Türel Apartmanı

İlk Netflix’teki Metin Akpınar belgeselinde duydum. Akpınar, -sanırım Salak Milyoner filminin çekimleri sırasında misal- Ertem Eğilmez’in Gümüşsuyu’ndaki evinde toplanıp gırgır şamata çalışmalarını anlatıyordu. Duyduğum an, “Ben bu apartmanı bulayım” dedim.

Ardından Gümüşsuyu-Ertem Eğilmez vs. ararken, usta yönetmenin oğlu Ferdi Eğilmez’in tweet’ine rastladım: “Gümüşsuyu burası. Arzu Film ekibinin her gün düzenli olarak bir araya geldiği şu meşhur küçük ev. 73/74 yılları sanıyorum. Görüldüğü gibi okuma provasını aşmış bir durum söz konusu!  Duvarda fotoğrafı olanı da siz bilin artık, ben söylemem” yazıyordu.

Ardından biri mahallemizin kuaförü Rasim’in, eskiden de muhtarımızın olduğu köşe binayı -Sağlık Apartmanı- paylaşıp sorunca Ferdi Bey onayladı.

METİN AKPINAR ‘BENZETEMEDİ’

Ben Metin Bey’e sordum, “Sanki burası değildi, benzetemedim” dedi, “Ertem Bey’in oğlu onaylamış” deyince hafızasını yokladı, yine içine sinmese de “Belki öyledir, eskiden yanında pastane vardı vs. değişiyor” dedi.

Ben bu defa Twitter sağolsun Ferdi Bey’e sordum; binayı ve katını, anlaşıldı ki mevzuu olan bina Türel Apartmanı, giriş sağdaki daire. Tarife daha da uyuyor.

Ben daha önce aynı binada -hatta sanırım aynı katta- çok sevgili -Turizm eski bakanımız- Bahattin Yücel’i ziyarete gitmiştim. 

Düşünsenize Metin Akpınar, Ertem Eğilmez, Sadık Şendil, Zeki Ökten, Ergin Orbey, Münir Özkul, Kemal Sunal, Zeki Alasya, Halit Akçatepe buradan gelmiş geçmiş, Taksim’den Dolmabahçe’ye bugün bile bizi heyecanla gezdiren filmler burada yazılmış, provaları burada yapılmış; çok acayip değil mi? 

HARİCİYE KONAĞI SOKAĞI…

Bina, Gümüşsuyu’nda Park Otel’in hemen öncesinde Hariciye Konağı Sokak’ta; minik parkın karşısında, Uzakdoğu market de girişinde… Gümüşsuyu’nun garip bir aralıkta kalmış, adeta sıkışmış sokağıdır Hariciye. Merak ettiğin bir iki binaya daha barındırır.

Yenilenen Park Otel’in oraya doğru genişleyip “bariyerler” çekmesiyle kanımca iyice sıkıştı.

Bu arada, Park Otel’in yerinde inşa edilen ilk yapı, İtalyan Büyükelçisi Baron Alberto Blanc’ın kendi imkânlarıyla 1890 yılında yaptırdığı 60 odalı konaktır. Sokak da, Gümüşsuyu’nda Marmara Denizi ve Boğaz manzarasına hâkim muhteşem manzaralı sırtta inşa edilen konaktan alır. Çok güzel hikaye okumak isterseniz o da burada.

“HER ŞEYİN YAZILIP İLK OYNANDIĞI O EV”

Gazeteci arkadaşımız Zeynep Miraç, çok taze Mundi’den çıkan bir Metin Akpınar kitabı yayınladı; “Sahneye Adanmış Bir Ömür”…

Oradan binayla ilgili şu satırlarla bitirelim bu bahsi:

“Ertem Eğilmez’in Gümüşsuyu’ndaki evinde buluşurlardı. Bu bir çalışma eviydi, Ertem Eğilmez ancak haftada bir gün giderdi Kadıköy’deki gerçek evine. Sabahları Alman Konsolosluğu’nun yan sokağındaki dairenin kapısını Metin Akpınar açar, çayı koyar, diğerlerini beklerdi. 

Sadık Şendil elinde sebze meyve poşetleriyle gelir, öğle yemeğinin hazırlıklarına başlardı. Salata işi Akpınar’daydı. Bunlar hazırlanıp herkes gelince çalışma başlar, gece yarılarına kadar sürerdi. 

Ertem Eğilmez camın kenarında hep aynı sandalyede oturur, aktörler dolaşırdı. 

Rol nedir, nasıl işlenecek, sahneler nasıl yaşama başlayacak hepsi konuşulur, tartışılır, “köpürtülürdü”. Bundan sonrası Sadık Şendil’in işiydi, daktilo başına oturur kâğıda geçirirdi senaryoyu. Çekim senaryosu tamamlanınca sıra kadroyu oluşturmaya gelirdi.

Arzu Film’in çekirdek kadrosu: Metin Akpınar, Ertem Eğilmez, Sadık Şendil, Zeki Ökten, Ergin Orbey, Münir Özkul, Kemal Sunal, Zeki Alasya, Halit Akçatepe. 

