Narlıyan Apartmanı

Yine bir semtin simge binalarından biri olan ama üzerinde adı da yazmayan, hakkında bilgi edinilmesi zor olan bir bina; Bebek’in en sembol yapılarından Narlıyan Apartmanı. Apartman desem de yalı.

Önenden geçer geçer ismini bulamaz, adını bilmediğim için de ‘bakınamazdım’.

İnci Karcılıoğlu “Nilay Hanım satışa çıkıyor, birleşip satın alsak mı?” diye yazdı; birkaç haftanın ardından da bana ilanı ve binanın ismini gönderdi; oh! Narlıyan Apartmanı.

Bir yılı geçmiştir sanırım, tamamı boşaltılan ve bayağı bir yenileme geçiren (Anıtlar Kurulu onaylı bina temeli güçlendirme işlemi yapılmış) ikinci derece tarihi eser niteliğindeki bina, 950 milyon TL’ye satılık. 

Binayla ilgili olanak ‘Kültür Envanteri‘ adlı -pek faydalı- sitede “1932’de Narlıyan Efendi tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Keğam Kavafyan’dır” deniliyor. 

Narlıyan Efendi kim? Bilemedim. Mimar Narlıyan Efendi var o dönem ama niye başka bir mimara bina yaptırsın; bina yaptıracak kadar maddi durumu iyi midir? Bilemedim. Bir de o dönem,  Galata, Pera ve Nişantaşı’nda mağazaları bulunan, Dolmabahçe Sarayı’na eşya veren mobilyacı Narlıyan (Maison Narlian) var. Belki ilişkili? Emin olamadım.

#KeğamKavafyan, Süreyya Operası’nın mimarı. Ama bu apartman ile ilişkisini de ben kanıtlayamadım; mimar Hasan Kuruyazıcı bilir diye düşünüyorum, imkanım olursa soracağım.

KENDİ RIHTIMI, İSKELESİ VAR

Fiziksel bilgilere gelirsek; Keller Williams Cadde Gayrimenkul – Cansel Aslan tarafından hazırlanan ilana göre bina 1150 m2.

Geri kalan özellikler de şöyle:

* 5 katlı binanın her katında bir daire var. 4 daire 200 m2 net 4+1. Zemin kattaki daire ise 130 m2 net 2+1 dir. 

* Katlardan bağımsız yardımcı odaları ve ardiye varmış.

* Dairelerin salon dahil 4 odası deniz manzaralı, bir odası küçük bebek manzaralı imiş; odaların kendi balkonları varmış.

* Ana balkonlar 17 m2 imiş.

* Veee binanın kendine ait kayıkhane, iskele ve rıhtımı var!

Fotoğraf notları

  • Binanın yandan yenilenmiş fotoğraflarını ve apartman kapısını, rıhtımını, kayıkçıları ben fotoğrafladım.
  • Eski fotoğraflar tamamen, eskiistanbul.net‘ten
  • Yeni ve binanın içinden balkon açısından fotoğraflar Keller Williams Cadde Gayrimenkul ilanından.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

1 Yorum
  • Emre
    Tarih: 22:54h, 07 Mart Cevapla

    Malum sitede bina komple satılık fiyatındaki sıfırları saymakta oldukça zorlandım 🙂

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Ziyapaşa

Emin Gökçe Evi

Kaynaklarım Altın Şehir Adana Dergisi’ndeki Haluk Uygur yazısı (çok güzel) ile benzer temalar barındıran Güney Mimarlık Dergisi’nden mimar Hakan Kısacık’ın yazıları… EVET, CAHİT ARF’IN KARDEŞİ 1924 yılında Adanalı olmuş Arf ailesi… Arf soyadı Arifi isminin kısaltılmışı imiş. Selanik’ten Adana’ya Posta Müdürü olarak atanan Yusuf Arifi

Devamı »
Şaşkınbakkal

Velioğlu Apartmanı

Bu işi yapmaya önünden geçip de bilmediklerimiz için, kayıt tutmak için, Cumhuriyet dönemi mimarlarına selam çakmak için başladım denilebilir; en çok da meraktan tabii ki… Ama farklı örnekler gelince kaydını tutmak da hoşuma gidiyor. Uzun yıllardır tanıdığım Harun Velioğlu, paylaştığım Kaplancalı Apartmanı’na “Bizim komşumuz, ben

Devamı »
Kadıköy

Bursalı Rıza Bey Köşkü

Bursalı Rıza Bey hakkında -şimdilik- bir şey bulamasam da beyefendinin -belki de eşinin- zevki köşkün ön cephesinde yaşıyor. Rıza Bey köşkün ikinci sahibi. Köşkü kendisi yaptırmamış ama 1924’te satın aldıktan sonra köşkün ön cephesini kendisi süsleterek, yeniden yaratmış. Köşke bakarak Bursalı Rıza Bey ve eşinin

Devamı »
Asmalımescit

S. Önay Apartmanı

İstiklal’den Şimdi’ye girer gibi girin (Atlas Apartmanı’na da değinmek lazım) -ya da Yakup’a girer gibi diyeyim- hemen birkaç adım sonrasında bu apartman. Mimarlarını biliyoruz; Beyoğlu’nun pek çok binasında görebileceğimiz iki isim. Ve şükür ki imzalı bir apartman. Mimarlar Mimarlar: Victor Adamandidis ile Dimitrios Nikola Petsillas. 

Devamı »
İstiklal Caddesi

Tiring Mağazası (Foto Süreyya)

İç mimar Didem Avincan, bu hesabı ve siteyi takibinden en çok yararlandığım, “bilgi ve belge dolu” geri dönüşleriyle yeni keşifler yapmamı sağlayan insanlardan. Bana yazdıkça “Siz de bir bina yazın” diyordum. İstiklal Caddesi’nin Tünel tarafından geçen pek çok insanın, zaman içinde farklı isim ve işlevlerle gördüğü

Devamı »
Moda

Batum Apartmanı

Geçenlerde, daha önce bana kendi aile apartmanlarını (Emiroğlu Apartmanı) yazan Eda Emiroğlu, bana Moda’dan bir apartman fotoğrafı gönderip “Çocukluğumda çok sık gittiğim, o küçük yaşımdan bugüne hayran olduğum çok yakın aile dostlarımızın apartmanının fotoğraflarını ve geçmişine dair birkaç notu paylasacağım olur mu?” yazmış.  Olmaz mı yahu?! Buyrunuz konuk yazarım

Devamı »
Talimhane

Divan Apartmanı

“Taksim, Talimhane’de ailemin 50, benim 30 yıl yaşadığım binayı anlatacağım” yazmıştı Burak Başcumalı bana. İçinden -şimdi yaşayan olmadığı için bakımsız olduğunu belirterek- harika fotoğraflar da atmıştı… Ben de tesadüf, fotoğraflamışım dışardan zaten onların binayı.  Bu hafta yazı geldi. Ama sürpriz, abla kardeş yazmışlar! Harika değil

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.