Ravouna Apartmanı / Ravouna 1906 Suites

Art Nouveau gibi Art Nouveau! Pek çok açıdan da şanslı sayılabilir; bir kere mimarları, hatta yatırımcılarının ismi binanın üzerinde yazıyor. Mimarları C. P. Kyriakides ile A. D. Yenidunia. 

G. ve Alf. Michelini (Giuseppe Michelini ve Alfredo Michelini) yatırımcıları. Kimin için yapıldığının ipucu da birinci kattaki pencerenin köşesinde var: RF yani Ravouna Family.

İşlevi değişse de (Bu konuda çalışmış uzmanların yalancısıyım) nispeten iyi korunmuş ve bugüne gelmiş bir bina.

RAVOUNA AİLESİ BİR MUAMMA

Enteresan, pek çok kaynakta İtalyan oldukları yazan Ravouna Family hakkında hiçbir şey bulamadım desem yalan olmaz.

Sadece Salt Arşiv’de Albert Ravouna tarafından düzenlenmiş bir fatura ile (adres Hazzopulo Pasajı), Victoria Ravouna adına bir belge buldum ki bu isimler de beni bir yere götürmedi. İstanbul’un göbeğinde bina yaptıran, orada yaşayan varlıklı bir ailenin kaydına, hikâyesine ulaşamamak ilginç geldi; üzücü!

ALTI ANTİKA MAĞAZASI, ÜZERİ APARTMAN

Ravouna Apartmanı bugün Ravouna 1906 Suites adlı bir otel.

Otelin sitesinde bina hakkında ayrıntılı bilgi olması da -hepsinin de izini sürdüm, keyifli- etkileyici. Oradan alıntılar yapayım:

“C.P Kyriakides’in 1894 senesinde İtalyan Ravouna ailesi için antika mağazası ve ev olmak üzere projelendirdiği ve 1901 yılında A.D Yenidunia ile ortak mimarlar olarak çalışmaya başlamalarıyla beraber 1906 senesinde inşaatı tamamlanan Ravouna Binası, günümüz İstanbuluna kalan Beyoğlu’ndaki içi ve dışı iyi muhafaza edilmiş iki adet Art Nouveau eserden biridir. (…) Kyirakides projenin mimarisini yapmış, Rum mimar Yenidunia ise mağazanın içindeki çok özel ahşap, dolap ve aksesuarları antika mağazası olarak tasarlamıştır. 

Ravouna’nın üzerinde bulunan bir diğer yazı olan “G. & RFL MICHELINI ENTERPRENEURS” (Nedense ben hep bunu AFL okuyorum, zaten Alfredo olduğu için yatırımcının ismi daha mantıklı ama bütün kaynaklarda RFL yazıyor, NÖ), binanın yapımını üstlenen İtalyan girişimcileri temsil etmektedir. (…)

Zemin katı dükkân, üst katları konut olmak üzere toplam beş katlı olarak tasarlanmış olan binanın, yapım malzemesi tuğla üzeri sıvadır. Ahşap kesim işlerindeki zerafet de Fransız modellerini anımsatmakta olan zemin kattaki antikacı dükkânı, özgün camların değiştirilmiş olmasına karşın günümüze hayli korunarak ulaşmıştır.

MÜCEVHER MAĞAZASI

“(Art Nouveau akımının uzantısı olarak….) Zarif dekoratif süslemelerin ön plana çıktığı, kıvrımlar ve bitkisel bezemeler Ravouna Binası’nın dış cephesinde de görülebileceği gibi sıklıkla kullanılmıştır. 

(…) Ravouna Ailesi’nin binadan ne zaman ayrıldığı bilinmemekle beraber sonraki dönemlerde kitabevi olarak kullanıldığı söylenmektedir. Birçok kez el değiştiren, yakın geçmişte ise aksesuar ve mücevher mağazası olarak kullanılmış olan Ravouna Binası’nın restorasyonunu, 2011 yılında mimar Halil Onur projelendirmiş ve Galata Yapı tarafından uygulaması yapılmıştır. 2012 senesinde el değiştirip Öney Mimarlık tarafından tasarımı yapılan Ravouna Binası, şu anda ‘Ravouna 1906 Suites’ ve ‘Ravouna 1906 Coffee & Bar’ olarak hizmete sunulmuştur. Bina ikinci derece tarihi eser olmakla beraber Anıtlar Kurulu’na kayıtlıdır.”

ALTINDA BİR SARNIÇ VAR

Bitkisel ve geometrik motiflerle, kurdele ve istiridyelerle bezenmiş bu binayla ilgili olarak beni en çok şaşırtan şey ise binanın altında bir sarnıç olması! 

Bunu -Halil Onur- restorasyon çiziminde görmüş ama ne olduğunu anlamamıştım.

Nurdan Karagünlü’nün “Pera Levanten Konut Mirası ve Yeniden Görevlendirilmesi Üzerine Bir Değerlendirme” adlı yüksek lisans tezinden anladım. Şöyle diyor Nurdan Hanım tezde: “Yapıya ait planlardan okunan en ilginç detay, o dönemde birçok evin bahçesinde bulunan su kuyusuna benzer bir oluşumun, bir sarnıcın bodrum katta konumlandırılmış olmasıdır”.

