Banka Apartmanı

Çıkan kısmın özeti… Meşhur Doğan Apartmanı’nın bir dönem sahibi olan ve ona adını veren Kazım Taşkent’in aslında bir Ayaspaşa aşığı olduğunu, Saray Arkası Sokak’ta oturduğunu, burada çok da adı anılmayan bir başka Doğan Apartmanı olduğunu yazmış, kısaca hikâyesini anlatmıştım.

Ben “Bana bilgi verin, beni kahveye çağırın” deyip duruyorum, aranan kan Kanada’dan geldi:)

İpek Alp’in mesajı benim için o kadar önemli ki… 

Akrabalık, arkadaşlık ve apartman ilişkileri… Hani aynı apartmanda oturan aileleri biliyoruz ama burada mahalle kurulmuş! Bir de yıllardır çok beğenerek baktığım sevgili “Banka” Apartmanı’nın durumunu öğrenmiş oldum. 

‘Banka Apartmanı’na, Taşkent’in Yapı Kredi Bankası Kurucusu olduğu bilgisiyle bakın:)

Görseller arasında benim şu an çizdiğim basit bir kroki var, onunla okuyunca daha iyi anlayacaksınız.

AİLECE BİR MAHALLEDE OTURMAK

İpek Alp anlatıyor, ben araya parantezler serpiştiriyorum:

“Merhabalar Nilay Hanım ben sizin Kanada’dan takipçinizim.

Bugünkü Saray Arkası Sokak, Doğan Apartmanı postunuza istinaden:

Saray Arkası Sokak’tan ilerleyip Namık Paşa Sokak’tan aşağıya indiğinizdeki Muhtar Leyla Ildır Sokağı’nda (haritada öyle görünür ama herkes orayı Molla Bayırı bilir, üzerinde de öyle yazar) hemen sağ köşede Banka Apartmanı vardır. (Bilmez miyim! Tam eski nesil, tatlı, bahçeli apartmanlardandır. Harika ağaç ve çiçekleri, o yeşil tenteleriyle beni etkiler, her geçişte selam veririm).

ADI BANKA ÇÜNKÜ 🙂

“Banka Apartmanı, Kazım Taşkent’in kurduğu Yapı Kredi Bankası’na aitmiş, muhtemelen adı o yüzden Banka:)

Kazım Bey’in babasının ikinci eşi Saadet Hanım, Banka Apartmanı’nda otururmuş. (Kazım Bey’in annesi o 9 yaşındayken ölmüş). Onun oturduğu zamanlar önü boş olduğu için karşı sahil Üsküdar’ı görüyormuş. Kendisi aynı zamanda annemin anneannesi olur. Anneannem Kazım Taşkent’in küçük kız kardeşidir, Rebia Adakan. Babaları aynı, anneleri farklıdır.

‘YABANCIYA GİTMESİN DİYE’

Saadet Hanım, 1961’de vefat ettikten sonra banka daireyi satışa çıkartmış. Fakat hatıralarla dolu bu daire, yabancı birine satılmasın diye yine aileden Kazım Bey’in ablası Mürüvvet Hanım’ın oğlu Burhan Sancar daireyi satın almış. Bu arada Saadet Hanım, önce Mısır Apartmanı’nda yaşıyormuş. Belki o apartmanı da paylaşırsınız bir gün.”

**** Yazarın Notu: (Bu apartmanı, Ayaspaşa Saray Arkası Sokak’taki Doğan Apartmanı, Ercümend Kalmık Müzesi ve Apartman 23 ile bir arada okumanızı tavsiye ederim.)

**** Bu arada soyadı karmaşası yaşanmaması için İpek Alp’in notunu ekleyeyim: “Kazım Bey’in babası ve aynı zamanda anneannemin babası Nakiyeddin Bey soyadı kanunundan önce vefat etmiş. Soyadı Kanunu çıktıktan sonra Kazım Bey, Taşkent soyadını, Saadet Hanım ise Çanakkale Savaşı Komutanı Esat Paşa’nın aldığı Bulkat soyadını almış.”

