Sokak’tan bahsettim; Aydın Apartmanı ve Reşat Ekrem Koçu, İstanbul Ansiklopedisi vesilesiyle… Pek çok kişi “Görmeye gideceğim” yazınca, onlara, sitedeki haritadan bakıp aynı sokak ve çevredeki başka binaları da görmelerini önerdim. Arada Antik Konak hakkında da iki satır yazayım dedim. Neden “İki satır”

Devamı »
Talimhane

Sümer Apartmanı

“En öksüz apartmanlar nerelerde?” derseniz yanıtlarımdan biri Talimhane olur. Kalabilenlerden…  Taksim’de Elektrik İdaresi’ne giden yolda Sümer Apartmanı. Apartmanda bir İngiliz romantizmi hakim. Ve şanslıyız ki ressamın imzası da var: İ. Hakkı. Böyle apartmanlarda yetişen bir neslin, şu andaki nesilden çok daha farklı olduğunu düşünüyorum; haksız mıyım?

Devamı »