Narlıyan Apartmanı

Yine bir semtin simge binalarından biri olan ama üzerinde adı da yazmayan, hakkında bilgi edinilmesi zor olan bir bina; Bebek’in en sembol yapılarından Narlıyan Apartmanı. Apartman desem de yalı.

Önenden geçer geçer ismini bulamaz, adını bilmediğim için de ‘bakınamazdım’.

İnci Karcılıoğlu “Nilay Hanım satışa çıkıyor, birleşip satın alsak mı?” diye yazdı; birkaç haftanın ardından da bana ilanı ve binanın ismini gönderdi; oh! Narlıyan Apartmanı.

Bir yılı geçmiştir sanırım, tamamı boşaltılan ve bayağı bir yenileme geçiren (Anıtlar Kurulu onaylı bina temeli güçlendirme işlemi yapılmış) ikinci derece tarihi eser niteliğindeki bina, 950 milyon TL’ye satılık. 

Binayla ilgili olanak ‘Kültür Envanteri‘ adlı -pek faydalı- sitede “1932’de Narlıyan Efendi tarafından yaptırılmıştır. Mimarı Keğam Kavafyan’dır” deniliyor. 

Narlıyan Efendi kim? Bilemedim. Mimar Narlıyan Efendi var o dönem ama niye başka bir mimara bina yaptırsın; bina yaptıracak kadar maddi durumu iyi midir? Bilemedim. Bir de o dönem,  Galata, Pera ve Nişantaşı’nda mağazaları bulunan, Dolmabahçe Sarayı’na eşya veren mobilyacı Narlıyan (Maison Narlian) var. Belki ilişkili? Emin olamadım.

#KeğamKavafyan, Süreyya Operası’nın mimarı. Ama bu apartman ile ilişkisini de ben kanıtlayamadım; mimar Hasan Kuruyazıcı bilir diye düşünüyorum, imkanım olursa soracağım.

KENDİ RIHTIMI, İSKELESİ VAR

Fiziksel bilgilere gelirsek; Keller Williams Cadde Gayrimenkul – Cansel Aslan tarafından hazırlanan ilana göre bina 1150 m2.

Geri kalan özellikler de şöyle:

* 5 katlı binanın her katında bir daire var. 4 daire 200 m2 net 4+1. Zemin kattaki daire ise 130 m2 net 2+1 dir. 

* Katlardan bağımsız yardımcı odaları ve ardiye varmış.

* Dairelerin salon dahil 4 odası deniz manzaralı, bir odası küçük bebek manzaralı imiş; odaların kendi balkonları varmış.

* Ana balkonlar 17 m2 imiş.

* Veee binanın kendine ait kayıkhane, iskele ve rıhtımı var!

Fotoğraf notları

  • Binanın yandan yenilenmiş fotoğraflarını ve apartman kapısını, rıhtımını, kayıkçıları ben fotoğrafladım.
  • Eski fotoğraflar tamamen, eskiistanbul.net‘ten
  • Yeni ve binanın içinden balkon açısından fotoğraflar Keller Williams Cadde Gayrimenkul ilanından.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

1 Yorum
  • Emre
    Tarih: 22:54h, 07 Mart Cevapla

    Malum sitede bina komple satılık fiyatındaki sıfırları saymakta oldukça zorlandım 🙂

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Ziverbey

Razi Trak Köşkü

Çıkan kısmın özeti: Şişli’deki Trak Apartmanı‘nın Trak Ailesi ile ilişkisini henüz kuramadım, belki de hiç yok.  Ancak Halaskargazi Caddesi üzerinde Trak Apartmanı’nın karşı çaprazında yer alan Gün Apartmanı‘nı yaptıranlar Traklar. Aileden orada oturanlar da olmuş. Ama Emine-Razi Trak çiftinin asıl oturduğu, çocuklarını -İnci, Elçin, Ethem

Devamı »
Çankaya

Leyla Gencer Apartmanı

Bu sitedeki Cinnah Apartmanı yazısı ile gönüllerimize taht kuran Ankara Apartmanları hesabının sevgili sahibi beni, “Ankara’da hayat var!” sloganıyla etkinlikleri duyuran, her şey bir yana bir Ankara kaydı ve arşivi de tutan Lavarla oluşumuyla da tanıştırdı. Uzaktan takip ediyorum… Sonra Lavarla’nın sitesine, biz Ankara’dayken bize

Devamı »
Gümüşsuyu

Banka Apartmanı

Ben “Bana bilgi verin, beni kahveye çağırın” deyip duruyorum, aranan kan Kanada’dan geldi:) İpek Alp’in mesajı benim için o kadar önemli ki…  Akrabalık, arkadaşlık ve apartman ilişkileri… Hani aynı apartmanda oturan aileleri biliyoruz ama burada mahalle kurulmuş! Bir de yıllardır çok beğenerek baktığım sevgili “Banka”

Devamı »
Kurtuluş

Adil Çocuk Evi

Meğer ne çok insan görüp merak ediyormuş. Hatta ne çok insan bu ev üzerinden hayaller kuruyormuş. Efsanevi bilgiler de çok, “Sahibi şöyleymiş, böyleymiş…” En çok gelen yanıt ise: “Bir zamanlar ana okulu-kreşti”. 30 yıl ve öncesi öyleymiş: Adil Çocuk Evi. Ama ne efsane bir yuva.

Devamı »
Galata

Petraki Han

Bu gün bu sitenin kadrolu yazar-araştırmacılardan biri konuk yazarım; iç mimar Didem Avincan. Buyrunuz: “İngiltere Lancashire’dan Angela Fry uzun süredir araştırdığı aile geçmişi ile ilgili bulduklarını bir blog hazırlayarak paylaşmaya karar vermiş. Benzer konularla ilgilenen ama tanımadığı daha fazla kişiye ulaşmak, bilgiyi büyütmek amacıyla… İyi

Devamı »
Cevizlik

Bakırköy’de girişini M. Tezmen’in resimlediği bir apartman

Haziran ayında restorasyon uzmanı, yüksek mimar bir beyfendi, Engin Aktürk, Bakırköy’de kentsel dönüşüme giren bu binadan fotoğrafı Twitter’da benimle ve belediyeyle paylaşıp “Resmi koruyamaz mıyız?” diye sormuş. Ben mesajı o dönem görmeyip dün bir yorum üzerine fark ettiğim için önce heyecanlandım. M. Tezmen imzalı, belli

Devamı »
Kurtuluş

Baraz Apartmanı

“Dedem ihaleyle satın almış burayı. Biz ailece, yıllarca burada yaşadık. Sakin bir mahalleydi burası. Kurtuluş Caddesi’nin arkası boş araziydi. Bu sokaklarda futbol oynardık. Kurtuluş, İstanbul’un en medeni yeriydi. Kapılara kilit vurulmazdı” diye anlatıyor Türkiye’nin ilk sanat galerisi sahiplerinden Yahşi Baraz…  “Burayı” dediği yer Kurtuluş Caddesi,

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.