Temel (Masumlar) Apartmanı

Şahsiyet’ten Masumlar Apartmanı’na… Temel Apartmanı

Bir ev, villa, hele de apartman ‘içinde dönen’ senaryoların her zaman ayrı bir cazibesi var.

Bir apartmanın içindeki diyaloglardan birkaç sezon aşk, gerilim, insanlık, hayat dersleri dolu bir dizi çıkarmak mümkün. Bakınız en bildiklerimizden biri, Bizimkiler.

E tabii bir dizinin ismi ‘apartman’lı olunca, adından bir gönderme de yapıyor.

ART NOUVEAU KAPI

TRT 1’in yeni dizisi Masumlar Apartmanı’nın ilk bölümünün ardından da onlarca kişi bana “Nilay Hanım bu nerede?” yazdı.

Tam da o sırada mimar Serkan Yetgin “Ben yazayım mı?” dedi, “Hay hay… Çok güzel olur” dedim.

Tesadüf aynı gece diziye rast geldim, obsesif karakterler her daim ‘çok’ ilgimi çektiğinden izleyesim geldi ama başroldeki Farah Zeynep Abdullah ile Birkan Sokullu’nun bir hastane çıkışı el sıkışmalarının ‘dakikalarca’ sürmesi beni daralttı. 

Ama apartmanı tabii ki hemen tanıdım; Art Nouveau kapısını -eskiden yeşilmiş- pek çok kez fotoğraflamışım.

ÜÇÜ DE AYNI APARTMAN

Bundan sonrasını Serkan Yetgin anlatsın:

“* Şahsiyet dizisinin nev-i şahsına münhasır karakteri Agah Beyoğlu’nun merhum eşinin adını verdiği Mebrure Apartmanı,

* TRT’de bu ay yayınlanmaya başlanan Masumlar Apartmanı’nda Han’ın takıntılı ailesinin yaşadığı apartman,

* Geçtiğimiz yıl aynı evde kaldığı dört arkadaşını temizlik konusunda çıkan tartışmalar nedeniyle bir yangınla ölüme terk eden şahsın yaşadığı apartman, 

Üç ayrı hikâye de aynı adrese götürüyor bizi: Jurnal Sokak No:14 Temel Apartmanı. 

DEMEK Kİ 1905’TEN SONRA…

Beyoğlu’nun yakın dönemdeki en parlak günlerini yaşadığı zamanların lokomotifi Babylon’un arka kapısının da açıldığı Jurnal Sokak, Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Avrupa’dan İstanbul’a gelen müzisyenlerin, sanatçıların yaşadığı bir sokaktı. 

1905 tarihli Goad Haritası’nda boş olarak görülen kısım ile Şehbender Sokak’a cepheli üç ince binanın yıkılıp daha büyük bir bina olarak yapılmasıyla günümüzdeki Temel Apartmanı inşa edilmiş. Bazı kaynaklarda, yerinde daha önce var olan binada, Abdülhamid ve Abdülmecid dönemlerinde İstanbul’da yaşamış ünlü besteci Donizetti’nin burada oturduğu bilgisine rastlanmaktadır. 

Giriş kapısı ve pencerelerde demir elemanlar kullanılarak yapılan floral süslemeler, bazı uzmanlar tarafından İstanbul Art Nouveau’su olarak adlandırılan stilin karakteristik öğeleridir. Yapının Jurnal Sokak girişi film ve dizilere kiralandığı için olsa gerek oldukça bakımlı iken Şehbender Sokak cephesi alabildiğine bakımsız görülmektedir. 

Umarım bir gün Agah Bey gibi bir sahibi olur da sadece çekimlerde değil, her gün, her saat yaşar bu apartman.”

1977’DEN BERİ ÇOĞUNLUKLA BOŞ

Bina 1977’den beri boş görünüyor. Dizi çekimlerine kiralanıyor. 

