Banka Apartmanı

Çıkan kısmın özeti… Meşhur Doğan Apartmanı’nın bir dönem sahibi olan ve ona adını veren Kazım Taşkent’in aslında bir Ayaspaşa aşığı olduğunu, Saray Arkası Sokak’ta oturduğunu, burada çok da adı anılmayan bir başka Doğan Apartmanı olduğunu yazmış, kısaca hikâyesini anlatmıştım.

Ben “Bana bilgi verin, beni kahveye çağırın” deyip duruyorum, aranan kan Kanada’dan geldi:)

İpek Alp’in mesajı benim için o kadar önemli ki… 

Akrabalık, arkadaşlık ve apartman ilişkileri… Hani aynı apartmanda oturan aileleri biliyoruz ama burada mahalle kurulmuş! Bir de yıllardır çok beğenerek baktığım sevgili “Banka” Apartmanı’nın durumunu öğrenmiş oldum. 

‘Banka Apartmanı’na, Taşkent’in Yapı Kredi Bankası Kurucusu olduğu bilgisiyle bakın:)

Görseller arasında benim şu an çizdiğim basit bir kroki var, onunla okuyunca daha iyi anlayacaksınız.

AİLECE BİR MAHALLEDE OTURMAK

İpek Alp anlatıyor, ben araya parantezler serpiştiriyorum:

“Merhabalar Nilay Hanım ben sizin Kanada’dan takipçinizim.

Bugünkü Saray Arkası Sokak, Doğan Apartmanı postunuza istinaden:

Saray Arkası Sokak’tan ilerleyip Namık Paşa Sokak’tan aşağıya indiğinizdeki Muhtar Leyla Ildır Sokağı’nda (haritada öyle görünür ama herkes orayı Molla Bayırı bilir, üzerinde de öyle yazar) hemen sağ köşede Banka Apartmanı vardır. (Bilmez miyim! Tam eski nesil, tatlı, bahçeli apartmanlardandır. Harika ağaç ve çiçekleri, o yeşil tenteleriyle beni etkiler, her geçişte selam veririm).

ADI BANKA ÇÜNKÜ 🙂

“Banka Apartmanı, Kazım Taşkent’in kurduğu Yapı Kredi Bankası’na aitmiş, muhtemelen adı o yüzden Banka:)

Kazım Bey’in babasının ikinci eşi Saadet Hanım, Banka Apartmanı’nda otururmuş. (Kazım Bey’in annesi o 9 yaşındayken ölmüş). Onun oturduğu zamanlar önü boş olduğu için karşı sahil Üsküdar’ı görüyormuş. Kendisi aynı zamanda annemin anneannesi olur. Anneannem Kazım Taşkent’in küçük kız kardeşidir, Rebia Adakan. Babaları aynı, anneleri farklıdır.

‘YABANCIYA GİTMESİN DİYE’

Saadet Hanım, 1961’de vefat ettikten sonra banka daireyi satışa çıkartmış. Fakat hatıralarla dolu bu daire, yabancı birine satılmasın diye yine aileden Kazım Bey’in ablası Mürüvvet Hanım’ın oğlu Burhan Sancar daireyi satın almış. Bu arada Saadet Hanım, önce Mısır Apartmanı’nda yaşıyormuş. Belki o apartmanı da paylaşırsınız bir gün.”

**** Yazarın Notu: (Bu apartmanı, Ayaspaşa Saray Arkası Sokak’taki Doğan Apartmanı, Ercümend Kalmık Müzesi ve Apartman 23 ile bir arada okumanızı tavsiye ederim.)

**** Bu arada soyadı karmaşası yaşanmaması için İpek Alp’in notunu ekleyeyim: “Kazım Bey’in babası ve aynı zamanda anneannemin babası Nakiyeddin Bey soyadı kanunundan önce vefat etmiş. Soyadı Kanunu çıktıktan sonra Kazım Bey, Taşkent soyadını, Saadet Hanım ise Çanakkale Savaşı Komutanı Esat Paşa’nın aldığı Bulkat soyadını almış.”

