Ormana-Düğmeli Evler

Ormana, Antalya merkezine 170 kilometre uzaklıkta eski bir yörük köyü; Toroslar’da, Manavgat çayını besleyen derelerin arasında kurulmuş bir yer. İbradi ilçesine bağlı.

Altınbeşik Mağarası, yılkı atları, 1100 yıllık anıt kestane ağacı ve doğasının yanı sıra kendine özgü mimarisi, tarihi ‘düğmeli evler’iyle de meşhur.

İstanbul’da her gün ‘gidene’ üzülür, gidenin en azından kaydını tutmaya çalışır, doğaya, güzel mimari yapılara ve onlarla özdeşleşen başka bir yaşam tarzına yas tutarken, bir dağ köyünde bu kültürel erozyonun tersine bir hareket ve emek, bir koruma hikâyesi görmek beni mutlu etti”.

Bu paragrafla başlamıştım Kafa Dergisi’nin Temmuz (2021) sayısında yayınlanan, Antalya’daki ‘düğmeli evlerden’ bahsettiğim yazıma… Başlık: ‘Düğmeli’ köyün muhafızları idi.

Ay bitmeden Toroslar’da geçtiğimiz o muhteşem ormanların büyük bir kısmı yandı.

İbradı’ya da geçen yangının yılkı atlarının olduğu bölge ve Ormana’ya da ulaşmasından korkuldu. Çünkü bazı Ormana da olmasa da, bazı yakın bölgelerdeki düğmeli evler yandı.

Peki nedir bu düğmeli evler?

Niye böyle kıymetli?

Üç nesildir o bölgeye ve bu evlere sahip çıkmaya çalışan Özgüven ailesinden Tolga Bey bize anlattı. Ben de videoya çektim.

Buyrunuz; Tolga Özgüven anlatsın…

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

4 Yorumlar
 • Arif YILDIRIM
  Tarih: 19:23h, 22 Ağustos Cevapla

  Bölgede etkili olan yangında inşallah zarar görmemiştir bu değerler… Altınbeşik Mağarası’na giderken bu köyden geçmiş ve hayran kalmıştık. Emeğinize sağlık.

  • Nilay Örnek
   Tarih: 23:48h, 22 Ağustos Cevapla

   Yok iyi durumda. Teşekkürler 🙂

 • Murat
  Tarih: 12:09h, 23 Ağustos Cevapla

  25 yıl önce gitmiştik. Akseki, Ormana, ibradi daki evlerde süsleme uzerine çalışmıştı eşim. Çok güzel oralar.

  • Nilay Örnek
   Tarih: 12:23h, 23 Ağustos Cevapla

   Harika yerler. Yangın o kadar yakına gitti ki, korktum!

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

İstiklal Caddesi

Köçeyan Konağı (Atlas Sineması / İstanbul Sinema Müzesi)

Ayşegül Kumova, neredeyse iki ay önce bana bir mesaj atıp şöyle yazmış idi: “Atlas 1948 yani eski bilinen adıyla Atlas Sineması çok değerli bir yapı kuşkusuz. 200 yıllık bir bina ve şimdi İstanbul Sinema Müzesi. Müze, henüz 1 yaşında ama kısa süre içinde dünyada ilk üçe girmiş bile.

Devamı »
Tomtom

Belvü Apartmanı

En iyi tarihi bina hangisidir; tabii ki kapısının yanında hakkında bilgi tabelası bulunan!:) Bu binada da kısa bir özet var. Gerçi Belvü Apartmanı artık tarihi değil ama bu, oradaki tarihi yok etmiyor. Anlatayım. Bir kere Belvü (Belle vue), “güzel manzara” demek; bu sitede çok güzel

Devamı »
Moda

Mehtap Apartmanı

İstanbul’da Moda kıyısında yürüyüp de bu apartmanı görmemiş, şöyle bir bakmamış olan yoktur sanırım. Geçen vapura bindim mis, Moda sokaklarında onlarca apartman fotoğrafı çektim hayranlıkla. Sonra bilmeden ne kadar çok mimar Melih Koray yapısı çekmişim şaşırarak fark ettim. Kesinlikle bir ruhu var Melih Bey’in yapılarının.

Devamı »
Bakırköy

Papazyan Evi

Tevâfuk; hakkettiğin, haklı tesadüf. Hepimize kısmet olsun.  Baştan başlayayım; Bayburt’tayım, Baksı Müzesi’nde. Baksı’nın muhteşem kütüphanesini bulmuşken Argos ve İstanbul’un 80 ve 90’lardaki sayıları ve bir kitabı ödünç aldım iki günlüğüne… Kitap Turgay Tuna’nın ‘Hebdomon’dan Bakırköy’e’ adlı kitabı. Bazı bölgeler için bazı insanlar şanstır; Turgay Tuna

Devamı »
Maltepe

Bakireler Anıtı’nın Heykeli

Zamanın efsanevi Süreyya Plajı’nın içinde, denizde kalan Bakireler Anıtı‘nın fotoğraflarını ilk gördüğümde çok şaşırmış, çok da merak etmiştim; “Şimdi nerede?” Betona gömüldüğünü, İstanbul’un Maltepe semtinde, şimdi Migros olan alanın bahçesinde kaldığını yazmıştım. İlgilenenler, plajın geçmişine dair yazıyı buradan okuyabilir. Gelişmeler var; bir restorasyon duyurusu oldu

Devamı »
Çankaya

Yeşiltepe Blokları

Ertem Eğilmez’in 1974 yapımı Zeki Alasya, Metin Akpınar, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Tekin Akmansoy, Perran Kutman gibi ‘şampiyonlar ligi’ kadrolu ‘Köyden İndim Şehire’ filmi, tarlalarında buldukları Bizans altınlarını Ankara’daki kuyumcu hemşerileri Ali Rıza’ya bozdurma ve bir çuval altını paylaşamamaların komik hikâyesini anlatır.  Film büyük oranda

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.