Ancak boş görünen bu binanın 3’üncü katında geçen sene 4 kişinin ölümüne yol açan büyük bir yangın çıkmış. Serkan Yetgin’in üstteki metinde bahsettiği de o… 8 kişi birlikte kaldıkları evde Özkan Elmas temizlik yapmıyor, arkadaşları da onu eşyalarıyla kapı dışarı ediyor. Buna sinirlenen Elmas, eve dönüp arkadaşları uyurken gazeteyle bir koltuğu yakarak evi ateşe veriyor, kapıyı kilitliyor. Gençler camlar da demirli olduğu için kaçamıyor. Özkan Elmas, kaçarken Hatay’da yakalanmış “Şeytana uydum, mala zarar vermekten ceza almalıyım” demiş! 4 kez ağır müebbet hapis almış. Evi izinsiz kiralayan apartman görevlisi de yargılanmış…

108 MİLYON TL 

Bu arada Ağustos 2022 tarihi itibariyle Temel Apartmanı 108 milyon tl’ye satılık. Hatta Bülent Ersoy’un talip olduğu haberleri çıkmış.

Hiç unutmam Yaşar Adanalı bana “Tarihi vs ev emlakçılığı yapsana” diyordu, bence çok güzel yapacağımdan hep cepte tutuyorum, hem çok evi ilk elden görürüm:)

Didem Avincan’ın işaret ettiği ilana bakınca Serkan Yetgin’in bize yazdığı yukardaki metinle sıkı benzerlikler gördük. Ben de bazı satış metinlerine katkımızı görmekteyim! İyi miiii kötü müü bilemedim:) Bari kaynak şey etsek:) Neyse; ilandaki metin şöyle diyor:

“Tarihi TEMEL APARTMANI, 1892 yılında Padişah II. Abdülhamid tarafından İtalya’dan getirtilen müzisyenlerin konaklaması amacıyla, İtalyan mimar ve mühendislerce, İtalya’dan ithal edilen malzemelerle inşa edilmiştir.

Binanın Asmalımescit’deki iki önemli sokağa cephesi bulunamaktadır. Ana giriş kapısı Beyoğlu’nun yakın dönemdeki en parlak günlerini yaşadığı zamanların lokomotifi Babylon’un arka kapısının da açıldığı Jurnal Sokak, Diğer cephe ise Şehbender Sokağa bakmaktadır. Bu sokaklar Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemlerinde Avrupa’dan İstanbul’a gelen müzisyenlerin, sanatçıların yaşadığı mekanlardı.

1905 tarihli Goad Haritası’nda boş olarak görülen kısım ile Şehbender Sokak’a cepheli üç ince binanın yıkılıp daha büyük bir bina olarak yapılmasıyla günümüzdeki Temel Apartmanı inşa edilmiş. İstanbul’da yaşamış ünlü besteci Donizetti’nin burada oturduğu bilinmektedir.

Giriş kapısı ve pencerelerde demir elemanlar kullanılarak yapılan floral süslemeler, bazı uzmanlar tarafından İstanbul Art Nouveau’su olarak adlandırılan stilin karakteristik öğeleridir.

TEMEL APARTMANI ÖZELLİKLERİ;

▪ Bina Girişi Jurnal Sokak üzerinden sağlanmaktadır. Arka Cephe Şehbender Sokak tarafındadır.
▪ Parsel üzerinde 328 m2 taban oturumu olan bodrum + zemin + 4 Normal katlı bina yer almaktadır.
▪ Taşınmaz geometrik olarak düzgün olmayan çokgen formdadır.
▪ Taşınmaz topoğrafik olarak düz arasi yapısına sahiptir.
▪ Taşınmazın yola cephesi 12 metredir.
▪ Binanın dış cephesi dış cepheli boyalıdır.
▪ Binanın giriş kapısı demir malzemeden imal edilmiştir.
▪ Taşınmaza ait asansör bulunmaktadır.
▪ Zemin ve diğer normal katlarda apart nitelikli 2’şer daireler yer almaktadır.
▪ Toplamda bina içerisinde 12 adet daire yer almaktadır.
▪ Yapının zemin katları kısmen ahşap parke döşeli ve kısmen mermerit malzemeden imal edilmiştir.
▪ Duvarlar saten boyalı olup, ıslak hacimlerde seramik kaplıdır.
▪ Banyo mahallerinde vitrifiye ürünleri tamdır
▪ Toplam kapalı inşaat alanının 1968 m2 (Bodrum + Zemin+4 NK), olduğu tespit edilmiştir.”