Yönetmeninden oyuncusuna kadar ekibin tamamına yakını alaylıydı. Sinemanın okulunu okumuş kimse yoktu aralarında. Sezgileriyle, gayretleriyle, tiyatro bilgileriyle harmanladıkları bir okul oldu o ev. Ertem Eğilmez onlara sinemayı öğretti, onlar da duygusal komediyi ortaya çıkardılar. Salak Milyoner’ler, Köyden İndim Şehire’ler, Mavi Boncuk’lar böyle doğdu. Zeki Alasyalar, Metin Akpınarlar, Halit Akçatepeler, Tarık Akanlar, Kemal Sunallar yetişti.” (sf 86-87)

Bu arada sonra T24’ün kurucusu Doğan Akın’ın bana yazması ile öğrendim, Eğilmez’in o dairesini 2011’de o almış. Nereden nereye…

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Gümüşsuyu

Tülin Apartmanı

Alguadiş, 1894’te Lüleburgaz’da doğmuş, Saint Joseph’i bitirdikten sonra Lozan’da mühendislik okumuş, 1921’de de İstanbul’a dönmüş. O, Türkiye’nin ilk betonarme mühendislerinden biri. O zaman mimar ve mühendis ayırımı yok…  Rafael Alguadiş’in sanatsal yanı da güçlü, mimarlığı ağır basıyor ama mühendis olarak da iş yapıyor. O ZAMANLAR,

Devamı »
Osmanbey

Trak Apartmanı

Her şey tiyatro ve sinema sanatçısı, simültane tercüman Serra Yılmaz ile bir sohbetimiz sırasında başladı. Kendisi bu sitenin / Instagram hesabının da iyi bir takipçisi, ara sıra şahane ipuçları da veren biri.  Onunla yaptığımız Nasıl Olunur bölümünü dinleyenler de anlamışlardır (podcast  serisinde 170’inci bölüm) Serra

Devamı »
İstiklal Caddesi

İş Sanat Resim Müzesi (4. Sigorta Han)

4. SİGORTA HAN’DAN İŞ BANKASI RESİM MÜZESİ’NE Konumuz, 1905-1911 yılları arasında, Joseph Baudouy tarafından inşa ettirildiği düşünülen, mimarı henüz bilinmeyen, bir Cadde-i Kebir yani İstiklal Caddesi binası… 1950 yılında Suat Nirven’in hazırladığı sigorta haritasında ismi 4. Sigorta Han olarak geçiyor. Cadde’de Odakule’nin hemen yanında.  1953-2016 yılları

Devamı »
Talimhane

Türk Bisturi Apartmanı

Taksim Talimhane, Divan Apartmanı‘nın yazısının altına gazeteci Deniz Alphan şöyle yazmıştı: “Küçüklüğümde biz de Şehit Muhtar Caddesi’nde iki üç apartman aşağıda Türk Bisturi Apartmanı’nda otururduk. Apartmanın sahibi bir operatör doktordu, herhalde mesleğinden dolayı bu adı seçmişti. Benzer özelliklere sahip bir binaydı. Sokaklar oto yedek parçacıların

Devamı »
Çekirge

Bay Selim Süter Evi

Nilüfer Kent Tiyatrosu’nun Murat Daltaban yönetmenliğinde sahneye koyduğu 1984‘ü izlemek için Bursa’ya gittiğimizde ertesi gün Fotoğraf Müzesi’nin kütüphanesine bir kitap gördüm; Nezaket Özdemir’in “Çekirge Köşkleri” (Sentez Yayıncılık). İlk açtığım sayfada da “Selim Süter Evi”. ARKADAŞIM SELİN SÜTER’İN DE EVİ TABİİ Arkadaşım var, tanıdığım en nezaketli insanlardan

Devamı »
Gümüşsuyu

Hamit Bey / Süzan Nyego Apartmanı

Mimar Apostol Mavrodoğlu tarafından tasarlanmış olan orijinal ismi Süzan Nyego Apartmanı; şimdi ise Hamit Bey Apartmanı. Nereden mi biliyorum; 1944 tarihli Pervititch Haritası‘ndan. O dönem ismi Gümüşsuyu Caddesi olan şimdinin İnönü Caddesi’nde, yakın zamana kadar 59, şimdinin 47 numarası olan bina.  Mimar Apostol Mavrodoğlu binalarını

Devamı »
Zeyrek

Betoven Apartmanı

Ya sonra bana “Bu apartmanların, apartman isimlerinin hikâyelerini niye merak ediyorsun?” denmiyor mu? Bunu okuyun; ef-sa-ne… 10-15 kişi dün bana, klasik müzik yayıncısı Serhan Bali’nin bir Twitter paylaşımını gönderdi; “Nilay Hanım nasıl sizden kaçmış” gibi notlarla… Konu, Fatih Kadınlar Pazarı‘nın ortasında satıcıların arasında kalmış bir eski

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.