Banka Apartmanı

Çıkan kısmın özeti… Meşhur Doğan Apartmanı’nın bir dönem sahibi olan ve ona adını veren Kazım Taşkent’in aslında bir Ayaspaşa aşığı olduğunu, Saray Arkası Sokak’ta oturduğunu, burada çok da adı anılmayan bir başka Doğan Apartmanı olduğunu yazmış, kısaca hikâyesini anlatmıştım.

Ben “Bana bilgi verin, beni kahveye çağırın” deyip duruyorum, aranan kan Kanada’dan geldi:)

İpek Alp’in mesajı benim için o kadar önemli ki… 

Akrabalık, arkadaşlık ve apartman ilişkileri… Hani aynı apartmanda oturan aileleri biliyoruz ama burada mahalle kurulmuş! Bir de yıllardır çok beğenerek baktığım sevgili “Banka” Apartmanı’nın durumunu öğrenmiş oldum. 

‘Banka Apartmanı’na, Taşkent’in Yapı Kredi Bankası Kurucusu olduğu bilgisiyle bakın:)

Görseller arasında benim şu an çizdiğim basit bir kroki var, onunla okuyunca daha iyi anlayacaksınız.

AİLECE BİR MAHALLEDE OTURMAK

İpek Alp anlatıyor, ben araya parantezler serpiştiriyorum:

“Merhabalar Nilay Hanım ben sizin Kanada’dan takipçinizim.

Bugünkü Saray Arkası Sokak, Doğan Apartmanı postunuza istinaden:

Saray Arkası Sokak’tan ilerleyip Namık Paşa Sokak’tan aşağıya indiğinizdeki Muhtar Leyla Ildır Sokağı’nda (haritada öyle görünür ama herkes orayı Molla Bayırı bilir, üzerinde de öyle yazar) hemen sağ köşede Banka Apartmanı vardır. (Bilmez miyim! Tam eski nesil, tatlı, bahçeli apartmanlardandır. Harika ağaç ve çiçekleri, o yeşil tenteleriyle beni etkiler, her geçişte selam veririm).

ADI BANKA ÇÜNKÜ 🙂

“Banka Apartmanı, Kazım Taşkent’in kurduğu Yapı Kredi Bankası’na aitmiş, muhtemelen adı o yüzden Banka:)

Kazım Bey’in babasının ikinci eşi Saadet Hanım, Banka Apartmanı’nda otururmuş. (Kazım Bey’in annesi o 9 yaşındayken ölmüş). Onun oturduğu zamanlar önü boş olduğu için karşı sahil Üsküdar’ı görüyormuş. Kendisi aynı zamanda annemin anneannesi olur. Anneannem Kazım Taşkent’in küçük kız kardeşidir, Rebia Adakan. Babaları aynı, anneleri farklıdır.

‘YABANCIYA GİTMESİN DİYE’

Saadet Hanım, 1961’de vefat ettikten sonra banka daireyi satışa çıkartmış. Fakat hatıralarla dolu bu daire, yabancı birine satılmasın diye yine aileden Kazım Bey’in ablası Mürüvvet Hanım’ın oğlu Burhan Sancar daireyi satın almış. Bu arada Saadet Hanım, önce Mısır Apartmanı’nda yaşıyormuş. Belki o apartmanı da paylaşırsınız bir gün.”

**** Yazarın Notu: (Bu apartmanı, Ayaspaşa Saray Arkası Sokak’taki Doğan Apartmanı, Ercümend Kalmık Müzesi ve Apartman 23 ile bir arada okumanızı tavsiye ederim.)

**** Bu arada soyadı karmaşası yaşanmaması için İpek Alp’in notunu ekleyeyim: “Kazım Bey’in babası ve aynı zamanda anneannemin babası Nakiyeddin Bey soyadı kanunundan önce vefat etmiş. Soyadı Kanunu çıktıktan sonra Kazım Bey, Taşkent soyadını, Saadet Hanım ise Çanakkale Savaşı Komutanı Esat Paşa’nın aldığı Bulkat soyadını almış.”

YOLLARI KESİŞENLER

Yolu Banka Apartmanı ile kesişen binaları aşağıda görebilirsiniz. Bu binaların hikâyelerini birlikte okumanızı öneririz.

BU YAZIYI PAYLAŞIN:

WhatsApp
Email
Twitter
LinkedIn
Telegram
Facebook

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış.