YOLLARI KESİŞENLER

Yolu Banka Apartmanı ile kesişen binaları aşağıda görebilirsiniz. Bu binaların hikâyelerini birlikte okumanızı öneririz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on telegram
Telegram
Share on facebook
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Göztepe

Pekiçten Apartmanı

Bazı binalar, beni bazı şahane insanlarla tanıştırıyor. Bahar Erdensin’in inceliğine, çalışkanlığına, yazısına hayran kaldım. Bahar Hanım anlatıyor: “Pekiçten Apartmanı, yine bu güzel sitede yer alan, Göztepe’deki Emiroğlu apartmanının yan komşusu. Pekiçten’i yazarken, kendisinden önce var olan güzeller güzeli müstakil evden bağımsız yazamadım. O güzel ev,

Devamı »
Nişantaşı

Berna Apartmanı

Nişantaşı Maçka Caddesi’nde, bir yanında Narmanlı, diğer yanında Aziziye Palas, karşısında Ralli Apartmanı…  Komşularının görkeminden adı az anılıyor gibi; art nouveau öğelerle süslü, 5 katlı güzel bir bina…. Binanın özelliklerinden biri -ki şanslıyız kapısında bir tabela var- Prof. Dr. Hulusi Behçet’in bu binada yaşamış olması.

Devamı »
Beyoğlu

Ürgüp Palas

Ürgüp Palas bana çok şiir okuttu; umarım size de okutur. Demir Palas metninde bana kaynak olan Haydar Ergülen’in “Azıcık Cihangir” (Heyamola Yayınları) adlı kitabında, bir bölümde de şair Seyhan Erözçelik’in Cihangir’i vardı. (Metin kitapta çok düzgün ayrılmadığı için kim yazdı vs. ayırmakta zorlandım ama çözdüm!)

Devamı »
Gümüşsuyu

Ongan Apartmanı

“Sonra seni hastaneden alıp gittiğimiz Ongan Apartmanı var”…. “Babamın evlerden sıkılma ve yer değiştirme tutkusunun bir sonucu olarak özellikle evliliğinin ilk 15 yılında İstanbul’da sürekli ev değiştiren annem, Gümüşsuyu’ndaki bu apartmanın benim hastanede doğduktan sonra girdiğim ilk ev olduğunu söyler” diyor Orhan Pamuk… ORHAN PAMUK’UN

Devamı »
Gümüşsuyu

Ekselsiyor Apartmanı

İstanbul Gümüşsuyu’nun, Ayaspaşa’nın en ünlü binalarından biridir Ekselsiyor. Hatta bir diğer ünlü güzel bina Çam Palas alınmasın, Hacı İzzet Paşa Sokak’ta neredeyse bütün binalar ona yakınlığıyla tarif ediliyor bile olabilir; Ekselsiyor’un üç yani, Ekselsiyor’un sağı, Ekselsiyor’un solu gibi gibi… Ekselsiyor’un mimarı Perikles Fotiadis. Fotiadis, Heybeliada

Devamı »
Laleli

Tayyare Apartmanları

Mehmet Bey’den okuyalım: “Tayyare Apartmanları mimarlık tarihimiz için birçok açıdan önemli: 20 TL’nin arka yüzünde portresi de olan Mimar Kemalettin’in bu eseri, İstanbul’un ilk betonarme yapılarından. Suriçi’nin de ilk apartmanlarından.  İstanbul’da yapılan ilk #site olduğu da rahatlıkla iddia edilebilir. Ülkemizde, Batı Avrupa’daki sosyal konutlar model

Devamı »
Kuzguncuk

Hayri Onur Yalısı

“Çağdaş sanatın Türkiye’deki öncülerinden Füsun Onur (ikili fotoğrafta sağda) ile ablası İlhan Onur, doğup büyüdükleri ve halen yaşamakta oldukları Kuzguncuk’taki Hayri Onur Yalısı’nı, ileride müze-ev olarak ziyarete açılması ve içeriğini Arter’in oluşturacağı misafir sanatçı programlarına ev sahipliği yapması arzusuyla Vehbi Koç Vakfı’na bağışlama kararı aldılar.” Bana gelen basın bültenindeki haber bu idi… Ancak ben aynın

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.