Türel Apartmanı

İlk Netflix’teki Metin Akpınar belgeselinde duydum. Akpınar, -sanırım Salak Milyoner filminin çekimleri sırasında misal- Ertem Eğilmez’in Gümüşsuyu’ndaki evinde toplanıp gırgır şamata çalışmalarını anlatıyordu. Duyduğum an, “Ben bu apartmanı bulayım” dedim.

Ardından Gümüşsuyu-Ertem Eğilmez vs. ararken, usta yönetmenin oğlu Ferdi Eğilmez’in tweet’ine rastladım: “Gümüşsuyu burası. Arzu Film ekibinin her gün düzenli olarak bir araya geldiği şu meşhur küçük ev. 73/74 yılları sanıyorum. Görüldüğü gibi okuma provasını aşmış bir durum söz konusu!  Duvarda fotoğrafı olanı da siz bilin artık, ben söylemem” yazıyordu.

Ardından biri mahallemizin kuaförü Rasim’in, eskiden de muhtarımızın olduğu köşe binayı -Sağlık Apartmanı- paylaşıp sorunca Ferdi Bey onayladı.

METİN AKPINAR ‘BENZETEMEDİ’

Ben Metin Bey’e sordum, “Sanki burası değildi, benzetemedim” dedi, “Ertem Bey’in oğlu onaylamış” deyince hafızasını yokladı, yine içine sinmese de “Belki öyledir, eskiden yanında pastane vardı vs. değişiyor” dedi.

Ben bu defa Twitter sağolsun Ferdi Bey’e sordum; binayı ve katını, anlaşıldı ki mevzuu olan bina Türel Apartmanı, giriş sağdaki daire. Tarife daha da uyuyor.

Ben daha önce aynı binada -hatta sanırım aynı katta- çok sevgili -Turizm eski bakanımız- Bahattin Yücel’i ziyarete gitmiştim. 

Düşünsenize Metin Akpınar, Ertem Eğilmez, Sadık Şendil, Zeki Ökten, Ergin Orbey, Münir Özkul, Kemal Sunal, Zeki Alasya, Halit Akçatepe buradan gelmiş geçmiş, Taksim’den Dolmabahçe’ye bugün bile bizi heyecanla gezdiren filmler burada yazılmış, provaları burada yapılmış; çok acayip değil mi? 

HARİCİYE KONAĞI SOKAĞI…

Bina, Gümüşsuyu’nda Park Otel’in hemen öncesinde Hariciye Konağı Sokak’ta; minik parkın karşısında, Uzakdoğu market de girişinde… Gümüşsuyu’nun garip bir aralıkta kalmış, adeta sıkışmış sokağıdır Hariciye. Merak ettiğin bir iki binaya daha barındırır.

Yenilenen Park Otel’in oraya doğru genişleyip “bariyerler” çekmesiyle kanımca iyice sıkıştı.

Bu arada, Park Otel’in yerinde inşa edilen ilk yapı, İtalyan Büyükelçisi Baron Alberto Blanc’ın kendi imkânlarıyla 1890 yılında yaptırdığı 60 odalı konaktır. Sokak da, Gümüşsuyu’nda Marmara Denizi ve Boğaz manzarasına hâkim muhteşem manzaralı sırtta inşa edilen konaktan alır (ayrıca anlatıcam).

“HER ŞEYİN YAZILIP İLK OYNANDIĞI O EV”

Gazeteci arkadaşımız Zeynep Miraç, çok taze Mundi’den çıkan bir Metin Akpınar kitabı yayınladı; “Sahneye Adanmış Bir Ömür”…

Oradan binayla ilgili şu satırlarla bitirelim bu bahsi:

“Ertem Eğilmez’in Gümüşsuyu’ndaki evinde buluşurlardı. Bu bir çalışma eviydi, Ertem Eğilmez ancak haftada bir gün giderdi Kadıköy’deki gerçek evine. Sabahları Alman Konsolosluğu’nun yan sokağındaki dairenin kapısını Metin Akpınar açar, çayı koyar, diğerlerini beklerdi. 

Sadık Şendil elinde sebze meyve poşetleriyle gelir, öğle yemeğinin hazırlıklarına başlardı. Salata işi Akpınar’daydı. Bunlar hazırlanıp herkes gelince çalışma başlar, gece yarılarına kadar sürerdi. 

Ertem Eğilmez camın kenarında hep aynı sandalyede oturur, aktörler dolaşırdı. 

Rol nedir, nasıl işlenecek, sahneler nasıl yaşama başlayacak hepsi konuşulur, tartışılır, “köpürtülürdü”. Bundan sonrası Sadık Şendil’in işiydi, daktilo başına oturur kâğıda geçirirdi senaryoyu. Çekim senaryosu tamamlanınca sıra kadroyu oluşturmaya gelirdi.