GÜNÜMÜZDE NİSPETEN İLK HALİ MEVCUT

Yine Karagünlü’nün çalışmasına göre “317 ada, 14. parsel üzerinde ,127,1 m2’lik bir taban alanında konumlanmış olan bina toplamda 7 kat olmak üzere, bodrum, zemin ve ara kat harici 5 katı var”.

Nurdan Karagünlü’nün tezinde mağazaya dair de şu not var: “Zemin katta apartman girişinin hemen yanında bulunan mağaza bölümü, sabit donatıları hiç değişmeden günümüze kadar ulaşmıştır. Restorasyon planları ve rölövelerden de anlaşıldığı üzere ilk yapıldığı dönemde antikacı olarak tasarlanan mağaza, mekansal kurguda hiçbir değişikliğe gidilmeden muhafaza edilmiştir. Mekanda yapılan gözlemlere göre; duvar boyunca devam eden özgün mobilyalar korunmuş, yeni işleve yönelik ihtiyaçlar hareketli donatı tasarımları ile karşılanmıştır. Ancak mekan karşılaştırmalarına bakıldığında mağazanın ilk tasarlandığı tarihe ait olduğu düşünülen orta holde bulunan hareketli sergileme ünitelerinin kaldırıldığı görülmektedir.”

İLK KİRACI

Bu arada bina hakkında okuma yaparken mimar Seda Özen’in şu tweet’ine rastladım, onu da merak edene not etmiş olayım:

“1909 yılına ait Annuaire Oriental’de (yüzyıl öncesinin Altın Rehberleri) Ravouna Apartmanı kiracıları içinde A. Constantinidis adında bir antikacı yer alıyor. Art Nouveau üslupta dekore edilmiş antika mağazasının ilk kiracısını böylelikle tespit etmiş olduk.”

KAYNAKLAR

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Daday

Ballıdağ Sanatoryumu

Kastamonu, değerinin az bilindiğini düşündüğüm şehirlerden; doğasından pastırmasına, eski yapılarından mantarına çok kıymetli, Daday ilçesi ayrı güzel. Benim Kastamonu’yu sevme nedenim, orayı birlikte gezdiğim Ece Aydın’dır sanırım. Eski bir öğretmen olan annesinin adı İksir. Onun adına açtıkları etkileyici konaklama mekanı İksir Çiftlik Evi’nde, eski konak

Devamı »
Nişantaşı

Kamelya Apartmanı

Adı niye Kamelya? Adını çiçekten mi, isminin ilhamı çiçekten gelen bir kadından mı alıyor? Mimarı kim? Kaç yılında yapıldı? Bulamadım. Ama apartman 30’lı yıllarda var, nereden mi biliyoruz, ünlü hikâyelerden. En ünlüsü Sabahattin Ali ile ilgili olan; çokça yazılan. SABAHATTİN ALİ’NİN GİZLENDİĞİ O APARTMAN Türkiye

Devamı »
Arnavutköy

Çamlıbel Apartmanı

Faruk Nafiz Çamlıbel. Tam bir İstanbullu… Ama Anadolu tecrübesiyle, uzun yolculukları, algı ve vicdanıyla Anadolu’nun da şairi. Tiyatro oyunlarından romana şiirden başka alanlarda da ürün vermiş, her daim öğretmenlik de yapmış, Behçet Kemal Çağlar ile birlikte Onuncu Yıl Marşı’nı yazmış bir isim.  Han Duvarları’nın yazarı malum. Meğer

Devamı »
Harbiye

Belvü Apartmanı

Binanın altındaki kuruyemişçi bunu saklamak için elinden geleni yapsa da, Art Deco sundurma, o kapı, binanın dışını süsleyen oyma güller, çiçekler… Başınızı hafif kaldırdığınız anda incelemeye koyulacağınız Belvü, Elmadağ’ın en güzel apartmanlarından biri…  Büyük şehirlerde pek çok Belvü Apartmanı, misal Ankara’da Belvü Palas var(mış). Fransızca

Devamı »
Harbiye

Lucie (Topalyan) Apartmanı / TURKISH BANK Binası

Oh! Sonunda buldum. İnanılmaz; bu kadar göz önünde, bu kadar fotoğraflarda hep var olan bir binanın eski haline dair bilginin/belgenin bu kadar kıt, hatta yok olması hayret verici. Taktım bayağı; iyi tarih bilen arkadaşlarıma soruyorum, Turkish Bank’ın sitesinde zerre bilgi yok, gidiyorum kapıdan soruyorum bilen

Devamı »
Maçka

Maçka İnönü Evi

Sürekli “Ne olur bana yazın, paylaşın” diyorum ama pek olmuyor. Böylesi oldu mu, ba-yı-lı-yo-rum. Podcastlerimin de dinleyicisi olan Cansu Doğusal bana şöyle bir mesaj atmış: “(…) Mimarim ve haliyle bu sayfayla çok ilgileniyorum. Çalıştığım yer olan Yoo Mimarlık da Maçka’da mimar Rüknettin Güney (ben mimarın

Devamı »
Tomtom

Başarı Apartmanı

Bugün hem Bronz Sokak hem Başarı Apartmanı bahsini açıyorum. Ben bir şeyler buldum; Erdal Öz’den İsmail Cem’e kimler kimler bu apartmanda oturmuş… Bence imece bilgi paylaşımı ile daha kimler/neler çıkar? Hep radarımda olan apartmanlardan ama bugünkü şahane katkı Ebru Latifoğlu’dan… Bayılıyorum böyle katkılara. Böyle ipucuyla gerisi iplik

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.