Rauf Alanyalı Yalısı

Rauf Alanyalı’yı tanımazdım; enteresan karakter imiş rahmetli belli ki… Gazeteci, şair, yazar ama asıl ilginç olan ‘fabrikatör’ Rauf Bey, Aziz Nesin’den Safiye Ayla’ya pek çok kişinin dostu. İş insanı, aynı zamanda kitapları da var.

Alanyalı’nın Kumburgaz’daki, denize sıfır evinde pek çok ünlü Yeşilçam filmi çekilmiş.

ŞARK BÜLBÜLÜ, AİLE ŞEREFİ

Okuduğum haberlerden bir derleme ile anlatayım:

“ŞarkBülbülü, Aile Şerefi gibi Yeşilçam filmlerine ev sahipliği yapan yalı, Büyükçekmece 2. Sulh Hukuk Satış Memurluğu tarafından 19 milyon 322 bin 50 TL’ye satışa çıkarıldı. Açık artırma ile yeni sahibini bulacak.

1997’de Alanyalı’nın ölümünün ardından bir süre çocuklarının yaşadığı malikane, 2000’lerin başında boşaltıldı.

6 bin 365 metrekare alan içinde büyük bir havuzu, heykelleri, yüzlerce meyve ağacı da olan köşk, yıllar içinde bakımsızlıktan harabeye döndü. Rauf Alanyalı’nın yazdığı ‘Özal Dönemi Yazıları’, ‘Jale’, ‘Çiftlikte Aşk’ gibi eserleri, taslak öyküleri ve şirket evrakları tozlu raflarda duruyor.

18 yıldır köşkte bekçilik yapan Kenan Öztürk, ‘Şark Bülbülü filminde Kemal Sunal’ın havuz sahnesi, Aile Şerefi filminde Oktay’ın vurulma sahnesi hep bu köşkte çekilmiş. Kemal Sunal’ın uyuduğu odadaki perdeler hâlâ duruyor’ dedi.

CELAL BAYAR’IN TAZISI

Aktör Eriş Akman, bir röportajında malikane için şöyle demiş: “Çok zengin ve sanatsever biri olan Rauf Alanyalı, Münir Özkul’u çok beğeniyormuş, bunun için de bize evi verdi. Yalnız ev vermekle kalmadı, çiftlikten ballar, kahvaltılar, uşaklar… Antika meraklısı bir beyefendiydi. Yassıada davalarına söz konusu olan Celal Bayar’a hediye edilen Afkan tazısı Rauf Bey’indi ve ben o tazıyı sevdim.”

SATIŞINDAN VAZGEÇİLDİ

Yalının satışı 14 Eylül 2020’de açık artırma ile gerçekleşecekti. Ancak -umarım bu iyi şeylere gene olur- tüm hissedarların talebiyle yalının satışından vazgeçilmiş.

Yine haberden aktarayım…

Büyükçekmece Mezat Salonu’nda gerçekleşecek açık artırma için taraflardan Mehmet Ergen, Raciye Ercişli, Azade Hısım, Nercal Kaplancalı ve Süleyman Tufan Alanyalı katılmış. 

Satıştan vazgeçilmesinin ardından konuşan hissedarlardan Azade Hısım şöyle demiş: 

“Orası muhteşem bir yer, eninde sonunda satılacak ama biraz daha bize kaldığı için mutluyum. Orada da çok vakit geçirdik. Orası hep eski günlerdeki gibi içimizde”.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

2 Yorumlar
 • Aslı
  Tarih: 15:28h, 13 Ağustos Cevapla

  Metin Erksan’ın Suçlular Aramızda filminin de bu yalıda çekildiğini düşünüyorum.