YOLLARI KESİŞENLER

Yolu Banka Apartmanı ile kesişen binaları aşağıda görebilirsiniz. Bu binaların hikâyelerini birlikte okumanızı öneririz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Merter

Vakko Binası

Bir fabrika binası, bir çocuğun zihninde ne kadar yer edebilirse bir zamanlar Merter’de olan Vakko Fabrikası, o derece aklıma kazınmıştır. Güzeldi, farklıydı, ilgi çekiciydi, acayipti… Küçükken otomobille önünden her geçişimizde onu görmek için çaba sarf ederdim. Yolda sıkıldım; onu görünce bir şekilde eve yaklaştığımı anlar,

Devamı »
Çankaya

(İkinci) Sönmez Apartmanı

Ankara’da 1937-1977 yılları arasında var olan Sönmez Apartmanı‘ndaki karakterlerimizi hatırlayalım; eski bir bürokrat ve siyasetçi Talat Sönmez, kızı Ruhiye ve damadı Refik Besim Bakuy. Ve benim gezip aşık olduğum, bugün hala güzelliğini koruyan “ikinci” Sönmez Apartmanı’na gelelim. (O merdivenler, o ara renkli camlar, o ışık,

Devamı »
Eminönü

Esnaf Hastanesi

Güven Çimen’in bana gönderdiği bir epostayı yeni gördüm ve İstanbul Esnaf Hastanesi’nin güzel binasıyla tanıştım. Arkitekt dergisinde yayımlanan fotoğrafları siyah-beyaz haliyle bile bu kadar güzelken yapıldığı yıllardaki halini merak ediyor insan. Mimar Güven Çimen’den aktarıyorum: “İstanbul’daki en sevdiğim Le Corbusier tarzı binalardan, şu an İstanbul Üniversitesi

Devamı »
Asmalımescit

Asmalı Mescit 74, Asmalımescit 47

“1901 doğumlu gazeteci Fikret Adil Kamertan, Asmalımescit 74 adlı İstanbul’un bohem hayatını anlattığı, kendi ifadesiyle, “romanımsı hakikat, hakikatimsi roman”ında Asmalı Mescit’i böyle tanımlıyor. Çıkardığı Artist ve S.E.S. (Sanat, Edebiyat, Sosyoloji) dergileri alanında öncü yayınlar olarak biliniyor. Çalıştığı gazetelerde haber, fıkra, röportaj ve sanat eleştirileri yayınlanıyor;

Devamı »
Cihangir

Hazzopoulo Apartmanı (Aslan Residence)

Çıkan kısmın çooookk özeti: Beyoğlu Tel Sokak 29 numarada yer alan binanın (şimdi Ayramin Otel), Hanif Han ve Sadri Alışık Sokak no 25’te yer alan binayla benzerliklerini fark edip neredeyse birkaç yüz metre mesafede yer alan bu üç binanın ikiz, neredeyse üçüz olduklarını yazmıştım. Bugün

Devamı »
Moda

Mehtap Apartmanı

İstanbul’da Moda kıyısında yürüyüp de bu apartmanı görmemiş, şöyle bir bakmamış olan yoktur sanırım. Geçen vapura bindim mis, Moda sokaklarında onlarca apartman fotoğrafı çektim hayranlıkla. Sonra bilmeden ne kadar çok mimar Melih Koray yapısı çekmişim şaşırarak fark ettim. Kesinlikle bir ruhu var Melih Bey’in yapılarının.

Devamı »
Maçka

Konak Apartmanı

Merve Başcumalı, burada önce kardeşi Burak ile birlikte Talimhane’deki Divan Apartmanı‘nı yazmış ardından da, yaşayanlarıyla görüşerek yine Talimhane’deki güzeller güzeli Taş Apartmanı‘nı kayda almıştı. Şimdi Merve Hanım, İstanbul’da Süleyman Seba Caddesi’ni bilenlerin göz aşinalığı yaşayacağı Konak Apartmanı’nı, ailesi onlarca yıldır o binada, hatta o binanın olduğu

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.