Arzu Film’in çekirdek kadrosu: Metin Akpınar, Ertem Eğilmez, Sadık Şendil, Zeki Ökten, Ergin Orbey, Münir Özkul, Kemal Sunal, Zeki Alasya, Halit Akçatepe. 

Yönetmeninden oyuncusuna kadar ekibin tamamına yakını alaylıydı. Sinemanın okulunu okumuş kimse yoktu aralarında. Sezgileriyle, gayretleriyle, tiyatro bilgileriyle harmanladıkları bir okul oldu o ev. Ertem Eğilmez onlara sinemayı öğretti, onlar da duygusal komediyi ortaya çıkardılar. Salak Milyoner’ler, Köyden İndim Şehire’ler, Mavi Boncuk’lar böyle doğdu. Zeki Alasyalar, Metin Akpınarlar, Halit Akçatepeler, Tarık Akanlar, Kemal Sunallar yetişti.” (sf 86-87)

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Fatih

Kuleli Apartmanı

Yıl 2012,  lezzet peşinde geçen bir turla ilgili yazımda ‘Paçacı Necip Usta-Hayat Lokantası’na dair şunları yazmışım: “Erzurum’da öğrendiği reçeteyi, 40 yıldır İstanbul’da uyguluyor Paçacı Necip Usta. İstanbul’un en eski paça ustalarından biri. Bir tür esnaf lokantası burası. Hayat Lokantası’nda ben, paça yerine papaz yahnisi yedim

Devamı »
Beyoğlu

Taray Apartmanı

Bina yazıları yazarken, o binada hâlâ oturan tanınmış biri varsa onun adını geçirmiyorum. Misal, o binada daha önce oturan yazar-çizer-oyuncular olmuşsa onlardan bahsediyorum da güncel olarak oturanların ismini -onların özel bir “Yazabilirsin” izni ya da rahatlığı yoksa- yazmıyorum. Bir dönem Ahmet Hamdi Tanpınar’ın kartvizitine ev

Devamı »
Talimhane

Türk Bisturi Apartmanı

Taksim Talimhane, Divan Apartmanı‘nın yazısının altına gazeteci Deniz Alphan şöyle yazmıştı: “Küçüklüğümde biz de Şehit Muhtar Caddesi’nde iki üç apartman aşağıda Türk Bisturi Apartmanı’nda otururduk. Apartmanın sahibi bir operatör doktordu, herhalde mesleğinden dolayı bu adı seçmişti. Benzer özelliklere sahip bir binaydı. Sokaklar oto yedek parçacıların

Devamı »
Maltepe

Bakireler Anıtı

Süreyya İlmen, 2. Abdülhamid’in seraskerlerinden Rıza Paşa’nın oğlu. Aileden zengin. 1. Dünya Savaşı’ndan sonra askerlikten ayrılıp ticarete atılınca daha da zengin oluyor. Milletvekilliği de yapıyor. Süreyya Paşa, ülkeye batı kültürünü getirmek için çalışan insanlardan. 1939 yılında Maltepe sahilindeki sebze bahçesini plaja dönüştürme kararı alıyor ve

Devamı »
Gümüşsuyu

Mühendis İbrahim Galip Bey Apartmanı

Genellikle dev blok yapıları ben pek sevmem. Bu yüzden de Gümüşsuyu’nda, İnönü Caddesi üzerinde her ama her gün, hemen hemen her açıdan görüp de hiç fotoğraflamadığım yapılardandır;  Bugünkü adıyla Akar Palas ve ismi hiç değişmeyen Üçler Apartmanları. Benim gözümde yan yana duran iki dev apartman. 

Devamı »
Nişantaşı

Derya Apartmanı

Ya İstanbullular; niye böyle güzellikleri bizlerden saklıyorsunuz:)? Haftada bir belki önünden geçiyorumdur, Maçka’dan Nişantaşı’na uzanan Süleyman Seba Caddesi’nde Valideçeşme Çeşmesi’nin yakınında bir apartman. Dışarısı içerinin güzelliklerini saklamak için örülmüş gibi. Her açısı öyle güzel ki fotoğraf seçmekte zorlandım. Allah’tan Ebru Gazioğulları ve kuzeni var ki,

Devamı »
Beyoğlu

Arbatlı Apartmanı

Cihangir’in en merkezi yerlerinden birinde; Akarsu Yokuşu’ndaki Journey Cafe’nin içinde olduğu, girişindeki “ayak terapi merkezi”nin tabelaları onu görünmez de kılsa görkemiyle dikkat çeken bir yapı; Arbatlı. Bugün Arbatlı Apartmanı’nın Google’daki izi, Metin Kaçan ile G.K.’nın da burada oturmuş olması. 90’ları yaşayanların hatırlayacağı, yıllarca konuşulacak, işkence

Devamı »