  • Nilay Örnek
   Tarih: 15:50h, 13 Ağustos Cevapla

   Emin olamadım, filmin başında hemen bir ev var, o çatılı vs. bir tip bu düz ama hızla baktım. İncelemek, araştırmak lazım:) olabilir de

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Kurtuluş

Kurtuluş’ta bir resimli apartman

Çünkü “Apartmandakiler resimlere ilgiden çok şikayetçiler. Fotoğraflamak isteyenler olduğu için üzerini boyamak niyetindelermiş” yazmış Deniz Hanım… Yani boyamadan kapatma yöntemleri var da… Tabii apartman içi daha özel bir alan, insanlar da tür tür, apartman sakinlerinin de delirmesi anlaşılırdır muhtemelen. Ama biz kaydımızı tutalım. Çünkü güzel.

Devamı »
Gümüşsuyu

Ercümend Kalmık Müzesi

Gümüşsuyu’nda önünden yüzlerce kere geçtim. İlginç buldum, müzenin tabelasına baktım ama…  1- Hiç içine giremedim, kapalıydı hep ya da ben öyle değilken bile o izlenime kapıldım. (Ama içinin fotoğraflarını görünce bin pişman oldum, kapıyı onlarca kere çalmadığıma. )  2- Resme bu kadar meraklıyımdır, Ercümend Kalmık

Devamı »
Talimhane

Türk Bisturi Apartmanı

Taksim Talimhane, Divan Apartmanı‘nın yazısının altına gazeteci Deniz Alphan şöyle yazmıştı: “Küçüklüğümde biz de Şehit Muhtar Caddesi’nde iki üç apartman aşağıda Türk Bisturi Apartmanı’nda otururduk. Apartmanın sahibi bir operatör doktordu, herhalde mesleğinden dolayı bu adı seçmişti. Benzer özelliklere sahip bir binaydı. Sokaklar oto yedek parçacıların

Devamı »
Büyükçekmece

Aysel Sultan Yalısı

Cep telefonum fotoğraf dolu, neler neler var ama ‘bulamayınca’ anlamı yok, paylaşmıyorum. Yine de hakkında bilgi bulamadığım bir yapıyı paylaşmak istedim ama işte Instagram ya da bu site bu işe de yarıyor, sonra bulduk bilgiyi:) ÇOCUK BİLE FARKI ANLIYOR:) Çocukluk yazlarımız ona hayranlıkla geçti. Geçen

Devamı »
Gümüşsuyu

Apartman 23

(Bu apartmanı, Ayaspaşa Saray Arkası Sokak’taki Doğan Apartmanı, Ercümend Kalmık Müzesi ve Banka Apartmanı ile bir arada okumanızı tavsiye ederim.) İstanbul’dayız… Gümüşsuyu-Ayaspaşa’dan, Alman Konsolosluğu’nun arka tarafında kalan Saray Arkası Sokak’tan Kabataş’a indiğinizi düşünün. Namık Paşa Yokuşu’ndan sahile inerken Apartman 23’ü görürsünüz.  O ve yanındaki apartman

Devamı »
Tomtom

Apelyan (Santa Maria) Apartmanı

Neredeyse yayınlandığı gün popüler olan Netflix dizisi Kulüp’ü ‘geçmişi nasıl canlandırmışlar’ diye izlemeye başladım…  O anlamda pek çok kötü örnek arasından başarıyla sıyrıldığını da düşündüm, -şahsi fikir-. Dizide bir apartmana dair konuşma da var üstelik. Hemen tanıdım! Çünkü dizide, Gökçe Bahadır (Matilda) ile Asude Kalabek’in

Devamı »
Akyaka

Nail Çakırhan Evi

Her sene, arkadaşlarımız Fem ile Sezer’i görmeye gittiğimiz (Muğla) Ula’da pek çok kez istedim ki oraya gitmişken Akyaka’da Nail Çakırhan Evi’ni de göreyim… Gidiyoruz gidiyoruz kapı duvar.  Geçen ay bu durumu Fem Güçlütürk’e anlatırken, “Akşam zaten sizi Eniz’lerin restoranı Agape Djova’ya götürüyoruz; Eniz’e bayılırsın, mimar.

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.