 

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

2 Yorumlar
  • DİDEM AVINCAN
    Tarih: 15:08h, 09 Ağustos Cevapla

    Bugün (09.08.2022) bir ilanda binanın 108.000.000 TL’ye satılık olduğunu gördüm. Temel Apartmanı parantez içinde de Masumlar Apartmanı başlıklı bir ilan.

  • OH Demirel
    Tarih: 11:17h, 05 Kasım Cevapla

    Super Baba dizisinde Şevval Sam’in oynadigi Deniz karekterinin kaldigi evde Temel Apartmani’nin giris katiydi.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Taksim

Miramar Apartmanı

“Tüm bunlar toz oldu artık” Bugünkü mini metne başlık koyuyor olsam bunu yazardım. Bir mimarın peşinden, Marmara ve Sümer Apartmanları’ndan devam.  Agos ve Şalom gibi gazeteler yani azınlık yayınları olmasa tarihimiz -daha da- dev eksik. Dün  Karel Valansi’nin yazar Jak Alguadiş ile yaptığı söyleşiden bahsetmiştim.

Devamı »
Göztepe

Emiroğlu Apartmanı

Malum binalara algım açık, bir güzel apartman gördüğüm an, “Bana yazar mısınız sizin apartmanı?” diye soruyorum. Eda Emiroğlu’nun @rapsodistanbul hesabında harika fotoğraflarla şöyle bir ifade gördüm: “Geçenlerde bizim aile apartmanına Mimar Sinan Üniversitesi’nde yüksek lisans yapan iki öğrenci uğramış. Hocaları Yakın Geçmişin Mirası ve Korunması

Devamı »
Nişantaşı

Dorsay Apartmanı

Bulmacalarda klasik sorular vardır, kardeşim böyle şeyleri iyi bilir. ‘Dorsay’ denilince film eleştirmeni, sinema yazarı Atilla Dorsay’dan ziyade “Uzun erkek pardösüsü” cümlesi geliyorsa aklınıza tebrikler, iyi bir bulmacacısınız. Girişindeki bilgi panosu sağolsun, Nişantaşı Poyracık Sokak’taki bu bina hakkında şunu biliyoruz; 20. yüzyılın dünyaca tanınmış opera

Devamı »
Çankaya

Yeşiltepe Blokları

Ertem Eğilmez’in 1974 yapımı Zeki Alasya, Metin Akpınar, Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Tekin Akmansoy, Perran Kutman gibi ‘şampiyonlar ligi’ kadrolu ‘Köyden İndim Şehire’ filmi, tarlalarında buldukları Bizans altınlarını Ankara’daki kuyumcu hemşerileri Ali Rıza’ya bozdurma ve bir çuval altını paylaşamamaların komik hikâyesini anlatır.  Film büyük oranda

Devamı »
Çekirge

Petek Apartmanı

Bursa Petek Apartmanı çok ilginç. İki blogdan oluşan bu apartmanın özelliği 80’lerde orada oturan aileler ve çocukları… Kimler kimler… 1- Artık bir ayağı Viyana’da olan modacı Atıl Kutoğlu (1. kat) 2- Dice Kayek markasını yaratan Ece ve Ayşe Ege kardeşler (4. kat) 3- Mücevher markası

Devamı »
Galata

İngiliz Postanesi (Postane İstanbul)

“Sosyal, çevresel ve kentsel etki odaklı çalışmalara, ortak kültürel üretimlere ev sahipliği yapacak olan Postane, 9 Ekim Cumartesi kapılarını açıyor!” duyurunusu görür görmez, benim için Mekânda Adalet Derneği’yle de özdeşleşen, @postaneistanbul‘un kurucu direktörü sevgili Yaşar Adanalı’dan binayı yazması için ısrarcı oldum. Yaşar, en “Özlemiyorum” diyene

Devamı »
Nişantaşı

Levent Apartmanı

Mimaride yuvarlak öğelere zaafım var galiba… Bu bina da benim için şahane… Nişantaşı’nın Harbiye tarafında, Pangaltı’ya çıkan Süleyman Nazif Sokak üzerinde, Levent Apartmanı. Kimi zaman sırf güzelliğini göreyim diye yolumu değiştiriyorum. Her açıdan ayrı bir görkemi var. Metinlerden anlıyorum ki eskiden deniz de görüyormuş. İçinde

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.