Bir yorum yazın

DİĞERLERİ

Cihangir

Demir Palas

Bina dedektifliği işinde:) birkaç “çıkış noktası var”; biri binayı görüp merak eder, araştırmaya başlarsınız ki -genellikle zorlu olan budur-. Kimi zaman da bir biyografi-anı kitabından, mimarlıkla ilgili bir yazından ya da muhabbetten yola çıkar binayı aramaya başlarsınız ki, daha keyifli ve nispeten kolay olan da

Devamı »
Bahariye

Röntgen Apartmanı

Anladığım Yeldeğirmeni’nde de bir Röntgen Apartmanı varmış, hem de bir kız yurdunun karşısında… Ama bizim Röntgen Apartmanı başka. “Kadıköy’de, Bahariye Caddesi’nde Süreyya Sineması’nın karşı sırasında Türkiye’nin ilk kadın radyoloji uzmanı / röntgen mütehassısı Saadet Gören’e ait imiş.  Google’dan baktım, benzer apartmanlar buldum ama kendisini bulamadım.

Devamı »
Beşiktaş

Deniz Apartmanı

Nüzhetiye Caddesi benim çok yürüdüğüm bir Beşiktaş yoludur; tabela 2005’te konulmuşsa da ben yeni gördüm. Deniz Apartmanı’nın girişinde “Şair Behçet Necatigil, 1964-1979 yılları arasında (demek ki vefatına kadar) bu apartmanda 23 no’lu dairede yaşamıştır” yazıyor. O gün bugündür Necatigil şiirlerinde ne kadar ev / mahalle

Devamı »
Talimhane

Şen (Ses) Apartmanı

Salt Araştırma’nın hepimize açık arşivlerine geçtiğimiz günlerde bir yenisi daha eklendi;  Londra’da fotoğrafçılık da okuyan ressam Eleonora Arhelaou’nun (1937-2021) 1970’li yıllardan 1998’e kadar Beyoğlu, Tarlabaşı, Tepebaşı, Karaköy, Balat, Edirnekapı, Gedikpaşa, Heybeliada, Kurtuluş ve Talimhane semtlerindeki Rum mirasının izini süren fotoğrafları… Fotoğrafları anlamak için -bence- İstanbul’u

Devamı »
Nişantaşı

Yayla Apartmanı

Yayla Apartmanı’na dair bulabildiğim tek fotoğraf bu. 1939 yılında İstanbul’daki Valikonağı Caddesi üzerinde mimar Vedat Tek tarafından inşa edilmiş. Türkiye’deki Art Deco mimarlığının en görkemli binalarından biri sayılıyor. Apartman Yunus Nadi için inşa edilmiş. Bu bilgi ile ‘yürüdüm’ ama o koldan da bir bilgi, fotoğraf bulamadım. 

Devamı »
Emirgan

Rum Patrikhane Konaklama Evi – Sabar Köşkü

Neslihan Aşıcıoğlu, pırıl pırıl bir genç hanım; gastronomi okuyor. Aynı zamanda genç bir girişimci; ev yapımı meze işine ortak, kendi zeytinyağı markaları da var. Sahaflar Derneği’nin 2021 Ekim ayının ilk günlerinde Beşiktaş’ta düzenledeği festivalde ben de ‘Sahaflarda apartman dedektifliği yapmak’ konulu bir konuşma yapıyordum. Neslihan

Devamı »
Bahariye

Geren Apartmanı

Selim İleri’nin hayatının ilk 5 yılını, Bahariye’de, mimarı Zeki Sayar olan bu binada geçirdiğini biliyor muydunuz?  Zeki Sayar da malum; bir önceki paylaşımda, yıkılmasını hiç istemediğimiz Batum Apartmanı’nın da mimarı. Benim için Arkitekt Dergisi vesilesiyle bugüne bıraktıklarıyla bile dünya döndükçe namı yürüyesi biri… SESLİ EDEBİYAT FESTİVALİ’NDE

Devamı »
Büyükada'nın Yaşlanmayan Modernleri
Hasan Çalışlar Arşivi

Çok sevdiğim mimar Hasan Çalışlar’ın, Instagram’da oluşturduğu ve “Büyükada’nın Yaşlanmayan Modernleri” adını verdiği arşivine, bundan sonra sitenin bu bölümünden ulaşabileceksiniz.